Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Flatulenta și responsabilita...
 Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024
 Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 

Le-a trecut glontul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
81 replies to this topic

#1
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Particularitatile carnagiului din clubul Colectiv sunt profund antagonice cu situatia politica economica si sociala a populatiei, indelung incercata, si cu nervii intinsi la maxim!
Toate echipele de salvare s-au miscat impecabil in limita resurselor existente, lucru surprinzator

Eu nu-i vedeam bine pe Ponta si Izmana, nici macar pe Mutalau nu-l vedeam bine daca reuseau sa dea cu mucii rau in fasole!  Voi ce ziceti?
Nici acum nu ii vad bine, situatia inca mai poate da in clocot, perioada lunga de spitalizare, procesele care nu se vor face ca in vremea comunistilor, in 3 zile, culpa clara a statului, numarul mare de raniti care vor intari randurile mortilor...

Situatia o vad la fel de incendiara ca in clubul ala, o scanteie trebuie ca decidentii politici sa se arda!

LE: La Constanta am auzit ca intr-un club a fost un mic incident, un incendiu izolat, intr-un club nefunctional, iar modul in care autoritatile au raspuns, de data asta exagerat ca numar de unitati de salvare, smurd si pompieri m-a amuzat, insa mi-a aratat cat de rau e infipt morcovul!

Edited by Hedonist, 02 November 2015 - 01:39.


#2
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View PostHedonist, on 02 noiembrie 2015 - 01:35, said:

Situatia o vad la fel de incendiara ca in clubul ala, o scanteie trebuie ca decidentii politici sa se arda!


-dar macar de s-ar arde toti politicienii,de toate culorile,toata clasa politica

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,857
  • Înscris: 07.06.2014

View PostHedonist, on 02 noiembrie 2015 - 01:35, said:

Toate echipele de salvare s-au miscat impecabil in limita resurselor existente, lucru surprinzator

faptul ca dupa o juma de ora a ajuns abia o masina de politie doar ca sa vada despre ce este vb ti se pare impecabil, atunci ma intreb ce anume ti s-ar parea rau

#4
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

View PostDany_Darke, on 02 noiembrie 2015 - 01:58, said:

faptul ca dupa o juma de ora a ajuns abia o masina de politie doar ca sa vada despre ce este vb ti se pare impecabil, atunci ma intreb ce anume ti s-ar parea rau
Prima ambulanta a ajuns dupa 11 minute, data fiind ca o cale de acces e inchisa, si accesul e printr-un gang nenorocit. Sa nu raspandim mituri!

Cum mi se parea un esec? Sa-i plimbe pe aia intre spitale ca pe Domnul Laszarescu, intr-o parte sa n-aiba nu stiu ce, intr-o parte nu stiu ce, sa nu aiba nici asistente suficiente, si sa urle aia de pe holuri mai rau ca din foc! Sa mai piarda si niste pompieri in misiune, sa scape incendiul la intreaga cladire, nici nu poti sa-ti inchipui ce se putea intampla rau!

Sau o triere pe loc, si pe gravi sa nu-i accepte spitalele ca n-au resurse si nu sunt viabili

Edited by Hedonist, 02 November 2015 - 02:08.


#5
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Da, este incendiara situatia.
In primul rand pentru ca populatia nu are cum sa uite atat de repede (din pacate, tipul acesta de rani da in deces si dupa destule zile)
Apoi inca este starea de soc, pana la resemnare exista si pasul revolta...rar se sare peste etape.

Nicoliciul, venalul de incredere a izmenei, chiar l-am vazut cum puncta pe emotionalul care poate sa degenereze.

Ceva pute in ancheta procurorilor de casa a premierului.
Ceva sfori se trag pentru piedone (!...ce nume de primar a unei capitale europene) Acelasi nicolici se agita ca piedonul e fara pata, doar a autentificat, nu autorizat. Posted Image

Patronii bombei or sa fie saltati dar, se pare, se duce o munca de lamurire sa nu guite prea mult dar mai ales prea tare...nu stiu, cred ca le este promisa pastrarea banilor, poate ceva suplimentar (dar ce incredere sa aiba si aia cand politrucii de azi mai au maxim un an de domnie?)

Insa fara capete de politruci nu se poate. Cineva a nascut o lozinca teribila care tocmai isi croieste incet drum prin mintile romanilor:

Coruptia ucide!

#6
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Observ o tentativa timida din partea unor dementi precum "Becali" si Pavelescu de a incerca sa arunce urme de vinovatie asupra victimelor, ca nu erau la biserica, sau la biblioteca, ci erau la "dezmat"...
Se incearca in mod serios apa cu degetul, iar expectativa in care se afla BOR e dubioasa! Sutanatii nu stiu din ce directie sa muste si reactioneaza pe oficial doar diplomatic, si izolat, incearca si ei apa!

Asteptam sfarsitul doliului si sa vedem in ce directie incep sa latre spalatorii de cadavre din televiziuni!

#7
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View PostDany_Darke, on 02 noiembrie 2015 - 01:58, said:


faptul ca dupa o juma de ora a ajuns abia o masina de politie doar ca sa vada despre ce este vb ti se pare impecabil, atunci ma intreb ce anume ti s-ar parea rau

De unde ai tu informatia asta???

#8
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
da, totul a iesit excelent.
ca sa fie complet tabloul tipic romanesc, mai trebuie doar ca proprietarii acelui imobil sa fie rastigniti public,dupa biciuirea prealabila timp de 3 zile , caci doar varsand in continuare sange de roman se pot acumula puncte electorale.
nu stiu de ce, dar prezenta politicienilor pe acolo, comentariile lor, mi se par o mascarada gretoasa.
sa vii sa acuzi ca de ce au capitonat interiorul cu materiale neignifuge, cand tu ai acceptat prin lege capitonarea a cartiere intregi cu polistiren care arde ca o torta in caz de calamitate, mi se pare imposibil de calificat.
in plus, politicienii nostrii ne-au mai bagat in Casa o chestiune absolut ignifuga, care la o adica poate face ca tara sa arda ca o torta - vezi scutul ofensiv de la Deveselu[nu necesita IQ peste medie sa se observe similitudinea] - in timp ce acuza niste oameni care au facut afaceri in vidul legislativ imbecil datorat tot politicienilor,
oricum, mi se pare ca politicienii fac o gargara de-a dreptul gretoasa, caci, astazi plang cu lacrimi de crocodil pe la tembelizor pentru soarta acelor tineri, iar maine, la cererea Marilor, vor prinde cu arcanul acei tineri scapati de incendiu sa-i trimita sa "treaca Prutul"...pana la Stalingrad...:naughty:

#9
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Coruptia ucide de ani de zile in România.
Toți banii furați din taxe sau cheltuiți aiurea și iresponsabil, sunt bani care ar fi putut îmbunătăți calitatea vieții acelora care au pe buna dreptate nevoie de ei.

#10
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
Cine sunt Izmana si Mutalau?

#11
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Cred ca vorbeste de Oprea si Johannis.

#12
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View PostDany_Darke, on 02 noiembrie 2015 - 01:58, said:


faptul ca dupa o juma de ora a ajuns abia o masina de politie doar ca sa vada despre ce este vb ti se pare impecabil, atunci ma intreb ce anume ti s-ar parea rau
Primele 2 salvari au venit dupa 4 si 4 minute si jumatate. Apoi au venit masini de Politie. Pe urma SMURD, Pompierii... Dupa o jumatate de ora la fata locului erau si jandarmi care asigurau paza...
Acei oameni si-au facut foarte bine datoria.

#13
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 01.05.2006

View PostHedonist, on 02 noiembrie 2015 - 01:35, said:

culpa clara a statului

Sa nu confundam niste persoane incompetente, idioti sau doar spagari, cu statul. Ca sa nu mai vorbim ca principalii vinovati sunt persoane particulare incepand cu patronii, apoi cei care s-au ocupat direct de organizarea evenimentului si chiar de personalul angajat din local.



View Postcristirg, on 02 noiembrie 2015 - 01:46, said:

-dar macar de s-ar arde toti politicienii,de toate culorile,toata clasa politica

Da, dar sa ramana in schimb comentatorii de pe forumuri, care stiu tot si au intotdeauna dreptate.

#14
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Ce legatura are Iohannis cu cluburile? El este presedinte, are alte atributii, nu sta la palavre degeaba - el tace si face.

#15
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,933
  • Înscris: 06.10.2003

View Postcuculili, on 02 noiembrie 2015 - 02:30, said:

[...]1. Patronii bombei or sa fie saltati dar, se pare, se duce o munca de lamurire sa nu guite prea mult dar mai ales prea tare[...]
[...]2. Cineva a nascut o lozinca teribila care tocmai isi croieste incet drum prin mintile romanilor:

Coruptia ucide!

1. Detalii?
2. Ar fi foarte bine sa se insurubeze aceasta idee in mentalul colectiv. Dar nu e destul. Trebuie sa cerem o reforma a institutiilor statului - sa aiba o pozitie activa si preventiva; nu sa se acopere de hartii (aka birocratie).

Legat strict de incendiu: Nu stiu cati patroni si oameni obisnuiti si-au pus problema cat de ignifuge sunt materialele folosite in decoratii/izolatii. Si in SUA au fost o gramada de incendii ce au mistuit orase intregi din care au invatat sau au schimbat modul de constructie a cladirilor. Si asta de pe la inceputul sec XX. Noi inca suntem juniori in materia asta.
Ma mira ca nimeni "oficial" nu ridica un semn de intrebare asupra izolarilor blocurilor cu polistiren. Faptul ca asociatiile de proprietari sunt obligate sa aiba stingatoare in bloc nu inseamna ca nu va fi un incendiu ucigator. Ca sa ai stingatoare pe casa scarii, trebuie legate serios; legate serios - n-o sa poata fi folosite rapid in caz de nevoie => daune mari. Plus ca cine sa le foloseasca? Bunica Anicuta de la et. 1? Cati stiu sa foloseasca un stingator? Sa evacueze o scara de bloc? In firme se mai fac exercitii de incendiu, se mai arata cum functioneaza un stingator  dar pt. ceilalti?
Din nou ma mira ca nimeni "oficial" nu cere necesitarea educarii continue a copiilor in caz de incendiu, de cutremur,  prim-ajutor (da, si legea e tampita la faza asta dar nah!), etc,

Poate le va cere strada, daca creste numarul victimelor pana weekendul viitor.

Edited by shiva, 02 November 2015 - 09:46.


#16
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

View Postcuculili, on 02 noiembrie 2015 - 02:30, said:

Cineva a nascut o lozinca teribila care tocmai isi croieste incet drum prin mintile romanilor:
Coruptia ucide!
Asta nu produce decat frustrare pentru ca nu ofera o iesire,

Sunt altele mai adanci!
George Orwell – Un popor care votează hoţi, corupţi şi trădători nu este victimă! Este complice!
Jefferson - ”Cine isi vinde libertatea in schimbul prosperitatii le va pierde pe ambele.”

O natiune nu pote fi regenerata daca regimul ei nu dovedeste o inalta forta morala. Aceasta forta regenereaza. (H. Heine)
Niciodata nu este mai injosita specia umana decat atunci cand ignoranta este inarmata cu puterea.(Voltaire) - ca la romani.

Se spune ca romanii si-au aratat solidaritatea si compasiunea in manifestatia de ieri.
Daca solidaritatea se manifesta doar la bocete cand sunt tragedii si la moaste, nu iesim din impas.

#17
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011

View Postshiva, on 02 noiembrie 2015 - 09:30, said:


1. Detalii?
2. Ar fi foarte bine sa se insurubeze aceasta idee in mentalul colectiv. Dar nu e destul. Trebuie sa cerem o reforma a institutiilor statului - sa aiba o pozitie activa si preventiva; nu sa se acopere de hartii (aka birocratie).
Cui sa ceri reforma? Si ce intelegi prin reforma?
Pozitie activa si preventiva? Ce inseamna astea concret?

#18
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

View Postdanaciu, on 02 noiembrie 2015 - 09:18, said:

Sa nu confundam niste persoane incompetente, idioti sau doar spagari, cu statul. Ca sa nu mai vorbim ca principalii vinovati sunt persoane particulare incepand cu patronii, apoi cei care s-au ocupat direct de organizarea evenimentului si chiar de personalul angajat din local.

Da, dar sa ramana in schimb comentatorii de pe forumuri, care stiu tot si au intotdeauna dreptate.
Daca patronii stiau ca risca sa fie calcati de un control si sa plateasca sanctiuni dure, nu ar fi manifestat atata indolenta.
Statul prin functionarii lui corupti creeaza patronii pe care-i avem.

Statul are functionari corupti pentru ca NU avem o societate civila activa si responsabila.

Ei sunt linistiti ca gloantele se duc aiurea.
S-au asigurat ca nu are cine sa le traga un glont in frunte.

Edited by Moftangiu, 02 November 2015 - 09:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate