Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

Colectarea datelor personale de catre Microsoft

- - - - -
  • Please log in to reply
407 replies to this topic

#91
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Este suficient sa verifici ce iti permite sa dezactivezi ca sa iti dai seama ce nu iti permite (daca ai in vedere cea mai mare parte din gama lor de produse si servicii).
Google supravietuieste din reclame. Doar in urma exprimarii ingrijorarii multor utilizatori au permis dezactivarea colectarii anumitor date la care treptat au adaugat mai multe optiuni de control din partea utilizatorului. Dar cine isi imagineaza ca Google ofera in prezent un control total din partea utilizatorului in raport cu datele colectate de catre ei traieste intr-o iluzie.
De exemplu, servirea de reclame personalizate (indiferent de modificarile din "Ad Settings") nu le elimina in totalitate (formulare utilizata de Google "Make Ads more relevant to you" este doar "praf in ochi"). La fel setarile privind ascunderea fata de alti utilizatori a unor informatii: ascunderea, nu inseamna necolectarea lor de catre Google (daca iti propui sa le impiedici vei observa ca nu ai cum).
In cazul in care doresti sa te documentezi pe aceasta tema, gasesti destule resurse online. Acest topic nu este despre Google. Exista topicul din link-ul de mai sus care poate acoperi si discutiile de acest gen.

#92
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 _-_, on 15 octombrie 2015 - 09:14, said:

Pe unii i-ar bucura sa se intample acest lucru, deoarece daca Microsoft ar utiliza datele colectate in alte scopuri decat cele declarate, atunci ar fi sanctionati penal pentru comiterea unei infractiuni si civil prin obligarea la plata de despagubiri.

Nu ar fi nici prima nici ultima data..."Microsoft must pay $290m for patent infringement, Microsoft must pay Chinese government $137 million, Microsoft must pay $512 million in disputes with Alcatel-Lucent etc..."  Daca au de unde...
Si una e colectarea unor date personale/preferinte in cautari si alta e colectarea de parole, conturi, carduri,  ce scrii pe calculator, etc. Eu sincer nu inteleg cum e posibil asa ceva...
In acest caz care e diferenta intre keyloger si noile politici Microsoft ?

Edited by bumpocbum, 15 October 2015 - 10:23.


#93
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,919
  • Înscris: 06.04.2005
Diferenta e ca un keylogger este ilegal iar politica Microsoft care face fix acelas lucru e lagala.

Un keylogger independent este ilegal iar un keylogger Microsoft/Google este legal.

@_-_ Si totusi vrei sa imi spui cumva ca Microsoft nu s-a razgandit in privinta acestui keylogger? Nu au spus ei initial ca in versiunea finala il vor dezactiva? Ba eu cred ca asa a fost, daca stau bine si caut chiar aici pe forum un fanboy M$ a spus asta.

#94
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,508
  • Înscris: 29.04.2008

 bumpocbum, on 14 octombrie 2015 - 22:41, said:


PS: daca nu credeti puneti aici numarul de card si codul de pe spate si mai vorbim....bineinteles si ceva bani pe card...pentru o bere macar...

esti ferm convins ca asa functioneaza treaba online? dai cardul si il vede cine vrea? am inteles ca esti de meserie, totusi :D


 bumpocbum, on 14 octombrie 2015 - 23:32, said:

Oare ? Ce frumos suna totul pana dai de http://www.orniss.ro/ sau .... din pacate cand dai de pragul de sus il vezi urgent pe cel de jos...
PS: daca te relaxezi prea mult s-ar putea sa cotizezi mai mult decat te-ai asteptat sau sa beneficiezi de gratuitati din partea statului....
Securitatea informatica e cu totul altceva decat se vehiculeaza pe forumuri....va las "placerea" sa descoperiti singuri...

Pai de ce nu zici bre ca esti de la SRI?  Dar in cazul asta am 2 nelamuriri: de ce cauti solutii si explicatii pe forum public? De ce nu folositi software custom si va complicati cu mizilicuri pentru muritorii de rand?

#95
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Nu sunt de la SRI. Si nu cred ca cei de acolo or sa posteze pe aici sau prin alte parti. Ei vin direct la tine si te intreaba de "sanatate". Cu cardul nu e cazul sa mai explic de 10 ori. Si da sunt si persoane care pot sa vada mai mult decat ar trebui, e drept cu ceva munca. Vad ca la Microsoft nu mai e cazul ...Si nu caut solutii, doar ma gandesc ce implicatii ar avea conditiile de Agrement ale Microsoftului pentru anumite calculatoare... si firma. Si nu imi place deloc ce vad.

Daca treaba cu cardurile online era atat de secure si grozava probabil ca nu ar mai exista articole de acest fel, articol gasit la o cautare superbanala... e dor un exemlu din mii sau zeci de mii. Dar nu face obiectul prezentului topic.
http://www.businessi...n-hotels-2015-9

Edited by bumpocbum, 15 October 2015 - 11:17.


#96
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,508
  • Înscris: 29.04.2008

 bumpocbum, on 15 octombrie 2015 - 10:16, said:

Si una e colectarea unor date personale/preferinte in cautari si alta e colectarea de parole, conturi, carduri,  ce scrii pe calculator, etc. Eu sincer nu inteleg cum e posibil asa ceva...
In acest caz care e diferenta intre keyloger si noile politici Microsoft ?

acum pe bune, gluma-i gluma, saga-i saga, dar tu faci niste confuzii teribile.

MS nu colecteaza parole, conturi, carduri. Le stocheaza cu acordul tau. In format criptat care, e adevarat ca poate fi pus la dispozitia autoritatilor, dar numai in cazuri speciale. E o maaare diferenta, nu crezi?

exemplu:

1. Microsoft colecteaza automat userul si parola ta de pe softpedia

2. Microsoft se ofera sa iti stocheze in cloud si pa mediul de stocare local userul si parola ta de softpedia, fapt cu care poti fi de acord sau nu, caz in care nu se stocheaza nimic

Banuiesc ca vei sustine prima varianta, in timp ce eu o sustin pe cea de-a doua ,)

cu cardul n-ai reusit sa explici nimic. te ajut eu acum: ce diferenta este intre a da cardul la emag si a da cardul la MS?

de ce nu ai probleme cu unul si ai cu celalalt?

#97
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Iti recomand doar sa citesti primul post din acest topic... se pare ca ai sarit peste el.... (MS nu colecteaza parole, conturi, carduri......)

 gigifenomen, on 28 august 2015 - 00:02, said:

We collect data necessary to process your payment if you make purchases, such as your payment instrument number (such as a credit card number), and the security code associated with your payment instrument.

We collect data about you such as your age, gender, country and preferred language.
Interests and favorites. We collect data about your interests and favorites, such as the teams you follow in a sports app, the stocks you track in a finance app, or the favorite cities you add to a weather app.

We collect your first and last name, email address, postal address, phone number, and other similar contact data.
Credentials. We collect passwords, password hints, and similar security information used for authentication and account access.

Vezi ca le regasesti si pe site-ul microsoft mai in detaliu...

Inca o chestie, parolele criptate in anumite conditii se pot sparge. Mai citeste si tu buletinele de securitate.

Edited by bumpocbum, 15 October 2015 - 11:29.


#98
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 iladi, on 15 octombrie 2015 - 11:16, said:

acum pe bune, gluma-i gluma, saga-i saga, dar tu faci niste confuzii teribile.

MS nu colecteaza parole, conturi, carduri. Le stocheaza cu acordul tau. In format criptat care, e adevarat ca poate fi pus la dispozitia autoritatilor, dar numai in cazuri speciale. E o maaare diferenta, nu crezi?

exemplu:

1. Microsoft colecteaza automat userul si parola ta de pe softpedia

2. Microsoft se ofera sa iti stocheze in cloud si pa mediul de stocare local userul si parola ta de softpedia, fapt cu care poti fi de acord sau nu, caz in care nu se stocheaza nimic

Banuiesc ca vei sustine prima varianta, in timp ce eu o sustin pe cea de-a doua ,)

cu cardul n-ai reusit sa explici nimic. te ajut eu acum: ce diferenta este intre a da cardul la emag si a da cardul la MS?

de ce nu ai probleme cu unul si ai cu celalalt?



Microshit le colecteaza cu acordul tau, dar ai alta varianta? daca nu esti de acord cu EULA ce se intampla? nu am ce face nu ? vrei nu vrei, bea Grigore agheazma

#99
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,919
  • Înscris: 06.04.2005

 iladi, on 15 octombrie 2015 - 11:16, said:

cu cardul n-ai reusit sa explici nimic. te ajut eu acum: ce diferenta este intre a da cardul la emag si a da cardul la MS?

de ce nu ai probleme cu unul si ai cu celalalt?

Nu stiu cum procedeaza Microsoft dar in cazul Emag ei nu colecteaza datele pentru ca nu ei proceseaza tranzactia de asta se ocupa un procesator de tranzacti gen PayU, MobilPay etc.

Asta nu inseamna ca am incredere in Emag, totusi la ei pot plati si ramburs, sau OP Posted Image

Edited by danielavram, 15 October 2015 - 11:33.


#100
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,508
  • Înscris: 29.04.2008
repet:

ce diferenta este intre a da cardul la emag si a da cardul la MS?
de ce nu ai probleme cu unul si ai cu celalalt?


Mai departe:

- gender, name, country, address:  serios?

- ai instalata aplicatia lor de finante de iti faci probleme?

- ce chestie: iti stocheaza favoritele daca vrei sa le sincronizezi in cloud. nasol.

- in privinta parololeor, citeste ce am scris mai sus.

Oricum, ma voi opri aici. Nu are rost ca discut cu tine mai departe pe aceasta tema. Daca esti chiar atat de ingrijorat ca MS se uita pe gaura cheii când faci pipi, ai alte solutii la indemana si nu are rost sa te lamentezi pe aici. Daca nu, inseamna ca ai prea mult timp la dispozitie si te plictisesti.

#101
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,919
  • Înscris: 06.04.2005
E vorba aici si de increderea in compania respectiva, e greu sa am incredere intr-o companie care vine si imi spune "sti o sa bag un keylogger in calculatorul tau dar pe urma il scot" dupa care vine si spune "sti nu il mai scot pentru ca voi imbunatati serviciile cu ajutorul lui".

#102
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,508
  • Înscris: 29.04.2008

 Platon, on 15 octombrie 2015 - 11:27, said:




Microshit le colecteaza cu acordul tau, dar ai alta varianta? daca nu esti de acord cu EULA ce se intampla? nu am ce face nu ? vrei nu vrei, bea Grigore agheazma

nu e vorba de EULA aici.  In momentul in care bati user/parola pe Softpedia, esti intrebat daca doresti sa ti se memoreze aceste date. O mica diferenta. Sau si tu crezi ca automat aceste date merg la MS indiferent de raspunsul tau?

 danielavram, on 15 octombrie 2015 - 11:33, said:

Nu stiu cum procedeaza Microsoft dar in cazul Emag ei nu colecteaza datele pentru ca nu ei proceseaza tranzactia de asta se ocupa un procesator de tranzacti gen PayU, MobilPay etc.

Asta nu inseamna ca am incredere in Emag, totusi la ei pot plati si ramburs, sau OP Posted Image


oh, te rog sa ma scuzi atunci:  ce diferenta este intre a da cardul la MS si a da cardul la PayU? :D

#103
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 iladi, on 15 octombrie 2015 - 11:38, said:

In momentul in care bati user/parola pe Softpedia, esti intrebat daca doresti sa ti se memoreze aceste date.

Oare UNDE se stocheaza parola si userul Softpedia in Firefox ?... E inutila discutia. Tu nu intelegi ca singura metoda ca sa iti citesca datele e principiul keylogerului... Tot citeam un articol mai devreme, un alt exemplu, eu ii trimit un email doctorului meu. Acest email ajunge la Microsoft. In acest caz se intra sub incidenta penala. De violarea corespondentei ai auzit ? Sau confidentialitate doctor-pacient...sau..

 iladi, on 15 octombrie 2015 - 11:34, said:

Daca esti chiar atat de ingrijorat ca MS se uita pe gaura cheii când faci pipi, ai alte solutii la indemana si nu are rost sa te lamentezi pe aici. Daca nu, inseamna ca ai prea mult timp la dispozitie si te plictisesti.
Da poate ca fac pipi la amanta acasa... E ridicol !!!

PS: ce tot ai cu cardul ala? Ai luat o teapa ceva sau vrei sa vezi daca am luat noi ?
Daca eu nu am incredere sa ii dau cardu la Microsoft de ce trebuie sa fiu santajat/conditionat/supravegheat ? Exact cum zicea si colegul de mai sus, daca nu dai datele de pe card nu iti dau windowsu. La urma urmei ce fac eu cu cardu  e TREABA MEA.

Uite si un raspuns referitor la "MS si a da cardul la PayU". Avand in vedere cate gauri de securitate sunt in win EU consider ca MS nu e de incredere. E suficient ?

Edited by bumpocbum, 15 October 2015 - 12:10.


#104
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,508
  • Înscris: 29.04.2008
te rog sa-mi prezinti dovada in care emailul ajunge la Microsoft, altfel speculam.

nu, nu am luat nici o teapa. ideea e (cel putin asa mi-ai sugerat, desi nu mai stiu ce sa cred)  ca tu crezi ca iei daca iti dai datele pe net microsoftului. Am impresia ca discut cu un perete: tu esti cel care are wet underware nu eu in legatura cu cardul :D

#105
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 iladi, on 15 octombrie 2015 - 11:38, said:

nu e vorba de EULA aici.  In momentul in care bati user/parola pe Softpedia, esti intrebat daca doresti sa ti se memoreze aceste date. O mica diferenta. Sau si tu crezi ca automat aceste date merg la MS indiferent de raspunsul tau?




oh, te rog sa ma scuzi atunci:  ce diferenta este intre a da cardul la MS si a da cardul la PayU? Posted Image


Si daca aceste date pleaca direct catre Micro$shit? ai dumneata certitudinea ca odata ce le au pe mana, nu le pot colecta? iti dai seama ce sistem de supraveghere globala se naste, serviciile o sa aiba orgasme dupa orgasme

Vorba colegului de mai sus, daca eu iti construiesc o casa, te anunt ca o sa iti montez si niste camere de supraveghere, desigur pentru securitatea dumitale, ca mai trag si eu cu ochiu la camera din dormitor...dar te asigur ca nimeni nu o sa aiba acces la inregistrari, deci in opinia mea aceste practici trebuie sa inceteze, probabil ca o amenda de cateva miliarde de dolari si obligativitatea sa faca transparente aceste date, ar fi binevenita

Edited by Platon, 15 October 2015 - 12:17.


#106
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,508
  • Înscris: 29.04.2008
Si daca aceste date... DACA....

cum spuneam, fara dovezi sunt pure speculatii. Dar in momentul in care te referi la Microsoft ca Micro$shit nici nu ma pot astepta de la obiectivitate.

#107
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 iladi, on 15 octombrie 2015 - 12:06, said:

te rog sa-mi prezinti dovada in care emailul ajunge la Microsoft, altfel speculam.

nu, nu am luat nici o teapa. ideea e (cel putin asa mi-ai sugerat, desi nu mai stiu ce sa cred)  ca tu crezi ca iei daca iti dai datele pe net microsoftului. Am impresia ca discut cu un perete: tu esti cel care are wet underware nu eu in legatura cu cardul Posted Image

Mai cauta si singur, dupa ce o sa citesti CU ATENTIE ce scrie Microsoftu in Agrement mai vorbim. Vezi ca pe undeva scrie si ceva de interceptarea cuvintelor...Cu toate ca e inutil. Vad ca habar nu ai ce scrie in acel Agrement...si ocolesti raspunsurile precise ! "MS nu colecteaza parole vs We collect data (We collect passwords, password hints) ".
Eu unul nu simt nevoia sa am ratie la posturi pe zi.   Ce e "wet underware" ca am lipsit la lectia asta ?

Edited by bumpocbum, 15 October 2015 - 12:42.


#108
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,773
  • Înscris: 15.06.2004
Ok, pai du-te pe linux si gata. Nu te tine nimeni pe Windows. Da vezi ce distro iei, ca unele transmit date catre firma care le-a creat.

Au explicat clar ptr ce e nevoie sa citeasca anumite informatii.

Vad ca toti va legati exact de problemele care pot fi evitate. Interceptarea cuvintelor - scris si vorbit - e ptr Cortana/Windwos Search - sa caute in PC si pe web. Siri faca la fel ptr Apple, si similarul de la googel la fel.  Cand cauti ceva in orice browser - indiferent de platforma si folosesti un motor de cautare acesta transmite cuvintele scrise la  serverele lor, si acestea trimit rezultatele.

Dar ar fi probleme - si oarecum sunt - legate de restul datelor - telemetria. Astea sunt singurele care nu se pot dezactiva - poti doar reduce cantitatea de informatii. in rest totul depinde de utilizator. Daca e prost si nu dezactiveaza, atunci va transmite date.

Si cu asta basta. Cred ca voi inchide curand acest topic, ptr ca deja se incinge prea mult si nici macar nu e la obiect. Doar paranoia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate