Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Huawei Nexus 6P

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
5473 replies to this topic

#3637
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Cu mulțumiri lui @cristianraduca (el mi-a semnalat acest articol): https://www.xda-deve...p-bootloop-fix/
Enjoy! (E drept că deocamdată nu îmi fac griji deosebite în ce privește bootloop-ul dar.... e bine sa știi că există o speranța)

Edit: ar pare că tapatalk-ul își face de cap. Postez link-ul din nou: https://www.xda-deve...p-bootloop-fix/

#3638
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Bună seara,
Din informațiile după net nu este clar dacă telefonul nexus 6 p este compatibil cu tehnologia VoLTE ?
Mulțumesc.


#3639
thechaser

thechaser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 04.08.2004
Da, suporta dar trebuie ca și operatorul de telefonie să aibă suport pentru el.

#3640
Sevi99

Sevi99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 18.02.2017
Ieri am cumpărat la mâna a doua un nexus 6p , am inspectat telefonul , a fost ok, cumpărătorul l-a resetat si totul a mers bine până când a rămas fără baterie si s-a stins. De atunci imi cere contul de google, am încercat să contactez vânzătorul dar nu mai răspunde. I-am făcut eu bypass dar nu pot sterge contul de google adăugat anterior, mă poate ajuta cineva ?
Android-ul este 7.1.2 , 5 martie 2017 .

#3641
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Adica dupa factory reset, iti cere contul de Google al aluia? Dupa factory reset, telefonul este ca nou, trebuie setat cu un cont de Google. Dupa ce pui contul tau, mai te intreaba cateva chestii, printre care daca vrei sa copiezi app de pe un tel mai vechi sau backup ul salvat in vreun cont de gmail. Sa zicem ca alegi sa nu puna apps din backup, dupa ce finalizeaza de configurat, iti updateaza applicatiile?
Cand anume iti cere contul de gmail?

#3642
katabxp

katabxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 18.12.2012
Nu ii cere contul lui, cred ca il cere pe al celui cu care a fost logat anterior, intr-un cuvant e blocat in frp (factory reset protection) si partea cea mai nasoala e ca de la patchul de securitate pe martie sau aprilie e foarte greu sa treci de frp.
Google se lauda ca au rezolvat problema asta si ca nu se mai poate trece.
O idee ar fi sa instalezi pe el Android MM (6) si apoi sa incerci za urmezi pasii de pe youtibe ca sunt multe filmulete cu frp. Bineinteles ca acest lucru se poate face doar daca ai bootloaderul deblocat, daca e cu bootloaderul blocat tot ce am spus mai sus pica, caz in care nu stiu ce ai putea sa faci. Poate acelasi lucru, sa urmaresti filmulete pe youtube si sa speri ca o sa mearga.
L-ai luat la un pret bun?

#3643
habdul

habdul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 07.10.2012
Din câte știu trebuia eliminat contul de Google al vanzatorului înainte de a face factory reset ...aceași problema și la telefoanele pixel de la Google...

Edited by habdul, 24 July 2017 - 14:01.


#3644
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Ce avem noi aici? DP4 desigur. Imaginile sunt deja pe site și la o verificare a venit și OTA-ul pe telefon. Am pus la descărcat. Deocamdată însă mă joc cu OTA-ul și vad cer fac cu factory image-ul. Probabil îl pun in noaptea asta sau maine pe curat.[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170724/a037b51815e4e630aa44926a8dbc4390.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170724/d43c6e7b876ea3bf072fa41084652abe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3645
katabxp

katabxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 18.12.2012
Acum ma apuc si eu de el, clean bineinteles. E imaginea la cuptor sau pe teava, acum vine. :)
E la fix ca joi plec in concediu, abia "se aseaza" pana atunci. Exact ca anul trecut, plec cu el netestat.

Edited by katabxp, 24 July 2017 - 20:18.


#3646
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Da. Eu am vrut sa vad cum e să fii normal. Am pus OTA-ul :). Mă joc cu el un pic și... Urmează factory image-ul pus pe curat desigur :).

#3647
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010

 habdul, on 24 iulie 2017 - 13:59, said:

Din câte știu trebuia eliminat contul de Google al vanzatorului înainte de a face factory reset ...aceași problema și la telefoanele pixel de la Google...
Eu am luat unul sh. A dat reset și a mers. Dar ștersese contul lui anterior. Nu știam că dc nu îl ștergi, rămâne agățat....

#3648
protul

protul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 12.08.2011
Offf, tocmai ce-l terminasem de configurat :wacko:  :wacko:  :wacko:  :wacko:  :P  :P  :P  :P

#3649
katabxp

katabxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 18.12.2012
E gata instalarea, sunt la configurari acum. Deocamdata nimic nou, cel putin nu vizibil.

#3650
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008

 katabxp, on 24 iulie 2017 - 13:42, said:

Nu ii cere contul lui, cred ca il cere pe al celui cu care a fost logat anterior, intr-un cuvant e blocat in frp (factory reset protection) si partea cea mai nasoala e ca de la patchul de securitate pe martie sau aprilie e foarte greu sa treci de frp.
Google se lauda ca au rezolvat problema asta si ca nu se mai poate trece.
O idee ar fi sa instalezi pe el Android MM (6) si apoi sa incerci za urmezi pasii de pe youtibe ca sunt multe filmulete cu frp. Bineinteles ca acest lucru se poate face doar daca ai bootloaderul deblocat, daca e cu bootloaderul blocat tot ce am spus mai sus pica, caz in care nu stiu ce ai putea sa faci. Poate acelasi lucru, sa urmaresti filmulete pe youtube si sa speri ca o sa mearga.
L-ai luat la un pret bun?

 cristianraduca, on 24 iulie 2017 - 20:36, said:

Eu am luat unul sh. A dat reset și a mers. Dar ștersese contul lui anterior. Nu știam că dc nu îl ștergi, rămâne agățat....
Habar nu am avut de asta.. Daca ala nu-i raspunde, inseamna ca l-a furat sau s-a intepat la randul lui cand l-a cumparat. Parca era o posibilitate sa verifici telefonul daca este furat dupa IMEI?

#3651
katabxp

katabxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 18.12.2012
Nu trebuie sa fie intr-o baza de date sa apara ca fiind furat.  Daca il pierzi si nu il declari cel care il gaseste face un reset si pa daca nu stie contul Google cu care a fost asociat anterior. Degeaba bagi un cont valid, nu poti sa treci de faza de initializare fara acel cont. Eu de cate ori vand un telefon ii dau o resetare generala, apoi la initializare cere contul anterior, ii pun contul meu si cand ma intreaba daca vreau sa-l asociez cu alt cont Google ii spun ca nu si astfel e "bun de vanzare". La urmatorul reset nu va mai cere nici un cont pt ca nu a mai fost asociat ultima oara.
Normal ca cel care il cumpara va trebui sa foloseasca un cont valid pt a putea beneficia de updateuri, pt a descarca aplicatii, etc.

#3652
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009

 katabxp, on 24 iulie 2017 - 21:05, said:

E gata instalarea, sunt la configurari acum. Deocamdata nimic nou, cel putin nu vizibil.
In afara de Easter Egg, nici eu nu remarc schimbari de UI (fata de DP3 desigur). Apropo de Easter Egg - simpatica caracatita - si elastica :).
Oricum, asta este si tot ceea ce au putut sa remarce pana acum si cei de la Android Police: http://www.androidpo...loating-around/

#3653
Dor71

Dor71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 04.09.2008
Interesant ce spuneti voi legat de eliminarea contului Google.Eu am vandut un N6p prin ianuarie, i-am dat factory reset si nu tin minte sa-i fi scos contul Google.Omul era multumit si nu s-a plans pana acum :)

#3654
katabxp

katabxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 18.12.2012
Da draguta, desi in afara de faptul ca o poti lua de cap si sa o intorci pe toate partile nu am stiut ce sa fac cu ea. :))
Imi place chestia cu autofill, mi se pare geniala, mai ales pt cei ca noi care facem reinstalari de sistem numai clean. Era superstresanta treaba cu asocierea apk-urilor cu emailuri, cu parole, etc. Numai la configurat mailurile, apk-urile de la digi, antivirus, facebook, orice e instalat pe el.

 Dor71, on 24 iulie 2017 - 22:13, said:

Interesant ce spuneti voi legat de eliminarea contului Google.Eu am vandut un N6p prin ianuarie, i-am dat factory reset si nu tin minte sa-i fi scos contul Google.Omul era multumit si nu s-a plans pana acum :)
Tocmai ai spus, ca i-ai dat reset. Atunci ti-a cerut contul, l-ai pus pe al tau dar nu l-ai mai asociat cu alt cont, adica ai procedat cum trebuie.
Daca vreti sa va convingeti faceti urmatorul test: resetare generala si apoi incercati un alt cont, nu cel cu care era folosit. O sa vedeti ca nu va lasa sa-l asociati pana nu il puneti pe cel antetior. Eu cand am luat N6 (placa de baza) am avut problema asta insa am instalat pe el Android 5.0 L si ala nu cerea, asa ca l-am putut asocia cu contul meu dupa care am facut update ota la MM 6 si apoi la N. Abia dupa updateurile astea ota puse unul peste celalalt am putut face resetare generala.
Nici daca pui custom nu treci de frp fara contul anterior. Sistemul asta de protectie a fost introdus odata cu Android 5.1 daca nu ma insel.

De ce credeti ca vand baietii Pixel cu 1100-1200lei? Sunt blocate in frp si e aproape imposibil sa mai treci de el daca are 7.1.2.
Pe L si MM existau niste portite,te lasa sa intri pe net, de acolo descarcai o aplicatie cu care puteai sa accesezi setarile si puteai sa stergi contul vechi si sa-l bagi pe cel nou, pe Nougat nu se mai poate!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate