Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incurajarea, stimularea si sustin...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 C Embedded

DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt
 Cum setez sa trimit sms de pe dig...

Microciment in bucatarie

La mulți ani @nick5roo!

DDNS Digi
 Marantz MM7025 vs Rotel RB1552 mkii

Recomandare bicicleta electrica

Venom - The Last Dance

Demolarea blocurilor prea vechi s...
 

Al cui fiu este Cristosul?

* * * * * 1 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
6589 răspunsuri în acest subiect

#5689
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostGRATEFUL, on 19 decembrie 2019 - 19:25, said:

Intelesul este clar: Dumnezeu, Tatal ceresc L-a inviat pe Isus din moarte.
Nici vorbă, nu înțeleg de unde până unde o asemenea concluzie năstrușnică. Cum naiba poți concluziona asta, nu înțeleg.

Nu ştii tu, sau n-ai aflat tu că Domnul este Dumnezeu veşnic, Care a făcut marginile pământului, Care nu oboseşte şi nici nu Îşi sleieşte puterea? Că înţelepciunea Lui este nemărginit de adâncă?

#5690
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.699
  • Înscris: 17.04.2014

View Postmario_bril, on 19 decembrie 2019 - 19:29, said:

Nu ştii tu, sau n-ai aflat tu că Domnul este Dumnezeu veşnic, Care a făcut marginile pământului, Care nu oboseşte şi nici nu Îşi sleieşte puterea? Că înţelepciunea Lui este nemărginit de adâncă?

In textul citat, Domnul= YHWH= Tatal ceresc. ( si nu are rost sa ma contrazici fiindca este ceva evident care reiese din Biblie)

Editat de GRATEFUL, 19 decembrie 2019 - 19:35.


#5691
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010
Așa, și ce legătură are asta cu Învierea?

#5692
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.699
  • Înscris: 17.04.2014

View Postmario_bril, on 19 decembrie 2019 - 19:35, said:

Așa, și ce legătură are asta cu Învierea?

Raspunzi ca un troll. Nu ai urmarit firul discutiei? Tu m-ai contrazis...

#5693
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010
Te-am contrazis că Iisus nu a fost înviat, ci a Înviat. Drept contraargument, mi-ai servit acest verset ce nu are nicio legătură. Drept urmare, te-am invitat să arăți dumneata, în interpretarea dumitale respectiva legătură logică și biblică cu învierea lui Hristos. Nu știi, după cum mă așteptam.

Editat de mario_bril, 19 decembrie 2019 - 19:42.


#5694
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.699
  • Înscris: 17.04.2014
Nu are rost....Posted Image

#5695
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010
Bineînțeles că nu, atâta timp cât deviezi de la subiect.

#5696
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.321
  • Înscris: 10.09.2008

View PostGRATEFUL, on 19 decembrie 2019 - 14:24, said:

Pana nu am la indemana surse credibile pentru aceste afirmatii le iau ca atare, doar ca ipoteze sau teorii.
Pe de alta parte, nu vad de ce ar fi zis Dumnezeu la botez lui Isus "astazi Te-am nascut".

Două mărturii din patristici, dar sunt multe, inclusiv manuscrise:

Epiphanius a consemnat în jurul anului 400 AD că Evanghelia originală în ebraică a lui Matei conținea cuvintele spuse din cer de Dumnezeu la botezul lui Isus „Tu ești Fiul meu iubit; în tine îmi găsesc plăcerea; astăzi te-am născut”.

Quote

After saying many things, this Gospel continues: “After the people were baptized, Jesus also came and was baptized by John. And as Jesus came up from the water, Heaven was opened, and He saw the Holy Spirit descend in the form of a dove and enter into Him. And a voice from Heaven said, ‘You are my beloved Son; with You I am well pleased.’ And again, ‘Today I have begotten You.’ “Immediately a great light shone around the place; and John, seeing it, said to Him, ‘Who are you, Lord? And again a voice from Heaven said, ‘This is my beloved Son, with whom I am well pleased.’ Then John, falling down before Him, said, ‘I beseech You, Lord, baptize me!’ But He forbade him saying, ‘Let it be so; for thus it is fitting that all things be fulfilled.’” (Epiphanius, Panarion 30.13.7)

Clement din Alexandria în anul 160: „Pentru că în momentul în care s-a botezat Isus a răsunat o voce din ceruri ca o mărturie pentru cel iubit: „Tu ești Fiul meu iubit, astăzi te-am născut”.

Quote

For at the moment of the Lord’s baptism there sounded a voice from heaven, as a testimony to the Beloved, “Thou art My beloved Son, to-day have I begotten Thee.”(Book One, Chapter VI of The Instructor)

Editat de logic1, 19 decembrie 2019 - 21:31.


#5697
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postmario_bril, on 19 decembrie 2019 - 19:41, said:

Te-am contrazis că Iisus nu a fost înviat, ci a Înviat.
Conform Scripturilor se poate afirma:

1. Hristos a inviat din morti

2. Dumnezeu L-a înviat pe Hristos din morti.

Ambele forme sunt corecte.

Am sa aduc cateva versete pentru cea de-a doua varianta, pentru ca in prima credem cu totii.
Faptele Sfinților Apostoli

Cap. 2: 24. Pe Care Dumnezeu L-a înviat, dezlegând durerile morții, întrucât nu era cu putință ca El să fie ținut de ea.
Cap. 3: 15. Iar pe Începătorul vieții L-ați omorât, pe Care însă Dumnezeu L-a înviat din morți și ai Cărui martori suntem noi.
Cap. 4: 10. Iisus Hristos Nazarineanul, pe Care voi L-ați răstignit, dar pe Care Dumnezeu L-a înviat din morți,
Cap. 5: 30. Dumnezeul părinților noștri a înviat pe Iisus, pe Care voi L-ați omorât, spânzurându-L pe lemn.
Cap. 10: 40. Dar Dumnezeu L-a înviat a treia zi și I-a dat să Se arate,
Cap. 13. 30. Dar Dumnezeu L-a înviat din morți.

Cap. 13: 37 Dar Acela pe Care Dumnezeu L-a înviat n-a văzut stricăciune.

Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel

Cap. 10: 9. Că de vei mărturisi cu gura ta că Iisus este Domnul și vei crede în inima ta că Dumnezeu L-a înviat pe El din morți, te vei mântui.

Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel

Cap. 1: 1 Pavel, apostol nu de la oameni, nici prin vreun om, ci prin Iisus Hristos și prin Dumnezeu-Tatăl, Care L-a înviat pe El din morți.

Epistola către Coloseni a Sfântului Apostol Pavel

Cap. 2: 12 Îngropați fiind împreună cu El prin botez, cu El ați și înviat prin credința în lucrarea lui Dumnezeu, Cel ce L-a înviat pe El din morți.

Epistola întâia către Tesaloniceni a Sfântului Apostol Pavel

Cap. 1: 10. Și să așteptați pe Fiul Său din ceruri, pe Care L-a înviat din morți, pe Iisus, Cel ce ne izbăvește de mânia cea viitoare.

Întâia Epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru

Cap 1: 21. Cei ce prin El ați crezut în Dumnezeu, Care L-a înviat pe El din morți, și I-a dat Lui slavă, ca să vă fie credința și nădejdea voastră în Dumnezeu.



#5698
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.699
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 19 decembrie 2019 - 21:29, said:

Două mărturii din patristici, dar sunt multe, inclusiv manuscrise:

Epiphanius a consemnat în jurul anului 400 AD că Evanghelia originală în ebraică a lui Matei conținea cuvintele spuse din cer de Dumnezeu la botezul lui Isus „Tu ești Fiul meu iubit; în tine îmi găsesc plăcerea; astăzi te-am născut”.


Clement din Alexandria în anul 160: „Pentru că în momentul în care s-a botezat Isus a răsunat o voce din ceruri ca o mărturie pentru cel iubit: „Tu ești Fiul meu iubit, astăzi te-am născut”.
Nu este suficient ce scrii tu aici, pentru a sustine ca in textul initial, la botez Dumnezeu ar fi afirmat "astazi Te-am nascut".
(trebuie vazut daca intradevar exista si de cand sunt datate acele manuscrise, apoi de vazut daca exista manuscrise mai timpurii in care nu este mentionat ceea ce spui)

Din punctul meu de vedere nu inteleg ratiunea pentru care Dumnezeu ar fi zis la botez lui Isus "astazi Te-am nascut". Pe ce baza/ criteriu sa-L nasca?

#5699
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.321
  • Înscris: 10.09.2008
Pe baza faptului că ungerea ca rege este numită naștere ca fiu de rege în Psalmul 2. De aici vine terminologia după care Isus este numit după botez "Cristosul, FIUL lui Dumnezeu".

Dacă găsesc timp, o să citez toate sursele referitor la cuvintele spuse la botez.

#5700
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.699
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 21 decembrie 2019 - 11:30, said:

Pe baza faptului că ungerea ca rege este numită naștere ca fiu de rege în Psalmul 2. De aici vine terminologia după care Isus este numit după botez "Cristosul, FIUL lui Dumnezeu".

Din Psalmul 2 nu reiese concludent ca acele cuvinte au fost spuse la botez, puteau fi spuse in urma, la momentul invierii lui Isus.

7. "Eu voi vesti hotararea Lui" - zice Unsul - "Domnul Mi-a zis: "Tu esti Fiul Meu! Astazi Te-am nascut.
Mai ales ca Dumnezeu Ii spune dupa aceea:
8. Cere-Mi, si-Ti voi da neamurile de mostenire, si marginile pamantului in stapanire!

Cand putea sa-I ceara Isus lui Dumnezeu lucrurile astea? Evident dupa ce a fost inviat, nicidecum la botez.

Editat de GRATEFUL, 21 decembrie 2019 - 11:41.


#5701
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.699
  • Înscris: 17.04.2014
Dupa cum vezi, nu este vorba doar despre ungerea unui simplu rege local, al iudeilor, ci despre Imparatul mesianic care va stapani pe intreg pamantul, adica si asupra neamurilor.

#5702
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.321
  • Înscris: 10.09.2008

View PostGRATEFUL, on 21 decembrie 2019 - 11:36, said:

Din Psalmul 2 nu reiese concludent ca acele cuvinte au fost spuse la botez, puteau fi spuse in urma, la momentul invierii lui Isus.

7. "Eu voi vesti hotararea Lui" - zice Unsul - "Domnul Mi-a zis: "Tu esti Fiul Meu! Astazi Te-am nascut.
Mai ales ca Dumnezeu Ii spune dupa aceea:
8. Cere-Mi, si-Ti voi da neamurile de mostenire, si marginile pamantului in stapanire!

Cand putea sa-I ceara Isus lui Dumnezeu lucrurile astea? Evident dupa ce a fost inviat, nicidecum la botez.

View Postlogic1, on 18 august 2019 - 16:56, said:

La botez a fost adoptat ca fiu, iar pentru că tatăl (Dumnezeu) era împărat, Isus a primit drept la tron, ca prinț moștenitor. La înviere a fost confirmat ca împărat.
Psalmul 2 se referă atât la ungerea/înfierea ca fiu de împărat la botez, cât și la confirmarea în această poziție prin înviere. Și ”frații” lui trec prin aceste două faze ale înfierii.

Când apostolii citează prima dată Psalmul al doilea, se referă la Isus înainte de moarte și înviere:


Fapte 4

25 Tu ai zis prin Duhul Sfânt, prin gura părintelui nostru David, robul Tău: „Pentru ce se întărâtă neamurile şi pentru ce cugetă noroadele lucruri deşarte?
26 Împăraţii pământului s-au răsculat şi domnitorii s-au unit împotriva Domnului şi împotriva Unsului Său.”
27 În adevăr, împotriva Robului Tău celui sfânt, Isus, pe care L-ai uns Tu, s-au însoţit în cetatea aceasta Irod şi Pilat din Pont cu Neamurile şi cu noroadele lui Israel.


Conform Psalmului, Isus a devenit prin ungere Fiul Regelui Dumnezeu, cu dreptul să ceară moștenirea tronului.

6 „Totuşi, Eu am uns pe Împăratul Meu pe Sion, muntele Meu cel sfânt.”

7 „Domnul Mi-a zis: „Tu eşti Fiul Meu! Astăzi Te-am născut.

8 Cere-Mi, şi-Ţi voi da neamurile de moştenire, şi marginile pământului în stăpânire!
9 Tu le vei zdrobi cu un toiag de fier şi le vei sfărâma ca pe vasul unui olar.”
10 Acum, dar, împăraţi, purtaţi-vă cu înţelepciune! Luaţi învăţătură, judecătorii pământului!



#5703
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.699
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 21 decembrie 2019 - 17:23, said:

Și ”frații” lui trec prin aceste două faze ale înfierii.
Vrei sa spui ca actul/ritualul botezului te face copil al lui Dumnezeu?( sau actul Invierii?)

Quote

Când apostolii citează prima dată Psalmul al doilea, se referă la Isus înainte de moarte și înviere:


Fapte 4

25 Tu ai zis prin Duhul Sfânt, prin gura părintelui nostru David, robul Tău: „Pentru ce se întărâtă neamurile şi pentru ce cugetă noroadele lucruri deşarte?
26 Împăraţii pământului s-au răsculat şi domnitorii s-au unit împotriva Domnului şi împotriva Unsului Său.”
27 În adevăr, împotriva Robului Tău celui sfânt, Isus, pe care L-ai uns Tu, s-au însoţit în cetatea aceasta Irod şi Pilat din Pont cu Neamurile şi cu noroadele lui Israel.


Conform Psalmului, Isus a devenit prin ungere Fiul Regelui Dumnezeu, cu dreptul să ceară moștenirea tronului.

6 „Totuşi, Eu am uns pe Împăratul Meu pe Sion, muntele Meu cel sfânt.”

7 „Domnul Mi-a zis: „Tu eşti Fiul Meu! Astăzi Te-am născut.

8 Cere-Mi, şi-Ţi voi da neamurile de moştenire, şi marginile pământului în stăpânire!
9 Tu le vei zdrobi cu un toiag de fier şi le vei sfărâma ca pe vasul unui olar.”
10 Acum, dar, împăraţi, purtaţi-vă cu înţelepciune! Luaţi învăţătură, judecătorii pământului!
La tine "ungere" inseamna "nastere"?

Editat de GRATEFUL, 21 decembrie 2019 - 19:05.


#5704
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.321
  • Înscris: 10.09.2008
Am mai discutat aceste două întrebări...

1 Ambele, pentru că înfierea are două etape.

2 La Dumnezeu, conform Psalmului 2.

(Dacă David și Solomon au fost unși, au devenit fiii lui Dumnezeu, cărora El le dă tronul ca moștenire. La fel se poate spune că au fost înfiați sau ”născuți” - Evrei 1:5; 5:5).



#5705
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.699
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 21 decembrie 2019 - 20:00, said:

Am mai discutat aceste două întrebări...

1 Ambele, pentru că înfierea are două etape.

2 La Dumnezeu, conform Psalmului 2.

(Dacă David și Solomon au fost unși, au devenit fiii lui Dumnezeu, cărora El le dă tronul ca moștenire. La fel se poate spune că au fost înfiați sau ”născuți” - Evrei 1:5; 5:5).


Nasterea nu mi se pare ca este sinonima cu infierea.
Ungerea inseamna a investi pe cineva existent cu o functie si nu are legatura cu nasterea care inseamna a veni in existenta (in lumea aceasta).

#5706
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.321
  • Înscris: 10.09.2008
Cuvintele respective sunt folosite figurat. În acest sens înfierea este:

- o naștere, pentru că rezultatul este a deveni copilul lui Dumnezeu

- o ungere, dacă cel ce înfiază este rege, pentru că astfel cel înfiat devine prinț moștenitor sau viitor rege


Ioan 1

12 Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu;
13 născuţi nu din sânge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.


Psalm 2

6 „Totuşi, Eu am uns pe Împăratul Meu pe Sion, muntele Meu cel sfânt.”

7 „Domnul Mi-a zis: „Tu eşti Fiul Meu! Astăzi Te-am născut.

8 Cere-Mi, şi-Ţi voi da neamurile de moştenire, şi marginile pământului în stăpânire!



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate