Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Spalatul, spuma activa si aparate de spalat cu presiune

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
432 replies to this topic

#343
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004

 Cutzu, on 2nd October 2011, 16:59, said:

solutia de spalat auto, procurata de la firmele de specialitate in bidoane de 10-20 litri sunt diluate cu apa, deci nu baga concentrat.
asa e reteta

#344
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007

 Cutzu, on 2nd October 2011, 16:59, said:

N`am auzit de soda caustica la spalatorii.

Cred ca peste 80% din spumele active folosite la spalatoriile de la noi au la baza soda caustica. Totusi nu am auzit pe nimeni sa se planga ca i s-a dus vopseaua sau lacul din cauza asta chiar si dupa xxx spalari.
Eu mi-am cumparat un aparat Karcher 2.14-260lei (aproape cel mai slab dar isi face treaba ok). Am mai cumparat de la karcher o lance speciala pt aparate karcher cu care aplic spuma - 72lei  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1A66hYJKxCA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  asta de aici;

Spuma activa folosesc de aici http://www.alexcreativ.ro/ un bidon de 5L e 60lei. Apropo spuma activa se dilueaza, si asa se dilueaza orice spuma activa.
Rezultatul este foarte bun, conteaza mult spuma activa. Am avut si alte marci de spuma si erau mai slabe. Nu va ganditi ca masina iese lacrima prin metoda mea insa eu personal nu sunt atat de pretentios. Lacrima iese doar atunci cand dai cu carpa/buretele, eu am o manie sa nu dau niciodata asa :).

#345
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 bossake, on 2nd October 2011, 20:15, said:

Spuma activa folosesc de aici http://www.alexcreativ.ro/ un bidon de 5L e 60lei.

Si eu folosesc spuma asta si e foarte buna.

#346
nika_florin

nika_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2011
Eu mor cand ii vad pe toti la spalatoii ca spala masinile cu spuma, doamne stau la coada cate 1 ora sa spele masina dar ei habar nu au ca spuma aia este egal cu 0, daca nu sterg aia cu carpa masina va fi la fel de murdara ca inainte, cu spuma activa se duce cam 30% din mizerie, dupa vine ala cu carpa care a sters un Jeep ca a facut offroad si da pe masina ta, dupa se mira lumea ca au masina stricata, daca le zici alora de la spalatorie sa nu o sterarga se uita urat la tine, zic ca ii jignesti.

#347
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

 nika_florin, on 14th October 2011, 20:59, said:

Eu mor cand ii vad pe toti la spalatoii ca spala masinile cu spuma, doamne stau la coada cate 1 ora sa spele masina dar ei habar nu au ca spuma aia este egal cu 0, daca nu sterg aia cu carpa masina va fi la fel de murdara ca inainte, cu spuma activa se duce cam 30% din mizerie, dupa vine ala cu carpa care a sters un Jeep ca a facut offroad si da pe masina ta, dupa se mira lumea ca au masina stricata, daca le zici alora de la spalatorie sa nu o sterarga se uita urat la tine, zic ca ii jignesti.

Depinde cat de jegoasa e masina.
Daca masina e polishata bine, si dupa aia un glaze, sealer si ceara nu se mai depune mizeria asa repede pentru ca nu mai are la ce sa faca aderenta. Cateodata e deajuns sa dai cu furtunul cu apa si se curata 90%.
Spalatoriile oricum sunt cea mai proasta idee, personal le prefer pe cele automate, chiar daca si alea in timp lasa swirlmarks.

#348
nika_florin

nika_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2011

 N62B44, on 15th October 2011, 13:51, said:

Depinde cat de jegoasa e masina.
Daca masina e polishata bine, si dupa aia un glaze, sealer si ceara nu se mai depune mizeria asa repede pentru ca nu mai are la ce sa faca aderenta. Cateodata e deajuns sa dai cu furtunul cu apa si se curata 90%.
Spalatoriile oricum sunt cea mai proasta idee, personal le prefer pe cele automate, chiar daca si alea in timp lasa swirlmarks.


se curata 90% dar road film-ul tot ramane pe caroserie, poti sa dai si cu spuma activa valet pro care e printre cele mai bune si tot ramane road film pe caroserie, legat de spalatoriile automate: alea cred ca lasa swirlmarks inca de la prima spalare, poate te trezesti si fara antena s-au o oglinda.

#349
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 N62B44, on 15th October 2011, 13:51, said:

Depinde cat de jegoasa e masina.
Daca masina e polishata bine, si dupa aia un glaze, sealer si ceara nu se mai depune mizeria asa repede pentru ca nu mai are la ce sa faca aderenta. Cateodata e deajuns sa dai cu furtunul cu apa si se curata 90%.
Spalatoriile oricum sunt cea mai proasta idee, personal le prefer pe cele automate, chiar daca si alea in timp lasa swirlmarks.

Spalatoriile automate poate or fi o idee buna in Olanda, unde n-ai praf si noroi pe strada si o ploaie aproape ca iti spala masina in loc sa o murdareasca. In Romania unde e noroi si pe trotuar cand ploua, unde lumea parcheaza prin tot felul de spatii verzi  (traducere libera - pamant cu urme de buruiana) daca te bazezi doar pe jeturile care inconjoara masina timp de 3 minute dupa care vin "periile" incarcate de alte noroaie garantat ai vopseaua matuita in 2-3 ani. Referitor la aparatele de spalare cu presiune, ati incercat altceva decat Karcherele care sunt prin toate magazinele de bricolaj? Poate or fi fiabile, nu spun nu, insa am vazut la un vecin o chinezarie care facea acelasi lucru ca cel mai ieftin Karcher si la mai putin de jumatate de pret. N-as vrea sa iau cel mai ieftin ca nu se descurca la noroi intarit pe la roata iar pentru praf si alte alea imi e de ajuns si furtunul cu pistol de presiune in cap.

#350
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Toate isi fac treaba, dar daca vrei sa te tina cativa ani iti recomand ceva cu pompa de aluminiu (spalatoarele entry-level, chiar si la Karcher au pompa de plastic si se defecteaza relativ repede)

#351
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

 nika_florin, on 16th October 2011, 10:17, said:

se curata 90% dar road film-ul tot ramane pe caroserie, poti sa dai si cu spuma activa valet pro care e printre cele mai bune si tot ramane road film pe caroserie, legat de spalatoriile automate: alea cred ca lasa swirlmarks inca de la prima spalare, poate te trezesti si fara antena s-au o oglinda.
Mai, nush ce sa zic. Unde spal eu masina nu prea ramane nimic pe carpa, poate doar la praguri sa se murdareasca carpa. Stiu asta pentru ca ma duc cu lavetele mele de microfibra, 3 la numar, una roz, una galbena si una bleu deschis. In general plec cu ele curate de acolo, mai putin cea cu care se sterg pragurile insa nici aia de speriat. Din punctul meu de vedere aia e spalatorie buna, unde dupa stergere carpa este curata, nu neagra.
Intr-adevar, este 17 lei un exterior+10-15-20(in functie de cat de murdara e) la baieti ca-s de treaba si ma duc numai la ei insa si merita.

Edited by closchkutza, 18 October 2011 - 23:42.


#352
zerookool

zerookool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 26.02.2006
Ma poate ajuta cineva cu un catalog de la Flowey?

#353
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

 closchkutza, on 18th October 2011, 23:42, said:

Mai, nush ce sa zic. Unde spal eu masina nu prea ramane nimic pe carpa, poate doar la praguri sa se murdareasca carpa. Stiu asta pentru ca ma duc cu lavetele mele de microfibra, 3 la numar, una roz, una galbena si una bleu deschis. In general plec cu ele curate de acolo, mai putin cea cu care se sterg pragurile insa nici aia de speriat. Din punctul meu de vedere aia e spalatorie buna, unde dupa stergere carpa este curata, nu neagra.
Intr-adevar, este 17 lei un exterior+10-15-20(in functie de cat de murdara e) la baieti ca-s de treaba si ma duc numai la ei insa si merita.

De ce conteaza gradul de murdarire ? Spalatoria nu are ca obiect de activitate spalarea masinilor ?
20RON bacsis pentru berlina ?
Pai in felul asta dumneata strici piata si o sa ajunga 50 pentru SUV-urile scumpe.

#354
Adryanow

Adryanow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.12.2009
salut.De curand am trecut pe langa un magazin de motounelte stihl si am observat ca sunt niste oferte la aparatele de spalat cu presiune .Iar de o saptamana in coace ma tot bate gandul sa imi cumpar un aparat de genu si am vazut ca cel mai bun pe care mi l-au recomandat a fost un stihl re98
Date tehnice
Debit maxim al apei 440 l/h
Greutate 14,0 kg
Lungimea furtunului de înaltă presiune 6 m
Presiunea de lucru 10-110 bar
Putere 1,7 kW
Temperatură maximă de admisie 40 °C
Tensiunea de alimentare 230 V  iar pretul de 630 lei

Daca cineva detine asa ceva sa imi spuna si mie cum se comporta sau daca cineva stie ceva mai bun sa imi spuna si mie(la un pret convenabil cam intre 300-700 ) multumesc

#355
undracusor

undracusor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.04.2012

 Adryanow, on 28th March 2012, 09:50, said:

salut.De curand am trecut pe langa un magazin de motounelte stihl si am observat ca sunt niste oferte la aparatele de spalat cu presiune .Iar de o saptamana in coace ma tot bate gandul sa imi cumpar un aparat de genu si am vazut ca cel mai bun pe care mi l-au recomandat a fost un stihl re98
Date tehnice
Debit maxim al apei 440 l/h
Greutate 14,0 kg
Lungimea furtunului de înaltă presiune 6 m
Presiunea de lucru 10-110 bar
Putere 1,7 kW
Temperatură maximă de admisie 40 °C
Tensiunea de alimentare 230 V  iar pretul de 630 lei

Daca cineva detine asa ceva sa imi spuna si mie cum se comporta sau daca cineva stie ceva mai bun sa imi spuna si mie(la un pret convenabil cam intre 300-700 ) multumesc

Salut,
Incearca un curatitor cu presiune cu motor cu inductie si racire cu apa de la Karcher. Cel mai micut este un K3.550 la 979 Ron. Isi aspira singur apa si poti folosi la clatire apa demineralizata de la ploaie pentru inlaturarea completa a potasei cautice din detergentul activ. Altfel.... ramane pe masina si in timp vei vedea efectele.
Bogdan

 N62B44, on 17th October 2011, 18:21, said:

Toate isi fac treaba, dar daca vrei sa te tina cativa ani iti recomand ceva cu pompa de aluminiu (spalatoarele entry-level, chiar si la Karcher au pompa de plastic si se defecteaza relativ repede)


Salut,
Acel "plastic" este patent propriu Karcher pe care nu-l poate face nimeni.  Se numeste Ncor, este un material compozit compus din poliamida de inalta densitate si fibra de sticla, si:
Nu corodeaza deci nu-l deranjeaza detergentul sau apa üitata"in äparat
Nu este zgomotos pentru ca densitatea este mica.
Este usor la transport
Rezista la presiuni interne de pana la 140bar.

In rest, toate aparatele mecanice au un numitor comun si anume: utilizatorul si atentia acordata aparatelor.

#356
movy

movy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.04.2006
Salutare.

Mi-am cumparat si eu un Karcher K5.650 T250 Celebration + Prelungitor pentru teava de salbat (http://www.kaercher....atii%20speciale).
Am gasit de cumparat spuma activa de la o spalatorie unde spal ambele masini de 2 ani.
Stie cineva cum se pune spuma activa in duza spumanta ? Concentrata sau in ce dilutie ? Ca si spuma este vorba de spuma activa de la Chimtech Iasi (http://www.chimtech...._automobile.htm).

Multumesc.

Edited by movy, 06 April 2012 - 14:50.


#357
zerookool

zerookool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 26.02.2006
Din ce vad pe site-ul pus de tine scrie asa:
Diluție 1 parte spuma la 10 pană la 50 părți apă funcție de grosimea stratului de murdărie.

De ex: la 10 l de apa pui 1 l de spuma activa, dupa care bagi in duza spumanta.

#358
movy

movy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.04.2006
Am vazut ce scrie, dar ma gandeam ca poate are cineva experienta si a testat diverse concentratii si a ajuns la una optima, eventual cu un aparat Karcher si cu acel tip de duza spumanta. In plus, duza are si ea un buton de reglare intre maxim si minim. Ma gandesc ca daca fac o concentratie de 1:10, in momentul in care o dau pe masina probabil ca se mai dilueaza cu apa folosita (nu trece apa prin rezervorul cu spuma activa diluata ??) - care daca mai luam in considerare si posibilitatea de reglaj minim-maxim poate diferi de o dilutie de 1:10 data cu un dispozitiv de stropire in gradina sau cu o sticla in genul celor de curatat geamurile (aici nu se mai dilueaza solutia preparata cu nimic pentru ca nu mai intervine apa externa).

#359
zerookool

zerookool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 26.02.2006
Daca vrei sa fii foarte exact, va trebui sa masori cata apa iasa pana ce se goleste duza si in functie de asta faci dilutia. Cred ca va iesi undeva la ~17l de apa pana se goleste duza.

Duza (daca vorbim de cea de la Karcher) cred ca cel mai bine o tii pe maxim (eu asa fac), oricum nu  iasa spuma ca la spalatorie.

#360
bengal

bengal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 15.11.2006
De unde se pot achizitiona produse Flowey?
Ma poate ajuta cineva cu un catalog?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate