Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Spalatul, spuma activa si aparate de spalat cu presiune

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
432 replies to this topic

#307
atalanta

atalanta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.06.2009
secretul unei spalari reusire consta in calitatea spumei si a unui anumit raport intre presiunea si volumul apei. daca ceva lipseste.......poti sa te faci praf ca tot nu reusesti.  eu am procurat un bidon de spuma activa direct de la importator si am cumparat un bosch aquatak160pro x (24 milioane acum trei ani) plus separat o lance speciala pentru imprastiat spuma pe masina. inainte sa cumpar aparatul m-am interesat de cum stau lucrurile la karcher bucuresti si de acolo am aflat ca un aparat relativ bun costa 50 mil si ce este sub acest pret sunt glume nereusite (are mult plastic in ele,.nu ridica presiunea,etc) ,baiatul a fost amabil si mi-a expicat cu ce se mananca aceste lucruri.  pe baza informatilor obtinute si la banii limitati ai mei am ales aparatul mentionat care este la limita limitei de jos in ce priveste performantele acceptabile.  asa ca nu va mai mirati daca nu reusiti mare lucru cu scule mai neperformante .  la scule profi karcher sunt tatici,dar la cele pentru amatori au numai plastic si calitate slaba.  eu cu bidonasul de la lance plin(cred ca are 500 ml) spal patru sau cinci poate sase masini daca sunt mici.  cum procedez: caut un loc umbros(fara soare ca sa nu usuce spuma) unde sta masina de ceva vreme pt a avea tabla rece dar in special sa aiba motorul rece(impicit capota rece) si discurile de frana reci(masina nerulata recent) pt a nu se ovaliza la contactul cu apa rece din put .  bag spuma nediluata pt ca se dilueaza automat cand o dau,dau direct cu spuma pe masina fara sa o inmoi in prealabil(spuma vine cu presiune scazuta si nu plimba praful sau mizeria ce poate matui) cand termin de dat cu spuma o masina stau un minut maxim(nu trebuie sa se sparga balonasele de la spuma) schimb rapid lancea cu spuma  cu lancea evantai(am cuple rapide) si clatesc masina pana nu mai vad urme de spuma. in acest moment masina este 95% luna ,daca vreau 100% trebuie sa pun pielea pe masina sa sterg apa. pe masina personala tabla nu a luat contact decat cu apa nu a vazut in viata ei perie sau piele.  daca apuci sa speli o data masina ai rezolvat o mare problema pentru  ca ceara din spuma creaza un strat protector si mizeria ulterioara nu mai adera chiar bine. spuma este din cehia sau slovacia si o dau pe masina asa cum mi-a zis tipul de la care am cumparat.

#308
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Eh, nu e chiar asa complicat. Merge si cu un aparat mediu. Lancea si spuma trebuie sa fie bune.
Din ce am citit eu pe forumurile de detailing auto, echipamentul ok e ala care iti face spuma ce rezista cam 4-5 minute pe masina. Mai conteaza foarte mult si ce fel de apa folosesti , o apa dura face mult mai multa spuma fata de cea soft , si se probeaza usor cu sapun sau detergent.

Nu prea merge sa cureti masina doar cu spuma, jantele nu ies fara perie, pasaje roti, zona inferioara. Daca nu o usuci cu aer comprimat sau carpa speciala raman pete de apa.
Iar cu ceara din solutia de spuma sau sampoane auto aia e vrajeala de spalatorie ieftina. O masina ca sa o speli cat de cat, intai cureti rotile si pasajele rotilor,  o dai cu spuma o data sau de 2 ori, dupa care sampon auto si manusa speciala, uscat cu carpa de microfibra si suflat cu aer comprimat . Dupa aia ceara solida sau lichida manual sau cu masina, sealant pentru jante, dressing pentru plastic, cauciucuri, chedere si la sfarsit geamuri curatate. Cam 3-4 ore minim.

#309
atalanta

atalanta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.06.2009

View PostN62B44, on 31st March 2011, 23:25, said:

Eh, nu e chiar asa complicat. Merge si cu un aparat mediu. Lancea si spuma trebuie sa fie bune.
Din ce am citit eu pe forumurile de detailing auto, echipamentul ok e ala care iti face spuma ce rezista cam 4-5 minute pe masina. Mai conteaza foarte mult si ce fel de apa folosesti , o apa dura face mult mai multa spuma fata de cea soft , si se probeaza usor cu sapun sau detergent.

Nu prea merge sa cureti masina doar cu spuma, jantele nu ies fara perie, pasaje roti, zona inferioara. Daca nu o usuci cu aer comprimat sau carpa speciala raman pete de apa.
Iar cu ceara din solutia de spuma sau sampoane auto aia e vrajeala de spalatorie ieftina. O masina ca sa o speli cat de cat, intai cureti rotile si pasajele rotilor,  o dai cu spuma o data sau de 2 ori, dupa care sampon auto si manusa speciala, uscat cu carpa de microfibra si suflat cu aer comprimat . Dupa aia ceara solida sau lichida manual sau cu masina, sealant pentru jante, dressing pentru plastic, cauciucuri, chedere si la sfarsit geamuri curatate. Cam 3-4 ore minim.
pana sa fac rost de spuma prof. ce o folosesc de peste doi ani(am ceva experienta) am folosit tot felul de sustante,solutii,sampone ,ceara cumparate din magazine sau de pe net, iar rezultatele erau dezastroase sau apropiate de ce zici tu mai sus.  cu actuala spuma am masina bec in 10 minute cu tras mata de coada. nici o spuma profesionala nu se lasa mai mult de 3 minute pe masina(3 minute cand e rece afara) pt ca spuma devine sampon iar masina nu se mai curata chiar bine.  masina se clateste de spuma  imediat dupa spumare(daca e vara si cald afara nu se face pauza intre spumare si clatire,masina se ia la spalat de unde ai inceput cu spumarea) ideea ar fi sa nu apuce sa se sparga balonasele facute de spuma pe masina. daca ai spumat masina si clatirea intarzie pana dispar balonasele din spuma randamentul e foarte scazut.  dupa clatirea masini daca pui degetul pe tabla simti ceva uleios ,deci ceara din spuma nu este o gluma si probabil din acelasi motiv masina nu ramane patata. jantele nu necesita perie atata timp cat ai volum si presiune la iesirea apei din aparat, daca apropii lancea (atat cat trebuie) curat absolut orice mizerie(160 bari).  daca vrei sa fie impecabila masina trebuie sa o stergi de apa, daca nu.............nu.  incercati sa gasiti o persoana care aprovizioneaza spalatoriile pentru ca in comert nu gasiti nimic bun.  am postat  cu gandul ca poate ajut pe cineva.

#310
ciolanus

ciolanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.09.2008
Unde gasesc asa ceva?
Oare isi face treaba? Ar fi undeva la 60 Lire, destul de scump. Exista ceva similar si pe la noi?

Attached Files


Edited by ciolanus, 02 April 2011 - 10:34.


#311
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
De unde pot cumpara spuma profesionala?

#312
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007

View Postcosmin_sn, on 6th May 2011, 22:01, said:

De unde pot cumpara spuma profesionala?
Intr-o vreme gaseam la Selgros.

#313
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Spuma buna si ieftina de la Kimicar (Italia) gasiti la
alexcreativ (vezi pe net), au stand in Vitan

#314
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Care modele de la Karacher au pompa de metal si nu de plastic?

#315
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
Alea mari.

Ce vezi la 110-130 bar toate au de plastic pompa.
Dar n-as crede ca asta e o problema. Nu le-au facut ca sa crape.
La mine dupa trei sezoane merge bine.

#316
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View PostOctavian___, on 11th May 2011, 19:38, said:

Alea mari.

Ce vezi la 110-130 bar toate au de plastic pompa.
Dar n-as crede ca asta e o problema. Nu le-au facut ca sa crape.
La mine dupa trei sezoane merge bine.

Alea mari la care si pretul sare de 1000 de lei. Sa zicem ca ar merita DACA ar putea si sabla cum trebuie dar ma indoiesc.
Bosch are pompa de aluminiu dar nu spumeaza cum trebuie; o lance de calitate e 60-70 euro.
Ar mai fi Curatator presiune Black & Decker 1300 B, oferta de la Mol, ca oricum am puncte fara numar si nefolosite dar n-am gasit impresii despre el.

#317
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
Pai da...dai pe o lance cat face o jucarie d-asta mica.
Eu iti recomand Karcher pentru ca al am de trei ani si n-am spalat numai masina cu el (si covoare, curtea, etc).
Asta asa in gama ~200-300 lei.

Daca vrei ceva mai tare exact cum spui, salta de 1000 lei, orice marca ai alege.
...si efectul nu e direct proportional pe pret.

#318
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View PostOctavian___, on 12th May 2011, 17:50, said:

Pai da...dai pe o lance cat face o jucarie d-asta mica.
Eu iti recomand Karcher pentru ca al am de trei ani si n-am spalat numai masina cu el (si covoare, curtea, etc).
Asta asa in gama ~200-300 lei.[...]

Ce model ai si ce accesorii? Se poate schimba furtunul de presiune cu unul mai lung? Poti tine mana sub jet sau nu? (acum se plangea un coleg de un B&D 1400 ca nu a fost multumit deloc de el)

Imi place modelul K 2.91 MD ca si specificatii insa pretul bate pe la 800 de lei. :puke:

#319
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
Karcher 2.160
Are doua lanci, una normala si una cu presiune marita cica 50%.
O folosesc pe aia normala ca pot curata pe suprafata mai mare.
N-am borcan pe lance.

Am cumparat furtun de prelungire (cam 160-180 lei zece metri...), se conecteaza cu cel existent si rezulta vreo 13 metri de furtun de inalta, mai mult decat necesar. Scade un pic presiunea, dar neesential.

La 5 cm poti tine mana in fata lancei dar pt scurt timp ca doare.
Daca e capatul de lance cu presiune marita total nerecomandat sa bagi degetele in lance. Dar ti-am spus, ala nu-l folosesc ca n-are suprafata mare de curatare, e pentru jeg gros.

Oricum ca sa iasa bine la spalare trebe o manusa d-aia din bumbac (am) si dupa ce ai curatat-o de mizerie o iei cu manusa usurel (inmuiata in ligheanu cu apa si sampon, Pur sau ce o fi...).
Eu sunt foarte multumit de rezultat si nu se zgarie lacul.

PS: cea mai enervanta parte este pregatitu si stransu - furtun apa, prelungitor cablu curent, intinde-le, aduna-le...

Cu furtunu de apa am rezolvat-o, am unu tras la poarta permanent, numai il conectez la robinetu din curte.
Oricum iti ia juma de ora pregatitu si adunatu.

#320
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Problema mea cea mai mare e lipsa apei la robinet (problema cu reteaua). Am fost ieri si m-am uitat prin Dedeman atat la Karacher cat si Bosch si B&D, pe intervalul 200-900 de lei dar n-am putut alege pentru ca mi-a fost groaza ca alimentarea prin cadere de la 1,5 m ar putea fi insuficient si atunci am aruncat banii pe fereastra :-(

#321
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
Proba facuta de mine: furtunul de alimentare bagat intr-o caldare plina cu apa.
Deci fara alimentare prin cadere sau alte cele. Merge fara absolut nici o problema, dar amorsarea am facut-o in prealabil de la retea!

Aici e smecheria, sa faci amorsarea inainte de alimentare la curent.
Ti apasat de pistolet pana vine apa asa de la retea (deci un pic de cadere ar trebui).
Daca faci amorsarea cu pompa mergand, risti sa o uzezi prematur.
Odata amorsarea facuta nu mai ai treaba cu presiunea de la retea, trage apa si din fantana fara nici o cadere de presiune la lance (iti dai seama ca ea baga 110 bar, 2-4 bar de retea n-o influenteaza cu nimic).

#322
ciolanus

ciolanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.09.2008
Cand spal masina (ceea ce se intapla destul de rar in ultima perioada), racordez furtunul la pompa de la hidrofor. Mi s-a intamplat ca alte persoane sa-mi scoata furtunul de la legatura cu hidroforul si aparatul de spalare cu presiune a tras toata apa de pe furtun (aprx. 25m) dupa care a inceput sa functioneze in gol. Evident ca l-am oprit imediat.
De aceea, nu cred sa fie vreo problema daca aparatul isi trage apa dintr-un bazin/butoi montat ceva mai sus decat locul unde va sta aparatul, chiar daca va trebui sa traga cativa metri de apa la inceput pana se va amorsa. Sau respectivul butoi sa aibe in partea inferioara un robinet si la acel robinet sa fie montat furtunul catre aparatul de spalat.
Cum spunea un coleg de forum, cel mai plictisitor e sa tragi furtunele, sa tragi prengitorul, sa aduci detergentii si apoi sa le strangi. Plus ca iti mai trebuie si timp, iar daca mai ai probleme cu sanatatea si nu poti sta in curent si/sau umezeala...

Edited by ciolanus, 15 May 2011 - 15:24.


#323
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Eu dau spuma activa cu pulverizator manual si isi face treaba foarte bine.

#324
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
Da, numai ca faci stramba la mana.
Eu dau cu pulverizator d-ala care dai la pompita si pulverizezi.
Tot manual se cheama :)))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate