Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Spalatul, spuma activa si aparate de spalat cu presiune

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
432 replies to this topic

#289
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMarius3k, on 1st June 2010, 12:44, said:

Eu m-am jucat cu echivalentul Karcher al lui PW1700. Spala destul de bine, dar aplicarea spumei nu e ca si la spalatorie.
Cu alte cuvinte, la nici un aparat home-use aplicarea spumei active nu va fi ca si la spalatorie.
Te contrazic . Exact ca la spalatorie imi umple masina cu spuma, si chiar si mai multa. Fac si risipa , pe banii mei.  Totul este sa ai sculele portivite. Si gaurica de la diuza de pulverizare corespunzatoare. BOsch 10 aquatak , e cel mai ieftin, si pentru folosire ocazioala, nu merita bani prea multi investiti.
Presiunea exagerata, rade si vopseaua de pe caroserie, daca e mai veche de cativa ani. 110-150bari e suficient.  
Daca unii nu au talent, sau nu au rabdare sa-si spele masina corect, nu e vina aparatului. Cumpara cel mai ieftin aparat (de fima sa fie-> ai garantie 2 ani)
Sau risca-te cu ceva stifturi gen BUDGET, la care o sa vezi cum incepe sa curga apa din aparat, din cauza neetanseitatilor din garnituri. Si normal , garantie  6luni-1an.

Edited by tfmercedez, 04 June 2010 - 11:58.


#290
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepã, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006
Bun, al tau functioneaza in parametri, sa inteleg. Ce spuma folosesti?

#291
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMarius3k, on 4th June 2010, 13:01, said:

Bun, al tau functioneaza in parametri, sa inteleg. Ce spuma folosesti?
snow foam, comandat de alti baieti de pe alt forum, din uk. De acolo am comandat si lancea de spuma, pentru ca bidonul cu lance , original de la bosch e vax. L-am si aruncat.

#292
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepã, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006

View Posttfmercedez, on 4th June 2010, 13:03, said:

De acolo am comandat si lancea de spuma, pentru ca bidonul cu lance , original de la bosch e vax. L-am si aruncat.
Exact ce am scris si eu mai sus, ca NU aplica spuma cum trebuie nici o lance "stock".

#293
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
tot nu pricep care e faza cu spuma activa ?
cu sampon si burete nu merge ?

#294
roshu2010

roshu2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.01.2010
La spalatoria de langa mine masinile se spala astfel: intrii cu masina dai noroc cu baietii si se apuca de treaba...dau cu pistoalele de apa uniform pe toata suprafata masinii pana curge toata mizeria apoi un strat de spuma pe care o lasa un minut sau doua dupa care o clatesc din nou la fel de uniform....iese boboc masina...mai dau ei cu cate ceva cand masina este inca uda, cred ca un fel de ceara si apoi o sterg de apa...nu am avut niciodata probleme cu zgarieturi...Mi se pare cea mai buna metoda de spalat masina, dar pe de alta parte nu stiu cat de daunatoare este acea spuma pt masina....sper sa nu fie :)

Cheers!!!

#295
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
La spalatoria de langa mine masinile se spala astfel: bagi masina, baietii dau cu spuma direct peste noroi, cum au terminat cu spuma, o iau la limpezit fara sa se omoare prea mult. Daca vrei si presuri spalate, le arunca peste altele care astapta acelasi lucru, de la postul vecin, apoi dau cu lancea improscand masina respectiva, a ta sau a vecinului, dupa bafta (depinde unde sunt depozitate presurile, in botul masinii tale sau a lui). Apoi vin cu o carpa "piele de caprioara" gabena la origine, acum gri, si sterg toata masina, incepand de la un capat si terminand la altul. Adica trec pe la capacele de la rotile din fata si praguri, apoi la usile si aripile din spate, ceva geamuri intre timp... si tot asa.

Masina iese foarte aratoasa, ca mai are o pelicula de apa care umple zgarieturile si mai si luceste.
Dupa cateva minute se usuca si incepi sa vezi ca unele parti arata ca date cu smirghel iar alte parti sunt inca acoperite de jegul care nu s-a luat.

#296
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
Nu stiu cati dintre voi au tinut in mana o lance (in lucru) la o spalatorie.
Va pun ca NU se compara cu jucariile care le avem majoritatea pe acasa (100-130 bar).
Efectiv trebe sa opui rezistenta buna ca sa nu-ti arunce lancea din mana.
Presiunea (si debitul) e incomparabila, si asta raporat la un Karcher semi-profi (undeva la 200 bar daca era in toate mintile).

Eu acasa la Karcheru (100 bar) meu pot sa tin lancea cu o mana, la spalatorie...nici o sansa, efectiv te impinge (in spate desigur).

#297
sonic2007

sonic2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 30.04.2007
salut vreau  si eu sa imi achizitionez un aparat de spalat cu presiune si m-am oprit momentan asupra acestui model . A-ti auzit ceva de el, merita investitia?
Specificatii:
MICHELIN MPX110R
Presiune max: 110 bar;
Debit: 65 l/min;
Temperatura maximã a apei: 40°C;
Auto start/stop;
Tip motor: universal;
Putere motor: 1400 W;
Lungime furtun: 3 m;
Rezervor de detergent.

Michelin MPX110R


Am vazut in carrefour un aparat Nova tool parca la 280 de lei cu 125 bari presiune si 370l/h debit, ceva mai mare ca dimensiune

Edited by sonic2007, 31 August 2010 - 19:12.


#298
sonic2007

sonic2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 30.04.2007
chiar nimeni nu imi poate da un sfat.
Nu vreau sa fac o tampenie si sa iau un aparat foarte slab.

#299
Bmwsuv

Bmwsuv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.08.2008
Vrei ceva bun si profi cumpara un Karcher! Eu am modelul 2.160, micut pentru uz casnic (doar masina familiei) de care sunt foarte multumit. Daca folosesti lance pentru snow foam nu o sa ai prea multa spuma ca la spalatorii la modelele din seria 2, pentru spuma groasa ca la spalatorie cele din seria 5 sunt cele mai faine dar costa cam mult.

Edited by Bmwsuv, 31 August 2010 - 20:32.


#300
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,407
  • Înscris: 08.12.2006

View Postakeem, on 22nd July 2010, 13:00, said:

Masina iese foarte aratoasa, ca mai are o pelicula de apa care umple zgarieturile si mai si luceste.
Dupa cateva minute se usuca si incepi sa vezi ca unele parti arata ca date cu smirghel iar alte parti sunt inca acoperite de jegul care nu s-a luat.
Unde spal eu masina niciodata nu am vazut asa ceva. Morala este sa nu se mearga la toata spalatoriile de 2 lei.

#301
bogdan49

bogdan49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.07.2007
Sunt posesorul unui nou aparat de splatat cu presiune Karcher K 5.70MD.
L-am achizitionat din Metro la pretul de 1052 lei si are si perie de spalat pardoseala.
Caracteristice importante sunt 140 bari, 440l/ora-apa; mai multe le puteti gasi pe site-uri de specialitate.
Sunt foarte multumit de el, l-am folosit o singura data de cand l-am achizitionat dar isi face treaba foarte bine si are o presiune considerabila.
Mentionez ca nu sunt la primul aparat de acest gen, am mai avut unul belgian luat din Bulgaria cu 130 bari si debit 360l/ora -apa dar nu se compara cu Karcher 5.70 md
Spuma activa folosesc de la sonax cu bidonasul achizitionat separat Karcher de 0,6l si pot spune ca face spuma frisca.

Recomad celor care vor sa spele masina sau pavajul din curte repede si calitativ.

raport calitate pret este bun

Edited by bogdan49, 26 November 2010 - 15:41.


#302
yanisk

yanisk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.02.2011
sunt suparat rau ca desi eram client fidel la spalatoria auto BUSU din str. Spineni zona Budapesta-Sincai, sunt nevoit sa fac o reclama proasta deoarece din cauza apei foarte dure sau spuma aia care o folosesc ei pe masina tot nichelul s-a matuit. am fost cu reclamatie la patron si a zis ca-mi ofera un spalat gratis exterior, adica sa-mi nenorocesc masina in continuare, sa nu ma duc la opc... transmiteti mai departe mesajul meu caci nu as vrea sa pateasca si altii ca mine
:nonobad:

View Postsonic2007, on 31st August 2010, 20:03, said:

chiar nimeni nu imi poate da un sfat.
Nu vreau sa fac o tampenie si sa iau un aparat foarte slab.
dute la reprezentanta unirii

#303
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View Postbogdan49, on 26th November 2010, 14:41, said:

Sunt posesorul unui nou aparat de splatat cu presiune Karcher K 5.70MD.
L-am achizitionat din Metro la pretul de 1052 lei si are si perie de spalat pardoseala.
Caracteristice importante sunt 140 bari, 440l/ora-apa; mai multe le puteti gasi pe site-uri de specialitate.
Sunt foarte multumit de el, l-am folosit o singura data de cand l-am achizitionat dar isi face treaba foarte bine si are o presiune considerabila.
Mentionez ca nu sunt la primul aparat de acest gen, am mai avut unul belgian luat din Bulgaria cu 130 bari si debit 360l/ora -apa dar nu se compara cu Karcher 5.70 md
Spuma activa folosesc de la sonax cu bidonasul achizitionat separat Karcher de 0,6l si pot spune ca face spuma frisca.

Recomad celor care vor sa spele masina sau pavajul din curte repede si calitativ.

raport calitate pret este bun

+1

Tot Karcher am si eu. Ce conteaza e sa aibe pompa de aluminiu, pentru fiabilitate ridicata.
Peria aia de spalat pardoseala e super buna pentru terase exterioare, curti. Scoate jegul din beton super bine.

Feriti-va de lanci ieftine, o lance buna incepe de pe la 60-70 euro, si au reglaj de dozaj.

Rezultatul :

Attached File  24072010232.jpg   1.06MB   193 downloads

#304
flaviu2590

flaviu2590

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.06.2008
mi-am cumparat si eu un aparat de splatat cu presiune de la bosch aquatak , are 150 de bari, 2700w, 550l/h, am spuma activa dar nu ma descurc, nu se duce murdaria, uitati cum procedez: o clatesc cu jet , o dau cu spuma activa(la 100 de grade, dizolvata 1:10), o las 5 minute si dupa o dau cu turbojetu, dar tot nu duce toata murdaria ca la spaltorie , mai ramane ceva destul de vizibil, usor dar ma deranjeaza, spuneti-mi va rog unde gresesc sau cum sa procedez data viitoare , va multumesc

#305
Manimal

Manimal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 05.04.2005
poate recomanda cineva o spalatorie in sectorul in zona ghencea sau pe langa unde se lucreaza pe cat posibil profesionist?

#306
banzytza

banzytza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.04.2010

View PostManimal, on 13th March 2011, 15:41, said:

poate recomanda cineva o spalatorie in sectorul in zona ghencea sau pe langa unde se lucreaza pe cat posibil profesionist?
e una noua vis-a-vis de scoala 279, exact peste drum de terenul de fotbal artificial. poti incerca acolo. am auzit pareri f bune despre ea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate