Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Al cui fiu este Cristosul?

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6589 replies to this topic

#5653
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,545
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 17 decembrie 2019 - 00:02, said:

1 Față de Evangheliile sinoptice, Ev. Ioan se remarcă prin vorbirea simbolică a lui Isus.
Nu tot ce scrie Ioan are inteles simbolic!

Quote

2 Pilat îl chestionează dacă este Cristosul (cel uns), Împăratul iudeilor. (Nașterea ca și copil nu era relevantă.)
Pilat habar nu avea de aparitia lui Hristos( Cel uns).
El L-a intrebat pe Isus:""Esti Tu Imparatul iudeilor?"


34. Isus i-a raspuns: "De la tine insuti zici lucrul acesta sau ti l-au spus altii despre Mine?"
35. Pilat a raspuns: "Eu sunt iudeu? Neamul Tau si preotii cei mai de seama Te-au dat in mana mea: ce ai facut?"
36. "Imparatia Mea nu este din lumea aceasta", a raspuns Isus. "Daca ar fi Imparatia Mea din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca sa nu fiu dat in mainile iudeilor; dar acum, Imparatia Mea nu este de aici."
37. "Atunci un Imparat tot esti!", I-a zis Pilat. "Da", a raspuns Isus. "Eu sunt Imparat. Eu pentru aceasta M-am nascut si am venit in lume, ca sa marturisesc despre adevar. Oricine este din adevar asculta glasul Meu."
38. Pilat I-a zis: "Ce este adevarul?" Dupa ce a spus aceste vorbe, a iesit iarasi afara la iudei si le-a zis: "Eu nu gasesc nicio vina in El. (Ioan 18)

Daca citesti contextul nu este vorba despre nici o simbolistica.
De ex.cuvintele/expresiile: Imparatia mea, sunt Imparat, lumea aceasta, am venit in lume si implicit putem concluziona ca si "M-am nascut", toate se pot intelege literal.
Si Pilat a inteles ce a zis Isus (exceptand partea cu "adevarul"... nu a fost curios sa afle mai mult), negasind nici o vina in El.

Edited by GRATEFUL, 17 December 2019 - 16:55.


#5654
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,545
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 17 decembrie 2019 - 00:02, said:

2 Pilat îl chestionează dacă este Cristosul (cel uns), Împăratul iudeilor. (Nașterea ca și copil nu era relevantă.)
Ca sa-si faca aparitia, sa vina in aceasta lume si sa vorbeasca/ sa dea marturie despre adevar mai intai trebuia sa se nasca propriu-zis.( si prima etapa din existenta umana este cea de copil) Posted Image

@ logic,
As dori sa stiu, ce reprezinta din punctul tau de vedere episodul de pe Muntele Tabor, unde Dumnezeu zice: "Acesta este Fiul Meu preaiubit, in care Imi gasesc placerea Mea: de El sa ascultati!"(Matei 17), asemanator cu cuvintele rostite la botezul lui Isus: 17. Si din ceruri s-a auzit un glas care zicea: "Acesta este Fiul Meu preaiubit in care Imi gasesc placerea." (Matei 3) ?

Daca Isus a devenit Hristos la botez, atunci la "schimbarea la fata", ce s-a intamplat, pentru ca dupa cum vezi, doar la evenimentul ulterior spune Dumnezeu; "de El sa ascultati" ?

Edited by GRATEFUL, 17 December 2019 - 17:44.


#5655
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,152
  • Înscris: 10.09.2008
Cuvintele de pe munte sunt o confirmare a faptului că Isus este cel ales și uns ca Fiu sau Cristos.  

Luca 9:35

Şi glas s-a făcut din nor, zicând: Acesta este Fiul Meu cel ales (lit. cel care a fost ales), de acesta să ascultaţi! (VBOR)

Atunci un glas din nor zise: „ACESTA e Fiul meu, Alesul meu; de EL să ascultaţi!” (NTIT)


NIV și restul versiunilor
A voice came from the cloud, saying, "This is my Son, whom I have chosen; listen to him."

Expositor's Greek Testament
Luke 9:35. ἐκλελεγμένος, the reading of [93] [94] [95], is to be preferred, because ἀγαπητός, T. R., is conformed to that in the parallels; here only in N. T.

[93] Codex Sinaiticus (sæc. iv.), now at St. Petersburg, published in facsimile type by its discoverer, Tischendorf, in 1862.

[94] Codex Vaticanus (sæc. iv.), published in photographic facsimile in 1889 under the care of the Abbate Cozza-Luzi.

[95] Codex Regius--eighth century, represents an ancient text, and is often in agreement with א and B.


De fapt și la botez glasul din cer a zis „Tu ești fiul meu; astăzi te-am născut”, dar textul a fost modificat în secolul IV.

#5656
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,545
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 17 decembrie 2019 - 19:43, said:

Cuvintele de pe munte sunt o confirmare a faptului că Isus este cel ales și uns ca Fiu sau Cristos.  

Luca 9:35

Şi glas s-a făcut din nor, zicând: Acesta este Fiul Meu cel ales (lit. cel care a fost ales), de acesta să ascultaţi! (VBOR)

Atunci un glas din nor zise: „ACESTA e Fiul meu, Alesul meu; de EL să ascultaţi!” (NTIT)

Acelasi lucru se poate spune si la botez, ca glasul din cer doar confirma un fapt implinit in prealabil,adica ca ungerea lui Isus s-a intamplat inainte de botez.

Quote

De fapt și la botez glasul din cer a zis „Tu ești fiul meu; astăzi te-am născut”, dar textul a fost modificat în secolul IV.
Unde scrie acest lucru? Cu ce sustii afirmatia?

La botez:
22. si Duhul Sfant S-a coborat peste El in chip trupesc, ca un porumbel. Si din cer s-a auzit un glas care zicea: "Tu esti Fiul Meu preaiubit: in Tine Imi gasesc toata placerea Mea!" (Luca 3)

10. Si indata, cand iesea Isus din apa, el a vazut cerurile deschise si Duhul coborandu-Se peste El ca un porumbel.
11. Si din ceruri s-a auzit un glas care zicea: "Tu esti Fiul Meu preaiubit, in Tine Imi gasesc toata placerea Mea." (Marcu 1)

Care este portiunea pervertita? (Eu cred ca amesteci versurile cu cele scrise in Evrei si Fapte unde este vorba despre Invierea lui Isus)

Edited by GRATEFUL, 17 December 2019 - 20:45.


#5657
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,152
  • Înscris: 10.09.2008

View PostGRATEFUL, on 17 decembrie 2019 - 20:34, said:

Acelasi lucru se poate spune si la botez, ca glasul din cer doar confirma un fapt implinit in prealabil,adica ca ungerea lui Isus s-a intamplat inainte de botez.

Unde scrie acest lucru? Cu ce sustii afirmatia?

Pe paginile anterioare am discutat că ungerea cu duh a lui Isus este arătată de versete și de erudiți ca fiind la botez. Tot ce trebuie să accepți este legătura între această ungere și statutul de fiu.

Quote

La botez:
22. si Duhul Sfant S-a coborat peste El in chip trupesc, ca un porumbel. Si din cer s-a auzit un glas care zicea: "Tu esti Fiul Meu preaiubit: in Tine Imi gasesc toata placerea Mea!" (Luca 3)

10. Si indata, cand iesea Isus din apa, el a vazut cerurile deschise si Duhul coborandu-Se peste El ca un porumbel.
11. Si din ceruri s-a auzit un glas care zicea: "Tu esti Fiul Meu preaiubit, in Tine Imi gasesc toata placerea Mea." (Marcu 1)

Care este portiunea pervertita? (Eu cred ca amesteci versurile cu cele scrise in Evrei si Fapte unde este vorba despre Invierea lui Isus)

Chiar și cu expresia ”fiul preaiubit”, sensul este același, adică atunci a fost ales și uns (”Duhul coborandu-Se peste El”). Atunci a devenit fiul cel iubit (Ioan 1:33, 34).

Patristicii citează din Evanghelii cuvintele de la botez ”astăzi te-am născut”. Ceea ce înseamnă că noi avem un text modificat.
Există și manuscrise care au ”scăpat” needitate, de exemplu Codex D.

Vezi Baptismal Account in Hebrew Matthew

#5658
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,545
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 17 decembrie 2019 - 21:40, said:

Pe paginile anterioare am discutat că ungerea cu duh a lui Isus este arătată de versete și de erudiți ca fiind la botez. Tot ce trebuie să accepți este legătura între această ungere și statutul de fiu.
Stim ca statutul de Fiu L-a avut si inainte de botez:

Isus,copil fiind, i-a zis lui Iosif si Maria:

9. El le-a zis: "De ce M-ati cautat? Oare nu stiati ca trebuie sa fiu in Casa Tatalui Meu?"
(Copilul Isus vorbea despre Dumnezeu, numindu-L Tata. Luca spune ca ei nu au inteles cuvintele Lui! Din punctul de vedere uman oare ce era atat de greu de inteles in afirmatia Lui ca evangelistul sa specifice lucrul acesta?!)

Pe urma cunoastem  profetia din Isaia 9 , care spune:

6. Caci un Copil ni S-a nascut, un Fiu ni S-a dat, si domnia va fi pe umarul Lui; Il vor numi: "Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Parintele vesniciilor, Domn al pacii."

Care arata ca materializarea planului de mantuire initiat de Dumnezeu a inceput cu conceperea si nasterea lui Isus predestinat sa fie Mantuitorul promis.

Dupa cum vezi are relevanta actul nasterii in planul uman a lui Isus, deoarece de atunci s-a pus in aplicare planul conceput si initiat strict de voia lui Dumnezeu.
Si de ce? Fiindca mantuirea este un dar care se accepta si se primeste prin credinta, nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni.

8. Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.
9. Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni. (Efeseni 2)

Edited by GRATEFUL, 18 December 2019 - 12:14.


#5659
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,545
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 17 decembrie 2019 - 21:40, said:

Pe paginile anterioare am discutat că ungerea cu duh a lui Isus este arătată de versete și de erudiți ca fiind la botez. Tot ce trebuie să accepți este legătura între această ungere și statutul de fiu.

Ceea ce trebuie tu sa intelegi este ca botezul este confirmarea statului de Fiu al lui Isus, despre care urma sa marturiseasca Ioan Botezatorul.

31. Eu nu-L cunosteam, dar tocmai pentru aceasta am venit sa botez cu apa: ca El sa fie facut cunoscut lui Israel."
32. Ioan a facut urmatoarea marturisire: "Am vazut Duhul coborandu-Se din cer ca un porumbel si oprindu-Se peste El.
33. Eu nu-L cunosteam; dar Cel ce m-a trimis sa botez cu apa mi-a zis: "Acela peste care vei vedea Duhul coborandu-Se si oprindu-Se este Cel ce boteaza cu Duhul Sfant."
34. Si eu am vazut lucrul acesta si am marturisit ca El este Fiul lui Dumnezeu." (Ioan 1)

Atat Ioan Botezatorul cat si Isus Hristos au fost predestinati, fiind umpluti de Duhul Sfant inca din pantecele mamei lor(Luca 1:15) pentru lucrarea (proiectul de mantuire) care urma sa inceapa in planul material uman.

Edited by GRATEFUL, 18 December 2019 - 12:43.


#5660
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,545
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 17 decembrie 2019 - 21:40, said:

Pe paginile anterioare am discutat că ungerea cu duh a lui Isus este arătată de versete și de erudiți ca fiind la botez. Tot ce trebuie să accepți este legătura între această ungere și statutul de fiu.

Deci, chiar nu inteleg despre ce "ungere in duh" vorbesti la botez, din moment ce amandoi erau umpluti cu Duhul Sfant inca din pantece.

#5661
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,152
  • Înscris: 10.09.2008
Cristos înseamnă în traducere Unsul, dar Ioan Botezătorul a mărturisit că nu este Cristosul.

Acum poate înțelegi de ce Ioan când a văzut duhul coborând peste Isus l-a mărturisit drept Unsul sau Cristosul, Fiul lui Dumnezeu.


#5662
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,545
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 18 decembrie 2019 - 14:02, said:

Cristos înseamnă în traducere Unsul, dar Ioan Botezătorul a mărturisit că nu este Cristosul.

Acum poate înțelegi de ce Ioan când a văzut duhul coborând peste Isus l-a mărturisit drept Unsul sau Cristosul, Fiul lui Dumnezeu.

Actul de la botez cu porumbelul era confirmarea ca Isus este Hristosul, dar asta nu inseamna ca in momentul ala a fost uns, ci ca atunci a devenit cunoscut rolul Sau prin intermediul marturisirii lui Ioan B. (care a fost predestinat sa-I prepare un norod  care sa-I primeasca mai cu usurinta invataturile.)

Dupa cum inteleg eu, Ungerea lui Isus nu a depins de un eveniment ceremonial exterior, vizibil ( ca de ex. botezul) din moment ce lucrarea Lui nu a fost conditionat de statutul Sau (umil) din lumea (sistemul) asta, ci a depins cu totul si cu totul de voia lui Dumnezeu (Initiatorul planului de salvare).

Edited by GRATEFUL, 18 December 2019 - 14:26.


#5663
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,152
  • Înscris: 10.09.2008
Adică pe Uns l-a mai uns o dată, ca să vadă Ioan?

#5664
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,545
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 18 decembrie 2019 - 14:24, said:

Adică pe Uns l-a mai uns o dată, ca să vadă Ioan?
Nu.
Isus Hristos era Imparatul mesianic, dar  Imparatia lui nu face parte din sistemul din veacul acesta, ca sa zici ca investirea Lui trebuia sa se supuna unor reguli din sistemul asta.

#5665
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostGRATEFUL, on 18 decembrie 2019 - 14:14, said:

Actul de la botez cu porumbelul era confirmarea ca Isus este Hristosul, dar asta nu inseamna ca in momentul ala a fost uns, ci ca atunci a devenit cunoscut rolul Sau prin intermediul marturisirii lui Ioan B. (care a fost predestinat sa-I prepare un norod  care sa-I primeasca mai cu usurinta invataturile.)

Dupa cum inteleg eu, Ungerea lui Isus nu a depins de un eveniment ceremonial exterior, vizibil ( ca de ex. botezul) din moment ce lucrarea Lui nu a fost conditionat de statutul Sau (umil) din lumea (sistemul) asta, ci a depins cu totul si cu totul de voia lui Dumnezeu (Initiatorul planului de salvare).
Ai inteles gresit ungerea . . . ea nu s-a realizat prin scufundarea in apa a lui isus ci prin coborarea asupra lui a duhului sfant. Practic acel moment insemna constientizarea lui isus ca e unsul/alesul .

#5666
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postpacopaco1967, on 18 decembrie 2019 - 14:47, said:

Ai inteles gresit ungerea . . . ea nu s-a realizat prin scufundarea in apa a lui isus ci prin coborarea asupra lui a duhului sfant.
Tu ai inteles-o gresit.
Isus a fost uns cu un litru de mir de nard curat, de mare pret.

#5667
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,545
  • Înscris: 17.04.2014

View Postpacopaco1967, on 18 decembrie 2019 - 14:47, said:

Ai inteles gresit ungerea . . . ea nu s-a realizat prin scufundarea in apa a lui isus ci prin coborarea asupra lui a duhului sfant. Practic acel moment insemna constientizarea lui isus ca e unsul/alesul .

Nu...El stia mai inainte de asta, doar ca nu II sosise ceasul! (Ioan 2:4)

#5668
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,545
  • Înscris: 17.04.2014

View PostGRATEFUL, on 18 decembrie 2019 - 14:56, said:

Nu...El stia mai inainte de asta, doar ca nu II sosise ceasul! (Ioan 2:4)
Inca nu-i "sosise ceasul", dar trimiterea este potrivita doar din punctul de vedere a folosirii expresiei..., din punctul de vedere temporal, afirmatia o face dupa botez.
Dar mai potrivit este ca argument ca Isus stia de rolul Sau inainte de botez este ce a spus lui Ioan B. inainte de botez:

13. Atunci a venit Isus din Galileea la Iordan, la Ioan, ca sa fie botezat de el.
14. Dar Ioan cauta sa-L opreasca. "Eu", zicea el, "am trebuinta sa fiu botezat de Tine, si Tu vii la mine?"
15. Drept raspuns, Isus i-a zis: "Lasa-Ma acum, caci asa se cade sa implinim tot ce trebuie implinit." Atunci Ioan L-a lasat. (Matei 3)

Edited by GRATEFUL, 18 December 2019 - 15:45.


#5669
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,152
  • Înscris: 10.09.2008
"Să împlinim tot ce este drept", adică necesar. Botezul în apă pentru iertarea păcatelor era necesar pentru pregatirea poporului în sfințenie pentru venirea Împărăției.


#5670
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,545
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 18 decembrie 2019 - 16:01, said:

"Să împlinim tot ce este drept", adică necesar. Botezul în apă pentru iertarea păcatelor era necesar pentru pregatirea poporului în sfințenie pentru venirea Împărăției.

Era vorba despre botezul lui Isus...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate