Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce se sterg topicurile?

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Recomandare carte/manual.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
12 răspunsuri în acest subiect

#1
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.557
  • Înscris: 21.01.2013
Buna seara,
Am nevoie de un manual/carte pentru BACALAUREAT la Limba si Literatura Romana care sa contina toate operele studiate care se dau la BAC sa cuprinda argumentari,eseu gata facut model caracterizari personaje,tema si viziunea despre lume etc ce se da la bac la subiectul 3,
Argumentari,poezii comentarii etc,
Vreau sa fie deja rezolvate sau sa contina info respectiva ca sa pot invata corect si pentru o nota mare cum se fac acele esee argumentative,caracterizari etc,

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.227
  • Înscris: 07.11.2006

 VladutzU2013, on 29 octombrie 2015 - 18:14, said:

Buna seara,
Am nevoie de un manual/carte pentru BACALAUREAT la Limba si Literatura Romana care sa contina toate operele studiate care se dau la BAC sa cuprinda argumentari,eseu gata facut model caracterizari personaje,tema si viziunea despre lume etc ce se da la bac la subiectul 3,
Argumentari,poezii comentarii etc,
Vreau sa fie deja rezolvate sau sa contina info respectiva ca sa pot invata corect si pentru o nota mare cum se fac acele esee argumentative,caracterizari etc,

Interesanta abordare.
Apropo,tu nu frecventezi scoala?

#3
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.589
  • Înscris: 10.02.2007
Iti iei 2-3 carti ok, iei din ele si-ti faci propriile eseuri. Poti face asta chiar si in ultima luna inaintea bacalaureatului.

Inveti mult mai bine asa.

#4
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.477
  • Înscris: 16.09.2014
De ce nu iti intrebi profesorii?
Sau iti cumperi cartile de sinteza disponibile + citesti operele apoi iti faci singurel ce eseu vrei.

Editat de Arianna-D, 29 octombrie 2015 - 18:30.


#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 21.852
  • Înscris: 07.06.2014
vladutzu - daca ar fi exact aceasta carte, scoala nu ar mai avea rost, pt ca ar sta elevii acasa si ar scrie la examen dupa ce vor primi invitatii speciale acasa sau pe facebuci.

sfatul meu este sa te interesezi pe la biblioteca de carti cu diferite opere, caracterizari sumare, cateva idei principale din operele respective, pe urma iti extragi si-ti faci comentariul dupa bunul plac.

la final se va observa foarte bine ca acel comentariu scris va fi o compozitie proprie, nu una copiata din carti.


acvum tu ceri ca un editor sa-ti dea mura in gura pe tava.

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.877
  • Înscris: 11.12.2006
De ce va luati pe bietul copilas? Nu intelegeti ca pt unii e foarte  greu sa citeasca o carte? Si oricum trebuiesc mai multe..Eu ii inteleg pe cei mai retardati intelectual.
Adevarul e ca daca va obtine diploma de bac va avea tupeul sa ceara legal o slujba mai buna. Sau va da banu la o fabrica de diplome si va avea o hartie si va ajunge big boss. Scuze un boss scarbos..

#7
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.557
  • Înscris: 21.01.2013
Eu am cartile respective le-am si citit am si caietele din anii trecuti dar as vrea sa am o siteza utila nu sa invat tot ce este neutil ce este predat.
si pe langa asta am gasit ceva cu modele de argumentari,eseuri si cred ca ma va ajuta sa-mi formez o ideee o sinteza la fiecare in parte.
multumesc oricum de ajutor.

#8
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.721
  • Înscris: 21.08.2007
Pariu că dacă nu te lași de forum nu iei examenul? Chiar dacă îți faci rost de un ”manual de sinteză” pentru toată literatura română și universală din programă, tot e necesar și ceva practică și exercițiu. Prin exercițiu nu trebuie să înțelegi neapărat și născocirea unor cuvinte noi ca ”neutil”

#9
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 516
  • Înscris: 23.02.2015
Fa-ti cont pe scribd...  Posted Image

#10
touchthis

touchthis

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 353
  • Înscris: 19.06.2015
Poate ăsta te poate ajuta: http://www.libris.ro...1--p798540.html

#11
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.733
  • Înscris: 26.08.2009

 Dany_Darke, on 29 octombrie 2015 - 18:31, said:

vladutzu - daca ar fi exact aceasta carte, scoala nu ar mai avea rost, pt ca ar sta elevii acasa si ar scrie la examen dupa ce vor primi invitatii speciale acasa sau pe facebuci.
Asta ar fi o idee pt ministrul invatamantului. Nu de alta dar majoritatea din ce se invata e o labareala intula mai tarziu. Decat ceva cultura generala.

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 21.852
  • Înscris: 07.06.2014
dar asta e deja alt subiect, deja este topic care dezbate

#13
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.557
  • Înscris: 21.01.2013
Puteti inchide topicul deparece mi-am cumparat un manual de pe libris.ro foarte util.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate