Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Salarii in IT

- - - - -
  • Please log in to reply
247 replies to this topic

#235
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
Acum depinde. Daca lucreaza in vreun start-up (<= Cambridge science park) eu zic ca merita sa se incurce si cu actiuni sau optiuni. Nu de alta, dar nu vrei sa te trezesti peste 10 ani ca esti singurul din primii angajati care nu e milionar. Posted Image

#236
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Mersi de info o iau de la coada.
1) Nu ma incurc cu start-up-uri, pentru ca nu ajungi ever milionar in chestii d-astea. Eventual muncesti de-ti ies ochii si la urma iti ofera alune. Plus ca daca vreau d-astea ma pot orienta spre SiliValey.
2) Din ce am aflat de la alti pre-mergatori ai mei, oamenii ofera niste stocks in fct de pozitia pe care esti. Deci la sf anului, primesti X actiuni daca esti senior, Y daca esti Staff si asa mai departe. Acum nu stiu daca cumva trb sa le tii nu stiu cati ani.
3) Nu optiuni/futures alte cacaturi

Basicly eu as tinti spre aia care fac procesoare de sunt in toate telefoanele mobile sau aia care fac placi de retea. Nu pot sa dau nume, dar va prindeti voi.

#237
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014
Servus,

Am mai mentionat intr-o postare si o mentionez din nou pentru cei interesati si ca sa va faceti asa o idee cam cum sta treaba in afara Londrei.

Eu va explic cum sta treaba la mine ca sa vedeti daca o situatie asemanatoare ar merita pentru voi.
Eu am un salariu intre £30,000 - £35,000 anual, deci intre £1,957 - £2,240 net pe luna si locuiesc in nordul Angliei (langa Leeds).


Cheltuielile mele lunare:
Chirie:  £525 (apartament cu 2 dormitoare, unul dublu si unul de o persoana + sufragerie destul de mare + balcon + parcare) intr-o zona buna.
Taxa la primarie: £88
Utilitati: £100 (curent, gaz, apa), £45 (internet, telefon fix si televiziune digitala), £10 (credit telefonic)
Mancare:  £260 (familie cu un singur copil mic) (bebe)
Mancare la serviciu:  £60-£70
Cheltuieli masina: £50 - £60 benzina (Inainte cheltuiam £55 pe abonamentul lunar la autobuz)
Asigurare masina: £70
Taxa de drum: £15
-----------------------------
Total: £1,243 (cand adaug maxim)
Deci raman cu o suma intre £714 - £997 pe luna pentru pus deoparte, haine, distractie, plimbari, intretinere masina etc..
Programul de lucru este de 7.5 ore pe zi (cu pauza de masa inclusa), 5 zile pe saptamana, weekend-ul si zilele de sarbatoare mereu libere, rareori depasesc acest program de lucru, doar cand avem un proiect important. Lucrez ca Dezvoltator baze de date (un an jumate experienta) si cunosc doar T-SQL si SSIS (tool pentru ETL).

Edited by Clau_UK, 27 October 2015 - 11:14.


#238
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postmihaicsm, on 26 octombrie 2015 - 17:14, said:

Acum depinde. Daca lucreaza in vreun start-up (<= Cambridge science park) eu zic ca merita sa se incurce si cu actiuni sau optiuni. Nu de alta, dar nu vrei sa te trezesti peste 10 ani ca esti singurul din primii angajati care nu e milionar. Posted Image
o optiune este posibilitatea de a cumpara o actiune la un anumit pret, pana la o anumita data. valoreaza maxim cat diferenta dintre cursul real si acel pret. problema-i ca e valida in viitor (de regula peste 1 an) si daca atunci cursul e sub acel pret, optiune valoreaza exact 0. io am lucrat si intr-un startup si intotdeauna i-am trimis la plimbare cand veneau cu astfel de modele de rasplata si bine am facut.

#239
SoareceleJucaus

SoareceleJucaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 17.10.2011

View PostPengoon, on 27 octombrie 2015 - 13:28, said:

o optiune este posibilitatea de a cumpara o actiune la un anumit pret, pana la o anumita data. valoreaza maxim cat diferenta dintre cursul real si acel pret. problema-i ca e valida in viitor (de regula peste 1 an) si daca atunci cursul e sub acel pret, optiune valoreaza exact 0. io am lucrat si intr-un startup si intotdeauna i-am trimis la plimbare cand veneau cu astfel de modele de rasplata si bine am facut.

Inclusiv pe aia de la Facebook, Whatsapp, Uber, Airbnb?

http://startups.co.u...rtups-100/2015/

Riscul e direct proportional cu profitul in majoritatea cazurilor.

Edited by SoareceleJucaus, 27 October 2015 - 13:47.


#240
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
astea-s 4-5 din milioane. la fel ca la lotto. dar ma rog, am cunoscut oameni care erau in extaz cand li s-au propus variante d-astea. nu io am ramas la urma fara bani ci ei.

#241
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostSoareceleJucaus, on 27 octombrie 2015 - 13:47, said:

Inclusiv pe aia de la Facebook, Whatsapp, Uber, Airbnb?

http://startups.co.u...rtups-100/2015/

Riscul e direct proportional cu profitul in majoritatea cazurilor.

cea mai mare problema a fost cu vested [period. bosii au putut in '99-2000 sa vanda actiunile imediat si au facut bani. garibanii au trebuit sa astepte 2 ani dar in 2001-2002 deja .com se dezumflase si valoarea actiunilor era 0.
altfel sunt multe legende. bineinteles ca unii garibanii de care firma avea nevoie ca la dumnezeu au putut sa le vanda, li s-a dat voie.

Edited by avenirv, 27 October 2015 - 15:22.


#242
SoareceleJucaus

SoareceleJucaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 17.10.2011

View Postavenirv, on 27 octombrie 2015 - 15:10, said:

cea mai mare problema a fost cu vested [period. bosii au putut in '99-2000 sa vanda actiunile imediat si au facut bani. garibanii au trebuit sa astepte 2 ani dar in 2001-2002 deja .com se dezumflase si valoarea actiunilor era 0.
altfel sunt multe legende. bineinteles ca unii garibanii de care firma avea nevoie ca la dumnezeu au putut sa le vanda, li s-a dat voie.

Depinde de cazuri, dar nu vorbim de bula dotcom.
Bosii vand mereu inainte de colaps:

Former Enron boss Jeffrey Skilling has defended his sale of $63m in Enron stock before the company collapsed, saying he has "nothing to hide."

http://news.bbc.co.u...ess/4918008.stm

Toate start-upurile astea de succes au fost infiintate dupa 2004 cand a inceput sa isi revina piata.

banii ii faci la IPO oricum, si daca devine IPO poti sa le vinzi (acu depinde si de contract).

Apropo FB are sanse mare sa devina a doua companie de peste $1trillion daca castiga razboiul cu google, pe device-uri mobile au descoperit astia ca nu prea mai foloseste nimeni google

#243
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View PostSoareceleJucaus, on 27 octombrie 2015 - 13:47, said:

Inclusiv pe aia de la Facebook, Whatsapp, Uber, Airbnb?

http://startups.co.u...rtups-100/2015/

Riscul e direct proportional cu profitul in majoritatea cazurilor.

E competitie mare pe locurile de la Facebook ,tre' sa ai ceva in cap ca sa ajungi acolo . Afaceri ca facebook sau google se nasc de 20 de ori intr-o ora ? Firma ta chiar are sanse sa devina macar 10% din ce au devenit ele ? In fine, ,,speranta moare ultima" totul e subiectiv , la asta cu actiunile e mai mult "nu risti nu castigi" , poti sa iti zic de unu care a pierdut mult din asta sau pot sa iti zic de unul care a facut 2 milioane din actiunile primite de la Google. Depinde ...

Edited by VladBtz, 27 October 2015 - 17:04.


#244
SoareceleJucaus

SoareceleJucaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 17.10.2011

View PostVladBtz, on 27 octombrie 2015 - 17:04, said:

E competitie mare pe locurile de la Facebook ,tre' sa ai ceva in cap ca sa ajungi acolo . Afaceri ca facebook sau google se nasc de 20 de ori intr-o ora ? Firma ta chiar are sanse sa devina macar 10% din ce au devenit ele ? In fine, ,,speranta moare ultima" totul e subiectiv , la asta cu actiunile e mai mult "nu risti nu castigi" , poti sa iti zic de unu care a pierdut mult din asta sau pot sa iti zic de unul care a facut 2 milioane din actiunile primite de la Google. Depinde ...

E competitie mare acum, mai ales pentru ca au salarii foarte mari si da bine la cv-u.
In 2004 nu stia nimeni ce e FB.
De pierdut ca angajat nu pierzi foarte mult, poate doar ca nu castigi bani in alta parte, castigi si experienta, si altii au avut multe fails inainte sa dea lovitura.
Sunt oameni care au renuntat la $200k pe an ca sa faca startup-uri
Mai nasol de angel investors aia care vin cu cascavalul de finantare si s-ar putea sa o ia in mana.

#245
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Depinde de cazuri, dar nu vorbim de bula dotcom.
Bosii vand mereu inainte de colaps:
in epoca dotcom am lucrat si io la un dotcom. in ultimele zile pe-acolo angajasera un coder de java. ala numai bine iesise de la zdup on parole. facuse parnaie pentru insider trading intr-o situatie fix d-asta.

#246
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015

View PostSoareceleJucaus, on 27 octombrie 2015 - 17:18, said:

Mai nasol de angel investors aia care vin cu cascavalul de finantare si s-ar putea sa o ia in mana.

Nu le plange de mila, ca nu baga economiile lor de pensie. Aia baga 100 milioane in 100 de startup-uri, una sa isi ia zboru si au recuperat banii.

#247
ion3l

ion3l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 05.02.2011

View PostCatean, on 26 octombrie 2015 - 10:26, said:

Eu vorbeam de sume nete. Sunt impozitat din brut cu putin peste 40%. Daca iti raman 30% din venituri dupa nevoile de baza ca nou venit nu e rau, ii timp destul de crescut. Salarul meu e in top deoarece lucrez la o corporatie guvernamentala, daca as lucra la o companie oarecare as lua cu 20-30% mai putin.
Ai idee, salariile de pe site-urile de job-uri gen cv-library sunt nete sau brute?
Mersi

#248
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005
Brute

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate