Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

La Auchan Vitan timp pierdut la casa din cauza gardienilor

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#37
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
si la Cora e la fel.

#38
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View Postjericho, on 08 octombrie 2015 - 12:17, said:

odata cumparata/platita, nimeni nu are voi FARA ACORDUL MEU sa ma BUZUNAREASCA.
daca exista vreo suspiciune de frauda, ma pot opri si chema politia, care sa constate sau nu frauda.
faptul ca te lasi buzunarit de toti bgs-istii este strict alegerea ta dar nu ai nicio obligatie fata de o firma privata de paznici.

In obor poate da...

Esti pe proprietate privata pana la iesirea din magazin. In parcare nu au voie sa te controleze. Daca ai sa fugi de urmatorii ai sa vezi ca dupa ce treci de usa de la intrare (daca reusesti) nu mai vin dupa tine

#39
sorbetdozens

sorbetdozens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 20.09.2015

View PostMikeSpike, on 08 octombrie 2015 - 12:57, said:

Pt post 31:camerele si "civilii"din magazin semnaleaza prin statie la ala autorizat,care va sta mereu dupa case.Sfatul meu e ca daca vezi unu de asta ca asteapta dupa casa scoti tot,cu scuza ca n-ai bani la tine.   Pt post 33: Crede-ma. Oricum daca vrei sa le faci probleme sant alte mijloace(da nu ti le spun)
Auzi pt postul 31...

Fara suparare dar ai ramas cu mentalitatea proasta pe care o semnalez: "uite infractorul". Am intotdeauna bani la mine pentru ca am 3 carduri la mine tot timpul.



Tot nu mi-ai raspuns daca doar unul are autorizatie ceilalti cum faceau controalele?
Daca ala cu autorizatie se imbolnaveste, raman toti acasa, sau cum?

Edited by sorbetdozens, 08 October 2015 - 13:02.


#40
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postdygey, on 08 octombrie 2015 - 12:49, said:

nu, nu este legal. toparlanu' ala NU are drept de control. ca si le confera ei, in regulamente interioare si alte fituici, e fix problema lor.
si ca sa n-avem discutii, pune legea aici unde se arata ca e legal. astept.
Asa cum in propia ta casa ai voie sa dai hotului in cap, asa si paznicii din super si hipermarketurilor au dreptul sa te *verifice/controleze daca ai furat ceva din magazin atata timp cat esti in interior, pe propietatea magazinului.

*Repet ! sa te verifice/controleze, nu sa te perchezitioneze  Posted Image
In cazul in care suspectul anima conversatia, atunci paznicii anunta sefu' iar la randul sau cheama Politia.
Pana atunci, paznicii pazesc suspectul sa nu fuga.

Sa nu veniti cu "sechestrare" si "lipsa de libertate" ca vin si eu cu:
daca esti intr-un magazin sa cumperi ceva si un hot intra inarmat pt. a jefui magazinu' dar unu' din clienti il imobilizeaza;
ce faceti cu infractorul ? nu il sechestrati/lipsiti de libertate pana vine Politia ?!

#41
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posttigerheart, on 08 octombrie 2015 - 12:29, said:


Nu uita ca esti intr-o cladire care nu e proprietatea ta Posted Image iar daca baietii vor sa te controleze, o fac pentru ca asa au primit ordin. Chiar asa greu e sa stai 2 minute sa se uite ala pe bon? Sau suntem prea smecheri ca la faza aia cu politia si prezentarea buletinului cand ti-l cere?

Gardianii nu au autoritatea asta. Iar proprietatea ta nu-ti da dreptul la abuzuri.

#42
sorbetdozens

sorbetdozens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 20.09.2015

View Posttom_1133, on 08 octombrie 2015 - 13:05, said:

Asa cum in propia ta casa ai voie sa dai hotului in cap, asa si paznicii din super si hipermarketurilor au dreptul sa te *verifice/controleze daca ai furat ceva din magazin atata timp cat esti in interior, pe propietatea magazinului.
Am o veste pentru tine, legal n-ai voie. Armele cu care te aperi nu au voie sa le depaseasca pe ale atacatorului.

Premiza gresita, argument invalid

Edited by sorbetdozens, 08 October 2015 - 13:09.


#43
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Postdygey, on 08 octombrie 2015 - 12:49, said:

nu, nu este legal. toparlanu' ala NU are drept de control. ca si le confera ei, in regulamente interioare si alte fituici, e fix problema lor.
iar matale, cred ca ai lucrat in Italia. oricum, in afara. acolo cred ca toparlanii sunt o specie pe cale de disparitie, nu compara unul de
la ei cu unul de la noi. ca da cu minus. la noi nu se fac cursuri, iar de portarma...cam oha, spre deloc. la noi si politia tremura de frica
atunci cand trebuie sa foloseasca armamentu'.

si ca sa n-avem discutii, pune legea aici unde se arata ca e legal. astept.

Legea nr. 333/2003

Art. 48. − În timpul serviciului, personalul de pază este obligat:
a) să cunoască locurile şi punctele vulnerabile din perimetrul obiectivului, pentru a preveni producerea oricăror fapte de natură să aducă prejudicii unităţilor păzite;
B) să păzească obiectivul, bunurile şi valorile nominalizate în planul de pază şi să asigure integritatea acestora;
c) să permită accesul în obiectiv numai în conformitate cu reglementările legale şi cu dispoziţiile interne;
d) să oprească şi să legitimeze persoanele despre care există date sau indicii că au săvârşit infracţiuni sau alte fapte ilicite în obiectivul păzit, pe cele care încalcă normele interne stabilite prin regulamentele proprii, iar în cazul infracţiunilor flagrante, să oprească şi să predea poliţiei pe făptuitor, bunurile sau valorile care fac obiectul infracţiunii sau al altor fapte ilicite, luând măsuri pentru conservarea ori paza lor, întocmind totodată un proces-verbal pentru luarea acestor măsuri;

#44
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postsorbetdozens, on 08 octombrie 2015 - 13:09, said:

Armele cu care te aperi nu au voie sa le depaseasca pe ale atacatorului.

Ca o gluma: vine un hot maruntel si parlit sa fure din casa unui boxer la categoria grea. Boxerul, daca il prinde, trebuie sa atenueze forta lui pana la nivelul hotului. :D

#45
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
... cica sa  anunta politia.

Esti nemultumit ca te-a oprit un gardian 1 minut sa iti verifice buzunarele, dar e ok sa stai juma de ora ca sa vina politistul sa te verifice Posted Image

Si daca gardianul anunta politia, are voie sa te retina sau va urma urmatorul scenariu?

- Ne-ati chemat, unde-i respectivul?
- Pai n-avem voie sa-l retinem. a plecat.
- Si cum il cheama?
- Nu stim.
- Cum arata?
- Pai mergeti sa vedeti inregistrarea.
- Si a furat ceva?
- Nu stim. Banuim.

...
(dupa 3 ore)

cioc, cioc

- Buna ziua, plutonier Capsuna. Sunteti banuit ca ati furat din magazin un baton de cioclata ROM. Putem sa va verificam sacosa?
- Dar am golit sacosa, alimentele sunt in frigider.
- Nu-i problema verificam frigiderul, bonul il mai aveti?
- Nu, l-am aruncat!

[ http://www.officialpsds.com/images/thumbs/Bitch-Plache-Classic-Meme-psd93530.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Bursul, 08 October 2015 - 13:15.


#46
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
agent securitate, nu gardian! va rog... Posted Image

#47
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Pai ce draqului ? zi Romania si trage apa !
Romanii vor sa fure din magazine dar sa nu plateasca pt. fapta lor :lol:

#48
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

View Postsorbetdozens, on 08 octombrie 2015 - 12:56, said:

Sunt freelancer sunt platit la ora. Nu am nicio obligatie fata de niciun magazin sa stau suplimentar. Si 5 minute pot sa insemne foarte mult uneori.
Atat timp cat tu esti pe o proprietate privata si agentul de paza vrea sa te controleze, stai si tu 2minute ca nu vine sfarsitul lumii si nici nu pierzi o lucrare fix din acest motiv, hai sa fim seriosi. Nu intereseaza pe nimeni cine esti sau unde te grabesti.

View Postsorbetdozens, on 08 octombrie 2015 - 12:56, said:

Am si blog, daca ma vede vreunu cand ma opreste aiurea vreun paznic, si se duce zvonul ca am furat ceva. Imi distruge credibitilatatea? Pierd proiecte? Bineinteles.
Iti dai seama... gata, deci acum neaparat trebuie sa ii zici la paznic ca ai blog.. Pai cum? E inadmisibil sa ai blog si sa stai la un control de rutina. Banuiesc ca si atunci cand te opeste politia in trafic ca ai mers cu viteza le zici ca ai blog si ca te grabesti pentru ca trebuie sa postezi ceva pe el, nu?
Glumesc acum.. dar ideea e ca ar trebuie sa nu ne mai credem asa cu 2 perechi de cojones. Eu iti recomand sa faci o plangere la magazinul unde te deranjeaza agentii de paza si vezi si raspunsul lor. Nu iti place? Poti merge in alt magazin.. Nimeni nu te obliga sa mergi intr-un anumit magazin. Dar indiferent despre ce magazin vorbim, atat timp cat esti pe spatiul lor trebuie sa faci cum zic ei... ei fac regulile si nu tu sau eu.

#49
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
agentul de securitate e un om cu mari responsabilitati in cadrul sigurantei nationale! va rog mai mult respect! multumesc! Posted Image

#50
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 08 octombrie 2015 - 13:06, said:

Gardianii nu au autoritatea asta. Iar proprietatea ta nu-ti da dreptul la abuzuri.
Defineste abuz.. Daca eu am un magazin iar tu iti faci cumparaturi la mine, da, am dreptul sa te verific ca nu ma furi.

#51
sorbetdozens

sorbetdozens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 20.09.2015

View Posttigerheart, on 08 octombrie 2015 - 13:18, said:

Nimeni nu te obliga sa mergi intr-un anumit magazin. Dar indiferent despre ce magazin vorbim, atat timp cat esti pe spatiul lor trebuie sa faci cum zic ei... ei fac regulile si nu tu sau eu.

Am scris deja ca pe acolo nu mai calc. Si vreau sa stie si altii cum trateaza clientii.

Cat despre ultima parte e monumentala.  Daca ei scriu in regulamentul magazinului ca femeile cu ochii verzi trebuie sa presteze un oral la paznic, gata trebuie sa se supuna.

Mentalitate de sclavi.

#52
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostREAKKTOR, on 08 octombrie 2015 - 12:25, said:

Ori Gardianul a venit cu intentia sa controleze caruciorul
La căruciorul cu marfa MEA putea eventual să controleze dacă i se învârt toate roţile în alelaşi sens .

View PostREAKKTOR, on 08 octombrie 2015 - 12:25, said:

Deci, sa controlze activitatea CASIEREI !!!!
Nu mă interesează pe mine cum controlează ei activitatea casierei . E treaba lor .
Pe timpul meu , eu sunt proprietar .

#53
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Principalul rol al agentul de securitate e sa previna. De asta se plimba pe langa case, mai controleaza pe cate unul.

Daca nu-ti place esti desigur liber sa nu mai intri in acel magazin, poti cumpara de la ABC-ul de cartier.
Eu am un magazin de cartier in care de fiecare data cand intru ma simt ca un infractor, urmarit constant sa nu bag ceva in buzunar, desi-s vecin cu ei si nu arat a aurolac.

#54
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

View Postsorbetdozens, on 08 octombrie 2015 - 13:23, said:

Am scris deja ca pe acolo nu mai calc. Si vreau sa stie si altii cum trateaza clientii.
Cat despre ultima parte e monumentala.  Daca ei scriu in regulamentul magazinului ca femeile cu ochii verzi trebuie sa presteze un oral la paznic, gata trebuie sa se supuna.
Mentalitate de sclavi.
Orice firma are un regulament destul de bine pus la punct.. Poate ar trebui sa mai lucrezi si tu intr-o firma, nu doar ca freelancer si o sa vezi despre ce vorbesc.
Daca si cu parca.. nu are rost sa discutam idiotenii(partea cu femeile).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate