Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Produse / Servicii / Unelte Google

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

Poll: Produse si servicii Google (64 member(s) have cast votes)

Ce produse (web-based sau stand alone)/ servicii Google utilizati/ ati utilizat?

  1. ChromeOS (3 votes [0.50%] - View)

    Percentage of vote: 0.50%

  2. Android (44 votes [7.26%] - View)

    Percentage of vote: 7.26%

  3. Google TV (1 votes [0.17%] - View)

    Percentage of vote: 0.17%

  4. Google Chrome (48 votes [7.92%] - View)

    Percentage of vote: 7.92%

  5. Google Toolbar (6 votes [0.99%] - View)

    Percentage of vote: 0.99%

  6. Google Search (47 votes [7.76%] - View)

    Percentage of vote: 7.76%

  7. Google Translate (50 votes [8.25%] - View)

    Percentage of vote: 8.25%

  8. Google Images (27 votes [4.46%] - View)

    Percentage of vote: 4.46%

  9. Google+ (26 votes [4.29%] - View)

    Percentage of vote: 4.29%

  10. iGoogle (9 votes [1.49%] - View)

    Percentage of vote: 1.49%

  11. Google Reader (8 votes [1.32%] - View)

    Percentage of vote: 1.32%

  12. Google Mail (Gmail) (48 votes [7.92%] - View)

    Percentage of vote: 7.92%

  13. Google Talk (13 votes [2.15%] - View)

    Percentage of vote: 2.15%

  14. Google Groups (4 votes [0.66%] - View)

    Percentage of vote: 0.66%

  15. YouTube (54 votes [8.91%] - View)

    Percentage of vote: 8.91%

  16. Google Music (6 votes [0.99%] - View)

    Percentage of vote: 0.99%

  17. Picasa / Picasa Web Albums (18 votes [2.97%] - View)

    Percentage of vote: 2.97%

  18. Google Earth (32 votes [5.28%] - View)

    Percentage of vote: 5.28%

  19. Google Maps (54 votes [8.91%] - View)

    Percentage of vote: 8.91%

  20. Google Drive (pentru stocare online si backup) (29 votes [4.79%] - View)

    Percentage of vote: 4.79%

  21. Google Docs (integrat acum cu Google Drive) (20 votes [3.30%] - View)

    Percentage of vote: 3.30%

  22. Google Calendar (21 votes [3.47%] - View)

    Percentage of vote: 3.47%

  23. Google News (7 votes [1.16%] - View)

    Percentage of vote: 1.16%

  24. Google Sites (5 votes [0.83%] - View)

    Percentage of vote: 0.83%

  25. Google Analytics & Webmaster Tools (7 votes [1.16%] - View)

    Percentage of vote: 1.16%

  26. Google Notifier (3 votes [0.50%] - View)

    Percentage of vote: 0.50%

  27. Google Latitude (4 votes [0.66%] - View)

    Percentage of vote: 0.66%

  28. Google Buzz (2 votes [0.33%] - View)

    Percentage of vote: 0.33%

  29. Google Glass (produs hardware) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  30. Alte produse si/sau servicii Google (10 votes [1.65%] - View)

    Percentage of vote: 1.65%

Ce aplicatii web utilizati din 'suita' Google Docs (Google Drive)?

  1. Google Documents (documente) (21 votes [21.00%] - View)

    Percentage of vote: 21.00%

  2. Google Spreadsheets (foi de calcul) (18 votes [18.00%] - View)

    Percentage of vote: 18.00%

  3. Google Presentations (prezentari) (10 votes [10.00%] - View)

    Percentage of vote: 10.00%

  4. Google Drawing (desene) (7 votes [7.00%] - View)

    Percentage of vote: 7.00%

  5. Google Forms (formulare) (4 votes [4.00%] - View)

    Percentage of vote: 4.00%

  6. Nu utilizez niciuna dintre aceste solutii web-based de la Google. (40 votes [40.00%] - View)

    Percentage of vote: 40.00%

Care este browserul de web pe care il utilizati cel mai frecvent?

  1. Microsoft Internet Explorer (2 votes [3.12%] - View)

    Percentage of vote: 3.12%

  2. Apple Safari (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  3. Google Chrome (30 votes [46.88%] - View)

    Percentage of vote: 46.88%

  4. Mozilla Firefox (20 votes [31.25%] - View)

    Percentage of vote: 31.25%

  5. Opera Browser (8 votes [12.50%] - View)

    Percentage of vote: 12.50%

  6. Maxthon Cloud Browser (2 votes [3.12%] - View)

    Percentage of vote: 3.12%

  7. Alt web browser. (1 votes [1.56%] - View)

    Percentage of vote: 1.56%

  8. Nu pot sa raspund. (1 votes [1.56%] - View)

    Percentage of vote: 1.56%

Vote Guests cannot vote

#19
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am instalat Google Earth. Nu l-am mai utilizat demult si pare schimbat. Nu mai gasesc optiunea "Ground Level". Am facut zoom cat mi-a permis aplicatia si nu pot trece dincolo de nivelul din imagine. Nu observ niciun buton sau optiune in meniu pentru "ground level". Ce s-a intamplat cu acest mod de vizualizare?

Attached File  GoogleEarth1.png   2.33MB   10 downloads

La mine nu apare iconul descris aici (in portocaliu, ci doar conturul): https://support.goog...r/1067429?hl=ro

LE:
Se pare ca nu in toate situatiile in care fotografiile cladirilor sunt efectuate de aproape (ca in imaginea de mai sus) apare optiunea respectiva. Uneori apare, alteori nu. Deci nu este nimic in neregula cu aplicatia...

Edited by _-_, 12 August 2014 - 12:33.


#20
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
Mesajele arhivate dintr-un cont de GMail ocupa spatiu in casuta de mail?

Prin "mesaje arhivate" inteleg ceea ce se defineste pe aceasta pagina: https://support.goog...er/6069886?rd=1

#21
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostSuPY, on 27 august 2014 - 12:07, said:

Mesajele arhivate dintr-un cont de GMail ocupa spatiu in casuta de mail?

Prin "mesaje arhivate" inteleg ceea ce se defineste pe aceasta pagina: https://support.goog...er/6069886?rd=1

Cu siguranta ocupa spatiu. Am verificat chiar acum la www.google.com/settings/storage
La mine apar 9.43 GB ocupati de Gmail, desi nu am niciun mesaj vizibil in folderele standard: Inbox, Sent mail, Spam, Trash si in foldere definite de mine.
Toate mesajele le descarc prin protocolul POP3 in Mozilla Thunderbird si le expediez tot din Thunderbird fiind salvate local.
Aceasta inseamna ca acel spatiu ocupat se refera la mesajele arhivate. Ele se pot vedea in folderul "All Mail" de sub "More" din interfata de WebMail sau in clientii de e-mail care utilizeaza protocolul IMAP. Acolo apar inclusiv mesajele sterse.

Attached File  GoogleDrive_1.png   49.6K   9 downloads

#22
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Post_-_, on 27 august 2014 - 15:06, said:

Cu siguranta ocupa spatiu. Am verificat chiar acum la www.google.com/settings/storage
La mine apar 9.43 GB ocupati de Gmail, desi nu am niciun mesaj vizibil in folderele standard: Inbox, Sent mail, Spam, Trash si in foldere definite de mine.
Toate mesajele le descarc prin protocolul POP3 in Mozilla Thunderbird si le expediez tot din Thunderbird fiind salvate local.
Aceasta inseamna ca acel spatiu ocupat se refera la mesajele arhivate. Ele se pot vedea in folderul "All Mail" de sub "More" din interfata de WebMail sau in clientii de e-mail care utilizeaza protocolul IMAP. Acolo apar inclusiv mesajele sterse.

Attachment GoogleDrive_1.png
Multumesc!

Deci mesajele expediate nu le salvezi in folderul "Sent" de pe serverul Google, ci doar pe disc si in cloud?

#23
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostSuPY, on 27 august 2014 - 15:51, said:

Multumesc!

Deci mesajele expediate nu le salvezi in folderul "Sent" de pe serverul Google, ci doar pe disc si in cloud?

Cand folosesti POP3 + SMTP mesajele nu sunt incarcate automat din clientul de e-mail pe server (poate doar prin anumite setari speciale).

#24
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Post_-_, on 27 august 2014 - 17:23, said:

Cand folosesti POP3 + SMTP mesajele nu sunt incarcate automat din clientul de e-mail pe server (poate doar prin anumite setari speciale).
Aici te referi la mesajele expediate, da? Daca da, n-am stiut chestia asta! Multumesc ca mi-ai spus!

Edited by SuPY, 27 August 2014 - 17:47.


#25
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Da, la mesajele expediate. Am uitat eu sa scriu. Scuze.

#26
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
Mi-am facut in aceasta seara un cont nou de GMail (defapt contul Google exista dinainte, dar avea activat doar serviciul Blogspot; acum doar am activat serviciul GMail corespunzator acelui cont). Problema este ca in interfata web a contului acesta de GMail nu imi functioneaza chat-ul. Imi arata icon-ul de incarcare si primesc erorile "Things are taking longer than expected." si "Something's not right. We're having trouble connecting to Google. We'll keep trying...". Am incercat si cu Firefox, si cu Opera, si patesc la fel. In alt cont de GMail imi merge chat-ul in interfata web.

Aveti vreo sugestie pentru rezolvarea problemei?

#27
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
De asemenea, am observat ca, in acest cont nou de GMail, in setarile de Chat, am numai optiunea de On/Off pentru chat. Intr-un alt cont mai vechi de GMail am mult mai multe optiuni acolo. Pentru a fi mai clar cu privire la ceea ce fac referire, atasez acestei postari o captura de ecran cu optiunile respective. De ce oare exista aceasta diferenta?

Cu programul Google Talk ma pot conecta utilizand noul cont, dar numai daca activez optiunea de securitate "Access for less secure apps" din cadrul setarilor contului. Daca aceasta optiune este dezactivata ("Disable"), atunci cand incerc sa ma conectez prin Google Talk, primesc mesajul de eroare "Username and password do not match".

LE: Mi-am mai dat seama de o chestie. Noul cont are Google Hangouts activat in locul Chat-ului clasic, dar acest Google Hangouts nu se conecteaza... Din ce am citit pe net, numai dupa ce se conecteaza pot sa revin la Chat-ul clasic.

Attached Files


Edited by SuPY, 28 August 2014 - 02:25.


#28
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
S-ar putea ca toate problemele acestea sa dispara de la sine. De-abia ti-ai facut contul. Probabil ca mai dureaza pana cand sunt actualizate in mod automat toate informatiile relative la contul nou creat pe serverele de la Google implicate care sustin serviciile asociate acestui cont.
Am verificat la mine acum si chat-ul este activ. Spre diferenta de yahoo messenger nu am avut niciodata probleme nici cu vechiul Google Talk si nici cu Pidgin (pe care il utilizez in prezent) in ceea ce priveste accesarea serviciului lor de chat.

#29
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Post_-_, on 28 august 2014 - 08:06, said:

S-ar putea ca toate problemele acestea sa dispara de la sine. De-abia ti-ai facut contul. Probabil ca mai dureaza pana cand sunt actualizate in mod automat toate informatiile relative la contul nou creat pe serverele de la Google implicate care sustin serviciile asociate acestui cont.
Am verificat la mine acum si chat-ul este activ. Spre diferenta de yahoo messenger nu am avut niciodata probleme nici cu vechiul Google Talk si nici cu Pidgin (pe care il utilizez in prezent) in ceea ce priveste accesarea serviciului lor de chat.

Se poate sa fi avut dreptate tu. Am incercat acum din nou si s-a conectat Hangouts in GMail. Apoi am putut reveni la vechiul chat, s-a conectat si el. Acum observ ca optiunile functiei Chat (cu exceptia On/Off) nu sunt disponibile numai daca Google Hangouts este activ in locul chat-ului clasic. Daca utilizatorul comuta pe chat-ul clasic/vechi, apar si restul optiunilor privitoare la chat. Numai ca aceasta comutare, cum am mai spus, se poate face numai dupa ce functia Hangouts s-a conectat, insa in cazul meu nu se conecta, deci nu puteam reveni la chat. Acum functioneaza.

Multumesc!

In continuare e valabila urmatoarea constatare pe care am facut-o: prin Google Talk ma pot conecta numai daca activez optiunea de securitate "Access for less secure apps" din cadrul setarilor contului. Nu stiu daca si alti clienti de IM compatibili cu reteaua Google Talk depind de aceasta optiune, nu am testat, dar presupun ca da.

#30
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostSuPY, on 28 august 2014 - 10:59, said:

In continuare e valabila urmatoarea constatare pe care am facut-o: prin Google Talk ma pot conecta numai daca activez optiunea de securitate "Access for less secure apps" din cadrul setarilor contului. Nu stiu daca si alti clienti de IM compatibili cu reteaua Google Talk depind de aceasta optiune, nu am testat, dar presupun ca da.

Eu nici nu stiam ca exista aceasta setare.

#31
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Post_-_, on 28 august 2014 - 11:18, said:

Eu nici nu stiam ca exista aceasta setare.
Nici eu. Am dat de ea cautand pe web. Ma bucur ca te-am informat cu ceva ce nu stiai! Posted Image

Edited by SuPY, 28 August 2014 - 11:43.


#32
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
Ciao

Am o problema cu calendarul principal google. L-am sincronizat cu calendarul de lucru, dar sincronizarea a esuat. Adica, mi-a scris foecare eveniment de 5 ori. Acum, pentru  o sedinta primesc 5 notificari. Stiti cum pot sterge tot ce s-a inregistrat in el? NU pot sa il sterg pur si simplu, pentru ca e calendarul principal.

Merci,

#33
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postcristianraduca, on 01 septembrie 2014 - 08:54, said:

Am o problema cu calendarul principal google. L-am sincronizat cu calendarul de lucru, dar sincronizarea a esuat. Adica, mi-a scris foecare eveniment de 5 ori. Acum, pentru  o sedinta primesc 5 notificari. Stiti cum pot sterge tot ce s-a inregistrat in el? NU pot sa il sterg pur si simplu, pentru ca e calendarul principal.

Pentru astfel de probleme, fie postezi la topicul Produse / Servicii / Unelte Google, fie in aria My Digital Life conform Regulamentului Ariei Windows.
Voi muta comentariile de la acest topic la topicul mentionat (prin reunirea subiectelor).
(Daca nu-mi confirmi ca ai luat cunostinta despre acest lucru iti voi trimite un PM cu noul link catre comentariul tau.)

Exista o extensie pentru Chrome care promite sa rezolve aceasta problema: Remove Google Calendar duplicate events or multiple entries (eu nu am testat-o).

#34
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
merci mult pentru ajutor. Am sa verific acolo topicul.

#35
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am reunit subiectele.

#36
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
Cum as putea muta toate mesajele e-mail dintr-un cont GMail in altul cat mai simplu, fara a utiliza un client de e-mail, deci utilizand doar interfata web? Dar dintr-un cont GMail in alt cont care nu este GMail ori viceversa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate