Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Cum pot sa-mi extrag bani de pe card in strainatate?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
35 răspunsuri în acest subiect

#1
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 592
  • Înscris: 16.02.2013
Salut.
Am un cont la Banca Transilvania iar eu acum sunt in Franta. Am incercat sa-mi scot bani de la mai multe bancomate si nu am reusit, unele imi zic ca nu am fonduri iar altele mi-au returnat cardul.
Stie cineva cum pot sa-mi scot bani daca sunt in Franta? Sau exista aici sucursale BT? Sau de la anumite banci pot sa scot?
Am nevoie urgenta de bani si nu stiu ce sa ma fac daca ii am blocati pe card.
Multumesc mult celui care stie.

#2
badlink

badlink

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.708
  • Înscris: 24.02.2010
Cauta doar bancomatele care au sigla cardului tau, gen Mastercard, Visa

#3
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 15.939
  • Înscris: 01.09.2006
Cel mai probabil, chiar acela este motivul - nu ai fonduri.
Asta putand inseamna si ca ii ai intr-un cont de economiii sau depozit si tu ai impresia ca ii poti scoate cu cardul ...

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.805
  • Înscris: 06.09.2004
despre ce tip de card vorbim? in primul rand, suna la banca si intreaba daca ai vreo restrictie de scos bani din strainatate. daca da, zi-le s-o scoata :)

#5
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.544
  • Înscris: 25.10.2007
Ar trebui sa functioneze si te costa retragerea un comision de 1% + 2.5 lei. Cel mai bine contacteaza banca sa vezi care e problema.

#6
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Subscriu la cele spuse de colegi mai sus

#7
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 592
  • Înscris: 16.02.2013
Eu contul il am in euro, bineinteles, altfel nu as putea scoate bani in Franta. Aici doar cu euro se lucreaza.
Cei care mi-au depus banii in cont mi-au zis ca nu este nicio problema, ca pot sa-i scot din strainatate.
Bani stiu sigur ca am in cont, deci nu se pune problema de fonduri insuficiente.
Nu stiu insa de ce nu se poate, asa cum mi-a fost spus.

#8
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.544
  • Înscris: 25.10.2007

 anz, on 19 octombrie 2015 - 10:10, said:

Eu contul il am in euro, bineinteles, altfel nu as putea scoate bani in Franta. Aici doar cu euro se lucreaza.
Cei care mi-au depus banii in cont mi-au zis ca nu este nicio problema, ca pot sa-i scot din strainatate.
Bani stiu sigur ca am in cont, deci nu se pune problema de fonduri insuficiente.
Nu stiu insa de ce nu se poate, asa cum mi-a fost spus.

Nu are importanta ca ai euro in cont, banca face conversia din lei in eur. Cardul e atasat, in general, la contul curent, care e in lei; Ai bani acolo?

#9
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 592
  • Înscris: 16.02.2013
cardul meu este Visa Electron. Are insa vreo importanta?

#10
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.902
  • Înscris: 03.02.2005
Ce card ai? Adica, cardul tau este atasat uni cont in lei sau in euro?
Poti scoate de la ATM-urile din alte tari valuta acelei tari chiar daca cardul tau este asociat unui cont in lei. (tranzactia e comisionata)
Cel mai probabil tu ai un card de lei, gen Visa Electron, repet atasat unui cont in lei, iar cei care ti-au pus banii, ti-au pus euro intr-un cont in euro. Ceea ce inseamna ca tu trebuie sa-ti vinzi euroii prin trasfer dintre contul tau de euro in cel de lei, trasfer ce se face la cursul bancii.
Pentru carduri in euro, atasate direct uni cont in euro, BT-ul are doar MasterCard Direct

Editat de Ciubex, 19 octombrie 2015 - 10:22.


#11
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.357
  • Înscris: 14.04.2010
Depinde si ce suma vrei sa scoti, in principiu nu prea posti scoate mai mult de 200-250 de euro... incearca sa scoti de exemplu 50 de euro, daca nu mere atunci undeva e o problema si poti incerca variantele expuse de "colegi".
Plus nu uita ca poate ai introdus PIN-ul gresit... acum poate fi blocat cardul... de altfel dincolo nu prea merge sa faci interogari de cont... etc...

Editat de Engineer_xxl, 19 octombrie 2015 - 10:17.


#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.763
  • Înscris: 25.09.2004

 Argv, on 19 octombrie 2015 - 10:02, said:

Ar trebui sa functioneze si te costa retragerea un comision de 1% + 2.5 lei. Cel mai bine contacteaza banca sa vezi care e problema.

Te costă cât e comisionul acolo unde ești. În Portugalia, de exemplu, unde scoteam des, era 5 euro orice tranzacție la bancomatul non-stop.

Către inițiator, la Visa Electron cel mai probabil, cum zice Ciubex, tu ai cardul pentru contul în lei, nu cel în Euro. Dacă era în Euro ți-ar fi dat un Mastercard. Erasmus, cumva? Sună la banca din România și vezi ce poți face.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.773
  • Înscris: 15.06.2004
Asa cum s-a zis mai sus - Cardurile de tip VISA Electron - sunt carduri de debit - la noi se folosesc de cele mai multe ori ptr conturile de salarii - impreuna cu Maestro.
Si in general aceste conturi sunt in lei.

Daca tu ai primit bani in euro e posibil sa fi fost depusi in alt cont - in valuta, asociat contului curent, dar care nu poate fi accesat din acesta.

Singura solutie ca sa te lamuresti e sa suni la banca. Dar probabil nu o vei putea rezolva - doar vei afla problema.

#14
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 592
  • Înscris: 16.02.2013
Eu am card Visa, l-am facut prima data cand mi-am deschis un cont in lei.
Acum de curand mi-am dschis si un cont in euro, deci am 2 conturi la el.
Sunt student Erasmus, iar cei de la facultate mi-au zis ca am nevoie de un cont in euro pentru bursa. Si ca pot sa o scot din strainatate. Uita insa ca nu este asa.
De-asta am intrebat, poate stie cineva care e problema.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012
Trebuie sa ai bani in contul de lei, cel atasat cadului Visa.

Daca nu ai imputernicit pe cont, sau acces online, atunci singura varianta este ca cineva sa iti depuna bani in contul de lei, iar la intoarcere in tara , scoti euro din contul de euro si ii returnezi.

Verifica si comisioanele le retragere de la bancomat din strainatate, ca sa iti faci un calcul cati bani sa scoti la o extragere.


https://www.bancatra...sa_electron.pdf

Editat de pasilla, 19 octombrie 2015 - 11:04.


#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.115
  • Înscris: 24.02.2006
un card este atasat unui cont si operatiunile cu cardul se executa asupra acelui cont.
din ce spui tu, ai un cont de lei si unul de euro, iar la contul de lei ai atasat si un card. problema e ca banii de care spui tu ii ai in celalalt cont, cel de euro.
sunt doua solutii:
1. transferi banii din contul de euro in cel de lei (la cursul de schimb al bancii), dupa care vei putea folosi cardul actual (ideal ar fi sa ai internet banking, sa poti efectua operatiunea online)
2. ceri bancii sa-ti emita un card in euro atasat la contul de euro si-l folosesti pe acela

varianta a doua e mai buna, dar dureaza mai mult pana se emite cardul si ajunge la tine.

#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.890
  • Înscris: 10.12.2006
Tu incerci sa scoti de pe contul in lei, dar banii ii ai in cel in euro.

#18
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.228
  • Înscris: 28.06.2005
Rezumat al tuturor celor spume mai sus:

anz are un cont in lei si un cont in euro.
Cardul Visa Electron este atasat contului in lei.
I-au fost depusi bani in contul de euro.
Are la el doar cardul VisaElectron.

Ca atare, anz nu poate scoate bani din contul de euro daca nu are instrumentul necesar.

anz, ai internet banking? Daca da, itit transferi banii din contul de euro in cel de lei si vei putea scoate de la bancomat. In euro, bineinteles. Se va face conversia automat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate