Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Produse / Servicii / Unelte Google

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

Poll: Produse si servicii Google (64 member(s) have cast votes)

Ce produse (web-based sau stand alone)/ servicii Google utilizati/ ati utilizat?

  1. ChromeOS (3 votes [0.50%] - View)

    Percentage of vote: 0.50%

  2. Android (44 votes [7.26%] - View)

    Percentage of vote: 7.26%

  3. Google TV (1 votes [0.17%] - View)

    Percentage of vote: 0.17%

  4. Google Chrome (48 votes [7.92%] - View)

    Percentage of vote: 7.92%

  5. Google Toolbar (6 votes [0.99%] - View)

    Percentage of vote: 0.99%

  6. Google Search (47 votes [7.76%] - View)

    Percentage of vote: 7.76%

  7. Google Translate (50 votes [8.25%] - View)

    Percentage of vote: 8.25%

  8. Google Images (27 votes [4.46%] - View)

    Percentage of vote: 4.46%

  9. Google+ (26 votes [4.29%] - View)

    Percentage of vote: 4.29%

  10. iGoogle (9 votes [1.49%] - View)

    Percentage of vote: 1.49%

  11. Google Reader (8 votes [1.32%] - View)

    Percentage of vote: 1.32%

  12. Google Mail (Gmail) (48 votes [7.92%] - View)

    Percentage of vote: 7.92%

  13. Google Talk (13 votes [2.15%] - View)

    Percentage of vote: 2.15%

  14. Google Groups (4 votes [0.66%] - View)

    Percentage of vote: 0.66%

  15. YouTube (54 votes [8.91%] - View)

    Percentage of vote: 8.91%

  16. Google Music (6 votes [0.99%] - View)

    Percentage of vote: 0.99%

  17. Picasa / Picasa Web Albums (18 votes [2.97%] - View)

    Percentage of vote: 2.97%

  18. Google Earth (32 votes [5.28%] - View)

    Percentage of vote: 5.28%

  19. Google Maps (54 votes [8.91%] - View)

    Percentage of vote: 8.91%

  20. Google Drive (pentru stocare online si backup) (29 votes [4.79%] - View)

    Percentage of vote: 4.79%

  21. Google Docs (integrat acum cu Google Drive) (20 votes [3.30%] - View)

    Percentage of vote: 3.30%

  22. Google Calendar (21 votes [3.47%] - View)

    Percentage of vote: 3.47%

  23. Google News (7 votes [1.16%] - View)

    Percentage of vote: 1.16%

  24. Google Sites (5 votes [0.83%] - View)

    Percentage of vote: 0.83%

  25. Google Analytics & Webmaster Tools (7 votes [1.16%] - View)

    Percentage of vote: 1.16%

  26. Google Notifier (3 votes [0.50%] - View)

    Percentage of vote: 0.50%

  27. Google Latitude (4 votes [0.66%] - View)

    Percentage of vote: 0.66%

  28. Google Buzz (2 votes [0.33%] - View)

    Percentage of vote: 0.33%

  29. Google Glass (produs hardware) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  30. Alte produse si/sau servicii Google (10 votes [1.65%] - View)

    Percentage of vote: 1.65%

Ce aplicatii web utilizati din 'suita' Google Docs (Google Drive)?

  1. Google Documents (documente) (21 votes [21.00%] - View)

    Percentage of vote: 21.00%

  2. Google Spreadsheets (foi de calcul) (18 votes [18.00%] - View)

    Percentage of vote: 18.00%

  3. Google Presentations (prezentari) (10 votes [10.00%] - View)

    Percentage of vote: 10.00%

  4. Google Drawing (desene) (7 votes [7.00%] - View)

    Percentage of vote: 7.00%

  5. Google Forms (formulare) (4 votes [4.00%] - View)

    Percentage of vote: 4.00%

  6. Nu utilizez niciuna dintre aceste solutii web-based de la Google. (40 votes [40.00%] - View)

    Percentage of vote: 40.00%

Care este browserul de web pe care il utilizati cel mai frecvent?

  1. Microsoft Internet Explorer (2 votes [3.12%] - View)

    Percentage of vote: 3.12%

  2. Apple Safari (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  3. Google Chrome (30 votes [46.88%] - View)

    Percentage of vote: 46.88%

  4. Mozilla Firefox (20 votes [31.25%] - View)

    Percentage of vote: 31.25%

  5. Opera Browser (8 votes [12.50%] - View)

    Percentage of vote: 12.50%

  6. Maxthon Cloud Browser (2 votes [3.12%] - View)

    Percentage of vote: 3.12%

  7. Alt web browser. (1 votes [1.56%] - View)

    Percentage of vote: 1.56%

  8. Nu pot sa raspund. (1 votes [1.56%] - View)

    Percentage of vote: 1.56%

Vote Guests cannot vote

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Intrebari la care puteti raspunde liber / la care sunteti liberi sa raspundeti:

1. Ce produse si/ sau servicii Google utilizati in prezent? Pe care le considerati cele mai importante? Pe care le-ati recomanda in primul rand altor utilizatori? De ce?
Aveti sau cunoasteti sfaturi practice/ recomandari utile/ trucuri/ adrese de tutoriale/ tips & tricks (referitoare la 'instrumentele' Google) pe care doriti sa le impartasiti si altora la acest topic?
Ce produse/ servicii/ unelte Google noi au fost introduse recent?
Ce modificari au fost aduse recent produselor/ serviciilor/ uneltelor Google?

2. Ce produse si/ sau servicii Google ati utilizat in trecut?
De ce nu mai utilizati produsele/ serviciile Google respective? (Deoarece Google le-a abandonat? Deoarece ati gasit alternative mai bune? etc.)
Ce produse/ servicii/ unelte Google urmeaza a fi discontinuate/ au fost intrerupte/ abandonate recent?

3. Ce produse/ servicii Google v-au atras atentia, desi nu le folositi?
Ce produse/ servicii Google mai putin cunoscute credeti ca ar merita atentia noastra?

4. Cu ce frecventa utilizati produsele si/ sau serviciile Google (in general)?

5. Sub ce sisteme de operare utilizati produsele/ serviciile Google? (Windows, OS X, Linux, Android etc.)

6. Care sunt cele mai importante aplicatii non-Google pe care le utilizati si care folosesc serviciile Google? Sub ce sistem(e) de operare?

7. Ati intampinat probleme cu anumite produse/ servicii/ instrumente Google? Ce fel de probleme? Cum le-ati rezolvat?

8. Care sunt cele mai bune alternative pentru cele mai importante servicii oferite de Google?

9. Ce opinie generala aveti despre produsele/ serviciile Google?

10. Ce puteti spune despre compatibilitatea altor browsere decat Google Chrome cu produsele/ serviciile Google bazate pe interfata web?

Lista produselor Google principale o puteti accesa aici: http://www.google.co...about/products/
Lista produselor Google (in Wikipedia) este la acest link: http://en.wikipedia....Google_products
Cea mai utila si complexa lista cu produse si servicii Google pe care am gasit-o pana in acest moment se afla aici: http://www.minterest...ably-dont-know/

Daca doriti sa oferiti feedback celor de la Google sau sa vizualizati feedback-ul oferit de dumneavoastra, atunci consultati pagina de aici: http://www.google.co...edback/intl/ro/

Edited by _-_, 19 May 2015 - 14:29.
update


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Adauga si Google Adwords, Google Adsense, Google Apps, Google Earth, Google Maps, Waze, Blogger

Care este totusi scopul topicului?

Edited by gumball3000, 14 June 2014 - 12:32.


#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postgumball3000, on 14 iunie 2014 - 12:28, said:

Adauga si Google Adwords, Google Adsense, Google Apps, Google Earth, Google Maps, Waze, Blogger

Exista o limita maxima de 30 de intrebari. Sunt oricum destule.
Google Earth si Google Maps erau deja in chestionar.
Din Google Apps le-am trecut doar pe cele mai importante.
Restul sunt prea rar utilizate (sau la fel de rar utilizate ca si alte produse pe care le-am trecut deja in chestionar).

View Postgumball3000, on 14 iunie 2014 - 12:28, said:

Care este totusi scopul topicului?

Cine nu se prinde pe parcurs, va afla la final! Posted Image

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am dat peste o lista de servicii, produse si unelte Google care cuprinde si pe unele mai putin cunoscute (nepopularizate nici macar de Google): Over 101 Google Products And Services You Probably Don’t Know.
Lista ofera si link-urile directe catre fiecare dintre aceste servicii / produse / unelte Google.

La primul articol mentionat mai sus este prezentata si o lista cu subdomeniile google.com pe care utilizatorii le acceseaza cel mai des:

Attached File  Where do visitors go on Google.com.PNG   134.83K   36 downloads

Update: Lista de mai sus a fost actualizata de la "Peste 101..." la "Peste 151 de servicii si produse Google pe care probabil nu le cunoasteti".

Edited by _-_, 02 March 2015 - 16:26.
Update


#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Celor interesati de anumite Tips & Tricks corelate cu utilizarea motorului de cautare Google le recomand sa citeasca acest material: În culisele Căutării. Toate sfaturile şi trucurile.

Exemple:

- Cum putem cauta cu ajutorul lui Google anumite subiecte de pe Forumul Softpedia (sau un site oarecare), sa zicem, chiar termenul 'Google'?
Pentru aceasta putem scrie in caseta de cautare de la Google urmatorul rand si sa apasam butonul "Cautare":
site:forum.softpedia.com Google

Rezultat: https://www.google.r...edia.com Google

- Cum putem cauta un anumit termen intr-un dictionar?
Scriem termenul dupa "define:" ca in exemplul de mai jos:
define:echilibru

Rezultat: https://www.google.r...efine:echilibru

- Cum putem utiliza Google ca si calculator? De exemplu, ca sa ne calculeze expresia "100.35 x 2/(3-7^3)"?
Pentru aceasta se va tasta direct aceasta expresie utilzand operatorii corespunzatori:
100.35*2/(3-7**3)

Rezultat: https://www.google.r...0.35*2/(3-7**3)

- Cum putem cauta fisiere care au un anumit tip?
Se scrie "filetype:" si extensia fisierului urmata de un spatiu si textul de cautat.

- Pentru a cauta o fraza exacta, aceasta trebuie incadrata intre ghilimele [" ... "].

- Pentru a exclude o anumita fraza se procedeaza la fel ca mai sus punand si semnul "-" (fara ghilimele) in fata.

s.a.m.d.

Edited by _-_, 15 October 2015 - 09:48.


#6
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007

View Post_-_, on 14 iunie 2014 - 19:43, said:

- Pentru a exclude o anumita fraza se procedeaza la fel ca mai sus punand si semnul "-" (fara ghilimele) in fata.

Se foloseste semnul "-" pentru a exclude din cautari toate paginile unui site anume. De exemplu:  "cautare cuvant  -site.com " , unde site.com e site-ul care nu vrem sa apara in cautare,
La fel se mai foloseste pentru a elimina o limba a cautarilor. Exemplu: "cautare cuvant -english" , se vor gasi toate rezultatele referitoare la cuvantul cautat si care nu sunt in limba engleza.

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Istoricul Web va permite sa vizualizati atat anumite statistici privitoare la cautarile efectuate de catre voi cu ajutorul motorului de cautare Google precum si cautarile efectuate (inclusiv link-uri directe catre rezultatele cautarii) indiferent ce computere, sisteme de operare sau browsere ati utilizat atat vreme cat ati fost logati in contul Google.

#8
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Interesanta asta cu istoricul web, chiar nu stiam de link. Te si miri cate cautari se pot face zilnic pe google ...

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In html-ul atasat mai sus, din "List Of All Google Products, Services & Tools.zip" (extrase de la adresa postata la acelasi comentariu, deoarece site-ul respectiv se incarca destul de greu) sunt multe link-uri catre instrumente de la Google de care nici eu nu am auzit si, precis mai sunt si altele interesante (n-am avut eu timp sa le explorer pe toate).
Acesta este unul dintre motivele pentru care am creat threadul de fata (ca sa ii raspund si lui gumball3000): sa postam informatii utile, sfaturi practice, adrese de manuale/ tutoriale, noutati despre noile instrumente Google etc.
Chestionarul are rolul de a atrage atentia asupra celor mai utilizate instrumente de la Google, iar comentariile de la topic ar trebui sa reflecte si ele acest lucru prin referiri mai frecvente la instrumentele Google considerate ca fiind importante.
De aceea, va rog, ca in momentele in care aveti timp/ chef sa postati si voi aici orice informatie referitoare la instrumentele Google care considerati ca ar putea fi de folos atat utilizatorilor avansati cat si incepatorilor!

Momentan am trecut acest topic la "Importante" si daca se va dovedi util (in sensul mentionat mai sus), atunci probabil ca il voi lasa cu atributul de 'sticky' ca sa fie mai usor de observat. Posibil sa il mut in cele din urma la 'Freeware' (deocamdata l-am lasat aici in ideea ca se vor posta si informatii relativ la instrumente non-Google care folosesc servicii Google sau instrumente care reprezinta alternative mai bune decat cele de la Google, nu neaparat gratuite). Daca topicul se va dezvolta mai mult spre zona 'tips & tricks', atunci il voi muta in sectiunea dedicata...

#10
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
https://domains.google.com/about/

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostG1q, on 25 iunie 2014 - 09:15, said:


Doar pe baza de invitatie...

La fel era initial si pentru GMail incercand sa 'sugereze' ca era ceva important si greu de obtinut.

#12
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Acum cat este Beta. Sa vedem dupa aceea ce preturi or sa bage la domenii. Sa aibe cumva vreun avantaj un domeniu cumparat de la ei in cautarea pe google fata de alte domenii ?

#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cred ca acelasi rezultat poate fi obtinut indiferent de domeniul utilizat prin configurarea retelei ca sa foloseasca DNS-urile publice de la Google.
La primary si secondary DNS se pot utiliza urmatoarele IP-uri:
- pentru IPv4: 8.8.8.8 si/sau 8.8.4.4.
- pentru IPv6: 2001:4860:4860::8888 si/sau 2001:4860:4860::8844.
Detalii la: https://developers.g...-dns/docs/using

#14
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Am sters folderul GoogleDrive din C:\Users\MyName. Am zis ca nu mai am nevoie local de datele din el, ci sa le tin doar in cloud.
Dar n-am stiut ca unele dintre fisiere din cloud nu s-au mai sincronizat cu cele din folderul local din decembrie 2013 (nu stiu de ce, probabil erau scoase din lista de sincronizare).
Acum am nevoie de un fisier excel ultima versiune din 1 iunie. Cu Recuva l-am gasit pe hard disk in stare Excelent, fara suprascrieiri si l-am salvat in alta partite. Dar Excel-ul nu poate sa-l deschida. Spune "Cannot open the file 'Consum apa.xlsx' because the file format or file extension is not valid. Verify thet the file has not been corrupted ....". Acelasi lucru se intampla cu orice alt fisier (xls, pdf, jpg, etc) recuperat din fostul GoogleDrive.
Nu prea cred in povestea cu coruptia. Mai repede problema ar fi ca datele din folderele C:\Users\UserName sunt criptate de Windows si deschiderea fisierelor in alt "mediu" decat al User-ului care le-a creat nu este posibila. M-am mai lovit in alt context de aceasta problema.
Ce este de facut in aceasta situatie?

Later edit: Am recreat manual folderul C:\Users\MyName\GoogleDrive, am restaurat fisierul in el, dar tot nu-l pot deschide.

Edited by yetiro, 30 June 2014 - 23:13.


#15
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Later edit2: Am reinstalat Google Drive si si-a recreat singur folderul. S-a infirmat povestea cu criptarea. Alte fisiere recuperate am reusit sa le deschid. Dar excel-ul respectiv nu. Deci este corupt. Ce pot sa-i mai fac?

#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
"I keep getting corrupt file message when I try to open excel workbook
The actual message is The file is corrupt and cannot be opened."
http://answers.micro...97-fe9efaf9447f

"At least in my case, the message is totally bogus: The file is fine. I get this all the time with Excel files downloaded from Google Docs (Google Drive). If I download the file to my hard drive, Excel refuses to open it, saying it's corrupted. But if I then just copy the file to a flash drive, it opens perfectly, no problems.
There's something overly protective going on with permissions related to downloaded files. I've spent hours trying to figure out which switch to flip; never figured it out. However, it only takes a few seconds to copy the file to a flash drive and copy it back to the hard drive, and then Excel is happy that the file is NOT corrupted and perfectly safe to use. Go figure . . . ."

Incearca si tu sa copiezi (ca test) fisierele pe o memorie flash si sa le deschizi de acolo!

Probleme pot aparea si la crearea fisierelor: https://github.com/a...lfuse/issues/17

Eu nu utilizez Google Drive ca sa incerc sa reproduc situatia si sa gasesc o solutie. Folosesc Dropbox, iar ca suita de birotica LibreOffice de la care nu primesc astfel de erori.

Nu este exclus ca la tine sa fie vorba si de ceva malware...

#17
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
O aplicatie web pentru speech recognition (recunoastere a vorbirii) / voice recognition (recunoastere a vocii / recunoastere vocala) / speech-to-text care suporta si limba romana este "Online Dictation".
Ea functioneaza doar in browserul Google Chrome.

Attached File  onlinedictation1.png   16.1K   14 downloads

Pentru ca aplicatia sa poate utiliza microfonul este necesar sa adaugati la exceptii adresa de mai sus.

Attached File  onlinedictation3.png   32.4K   14 downloads

Setarile pentru microfon le gasiti aici: chrome://settings/contentExceptions#media-stream (trebuie sa deschideti aceasta adresa in browserul Chrome).

Attached File  onlinedictation2.png   33.11K   14 downloads

DETALII:

With Dictation, you can use the magic of speech recognition to write emails, narrate essays and long documents in the browser without touching the keyboard.
To get started, just connect the microphone to your computer and click the Start Dictation button.
Dictation uses your browser's local Storage to save all the transcribed text automatically as you speak. That means you can close the browser and it will resume from where you left off.
The app internally uses the built-in speech recognition engine of Google Chrome to transform your voice into digital text.

Speak in your Native Language

You don't have to speak in English as Chrome's engine can recognize quite a few languages including Arabic, Chinese, Spanish, French, German, Italian, Malay, Indonesian and more. Dictation will automatically determine your browser's default launguage and uses it for subsequent transcriptions.
Hindi and other Indian languages aren't supported at this time.
Written by Amit Agarwal for Digital Inspiration.

COMMANDS

Dictation Commands and Tips
You can narrate long sentences in one go and Chrome's built-in speech recognition will transcribe them simultaneously. See video demo.
1. Say "New Paragraph" to begin a new paragraph
2. Say "Comma", "Full Stop", "Question Mark" for punctuation
3. Click the "Stop Listening" button to end the speech recognition session. You can click the "Start" button again to resume transcription.
Web Speech API in Google Chrome
Dictation uses the x-webkit-speech attribute of HTML5 that is only implemented in Google Chrome. This attribute is only implemented for <input> (single-line) form fields so Dictation uses a workaround. It hides the speech-enabled input behind the microphone icon and appends the transcribed text to a regular DIV.

CHROME APP: https://chrome.googl...bnidahohdfbdhkn

Voice Recognition

Attached File  onlinedictation4.png   230.43K   12 downloads

Description
Type with your voice. Dictation turns your Google Chrome into a speech recognition app.
You can use your Google Chrome browser as a voice recognition app and type long documents, emails and essays without touching the keyboard.
The app is integrated with Dropbox and Google Drive so you can easily export you transcribed text to your various online accounts. Or your can send the text to any email address.
Dictation uses Chrome's Local Storage to save the transcriptions and thus you'll never lose your work. There's no need for the Save button.
Internally, it uses the Web Speech API of Chrome that is supported in all the newer release of Chrome browser including Chrome on Android.

Attached File  VoiceRecognition.PNG   127.11K   9 downloads

#18
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Tehnologia bazata pe redirectarea HTTP prin care un nume de domeniu scurt (URL scurt) face legatura cu o pagina de web bazata pe un URL lung se numeste "URL shortening" (prescurtare a URL-urilor).
Exista multe servicii de prescurtare a URL-urilor (URL Shorteners): List of URL Shorteners.
Pe langa functia de "infrumusetare" a link-urilor, astfel de servicii ofera, de obicei, si posibilitatea de a vizualiza anumite statistici privitoare la 'click'-urile pe fiecare URL Shortner pe care l-am obtinut in baza unei conversii a unui URL lung. De aceea, pentru accesarea acestor servicii avem nevoie de un cont de utilizator.
Un astfel de serviciu este oferit si de Google.

Datorita faptului ca redirectarile web bazate pe aceasta tehnologie au fost utilizate si in scopuri abuzive (de exemplu, pentru reclame nepermise sau spam) unii furnizori ai unor astfel de servicii s-au regasit pe lista neagra a unor site-uri care impiedica postarea URL-urilor scurte.
Chiar si pe acest forum este instalat un filtru pentru anumite nume de domeniu care servesc in URL Shortening. De exemplu:
goo . gl -> fara.redirect
bit . ly -> unaltrahatderedirector.pentruprosti

La postarea aceasta de la topicul despre Dropbox am promis sa ofer detalii despre utilizarea serviciului respectiv de la Google pentru inlocuirea unui link public catre un fisier din contul personal Dropbox printr-un URL Shortner.
Aceasta ne permite sa oferim altora un link mai scurt, iar noua sa ne oferim posibilitatea de a vizualiza statistici relative la utilizarea intr-un browser de web / sistem de operare a link-ului respectiv.
Evident ca pentru a putea beneficia de acest serviciu avem nevoie de un cont Google in care sa fim logati.
Exemplul urmator poate fi extins asupra oricarei alte situatii echivalente.

Fie fisierul "List Of All Google Products, Services & Tools.html" arhivat ca "List Of All Google Products, Services & Tools.zip" pentru a ocupa mai putin spatiu.
(Este acelasi fisier pe care l-am atasat mai sus la acest topic si in care am realizat o lista cu majoritatea serviciilor oferite de Google impreuna cu link-uri directe catre fiecare.)

Fisierul respectiv l-am urcat in contul Dropbox si am creat un link catre el:

Attached File  Dropbox_URL_Shortner.PNG   31.72K   14 downloads

Linkul obtinut in Dropbox este urmatorul (l-am scris cu un spatiu ca sa nu fie interpretat ca si link):
https :// www.dropbox.com/s/mzso2m5qg0vmzu8/List%20Of%20All%20Google%20Products,%20Services%20%26%20Tools.zip

Acestui link copiat din Dropbox i-am dat paste in pagina serviciului respectiv de la Google (Goo . gl):

Attached File  goo_gl_01.PNG   74.45K   12 downloads

Apasand butonul "Shorten URL" (Prescurteaza URL) a fost generat urmatorul link scurt (l-am scris cu spatii pentru a nu fi interpretat ca link si pentru a trece de filtrul de pe forum):
http :// goo . gl/5Xyw4s
Link-ul este acesta si daca faceti click pe el, atunci eu as putea observa contorizarea unui click in plus, a tarii in care s-a efectuat click-ul, a sistemului de operare si a browserului de web implicat, doar accesand adresa serviciului respectiv de la Google si logandu-ma in cont.
Aceasta nu mai este acum posibil, deoarece am selectat link-ul si am apasat butonul "Hide" pentru a continua tutorialul (link-ul ramane functional, redirectarea functioneaza, in schimb, mie nu imi mai apare in lista ca sa pot vizualiza statistici despre el).

In imaginile de mai jos puteti observa statisticile obtinute in urma a doua click-uri:

Attached File  goo_gl_02.PNG   17.85K   14 downloads
Attached File  goo_gl_03.PNG   56.89K   17 downloads Attached File  goo_gl_04.PNG   87.08K   18 downloads

Selectarea link-ului si apasarea butonului "Hide" (din prima imagine de mai sus) a produs eliminarea link-ului din statistici. Puteti, insa, verifica faptul ca link-ul inca mai functioneaza...

Attached File  goo_gl_05.PNG   34.68K   16 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate