Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Spalatul, spuma activa si aparate de spalat cu presiune

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
432 replies to this topic

#325
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
E un sistem de furtune pe la Gardena parca care se conecteaza prin niste supape ( fac click una in alta nici nu e nevoie sa le insurubezi, si cand sunt desfacute nu curg). Nu cred ca e problema cu presiunea apei pentru ca pompa face destul vacuum ca sa traga apa ( bine acum nu stiu daca merge ok, cu furtunul intr-o fantana etc ).
Toate solutiile, sampon, carpe, ceara, sealant le tin intr-o lada de plastic (ca alea de paine) si doar iau lada cu totul cand spal masina. Am o lada pentru exterior, spalat si una pentru interior si merge foarte usor.
In 5 minute le scot afara si conectez furtunul de apa. Se poate trage curent afara cu o priza de exterior si n-ai nevoie de prelungitor. Iar e recomandat si mai ales in Romania un cort portabil, pentru ca nu se recomanda spalatul, ceara sau polish in soare direct pentru ca se usuca toate prea repede. La 40 de grade nici un apuci sa speli o parte ca se usuca direct si raman pete.

#326
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pai speli masina dimineata devreme sau seara tarziu.

#327
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View Postoverseas, on 17th May 2011, 21:17, said:

Pai speli masina dimineata devreme sau seara tarziu.

Asa e, dar problema cea mai mare e praful. Cateva granule de praf/nisip pe un pad pentru ceara, sau pe padul masinii de polish si se duce dracu lacul, o pui de un wetsanding sau revopsire. Un cort protejeaza cat de cat. Cel mai bine dupa ce o speli sa o bagi intr-un garaj /hala si sa faci restul operatiilor.

#328
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Eu vorbesc de un detailing mic, nu de polish si alte alea.
Pentru asa ceva, normal ca iti trebuie conditii.

#329
bogo74

bogo74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.05.2011
ma poate ajuta cineva cu retete de detergenti profesionali?
va multumesc

#330
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View Postbogo74, on 24th May 2011, 07:26, said:

ma poate ajuta cineva cu retete de detergenti profesionali?
va multumesc

Nu merge cu sampon de urzici / CIf/ Domestos, etc. Daca vrei sa iesi ieftin sunt bidoane de 5 /10 litri de sampon auto sau intreaba pe la spalatorii de unde cumpara ei en-gros solutii auto de curatare, desi sunt cam de slaba calitate si contin soda/ produsi agresivi.

#331
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
CURATITOR PRES F.INC K2.38M+T50 - Scule - Echipamente pentru curățare la DD MAN

Cum vi se pare acest K2.38 MT ca si raport pret calitate? Vad ca are si acea chestie rotunda care banuiesc ca e pentru spalarea cu presiune a suprafetelor lucioase de exemplu faianta gresie ciment mai stiu eu ce?

CURATITOR PRESIUNE FARA INCALZIRE K2.14 1.671-565 - Scule - Echipamente pentru curățare la DD MAN

Dar acesta cel mai ieftin cum vi se pare?

Vad ca diferenta de presiune intre cele 2 nu este foarte mare, totusi unul este aproape dublu la pret fata de celalalt.
De unde apare o diferenta atat de mare intre ele?

Am vazut recent prin Selgros tot asa la oferta un aparat de asta de spalat Skil tot asa la un pret bun pana in 200 de ron, scria mare pe cutie ca pompa este din aluminiu si ar trebui sa fie foarte fiabila. Sa inteleg ca la altele pompa este din plastic?

Product details | Skil Garden / Productcatalogue

Uite si o comparatie si in acelasi timp o lista cu aparatele cu jet ieftine de la karcher care au un pret acceptabil cat de cat:

aparate ieftine karcher

Ce este super tare este ca pe site la ddman produsele de la D D MAN sunt mai ieftine decat in magazinul online KARCHER. Super tare nu?

aparat 200 bar

Cred ca daca e sa dai un ban macar sa iau asta cu 20 de bar si alte smecherii ce o mai fi avand acolo, daca nu iau primul Karcher sau Skilul ala si stiu ca am luat ceva ieftineala. Celelalte de mijloc nu vad cum s-ar merita pentru ca presiune fac to 10 bar dar au debit oleaca mai marisor.

Asa o fi?

Edited by bbogdanmircea, 04 July 2011 - 15:55.


#332
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Chiar nu ma poate ajuta nimeni cu un sfat?

Am fost putin si m-am uitat la acel Skil, este minuscul ca si volum dar partea tare este ca este foarte greu adica la fel de greu sau chiar mai greu decat un Bosch Aquatak 100.
M-am uitat pe spate si scrie Presiune Nominala 70 si Maxima 100 iar la Bosch este la fel 70 cu 100.
Asadar presiunile cu care se lauda pe siteuri sunt presiuni maxime dar presiunea nominala am vazut ca este la 70 % din aia maxima.

Fain la ala Skil ca are si vermorel inclus din ala pentru dat cu spuma activa, si mai am cateva scule Skil si nu m-au dezamagit chiar sunt bunisoare.

#333
nika_florin

nika_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2011
uitati aici un vermorel modificat de mine pentru a face spuma, in videoclip am folosit sampon auto, nu stiu ce efect are cu spuma activa.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N7VnF59WjLY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#334
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Eu am luat pana la urma Lavor JET 15 pe la 280 RON la oferta.
Are cam 80 debari nominala si 110 maxima, 2 lanci si vermorel.
Nu ia murdaria doar cu presiune daca este prinsa tare de masina, tre sa dai cu burete sau perie si sampon sau altceva altfel ramane noroiul pe ea.
Spuma face ok.
Parerea mea ca nu se merita investitia, daca puteti spala exteriorul cu 10-15 ron scutiti multe batai de cap fara a investi in aceste aparate...

#335
nika_florin

nika_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2011

View Postbbogdanmircea, on 8th August 2011, 08:41, said:

Eu am luat pana la urma Lavor JET 15 pe la 280 RON la oferta.
Are cam 80 debari nominala si 110 maxima, 2 lanci si vermorel.
Nu ia murdaria doar cu presiune daca este prinsa tare de masina, tre sa dai cu burete sau perie si sampon sau altceva altfel ramane noroiul pe ea.
Spuma face ok.
Parerea mea ca nu se merita investitia, daca puteti spala exteriorul cu 10-15 ron scutiti multe batai de cap fara a investi in aceste aparate...

pai folosesti spuma activa?ca daca pui in lancie sampon auto nu va curata niciodata murdaria pentru ca samponul are rol de librifiere nu de curatare, cumpara din metro 5l de spuma activa de la mafra ( 45 de lei) si atunci vei spala masina mult mai bine.

#336
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Eu dau spuma activa cu un pulverizator simplu si isi face treaba foarte bine, curge toata mizeria. Nu e absolut necesar sa o faci frisca. Dupa aia spal cu metoda 2 galeti si un sampon Sonax.

#337
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Da normal ca folosesc.
Dar spuma aia activa nu da jos noroiul ala depus klumea mai ales in partea de jos sub nivelul bandourilor.
Daca freci putin cu o perie sau burete se mai duce ceva ceva.

#338
nika_florin

nika_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2011

View Postbbogdanmircea, on 8th August 2011, 13:20, said:

Da normal ca folosesc.
Dar spuma aia activa nu da jos noroiul ala depus klumea mai ales in partea de jos sub nivelul bandourilor.
Daca freci putin cu o perie sau burete se mai duce ceva ceva.

ce spuma folosesti? conteaza foarte mult ca spuma sa fie cat mai densa pentru ca asa sta pe masina mai mult timp si curata fara probleme, daca torni spuma in borcanu cu care vine aparatu nu va avea diluatia corecta, asa ca mai bine folosesti un vermorel si vei avea diluatia corecta.

#339
agr3siv

agr3siv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 01.10.2011

View PostStGermain, on 21st January 2006, 20:29, said:

Ok, here it goes, eu nu concep ca o masina noua sa fie spalata la spalatorie cu buretele. Ma gandesc ca e bine ca macar la inceput (in primii 2-3 ani) cat vopseaua e cat de cat noua si nezgariata, sa fie folosita intotdeauna spuma activa de la spalatorie, si nu buretele.

Nu buretele pentru ca acesta ar putea avea particule de praf in el, care la frecarea pe masina sa zgarie vopseaua/lacul. Sau poate chiar praful de pe masina sa zgarie prin apasarea cu buretele. Astazi, cineva m-a intrebat daca eu de fiecare data cand ma spal pe maini ma spal cu clor, sau imi ajunge sapunul sa ma curat. Pe moment m-am uitat la el in genul " :huh: " insa evident ca am inteles ce a vrut sa imi dea de inteles. A continuat prin a-mi explica ca acea spuna activa de la spalatorie, prin proprietatile ei "active" de a dizolva noroiul, dauneaza extraordinar de tare vopselei de pe masina, si ca daca dupa juma de an compari doua masini de culori identice care au fost spalate numai cu burete la spalatorie, respectiv numai cu spuma activa, se vor observa diferente nete. Ce parere aveti? Ati auzit de asa ceva? Imi stric Nocturne Black-ul cu spuma activa de la spalatorii?
hai sa va spun eu mic secret din spalatoriile auto...am lucrat timp de 4 veri la 4 spalatorii auto distincte si ceea ce am observat este ca nici o spalatorie auto din cele 4 nu folosea cu adevarat spuma activa,puneau sapun lichid din bidoane de 5 litri intrun bidon de "spuma activa" care cred ca era acolo de cand se infiintase si spalatoria pe care il turnau apoi in pomba de spuma deci...
vopseaua se poate degrada si in functie de locul unde o tii daca o tii in garaj sau in aer liber .

Edited by agr3siv, 01 October 2011 - 19:29.


#340
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Mai grav e ca de multe ori pun la spalatorii niste curatatori industriali bazati pe soda caustica si daca vopseaua e slaba , se cam duce dracu dupa cateva zeci de spalari.

#341
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
N`am auzit de soda caustica la spalatorii. Cel mai des am vazut cum solutia de spalat auto, procurata de la firmele de specialitate in bidoane de 10-20 litri sunt diluate cu apa, deci nu baga concentrat. In rest solutiile de la spalatorii sunt foarte bune. Eu o spal cu 10 lei int+ext. Le mai dau 6-10 lei la baieti, pentru ca spal doar la ei si stiu ce trebuie sa faca si unde sa insiste. Geamurile mi le face cu ziar si ies boboc. Mi-am luat de la patroana spalatoriei si o carpa noua de sters apa, carpe de care folosesc si baietii dupa ce scot masian de la jet. Plus o carpa speciala de geamuri care nu lasa urme :D. Cand o veni acum iarna si ziua va fi mai scurta nu o sa mai prind spalatoria deschisa si ma voi duce la cele cu fise de la petrom-omv.

#342
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Astazi mi-am luat clay-bar si am decontaminat nitel tabla din dotare, apoi am ceruit toata masina. Acum ma gandesc de ce naiba nu am folosit clay-bar pana acum. :huh:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate