Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Al cui fiu este Cristosul?

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6589 replies to this topic

#5617
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostGRATEFUL, on 05 iunie 2019 - 14:40, said:

"Acesta este Fiul Meu preaiubit in care Imi gasesc placerea."

pentru mine indica confirmarea unui fapt existent cu mai mult timp inainte de a fi prezentat cuiva lucrul respectiv.
Bineinteles. Noi toti suntem. Numai ca isus a primit o misiune , a fost ales in acel moment la botez. Pe isus il iubeste, dar si pe noi. Vrei sa-ti dau citatul biblic care demonstreaza asta ? Hint :ioan 3.16  Posted Image

#5618
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008
Așa cum sună cuvintele, depinde de teologie.
Adică dacă tu știi că Isus este fiul biologic al lui Dumnezeu, poți ignora contextul ungerii și să înțelegi că la botez se afirmă ceva cunoscut.
Dacă nu știi decât că Isus este un om, ideea de ”fiu” apare legată de momentul ungerii, prin care Isus devine Mesia. Care Mesia la evrei era numit ”fiu”, conform Psalmului al doilea, așa cum erau numiți toți regii unși, pentru că moșteneau tronul de la Dumnezeu.

Expresia ”Fiul lui Dumnezeu” este un titlu mesianic și este folosită în paralel cu aceea de Cristos sau Împărat uns:


Ioan 1:49
Natanael a răspuns şi I-a zis: „Rabi, Tu eşti Fiul lui Dumnezeu, Tu eşti Împăratul lui Israel!“


Faptele 9:20-22
"(Saul) a început să propovăduiască în sinagogi că Isus este Fiul lui Dumnezeu...  făcea de rușine pe iudeii care locuiau în Damasc, dovedind că Isus este Cristosul."


Matei 16:16
Simon Petru, drept răspuns, I-a zis: „Tu eşti Hristosul, Fiul Dumnezeului celui Viu!”


Luca 4:41
Din mulţi ieşeau şi draci care strigau şi ziceau: „Tu eşti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu.” Dar El îi mustra şi nu-i lăsa să vorbească, pentru că ştiau că El este Hristosul.


Matei 26:63
Isus tăcea. Şi marele preot a luat cuvântul şi I-a zis: „Te jur, pe Dumnezeul cel Viu, să ne spui dacă eşti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu.”


Ioan 11:27
„Da, Doamne”, I-a zis ea, „cred că Tu eşti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu, care trebuia să vină în lume.”


Ioan 19
7 El trebuie să moară, pentru că S-a făcut pe Sine Fiul lui Dumnezeu.”
12 Oricine se face pe sine împărat este împotriva cezarului.”
21 Nu scrie: „Împăratul iudeilor”. Ci scrie că El a zis: „Eu sunt Împăratul iudeilor.”


Luca 23:35
Norodul stătea acolo şi privea. Fruntaşii îşi băteau joc de Isus şi ziceau: „Pe alţii i-a mântuit; să Se mântuiască pe Sine însuşi, dacă este El Hristosul, Alesul lui Dumnezeu.”


Ioan 20:31
Dar lucrurile acestea au fost scrise pentru ca voi să credeţi că Isus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu; şi, crezând, să aveţi viaţa în Numele Lui.


Edited by logic1, 05 June 2019 - 14:55.


#5619
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014
privind la cuvintele omului Isus constatam ca ele radiaza nu numai intelepciune si constiinta morala foarte inalta, dar pe alocuri ele sunt marturia unor cunostinte care depasesc sfera umana.
de ex.:
2. In casa Tatalui Meu sunt multe locasuri. Daca n-ar fi asa, v-as fi spus. Eu Ma duc sa va pregatesc un loc. (Ioan 14)

de unde a avut aceste cunostinte omul Isus Hristos?

de ce avea omul Isus cunostinta unor lucruri pe care semenii Lui, ucenicii nu le puteau pricepe?

12. Mai am sa va spun multe lucruri, dar acum nu le puteti purta. (Ioan 16)

de ce poseda( de ce a primit) omul Isus Hristos cunostinte pe care nu le putea impartasi in lucrarea Lui?

Edited by GRATEFUL, 05 June 2019 - 15:40.


#5620
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostGRATEFUL, on 05 iunie 2019 - 15:31, said:

privind la cuvintele omului Isus constatam ca ele radiaza nu numai intelepciune si constiinta morala foarte inalta, dar pe alocuri ele sunt marturia unor cunostinte care depasesc sfera umana.
de ex.:
2. In casa Tatalui Meu sunt multe locasuri. Daca n-ar fi asa, v-as fi spus. Eu Ma duc sa va pregatesc un loc. (Ioan 14)

de unde a avut aceste cunostinte omul Isus Hristos?
De la Dumnezeu, El fiind Arhanghelul Mihail, în mod evident. Posted Image

Edited by mario_bril, 05 June 2019 - 15:33.


#5621
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Post-Daniel, on 19 septembrie 2018 - 15:57, said:


Dar daca ii lasa in viata si ii pedepsea prin inchidere si educatie, nu era mai bine?


Pai, era bine si inainte, cand ii trimitea in Locuinta Mortilor, dar este si mai bine acum, ca-i trimite in Gheena pentru ”inchidere si educatie”. Deci, da, ai dreptate!

#5622
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View Postmario_bril, on 05 iunie 2019 - 15:33, said:

De la Dumnezeu, El fiind Arhanghelul Mihail, în mod evident. Posted Image
eu vorbesc serios. in orice caz acele cunostinte arata spre un timp in care ele au fost dobandite prin experienta personala...

11. Adevarat, adevarat iti spun ca Noi vorbim ce stim si marturisim ce am vazut; si voi nu primiti marturia Noastra. (Ioan 3)
..............
de ce ar fi necesitat ca omul Isus sa primeasca cunostinta "lucrurilor ceresti" ?!

12. Daca v-am vorbit despre lucruri pamantesti, si nu credeti, cum veti crede cand va voi vorbi despre lucrurile ceresti? (Ioan 3)

Edited by GRATEFUL, 05 June 2019 - 15:51.


#5623
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostGRATEFUL, on 05 iunie 2019 - 15:44, said:

eu vorbesc serios. in orice caz acele cunostinte arata spre un timp in care ele au fost dobandite prin experienta personala...
Părerea dumitale fiind, care? Sunt curios cum motivează martorii lui Iehova fenomenul numit de către Biserică, chenoză.

#5624
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostGRATEFUL, on 05 iunie 2019 - 15:31, said:

privind la cuvintele omului Isus constatam ca ele radiaza nu numai intelepciune si constiinta morala foarte inalta, dar pe alocuri ele sunt marturia unor cunostinte care depasesc sfera umana.

Cand o sa accepti ca toate informatiile le-a primit sub forma de "duh sfant" exact cum si apostolii au primit ?

#5625
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View Postmario_bril, on 05 iunie 2019 - 15:49, said:

Părerea dumitale fiind, care? Sunt curios cum motivează martorii lui Iehova fenomenul numit de către Biserică, chenoză.
nu intram in sfera cum zic unii sau altii care nu sunt prezenti... rationam in jurul verseturilor din Biblie.

parerea mea fiind ca Isus inainte sa devina om, a avut o pre-existenta cereasca.

Edited by GRATEFUL, 05 June 2019 - 15:57.


#5626
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostGRATEFUL, on 05 iunie 2019 - 15:54, said:

parerea mea fiind ca Isus inainte sa devina om, a avut o pre-existenta cereasca.
Existența cerească fiind  care, mai exact?

#5627
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View Postpacopaco1967, on 05 iunie 2019 - 15:54, said:

Cand o sa accepti ca toate informatiile le-a primit sub forma de "duh sfant" exact cum si apostolii au primit ?
apostolii au fost invatati/ indrumati de Duhul Sfant in baza invataturilor primite din partea lui Isus Hristos.(nu au primit cunostinte noi care nu aveau ca baza cele auzite deja de la Isus.)

#5628
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostGRATEFUL, on 05 iunie 2019 - 15:54, said:


parerea mea fiind ca Isus inainte sa devina om, a avut o pre-existenta cereasca.
E o credinta pagana aceasta idee. Deci tu iti imaginezi ca o entitate divina a ales sa se faca zigot, sa petreaca 9 luni in pantecele unei femei, si apoi inca 2-3 ani sa faca pe el , si sa astepte pana la 30 ani pentru a incepe propovaduirea ? E greu sa accepti ca la 30 ani pentru ca era neprihanit, a fost uns la botez sa propovaduiasca evanghelia si sa implineasca scriptura ?

View PostGRATEFUL, on 05 iunie 2019 - 16:03, said:

apostolii au fost invatati/ indrumati de Duhul Sfant in baza invataturilor primite din partea lui Isus Hristos.(nu au primit cunostinte noi care nu aveau ca baza cele auzite deja de la Isus.)
Daca isus era dumnezeu intrupat, ce nevoie mai era sa fie uns la botez sa propovaduiasca ? Ce nevoie mai era sa coboare peste el "duhul sfant" ?

#5629
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014
@ paco,
asa imi raspunzi parca nici nu ai fi citit ce am scris...
cunostintele, intelegerea lucrurilor se dobandesc printr-un proces...nu instantaneu.

Duhul Sfant nu I-a turnat cunostinte, ci L-a ajutat pe Isus sa-si aduca aminte lucrurile invatate la Tatal.

Edited by GRATEFUL, 05 June 2019 - 16:22.


#5630
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostGRATEFUL, on 05 iunie 2019 - 16:10, said:

@ paco,
asa imi raspunzi parca nici nu ai fi citit ce am scris...
Zici ca apostolii au vorbit findca au invatat de la isus. Dar eu spun altceva, ca au inceput sa vorbeasca in limba neamurilor. Asta nu putea isus sa le transmita, dar imediat ce s-a coborat "duhul sfant" , au inceput sa vorbeasca in limbi, nu mai inainte.

#5631
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008
Dacă trebuia să vină o persoană din cer, cobora direct, nu era nevoie să se dea impresia că Maria ”zămislește” și apoi copilul învață ascultarea de la zero. Din Matei și Luca nu se înțelege că Isus a preexistat nașterii. Sunt aureolări mitice de la sfârșitul secolului întâi și începutul secolului al doilea, când Isus era deja considerat Cristosul, Împăratul mesianic. În lumea antică împărații se nășteau miraculos din zei și muritoare. Cezarii, faraonii, Alexandru... era un timp când zeii umblau pe pământ...

Fapte 14:11

La vederea celor făcute de Pavel, noroadele şi-au ridicat glasul şi au zis în limba licaoneană: „Zeii s-au coborât la noi în chip omenesc.”


Edited by logic1, 05 June 2019 - 16:25.


#5632
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Grațiela, îmi place că te-ai fofilat la întrebarea mea. Asta îmi spune multe, să știi. Îmi confirmă bănuielile avute despre martori.

#5633
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmario_bril, on 05 iunie 2019 - 16:35, said:

Grațiela, îmi place că te-ai fofilat la întrebarea mea. Asta îmi spune multe, să știi. Îmi confirmă bănuielile avute despre martori.

Am un martor care imi este prieten. Chiar particip, destul de des, la lectiile pe care le face cu novicii. Sunt prieten cu el pentru ca a achiesat la cele ce i le-am spus despre icoane, moaste si alte lucruri din Ortodoxie. Totusi, a ales sa ramana martor si sa lucreze in continuare pentru ei. La aceste lectii am observat ca exista o presiune a invataturii iehoviste la care este foarte greu sa te impotrivesti, ca martor, chiar daca nu esti de acord. Chiar si eu, mai ales acum, la inceput, prefer sa pastrez tacerea asupra unor subiecte, ca sa nu-i tulbur prea tare.
Ideea este ca ei pot fi sinceri, sunt capabili sa priceapa ce le zici, dar nu pot iesi de sub presiunea nevazuta careia ii sunt supusi si sa se impotriveasca invataturii oficiale a cultului lor. Dar, cu rabdare, ii poti da pe brazda.

#5634
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Problema este că pe Grațiela nu a supus-o nimeni, la nicio presiune. I-am cerut doar să îmi spună care este doctrina lor, privitoare la Iisus. Îi este rușine, ca de altfel majorității ereticilor ce se consideră creștin și bântuie aria asta. Lor le este rușine și să recunoască apartenența la cultul religios propriu, ce să mai vorbim de doctrine...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate