Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨
 

Contor defect, bransare ilegala sau paranoia ?

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#37
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

 pasilla, on 17 octombrie 2015 - 21:35, said:

Poti sa te uiti pe eticheta tv si sa vezi consumul aproximativ si apoi inmultesti consumul asta cu estimarea de ore de functionare/luna.
Cuptorul electric poate avea 2-6 KW. Poti si la asta sa estimezi.
Pentru masina de spalat poti sa ai 1-2 Kw/ora.

Poti sa faci o estimare daca iti dai silinta.
TV 81W LED 45W (mod standard)
ma mai uit

#38
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 Dany_Darke, on 17 octombrie 2015 - 21:30, said:

cu consumul indicat mai sus, eu platesc ~100 lei la 2 luni
100 de lei la 2 luni, adica 50 lei pe luna la ce consum mai exact? Cati KW pe luna? 80KW?

Edited by mmm3, 17 October 2015 - 21:58.


#39
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 24.04.2007
@initiator:  Pe ultimele 90 de zile ai consumat aprox 90x8=720kWh? sau media de aprox 8 kWh/zi este pe factura de estimare ori pe cea de regularizare? E important pentru ca uneori facturarea te poate induce in eroare.
Scuze daca e o intrebare aiurea, dar e mai bine sa eliminam posibile neintelegeri si sa discutam pe cifre reale.

#40
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,859
  • Înscris: 07.06.2014

 mmm3, on 17 octombrie 2015 - 21:57, said:

100 de lei la 2 luni, adica 50 lei pe luna la ce consum mai exact? Cati KW pe luna? 80KW?

cam asa ceva, am avut si luni cu 70. dar nu stiu daca ti se pare mult sau putin.

#41
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
e foarte putin. esti econom.

#42
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

 mstanciu, on 17 octombrie 2015 - 22:13, said:

@initiator:  Pe ultimele 90 de zile ai consumat aprox 90x8=720kWh? sau media de aprox 8 kWh/zi este pe factura de estimare ori pe cea de regularizare? E important pentru ca uneori facturarea te poate induce in eroare.
Scuze daca e o intrebare aiurea, dar e mai bine sa eliminam posibile neintelegeri si sa discutam pe cifre reale.
cei 7,8 erau pe factura de regularizare iunie-iulie
8,2 sunt pe estimare 12.08-14.09

#43
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,859
  • Înscris: 07.06.2014
pai daca sunt plecata de acasa cate 10 ore pe zi cel putin, inafara de pc, mai ramane frigiderul ce consuma si centrala.

#44
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

 mmm3, on 17 octombrie 2015 - 22:22, said:

e foarte putin. esti econom.
e economa Posted Image

Edited by OmulLLORT, 17 October 2015 - 22:26.


#45
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 Dany_Darke, on 17 octombrie 2015 - 22:26, said:

pai daca sunt plecata de acasa cate 10 ore pe zi cel putin, inafara de pc, mai ramane frigiderul ce consuma si centrala.

Centrala nu o opresti ? Arde gazul degeaba !

#46
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,859
  • Înscris: 07.06.2014
pai si estimarea nu este conforma cu contractul?

dar nu prea intelg cum iti face estimare pe zi. sau asta e calculul tau din ce trec ei pe factura?

#47
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cati kw ai in total pentru perioada de 3 luni: cele 2 estimari + regularizare ?

Cat inregisreaza contorul de pe 1 septembrie pana pe 30 septembrie ?

Edited by pasilla, 17 October 2015 - 22:30.


#48
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

 Dany_Darke, on 17 octombrie 2015 - 22:28, said:

pai si estimarea nu este conforma cu contractul?

dar nu prea intelg cum iti face estimare pe zi. sau asta e calculul tau din ce trec ei pe factura?
indexul vechi e citit(in data de 12?) si indexul nou e estimat

#49
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,859
  • Înscris: 07.06.2014
gingis - cum este perioada asta acum o opresc in cursul zilei, clar, dar pe timp de iarna, o mai las si ziua sa functioneze.

in rest consumul ei este doar cat sta in priza si cand o folosesc pe ACM. oricum, la un calcul brut, mers doar pe timp de noapte, imi consuma cam 1kwh, nu stiu ca sa zic si marja de eroare, dar rotund, 1kwh. si e fara termostat

#50
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Pentru tot ce ai acolo nu e mult 240KW pe luna.
Sunt pensionari care consuma 100KW pe luna fara sa aiba centrala sau alte accesorii electrice.
Doar cele clasice: frigider, masina de spalat, televizoare, fier de calcat, becuri, radio, incarcator telefon...

#51
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,859
  • Înscris: 07.06.2014
pe factura mea la eon, apare indexul vechi si cel estimat, dar e constant in fiecare luna, conform contractului.

la tine, stiind cat consumi intr-o luna, bate cu estimarea lor? poti face o comparatie intre perioada asta si anterioara in care ti se pare ca era ok consumul?

adica nu prea cred ca au modificat estimarea, atata verme cat ai un contract in care ai o valoare fixa.

dar la regularizare, ai diferente mari intre facturile anterioare si cea de regularizare?

#52
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 24.04.2007

 OmulLLORT, on 17 octombrie 2015 - 22:26, said:

cei 7,8 erau pe factura de regularizare iunie-iulie
8,2 sunt pe estimare 12.08-14.09

Daca tot ai posibilitatea, masoara si cat consuma frigiderul in 24 sau 48 de ore, daca s-a defectat (nu mai are freon) poate merge mult mai mult si consuma ca atare.
Desi o estimare grosiera arata ca ai consuma cam 5 kWh/zi, poti avea tot felul de surprize (aer conditionat? becuri incandescente lasate toata ziua, etc). Al doilea pc poate consuma 300 Wh, adica alti 2 kWh/zi

Nu ne-ai spus daca ai facut proba cu scosul sigurantelor.

#53
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,859
  • Înscris: 07.06.2014
ca ai zis de pensionari, parintii mei, pensionari ambii, au cam 120 - 130 kwh/luna. 2 tv-uri aproape constant, 1 combina frigorifica + congelator separat, lumina aprinsa absolut in fiecare seara, ocazional pc-ul, masina de spalat si restul de electrocasnice. doar ei 2

la mine frigiderul mi-a consumat 8 kwh in 7 zile. asta e consumul lui. l-am verificat avand in vedere ca am fost plecata si am revenit dupa 7 zile fara 1h.

#54
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

 mmm3, on 17 octombrie 2015 - 22:36, said:

Pentru tot ce ai acolo nu e mult 240KW pe luna.
Sunt pensionari care consuma 100KW pe luna fara sa aiba centrala sau alte accesorii electrice.
Doar cele clasice: frigider, masina de spalat, televizoare, fier de calcat, becuri, radio, incarcator telefon...
Da dar pensionarii gatesc acasa, folosesc mixer, blender, microunde, hota.....

 mstanciu, on 17 octombrie 2015 - 22:38, said:

Daca tot ai posibilitatea, masoara si cat consuma frigiderul in 24 sau 48 de ore, daca s-a defectat (nu mai are freon) poate merge mult mai mult si consuma ca atare.
Desi o estimare grosiera arata ca ai consuma cam 5 kWh/zi, poti avea tot felul de surprize (aer conditionat? becuri incandescente lasate toata ziua, etc). Al doilea pc poate consuma 300 Wh, adica alti 2 kWh/zi

Nu ne-ai spus daca ai facut proba cu scosul sigurantelor.

 OmulLLORT, on 17 octombrie 2015 - 20:47, said:

Consumul frigiderului nu-l pot contoriza pentru ca atunci cand nu merge compresorul si becul e stins (usa inchisa) consumul e 0 si wattmetrul nu contorizeaza minutele.
DAR, m-am uitat dupa 3 zile (am aproximat ora +/- 2) si mi-a dat sub 1.5 kwh/zi.
O sa incerc sa imi pun alarma peste 2 zile de la momentul in care pun wattmetrul, asa va fi mai precis.
Al doilea pc e si mai slab, monitor lcd putin mai mic, fara sistem
proba cu sigurantele o fac luni probabil, sa nu deranjez ceilalti membri ai familiei

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate