Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Colectarea datelor personale de catre Microsoft

- - - - -
  • Please log in to reply
407 replies to this topic

#109
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Imi pare rau dar singurul Agrement de acest fel este doar la Microsoft. Multe distributii linux au si sursele asa ca daca chiar doresti sa stii ce date pleaca si unde pleca e treaba ta.
Nu ma intereseaza motivele Microsoftului dar sa ignori asa ceva "Credentials. We collect passwords, password hints, and similar security information used for authentication and account access." mi se pare chiar ciudat. Poate fi sau nu evitat acest fapt ?

@eiffel ce parere ai daca userul si parola ta de la serverele pe care le administrezi ajunge la Microsoft ? In cazul in care site-ul tau e spart pe cine acuzi ?
In cazul in care date din firma ta ajung pe net pe cine acuzi ?

Din partea mea poti sa inchizi ce doresti, pentru mine e o problema de securitate, iar faptul ca au introdus telemetria si in cazul win7-8 e o alta problema.

Vad ca te deranjeaza posturile mele pe acest topic...acesta a fost ultimul.

Edited by bumpocbum, 15 October 2015 - 13:21.


#110
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdanielavram, on 15 octombrie 2015 - 10:48, said:

@_-_ Si totusi vrei sa imi spui cumva ca Microsoft nu s-a razgandit in privinta acestui keylogger? Nu au spus ei initial ca in versiunea finala il vor dezactiva? Ba eu cred ca asa a fost, daca stau bine si caut chiar aici pe forum un fanboy M$ a spus asta.

Singurele afirmatii oficiale facute de Microsoft sunt cele stipulate in EULA, Privacy Policy si Terms and Conditions. Deoarece unii utilizatori au fost ingrijorati de colectarea acestor date (fie personale, fie anonime) au adresat intrebari si li s-au oferit raspunsuri mai mult sau mai putin oficiale. Nu stiu din ce sursa acel "fanboy M$" la care te referi tu a cules infomatia ca Microsoft ar fi declarat ca in vesiunea finala ar elimina ceea ce tu numesti "keylogger" (eu cred ca a fost luata din presa de scandal sau a fost o simpla presupunere careia tu i-ai dat crezare). In schimb iti pot spune ca Gabe Aul care a coordonat comunicarea dintre echipa care dezvolta Windows 10 Technical/ Insider Preview si insideri a declarat pe Twitter urmatorul lucru:
On June 1, Microsoft's Gabe Aul confirmed that users will be able to disable these features in the final release of Windows 10. The option will be available in Windows 10 Settings > Privacy > Feedback & Diagnostics. "It's also configurable as part of OOBE [the out-of-box setup experience] on new installs," He said.
Sursa: http://www.zdnet.com...ger-spoiler-no/
Aceasta este o declaratie care se poate considera cel mai aproape de una oficiala si care a fost preluata pe diverse site-uri cum este cel din link. Cu doua luni mai tarziu (dupa lansarea RTM-ului) s-a dovedit ca asa s-a si intamplat (cum a confirmat Gabe Aul).
Cel mai indicat este sa verifici orice informatiie inainte de a o lua "pe bune". Cand nu ai la dispozitie surse de incredere, atunci trateaza-le ca simple posibilitati sau ipoteze, fara sa le acorzi o alta valoare...

Edited by _-_, 15 October 2015 - 14:53.


#111
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,869
  • Înscris: 15.06.2004

View Postbumpocbum, on 15 octombrie 2015 - 13:09, said:

@eiffel ce parere ai daca userul si parola ta de la serverele pe care le administrezi ajunge la Microsoft ? In cazul in care site-ul tau e spart pe cine acuzi ?

Nu ajung. Serverele sunt pe Linux.
Ptr securizare se ocupa o firma specializata - daca se intampla ceva ei raspund.

Edited by eiffel, 15 October 2015 - 14:53.


#112
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Posteiffel, on 15 octombrie 2015 - 12:48, said:

Ok, pai du-te pe linux si gata. Nu te tine nimeni pe Windows. Da vezi ce distro iei, ca unele transmit date catre firma care le-a creat.

Au explicat clar ptr ce e nevoie sa citeasca anumite informatii.

Vad ca toti va legati exact de problemele care pot fi evitate. Interceptarea cuvintelor - scris si vorbit - e ptr Cortana/Windwos Search - sa caute in PC si pe web. Siri faca la fel ptr Apple, si similarul de la googel la fel.  Cand cauti ceva in orice browser - indiferent de platforma si folosesti un motor de cautare acesta transmite cuvintele scrise la  serverele lor, si acestea trimit rezultatele.

Dar ar fi probleme - si oarecum sunt - legate de restul datelor - telemetria. Astea sunt singurele care nu se pot dezactiva - poti doar reduce cantitatea de informatii. in rest totul depinde de utilizator. Daca e prost si nu dezactiveaza, atunci va transmite date.

Si cu asta basta. Cred ca voi inchide curand acest topic, ptr ca deja se incinge prea mult si nici macar nu e la obiect. Doar paranoia.

Daca inchizi acest topic este ca si cum ai pune pumnul in gura celor care sunt ingrijorati de ceea ce se desfasoara pe computerul lor.
Oamenii trebuie lasati sa discute, iar voi moderatorii, pentru ca aveti 12 clase in plus, trebuie sa veniti cu argumente pertinente in care sa combateti toate aceste afirmatii paranoice, dar stiu, e mai usor sa ascundem gunoiul sub pres, nu ?
Vina este in totalitate Microsoft, pentru ca nu a explicat coerent si cu argumente, ceea ce doreste sa faca, era normal sa apara teoria conspiratiei, care culmea se dovedeste ca nu mai este chiar o teorie..si uite ca deja s-a ajuns ca anumiti useri sa fie banati pe anumite situri, etc, etc, Era simplu sa spuna, si sa arate ce doresc sa faca, nu mureau daca publicau un pic de cod sursa al telemetriei,comunitatea se linistea, era un gest frumos din partea lor,nu sa le spui brutal ca tu esti gigi muschi si faci ce vrei, cui nu-i convine sa plece...asta nu este atitudine de companie celebra.

Acum poti sa dai vina pe oameni ca nu isi mai doresc mizeria de win 10 ?

#113
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostPlaton, on 22 octombrie 2015 - 11:30, said:

Daca inchizi acest topic este ca si cum ai pune pumnul in gura celor care sunt ingrijorati de ceea ce se desfasoara pe computerul lor.
Oamenii trebuie lasati sa discute, iar voi moderatorii, pentru ca aveti 12 clase in plus, trebuie sa veniti cu argumente pertinente in care sa combateti toate aceste afirmatii paranoice, dar stiu, e mai usor sa ascundem gunoiul sub pres, nu ?
Vina este in totalitate Microsoft, pentru ca nu a explicat coerent si cu argumente, ceea ce doreste sa faca, era normal sa apara teoria conspiratiei, care culmea se dovedeste ca nu mai este chiar o teorie..si uite ca deja s-a ajuns ca anumiti useri sa fie banati pe anumite situri, etc, etc, Era simplu sa spuna, si sa arate ce doresc sa faca, nu mureau daca publicau un pic de cod sursa al telemetriei,comunitatea se linistea, era un gest frumos din partea lor,nu sa le spui brutal ca tu esti gigi muschi si faci ce vrei, cui nu-i convine sa plece...asta nu este atitudine de companie celebra.

Acum poti sa dai vina pe oameni ca nu isi mai doresc mizeria de win 10 ?

Daca acest topic se va inchide, atunci motivul inchiderii ar fi impiedicarea unor comentarii similare celui facut de tine. Exista alte arii decat ariile tehnice in care se poate abera (mai) liber.
Iti reamintesc ca ai primit deja un punct de avertizare pentru motivele expuse aici. Acum a expirat, dar la nevoie iti va ramane pentru mai multa vreme ca sa nu mai uiti atat de rapid.
Argumente pertinete au fost exprimate deja in cadrul acestui topic, atat de catre moderatori cat si de catre alti utilizatori. Dar, desigur ca iti este mai usor sa acuzi decat sa te documentezi...
Iar argumentul tau, impersonalul "se dovedeste", nu poate se poate constitui intr-un temei al unei argumentari, atata vreme cat nu prezinti si dovezile. Deci argumentatia ta are din punct de vedere logic o valoare nula.
Publicarea codului sursa ar reprezenta un mare risc, deoarece acesta ar putea fi exploatat cu rea intentie.
Vina Microsoft este aceeasi ca si vina celor de la Google, Apple, Facebook, Canonical s.a. care urmeaza aceleasi practici. Microsoft doar i-a ajuns din urma. Daca tu nu reusesti sa vezi motivele si argumentele sau sa le analizezi in mod coerent, atunci esti singurul vinovat.
"Mizeria de Windows 10" este doar in capul tau. Cand o reversi in paginile unui forum deja se numeste jignire publica, deoarece ii acuzi pe utilizatorii lui Windows 10 care iti citesc postarea ca se complac in "mizerie".
Nu ai decat sa utilizezi un sistem de operare open source care impiedica orice colectare a datelor personale, sa nu folosesti o legatura la Internet, sa te pazesti de orice mijloc prin care ti-ar putea fi aflate secretele (notite, droguri, tortura etc.) sau chiar sa te rupi complet de societate ca sa scapi de aceasta grija. Nu te obliga nimeni sa utilizezi Windows, OS X, iOS, Android, Ubuntu, aplicatii si servicii Google s.a.m.d. Alegerea iti apartine si lasa-i in pace pe ceilalti sa isi urmeze propriile alegeri!

#114
AnTe

AnTe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.10.2015

View PostPlaton, on 22 octombrie 2015 - 11:30, said:


Daca inchizi acest topic este ca si cum ai pune pumnul in gura celor care sunt ingrijorati de ceea ce se desfasoara pe computerul lor.
Oamenii trebuie lasati sa discute, iar voi moderatorii, pentru ca aveti 12 clase in plus, trebuie sa veniti cu argumente pertinente in care sa combateti toate aceste afirmatii paranoice, dar stiu, e mai usor sa ascundem gunoiul sub pres, nu ?
Vina este in totalitate Microsoft, pentru ca nu a explicat coerent si cu argumente, ceea ce doreste sa faca, era normal sa apara teoria conspiratiei, care culmea se dovedeste ca nu mai este chiar o teorie..si uite ca deja s-a ajuns ca anumiti useri sa fie banati pe anumite situri, etc, etc, Era simplu sa spuna, si sa arate ce doresc sa faca, nu mureau daca publicau un pic de cod sursa al telemetriei,comunitatea se linistea, era un gest frumos din partea lor,nu sa le spui brutal ca tu esti gigi muschi si faci ce vrei, cui nu-i convine sa plece...asta nu este atitudine de companie celebra.

Acum poti sa dai vina pe oameni ca nu isi mai doresc mizeria de win 10 ?
  Închiderea acestui topic nu ar fi suficientă deoarece l-ar transforma într-un subiect tabu iar cei interesați ar putea înțelege foarte bine subtextele acestei manevre.
Pentru siguranță,topicul ar trebui șters definitiv și,odată cu el,toate temele asemănătoare din lumea largă...Există cineva,undeva,capabil de așa ceva?!
   Aici și aiurea am citit destule pe această temă iar concluzia mea este limpede:niciodată nu am să testez,recomand,utilizez un sistem care pare a fi comandat de serviciile de spionaj.   
Este evident faptul că entități private interesate pot deturna și exploata în interesul lor aceste „facilități”...

#115
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu nu prea inteleg de ce vorbim aici in vreun fel de windows 10 (sau orice alta versiune), de asemenea de distributii linux, etc.

Inteleg, titlul este oarecum ambiguu pentru ca Microsoft are si servicii online si sisteme de operare dar primul post spune destul de clar despre ce-i vorba, despre "Microsoft Services" si "Privacy & Cookies" (presupun la accesarea diferitelor pagini in browser).

Deci orice discutie si frustrare despre OS in sine e off-topic, tot buhuhu-ul si citatele infioratoare sint exclusiv despre ce retin daca folosesti SERVICII de-ale lor, de la Cortana la Bing la Onedrive la Microsoft Health sau o lista intreaga de alte timpenii.

#116
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@AnTe
Atat vreme cat exista Linux, poti dormi (aproape) linistit.
Versiunile noi de Windows sunt doar pentru utilizatorii care inteleg si accepta modul si rostul pentru care sunt colectate si transmise date telemetrice catre Microsoft. Unii utilizatori isi exprima dorinta de a dezactiva transmiterea lor si o fac (cel putin partial), altii nu.
Asemanator in ceea ce priveste alte sisteme de operare moderne (OS X, Ubuntu, iOS, Android, Chrome OS etc.) si anumite servicii online (in special oferite de Google). Colectarea anumitor date nu poate fi impiedicata in cazul anumitor OS-uri/ servicii, spre diferenta de Microsoft care permite acest lucru atat in Windows 10 cat si in Windows 8.1 sau Windows 7 (care de asemenea au primit anumite update-uri ce implementeaza colectarea datelor telemetrice).

@f300
Topicul de fata a fost transformat in topic general privitor la telemeterie si colectarea/ transmiterea datelor personale (anonime sau nu) catre Microsoft.
Deoarece aceste practici le preced pe cea de care se face "vinovata" in prezent si Microsoft, in mod inevitabil discutia de fata se extinde si asupra altor sisteme de operare/ servicii non-Microsoft (doar pentru comparatii).
Aceasta este necesar datorita faptului ca multi utilizatori au impresia ca este vorba de o inventie a celor de la Microsoft.
De fapt, campionii la acest capitol sunt Google.

Edited by _-_, 26 October 2015 - 16:15.


#117
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
ce parere aveti de programe de genul asta: http://www.go4it.ro/...-88.1-14718692/

#118
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Ar fi bine sa ne zica un expert in securitate :) asa ca idee suna ok, opreste niste servicii de telemetrie, dar nu stiu in ce masura functioneaza si cat de bine.

#119
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Ar trebui sa cititi mai cu atentie inainte sa dati accept la Agreement. Imi cer scuze adminilor care sustin Microsoftul, indiferent de motivele acestora..... Eu unul si daca merge perfect nu o sa fiu de acord ca datele mele de pe carduri, email-uri, etc sa ajunga la Microsoft ca asa vrea Bill Gates. Stiu ca cel putin la munca o sa fiu FORTAT la un moment dat sa instalez win 10 dar tot la fel de bine o sa incerc prin toate mijloacele  sa blochez toate serverele Microsoft unde pleaca datele confidentiale ale firmei mele. Si avand in vedere ca TOATE calculatoarele firmei unde lucrez sun LICENTIATE invit banuitorii sa faca  in limitele legii ce controale doresc !!! Controale pe parte de soft am mai avut de la diverese nivele si am iesit perfect.
Cum ar fi  ca baza mea de date contabila sa ajunga la Microsoft.... Deci cel putin pentru firme Microsoftul TREBUIE sa renunte la supravegherea asta electronica.
PS: eu unul nu am o firma a mea. Lucrez doar la o firma ca IT manager, dar spre deosebire de multi chiar ma intereseaza bunul mers al firmei !!!

Edited by bumpocbum, 17 December 2015 - 20:49.


#120
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postbumpocbum, on 17 decembrie 2015 - 20:42, said:

PS: eu unul nu am o firma a mea. Lucrez doar la o firma ca IT manager, dar spre deosebire de multi chiar ma intereseaza bunul mers al firmei !!!
Atunci ar trebui sa stii ca atunci cand cumperi Windows de fapt cumperi dreptul de a folosi Windows.
Windows-ul este doar o prelungire a universului Microsoft care te ajuta sa iti faci treaba.

#121
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Cumpar un drept sa folosesc un anumit program/sistem de operare. In conditii de securitate absoluta. Ori  Microsoft isi rezerva dreptul sa imi colecteze legal toate datele din firma. Asta nu mai e corect. Pentru acasa nu am nimic impotriva, deoarece cand o sa fie vorba de trecut la win10 ma mut pe linux.

Multumesc pentru moderare. Asa e am postat unde nu trebuia. Cu scuzele de rigoare.

PS: in momentul in care o sa instalez primul win10 in firma o sa recitesc cu mare atentie conditiile de Agreement. Daca dispar paragrafele referitoare la colectarea a diferite lucruri atunci e perfect. Oricum pentru 2016 am in planul de investitii al firmei undeva la 50-60 mii euro pentru update licente Microsoft inclusiv servere. Si asta daca nu mai imi pleaca datele prin net fara sa am un cuvant de spus !

Edited by bumpocbum, 17 December 2015 - 21:08.


#122
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Nu exista securitate absoluta. Si nu are legatura cu Microsoft. Practic oricine iti poate fura date din calculator, producatorii de antivirusi, producatorii de browsere... orice program care se conecteaza la internet.

#123
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
NU cred. Daca oricine iti fura datele din calculator nu mai existau firme, nu mai existau banci, nu mai exista nimic. Cum ar fi sa zicem la BNR cel care a livrat sistemul de baze de date isi rezerva dreptul sa colecteze toate datele BNR-ului ?
Iar producatorii de soft care iti fura datele din calculator sunt pasibili de puscarie si despagubiri.

Edited by bumpocbum, 17 December 2015 - 21:16.


#124
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Nu am spus ca "fura" ci "poate fura". Pentru a minimiza riscul, exista intranet.

#125
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Exact, calculatoarele pe care o sa instalez win10 (cu conditiile actuale de agreement) nu or sa beneficieze vreodata de internet. Nici macar la licentiere. Chiar daca mai chinui cu robotoiu ala stupid.
Oricum o parte din reteaua actuala care contine date sensibile are doar intranet... Inca o data m-am convins cat de bine am procedat cand am spart reteaua in 2. Cu net si fara.

Edited by bumpocbum, 17 December 2015 - 21:21.


#126
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,260
  • Înscris: 10.07.2013
Nu este ok sa se colecteze date private fara acordul proprietarilor.....Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate