Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Salarii in IT

- - - - -
  • Please log in to reply
247 replies to this topic

#73
SoareceleJucaus

SoareceleJucaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 17.10.2011

 Karhu, on 23 octombrie 2015 - 10:52, said:

Dar despre calitatea vietii nimic, niciun cuvintel?

http://www.numbeo.co...-mid&region=150
Self explanatory

Cu toate daca te uiti la Finlanda , sunt premianti la suicid , droguri alcool si boli de creier -cauzate in general de la depresii, stil de viata imbibat in alcool,droguri si junk food + lipsa de soare.

http://www.worldlife...profile/finland

Sta mai bine Italia, Spania si Grecia.

#74
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

 Alteran, on 23 octombrie 2015 - 11:11, said:

Cand o sa ajungeti voi doi la un numitor comun raportandu-va la ce aveti si nu prin lipsa (calitate a vietii = nu locuiesti in Romania) o sa va spun si ce inteleg eu prin asta. S-ar putea sa descoperiti ca definitia mea e mult mai aproape de oricare dintre voi in timp ce voi va situati la distanta mult mai mare.
Pula mea, încerci și tu să fii nițel mai coerent?

 SoareceleJucaus, on 23 octombrie 2015 - 11:14, said:


Numbeo ăla e o tîmpenie sinistră. Da, îmi spune că o călătorie cu autobuzul în București costă 0.1 lire și 1.5 lire în Londra, dar uită să spună că în Londra ai afișaj electronic/aplicație care te anunță cînd vine busul, că în 99% din cazuri poți sta jos și tot în 99% din cazuri șoferul nu pleacă din stație cînd te vede alergînd, sau dacă a închis ușile, le deschide pentru tine.

 Alteran, on 23 octombrie 2015 - 11:11, said:

iar mufa intr-un apartament de 65 de metri intr-o zona presupun destul de aglomerata intr-o margine de Londra.
Nu văd care-i problema de a locui într-un apartament de 65mp, sunt curios care ar fi explicațiile tale. Referitor la "destul de aglomerat", din nou sunt curios la ce te referi? Crezi că ies pe stradă și e puhoi de lume? Luminează-mă, te rog.

#75
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014

 mufa, on 23 octombrie 2015 - 11:15, said:

penis mea, încerci și tu să fii nițel mai coerent?

Tu stai intr-un apartament inghesuit, dar aproape de un oras mare unde ai viata sociala, restaurante, spectacole, muzee, pub-uri, aeroport, oportunitati de job si multe altele la o aruncatura de bat. Karhu are ditamai casa, copiii lui se joaca cu renii in curte, aer curat, liniste. E greu de gasit doi oameni care sa vorbeasca despre calitatea vietii de pe pozitii mai diferite de atat, singurul lucru pe care il aveti efectiv in comun este alergia la tot ce tine de traitul in Romania.

Sa presupunem prin absurd ca mi-as dori sa stau la casa, curte, aer curat, dar in acelasi timp intr-un oras mare unde sa am toate cele de mai sus. Daca imi prezinta mie cineva un loc in care sa pot combina toate cele de mai sus fara sa trebuiasca sa ajung la 50 de ani pentru asta, eu ma mut maine. Altfel, imi mentin afirmatia ca in Romania e mai bine. Ca IT-ist.

Edited by Alteran, 23 October 2015 - 11:29.


#76
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

 Alteran, on 23 octombrie 2015 - 11:24, said:


Tu stai intr-un apartament inghesuit
Ce ți se pare înghesuit?

#77
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 Alteran, on 23 octombrie 2015 - 11:24, said:

...alergia la tot ce tine de traitul in Romania...



Si din pacate nu e tratabila. Eu fac tratament cu o societate cu bun simt si oameni normali de 6 ani de zile, si incet incet tin sub control alergia, dar doctorul mi-a recomandat sa nu mai ma expun niciodata la factorul alergen.

Edited by Catean, 23 October 2015 - 11:44.


#78
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014
Karhu, ne intreba Mufa ceva, nu ii raspunzi tu?

Edited by Alteran, 23 October 2015 - 12:01.


#79
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
De la musiu Utopium, cititi si plangeti :D

Marile companii din industria informatică şi comunicaţii, dar şi din producţie recrutează în aceste zile la Cluj viitorii lor specialişti IT. Miza e mare: salarii de până la 12.000 de dolari pe lună şi posibilităţi spectaculoase de ascensiune în carieră. Nici firmele locale nu stau cu mâinile în sân.

http://ziuadecj.real...to--142109.html

#80
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

 Alteran, on 23 octombrie 2015 - 12:00, said:

Karhu, ne intreba Mufa ceva, nu ii raspunzi tu?

Ca fapt divers, înainte de a vă toci degetele pe taste, în România am locuit într-o casă de habar n-am, 120-150mp.

 iladi, on 23 octombrie 2015 - 12:07, said:

De la musiu Utopium, cititi si plangeti Posted Image

Marile companii din industria informatică și comunicații, dar și din producție recrutează în aceste zile la Cluj viitorii lor specialiști IT. Miza e mare: salarii de până la 12.000 de dolari pe lună și posibilități spectaculoase de ascensiune în carieră. Nici firmele locale nu stau cu mâinile în sân.

http://ziuadecj.real...to--142109.html

Cred că poza spune tot :D

Attached File  Screen Shot 2015-10-23 at 11.10.22.png   249.54K   55 downloads

#81
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
Las' ca vine nea Utopium si explica el cum sta treaba :D

#82
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,059
  • Înscris: 25.06.2007

 iladi, on 23 octombrie 2015 - 12:07, said:

cititi si plangeti Posted Image
Da, plang de nu mai pot Posted Image
Oh, shit, acum imi dau seama de fapt ca mi-am uitat de ieri o lentila de contact in ochi (le folosesc doar cand am de condus distante mari sau cand am antrenament la clubul de tir).
De-aia lacrimam...

#83
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014
Te pregatesti sa primesti refugiati? :)

#84
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
Vezi ca n-am specificat: puteti rade de necaz sau de haz :D

#85
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,653
  • Înscris: 30.10.2003

 iladi, on 23 octombrie 2015 - 12:07, said:

salarii de până la 12.000 de dolari pe lună şi posibilităţi spectaculoase de ascensiune în carieră.
Pe departament poate ...

#86
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008

 utopium, on 23 octombrie 2015 - 09:44, said:

O fi o problema de dinamica si acolo ... populatie prea imbatranita din cauza ca procentul de studenti e mai scazut :)
Intre timp:
Companiile din Cluj pun la bataie aprox 900 de posturi la Targul de Cariere in IT de la Sala Polivalenta: http://ziuadecj.real...ti--142091.html
900 de locuri de munca la un singur targ IT din Cluj ... hmmmm. Pana si eu (care imi doresc sa fie adevarat) am indoieli serioase asupra cifrei astea. Aia de la Crossover m-au facut curiosi cu joburile lor de 5.000-8.300 de dolari ... intre timp vad ca s-au razgandit si au zis ca au si joburi de 12.000 de dolari ... evident, pe Luna :) :
Rechinii IT atacă piața Clujului. Salariile ajung la 12.000 de dolari FOTO
http://ziuadecj.real...to--142109.html

Cred ca era o greseala. Am corectat-o eu :D

 Bursul, on 23 octombrie 2015 - 12:21, said:

Pe departament poate ...


or fi d'aia platiti la click. Teoretic ....  se poate :D

#87
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

 Bursul, on 23 octombrie 2015 - 12:21, said:

Pe departament poate ...

Nu în România, cel puțin asta înțeleg din primul paragraf al articolului.

#88
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 02.09.2007
12.ooo este mult exagerat pt RO. Nici pe-afara nu prea iti da nimeni banii astia fara sa fii ceva superstar sau macar middle to upper-management.
Articolul e praf in ochi, mai ales ca din ce-am inteles Crossover asigura outsourcing de personal, deci din cat dau aia, isi mai trag si ei ceva.

100k brut in UK inseamna ~ 5500lire in mana conform.
Daca dai 2000 pe chirie si inca 2000 pe copii, nu prea-ti raman multi bani in buzunar la sfarsitul lunii.

#89
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Banii reprezentand salariul din afara sunt multi daca ii folosesti traind in Romania, daca ii folosesti in tara de provenienta, vei trai mediu.

Edited by mmm3, 23 October 2015 - 12:57.


#90
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,653
  • Înscris: 30.10.2003

 lyanna, on 23 octombrie 2015 - 12:54, said:

12.ooo este mult exagerat pt RO. Nici pe-afara nu prea iti da nimeni banii astia fara sa fii ceva superstar sau macar middle to upper-management.
Articolul e praf in ochi, mai ales ca din ce-am inteles Crossover asigura outsourcing de personal, deci din cat dau aia, isi mai trag si ei ceva.
Uite asa e:

Vin firmele si angajeaza: vor programatori, admini, ce vor, dar pe astia trebuie sa-i coordoneze careva. Iar peste coordonatorii aia sau managerii de proiect/departament mai sunt 2-3 bastani si peste astia inca unu. Ala ar putea sa ia 12.000 pe luna.

Titlul: salariile ajung si la 12 000 pe luna

Un titlu corect, dar totusi de rahat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate