Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

La Auchan Vitan timp pierdut la casa din cauza gardienilor

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#19
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postdygey, on 08 octombrie 2015 - 12:17, said:

n-au incredere in casiere, ca multe au facut manarii si nu scanau unele produse ale prietenilor.
d-aia iau clientii si verifica bonurile prin sondaj.

Si daca esti pe felie si cu casiera si cu ala de la paza ? Te mai ia unul la control si in parcare ?

#20
sorbetdozens

sorbetdozens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 20.09.2015
SI eu i-am bagat de unde au venit, dupa ce m-au controlat. Era mai bine sa ma opun. Sa cheme politia sa se umple de respect.

#21
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

View Postjericho, on 08 octombrie 2015 - 12:17, said:

View PostIon_de_la_Raion, on 08 octombrie 2015 - 12:24, said:


Nu uita ca esti intr-o cladire care nu e proprietatea ta ;) iar daca baietii vor sa te controleze, o fac pentru ca asa au primit ordin. Chiar asa greu e sa stai 2 minute sa se uite ala pe bon? Sau suntem prea smecheri ca la faza aia cu politia si prezentarea buletinului cand ti-l cere?

#22
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015

View PostSerafim606, on 08 octombrie 2015 - 12:10, said:

Esti recidivist de ti-s urate controalele astea aleatorii? E ceva normal. Peste tot se procedeaza asa. Nu-ti convine, cumpara din alta parte.

Gresesti AMIGO !!!
    Nu trebuie sa fii recidivist ca sa te deranjeze aceste controale !!! Pt ca nu pe mine m-a controlat gardianu ci pe casiera. Daca gasea ceva in neregula, era vina ei. Eu am platit cat mi-a cerut.  Ba , daca controlam si eu poate gaseam ceva batut in plus.

#23
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Puteai sa ignori gardianul si sa iti vezi de drum pur si simplu. Nu are ce sa iti faca, e ilegal sa te retina cu forta.

#24
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 02.09.2005

View Posttigerheart, on 08 octombrie 2015 - 12:29, said:


Nu uita ca esti intr-o cladire care nu e proprietatea ta Posted Image iar daca baietii vor sa te controleze, o fac pentru ca asa au primit ordin. Chiar asa greu e sa stai 2 minute sa se uite ala pe bon? Sau suntem prea smecheri ca la faza aia cu politia si prezentarea buletinului cand ti-l cere?
serios, tu crezi ca ai dreptul sa iti buzunaresti musafirii pe care ii primesti in casa? tot comunisti ati ramas, inghititi orice de la oricine... am mai spus, daca exista SUSPICIUNEA DE FRAUDA obligatia paznicilor este sa anunte POLITIA, nu sa ii dezbrace la piele pe clientii magazinului ca sa ii controleze in cur fiindca asa i s-a parut lui ca a vazut pe nush ce camera... pe ce lume traiesti?

#25
sorbetdozens

sorbetdozens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 20.09.2015

View Posttigerheart, on 08 octombrie 2015 - 12:29, said:


Nu uita ca esti intr-o cladire care nu e proprietatea ta Posted Image iar daca baietii vor sa te controleze, o fac pentru ca asa au primit ordin. Chiar asa greu e sa stai 2 minute sa se uite ala pe bon? Sau suntem prea smecheri ca la faza aia cu politia si prezentarea buletinului cand ti-l cere?



Ori controlezi pe toata lumea. Si nu mai vine nimeni la magazinul tau.
Ori imi dai bani ca sa stau sa faci control pe timpul meu. Nu gasesti nimic in neregula, plateste si daune de imagine. Ca te abordeaza ca pe infractori.

#26
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View PostIon_de_la_Raion, on 08 octombrie 2015 - 12:26, said:

Si daca esti pe felie si cu casiera si cu ala de la paza ? Te mai ia unul la control si in parcare ?

la ce le bese mintea astora cu doua clase ca trenu', veniti cu personalul de dimineata sau cu bicicleta,
de se cred mari pandari, te mai ia si in parcare. poate vine dupa tine si la primul semafor. ca atat ii
duce tartacuta.

n-au intalnit pe vreunul care sa mature cu ei pe jos, si fizic si legal, d-aia le vin idei d-astea trasnite. nu
stiu cum de nu m-a oprit pe mine unu' d-astia, ca dadea de dracu' si la propriu si la figurat. poate ca-s
mai zdrahon, asa, la 2 pe 2. ce vrei ma? probleme? aa, pai, da, sa vedeti... da? jaaaap. ia d-aci.

iar pentru batutii in cap cu "au dreptul, e magazinul lor, e proprietate privata", ma p*s pe conceptiile
voastre. a fost marfa lor, acum ca am platit-o e a mea. e proprietatea mea privata. deci, n-ai dreptul.
vrei control? politie, daca vrei ceva. daca nu, da-te din calea mea, ca ma grabesc si te calc pe cap.

sa ma caute unu' ca mi-am luat veioza sau sa numere tampoanele pe care i le-am luat nevesti-mii, ca
sa vezi ce-l caut eu pe la gingii si-i numar dintii...de pe jos.


View Posttigerheart, on 08 octombrie 2015 - 12:29, said:

Nu uita ca esti intr-o cladire care nu e proprietatea ta ;) iar daca baietii vor sa te controleze, o fac pentru ca asa au primit ordin. Chiar asa greu e sa stai 2 minute sa se uite ala pe bon? Sau suntem prea smecheri ca la faza aia cu politia si prezentarea buletinului cand ti-l cere?
ce ziceam? n-am apucat nici sa termin postul.

Edited by dygey, 08 October 2015 - 12:38.


#27
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Postjericho, on 08 octombrie 2015 - 12:17, said:

odata cumparata/platita, nimeni nu are voi FARA ACORDUL MEU sa ma BUZUNAREASCA.
daca exista vreo suspiciune de frauda, ma pot opri si chema politia, care sa constate sau nu frauda.
faptul ca te lasi buzunarit de toti bgs-istii este strict alegerea ta dar nu ai nicio obligatie fata de o firma privata de paznici.

Exagerezi! Nu l-a buzunarit nimeni. Asta se numeste control corporal, si nu au voie ei sa-l faca, ci doar politia. Pur si simplu a vrut sa verifice daca ce are el in carucior corespunde cu ce e pe bon.
Sau e democratie, si avem doar drepturi, nu si obligatii? Verificarea de care spune initiatorul dureaza fix 15 secunde, asa ca aia cu "ma grabeam" cade. Daca tu refuzi sa-i dai bonul sa verifice, ala are dreptul sa cheme politia. Ca poate i se pare lui ca ai furat o ciocolata. Am vazut verificari de genul asta in Paris, la Zara Home. Nimeni nu s-a ofuscat, s-a vorbit pe tot foarte frumos, problema rezolvata in 10 secunde.

#28
sorbetdozens

sorbetdozens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 20.09.2015

View Postbalauru69, on 08 octombrie 2015 - 12:35, said:

Nimeni nu s-a ofuscat, s-a vorbit pe tot foarte frumos, problema rezolvata in 10 secunde.
Aha.
Cand ti-o vorbi un agarici d-asta de parca esti ultimul om, si verifica 3 produse in 5 minute, sa imi comunici parerea atunci.

#29
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Este legal.In magazin,nu in parcare(doar daca este parcare privata).Se cheama "controale aleatorii".Poti refuza.Dar in momentul acela 2 directii:1 nevinovat pleci cu scuze,2 depinde de cine face controlul si de prejudiciu.Pt Bursul post 14-sant deja bagate furturile la facturatul lunar,problema e sa nu depaseasca 3;4%din total vanzari pe luna.Un sef(vice) de filiala mai jongleaza cu raionul fructe-legume(perisabile). Ti-o zice unu de a lucrat 4 ani ca (adetto responsabile clienti) pe romaneste paznic,ginitor.Se faceau zilnic raporte.Sant lanturi mari de magazine(am vazut la IPEERCOOP)in care de cand intri si pana iesi ai mereu o camera pe tine.+ colegi in civil.Unul din ei facuse un curs la politie prin care era autorizat sa faca controale,avea si permis portarma. Concluzia:E legal.

#30
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

View PostPatrulescu, on 08 octombrie 2015 - 12:29, said:

Puteai sa ignori gardianul si sa iti vezi de drum pur si simplu. Nu are ce sa iti faca, e ilegal sa te retina cu forta.
Ba cam au dreptul.. te retin si cheama politia, iar pana atunci trebuie sa stai linistit langa el.. asta daca nu vrei sa te trezesti cu 2-3 pe tine sau ceva spray in fata.
Ei au ordin sa pazeasca cladirea/magazinul, iar daca vad ceva suspect atunci au dreptul sa te verifice.

View Postjericho, on 08 octombrie 2015 - 12:32, said:

serios, tu crezi ca ai dreptul sa iti buzunaresti musafirii pe care ii primesti in casa? tot comunisti ati ramas, inghititi orice de la oricine... am mai spus, daca exista SUSPICIUNEA DE FRAUDA obligatia paznicilor este sa anunte POLITIA, nu sa ii dezbrace la piele pe clientii magazinului ca sa ii controleze in cur fiindca asa i s-a parut lui ca a vazut pe nush ce camera... pe ce lume traiesti?
Hai sa nu o dam pe politica(si nu ma face comunist ca eu nu am zis nimic de tine, ok? ;) ).. Treaba e in felul urmator: firma a angajat niste baieti ca sa pazeasca cladirea aia, da? Bun.. aia daca vad ceva suspect atunci da, te trag la o parte si iau la rost.
Controalele de dupa casa sunt DOAR ca sa verifice bonul si marfa din carucior... Asa au primit ordin sa faca.
Mai sunt si controale cand se declanseaza alarma de la casa ca ai ceva asupra ta care nu a fost platit... atunci te ia frumos la o parte si iti zice sa scoti de prin pantaloni sau unde ai bagat marfa furata.
Stai linitita ca nu iti baga mana in buzunar ;) deci nu te buzunareste cum zici tu.

View Postsorbetdozens, on 08 octombrie 2015 - 12:33, said:

Ori controlezi pe toata lumea. Si nu mai vine nimeni la magazinul tau.
Ori imi dai bani ca sa stau sa faci control pe timpul meu. Nu gasesti nimic in neregula, plateste si daune de imagine. Ca te abordeaza ca pe infractori.
Serios? Vrei bani pentru control? Posted Image .. Hai acum sa fim seriosi. Nu poti avea incredere in nici un om, mai ales in unul strain care zice ca e in regula si nu a luat nimic.

#31
sorbetdozens

sorbetdozens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 20.09.2015

View PostMikeSpike, on 08 octombrie 2015 - 12:40, said:

Este legal.In magazin,nu in parcare(doar daca este parcare privata).Se cheama "controale aleatorii".Poti refuza.Dar in momentul acela 2 directii:1 nevinovat pleci cu scuze,2 depinde de cine face controlul si de prejudiciu.Pt Bursul post 14-sant deja bagate furturile la facturatul lunar,problema e sa nu depaseasca 3;4%din total vanzari pe luna.Un sef(vice) de filiala mai jongleaza cu raionul fructe-legume(perisabile). Ti-o zice unu de a lucrat 4 ani ca (adetto responsabile clienti) pe romaneste paznic,ginitor.Se faceau zilnic raporte.Sant lanturi mari de magazine(am vazut la IPEERCOOP)in care de cand intri si pana iesi ai mereu o camera pe tine.+ colegi in civil.Unul din ei facuse un curs la politie prin care era autorizat sa faca controale,avea si permis portarma. Concluzia:E legal.
Pai si restul cum le faceau? ;)

#32
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Postsorbetdozens, on 08 octombrie 2015 - 12:39, said:

Aha.
Cand ti-o vorbi un agarici d-asta de parca esti ultimul om, si verifica 3 produse in 5 minute, sa imi comunici parerea atunci.

Intamplator fac 2-3 cumparaturi / saptamana in supermarket, pentru firma. Nu am avut vreodata problema asta.
Evident, daca TU pleci de la permisa ca ala e un agarici iar TU esti miezu', si te comporti ca atare, si ala e om si poate deveni nesimtit.

#33
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View PostMikeSpike, on 08 octombrie 2015 - 12:40, said:

Este legal.In magazin,nu in parcare(doar daca este parcare privata).Se cheama "controale aleatorii".Poti refuza.Dar in momentul acela 2 directii:1 nevinovat pleci cu scuze,2 depinde de cine face controlul si de prejudiciu.Pt Bursul post 14-sant deja bagate furturile la facturatul lunar,problema e sa nu depaseasca 3;4%din total vanzari pe luna.Un sef(vice) de filiala mai jongleaza cu raionul fructe-legume(perisabile). Ti-o zice unu de a lucrat 4 ani ca (adetto responsabile clienti) pe romaneste paznic,ginitor.Se faceau zilnic raporte.Sant lanturi mari de magazine(am vazut la IPEERCOOP)in care de cand intri si pana iesi ai mereu o camera pe tine.+ colegi in civil.Unul din ei facuse un curs la politie prin care era autorizat sa faca controale,avea si permis portarma. Concluzia:E legal.
nu, nu este legal. toparlanu' ala NU are drept de control. ca si le confera ei, in regulamente interioare si alte fituici, e fix problema lor.
iar matale, cred ca ai lucrat in Italia. oricum, in afara. acolo cred ca toparlanii sunt o specie pe cale de disparitie, nu compara unul de
la ei cu unul de la noi. ca da cu minus. la noi nu se fac cursuri, iar de portarma...cam oha, spre deloc. la noi si politia tremura de frica
atunci cand trebuie sa foloseasca armamentu'.

si ca sa n-avem discutii, pune legea aici unde se arata ca e legal. astept.

#34
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
A, si acu vreo 4 ani intru in Selgross bacau,nu suna nimic,imbracat casual,la iesire suna bariera.Alarmati ma opresc.Le zic ca-mi suna pantofii(i-am cumparat uma-uma).Mai mult ma amuzat reactia lor decat timpul si situatia in care eram.Dar asta era meseria lor.Este o munca cinstita cari oricare alta.

#35
sorbetdozens

sorbetdozens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 20.09.2015

View Posttigerheart, on 08 octombrie 2015 - 12:42, said:

Serios? Vrei bani pentru control? Posted Image .. Hai acum sa fim seriosi. Nu poti avea incredere in nici un om, mai ales in unul strain care zice ca e in regula si nu a luat nimic.
Sunt freelancer sunt platit la ora. Nu am nicio obligatie fata de niciun magazin sa stau suplimentar. Si 5 minute pot sa insemne foarte mult uneori.

Am si blog, daca ma vede vreunu cand ma opreste aiurea vreun paznic, si se duce zvonul ca am furat ceva. Imi distruge credibitilatatea? Pierd proiecte? Bineinteles.



View Postbalauru69, on 08 octombrie 2015 - 12:46, said:

Intamplator fac 2-3 cumparaturi / saptamana in supermarket, pentru firma. Nu am avut vreodata problema asta.
Evident, daca TU pleci de la permisa ca ala e un agarici iar TU esti miezu', si te comporti ca atare, si ala e om si poate deveni nesimtit.
Mi-a mai piuit la casa la un magazin de haine o singura data, m-am intors frumos, si am asteptat sa lamurim problema. S-a asigurat ca totul e ok, si ziua buna.

La Auchan e altfel, atitudinea e "ba infractorule" . Se si misca in dorul lelii de parca gata ma prinsese, dupa care nu intelegea de ce e ok. A renuntat cand si-a dat seama de gafa. Scuze? Ce sunt alea?

Edited by sorbetdozens, 08 October 2015 - 12:57.


#36
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Pt post 31:camerele si "civilii"din magazin semnaleaza prin statie la ala autorizat,care va sta mereu dupa case.Sfatul meu e ca daca vezi unu de asta ca asteapta dupa casa scoti tot,cu scuza ca n-ai bani la tine.   Pt post 33: Crede-ma. Oricum daca vrei sa le faci probleme sant alte mijloace(da nu ti le spun)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate