Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 

Comision 0.5% banca CEC Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
beatranga

beatranga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.11.2013
Va salut!!!vrem sa achiziotionam un apart. prin Prima Casa ...am gasit , apart., inteles cu propietarul acum suntem in toiul actelor , intre timp am aflat o informatie noua , care la momentul prezentarii la banca CEC solicitand foarte multe informatii legat de conditiile lor ,a fost si o ultima intrebare legat daca mai sunt comisioane de care ar trebui sa stim sau ce alte comsioane mai sunt aferente tranzactiei ,unde am avut un raspuns calm ca NICI UNUL. astazi avand o discutie cu proorietarul, acesta imi spune ca a fost la banca, a dus o parte din acte si ca din discutiile cu agentul de credit i-ar fi spus ca o sa trebuiasca sa ii deschida cont pt a-i vira banii si ca daca doreste sa ii scoata cash banca percepe un comision de 0.5% din suma totala si iar fi recomandat (din spusele lui) sa-i platesc eu acel comision. Am discutat cu d-soara de la agentia imobiliara si spune ca se practica o negociere  legat de acest comision in trecut si se ajungea la o plata egala din amandoua parti dar de ceva timp nu se mai practica si ca ar trebui sa las sa cada aceasta sarcina in dreptul vanzatorului.Exista vreo posibilitate sa nu achitam acest comision noi ca cumparatori sau daca exista alta varianta???chiar daca proprietarul se duce frumusel la banca cu contul sau de unde isi primeste salariul si sa ii vireze acolo???doar ca in principiu cam tot acelasi lucru ar fi ..... din ce stiu proprietarul ar vrea sa isi cumpere pe viitor un alt apartament ,nu il inteleg de ce vrea cash , de ceva timp platile mai mari de 5000ron se fac doar prin intermediul unei banci , totusi e vb de o suma frumusica vreo 700ron care astia mai lipseau la ce mai am de platit :))si practic sunt banii lui si de ce ar trebui sa platesc eu pt ei..multumesc anticipat!!

Edited by beatranga, 14 October 2015 - 19:25.


#2
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Astea-s minciuni, ca i-a recomandat banca, omul tau minte pentru ca ar vrea sa-i platesti tu comisionul , normal.

Nu nene, tu iti tii partea ta de intelegere, transferi banii in contul lui, si mai departe sa se spele cu ei pe cap, nu e problema ta.


Sa-i scoata cash de la bancomat, ca poate are comision zero.

Sau sa-i schimbe in moneda botswaneza, daca se poate.

Edited by Damascus77, 14 October 2015 - 19:32.


#3
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
Tie iti deschide un cont in care iti pune banii.
Faci ordin de plata din contul tau in contul lui.
Suporti comisionul aferent OPului,. [ai aici -> https://www.cec.ro/U...iv_PF_final.pdf ]
De retragere, problema lui.

#4
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
Era la un moment dat ceva de genul "depozit pe 1 saptamana (sau 2) si comision zero la lichidarea depozitului, chiar daca se extrage cash". Vezi poate exista asa ceva la CEC.

#5
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014
CEC are comision 0% la retregere in ziua scadentei. Sa puna banii pe dobanda 1 luna iar in ziua scadentei nu i se percepe niciun comision.

#6
beatranga

beatranga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.11.2013
Confirmarea celor discutate de el cu agentul de la banca o sa am maine, banuiesc ca de la banca  nu mi-a spus de comision pt ca nu sunt in cauza, dar eu i-am explicat proprietarului ca o sa lucram cu banca,ca banii nu o sa ii vedem nici unul in sacosa la notar si de aici ar fi trebuit si el sa se informeze si sa vada ce insemna partea lui de vanzator pt ca am fost de acord si am batut palma ......

Exista sau era , nu stiu exact, nu gasesc acum...un aliniat in Noul Cod Civil cica ar stipula chestia asta ca acest comision ar cade in sarcina cumparatorului ....oricum e aberant sa platesti pt ceva ce nu este al tau ...

#7
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Aberatii dambovitene. Normal ca se lucreaza cu banca. Normal ca prin Prima Casa banii ii vireaza in cont si in contul tau vor fi mai putin de cateva secunde. Asta ca vrea el cash e o aberatie si nu tine de tine. Iar scoaterea banilor lui din contul lui este problema...lui (ai ghicit corect). Sa-si faca depozit si-i va scoate poate cu comision 0. Oricum e problema lui.
Daca insista pe aberatia asta si i-ai dat deja bani, ai facut precontract la notariat, comision agentie etc, atunci ii spui frumos ca-l dai in judecata si asa si faci si ceri despagubiri. Nu scrie nicaieri in precontract ca tu te obligi sa-i dai sa numere hartii.

#8
beatranga

beatranga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.11.2013
In mod normal banca in vireaza lui banii in contul care il are el , nicidecum sa ii faca cont separat Cec-ul pentru a-i vira banii, sau probabil a fost o incercare a agentului poate musca momeala , i-o fi propus sa ii faca cont la Cec ca dureaza mai putin sa-i vireze banii dar doar daca achita comisionul de 0.5% la retragere si el a incercat suptil sa ii platesc eu ....

#9
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007
CEC are comision 0% la retragere in ziua scadentei

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate