Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

World Ventures: o companie MLM activand abuziv pe piata din Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
331 replies to this topic

#109
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005
Mai vedem noi cum e cu rostul.. Cine rade la urma..

Edited by Eduard, 06 December 2015 - 17:36.


#110
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View PostEduard, on 06 decembrie 2015 - 00:47, said:


Din pacate unii cand vad cirezi de imbecili vad bani, munti de bani venind gramada catre ei.

Si din pacate asta se intampla si astazi - sau mai ales zilele astea, cand sunt si sarbatori. Asa ca, deschideti ochii si mintea!

#111
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Mai explica odata rostul... Ce vrei de fapt? Te tot intreb dar fara raspuns... Vrei eliminarea lor din piata romaneasca? Vrei falimentul? Vrei sa isi declare activitatea pe teritoriul RO?
Ce vrei de fapt?

#112
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005

View Postflp014, on 06 decembrie 2015 - 17:46, said:

Mai explica odata rostul... Ce vrei de fapt?

Spune-le prietenilor tai ca atunci cand sefii lor vor dori sa discute cu mine, vor avea ocazia sa fie ascultati. Atat.

#113
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Omulle, esti paranoic maxim :)))))) Ce prieteni, ce sefi, de unde le scoti om bun???
Vezi conspiratii in tot ce te inconjoara?
Offff..... Ce face MLM-ul din oameni....:)))

Get a life my friend!!!!!

#114
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005
Interesant ce mai descopar.. O noua prezentare despre World Ventures marca Matt Morris -  de data asta din 2011 - in care, la minutul 2:53, cu imaginea premiului Ernst&Young pe fundal, ni se spune cum cei doi patronesi

CITEZ

"au fost desemnati de compania de audit Ernst&Young drept finalisti in concursul soldat cu distinctia Antreprenorul Anului".

Attached File  matt-morris-2011-copyright-wv.jpg   269.96K   26 downloads   Attached File  matt-morris-2011-eoy-mention.jpg   141.51K   27 downloads

Filmul se gaseste aici: WorldVentures Presentation by Matt Morris

Nu pot sa nu constat cat de persistenta este aceasta dezinformare abil ticluita si peste tot raspandita!

Edited by Eduard, 08 December 2015 - 00:09.


#115
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Asa si??? Your point is?????
Devii foarte plictisitor my friend.
Expune motivul tau aici si poate o sa ai o urma de credibilitate....
Until than..... Figure it out yourself.....

"Then"...

#116
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005
"Au fost desemnati de compania de audit Ernst&Young drept finalisti in concursul soldat cu distinctia Antreprenorul Anului"

Se inoculeaza pubicului falsa impresie ca patronesii World Ventures au facut parte dintr-un concurs rarisim desfasurat intre cei mai buni oameni de business de care compania Ernst & Young a luat vreodata la cunostinta (adica la nivel international, ca doar pe raza asta opereaza), concurs ai carui finalisti au fost cei doi si in urma caruia li s-a oferit lor marea distinctie. Cum sa spui ma asa ceva cand tu esti un mucios din Texas care a depus acolo un dosar, iar singurul tau merit este ca, achitand si o taxa de concurs, probabil deloc mica, ai fost inclus pe o lista initiala de selectie a business-ului cel mai reprezentativ din Texas - care nici ala n-ai fost tu.

Pentru asta ar trebui sa platesti daune la toti membrii pe care i-ai avut vreodata in structura si care nu au facut bani din promovarea minciunii cot la cot cu tine!

Edited by Eduard, 08 December 2015 - 13:09.


#117
1Ovi

1Ovi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.09.2015

View Postflp014, on 08 decembrie 2015 - 05:27, said:

Asa si??? Your point is?????
Devii foarte plictisitor my friend.
Expune motivul tau aici si poate o sa ai o urma de credibilitate....
Until than..... Figure it out yourself.....

"Then"...

Mie mi se pare foarte clar "flp 014".
Sunt unii oameni care au taria sa se bata pentru dreptate si adevar pina in pinzele albe.
Cu siguranta cei devoalati intr-o astfel de batalie se vor supara foarte tare NEINTELEGIND de ce este normal ca planurile lor secrete si murdare sa fie expuse publicului larg.
Este normal sa aflam adevarul pentru ca nimeni sa nu mai pice in plasa unor indivizi care sunt in afara legii si ca sa se stopeze odata pentru totdeauna astfel de practici care ne afecteaza pe toti la nivel general, fie ca ne dam seama de asta, fie ca nu ne dam seama.
Dupa cum pui tu problema, fie nu esti capabil de asa ceva (de a sublinia ADEVARUL si a te bate pentru el), fie esti unul de la World Ventures...RAU !!!

#118
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Dimpotriva, cred ca toti membrii care au fost atrasi cu asemenea chestii ieftine ar trebui sa plateasca daune - cel putin un fel de taxa pe prostie.
Mai ales daca ei, aderand pe baza a asa ceva au facut mai departe prozeliti.

Sa inteleg ca daca era pe bune faza cu E&Y, restul afacerii (legalitate activare, preturi mincinoase s.a) ar fi fost ok? Desi si aspectul cu preturile este pentru prosti atat timp cat poti accesa si verifica instant preturile (chiar cele mai scazute, ofertele...) de pe pietele normale de turism.
Stupid, si daca erau castigatori de Nobel... lumea trebuie sa analizeze obiectiv componentele intrinseci ale unei activitati.

View Post1Ovi, on 08 decembrie 2015 - 13:10, said:

Este normal sa aflam adevarul pentru ca nimeni sa nu mai pice in plasa unor indivizi care sunt in afara legii si ca sa se stopeze odata pentru totdeauna astfel de practici care ne afecteaza pe toti la nivel general, fie ca ne dam seama de asta, fie ca nu ne dam seama.
Lumea VREA sa pice in plasa alora. Initiatorul insusi, atunci cand unii ne miram de credulitatea sa, facea referire la "spirit de cutezator" care te face sa intri (ca orbul) in astfel de activitati, in pofida unui minim bun simt care ar fi trebuit sa te faca putin mai analitic. Macar putin, pentru ca - nu-i asa? - iata cat de usor descopera acum realitatea.
Cutezanta te face sa pleci intr-o expeditie spre Polul Sud, sau sa demarezi o afacere (poate chiar una cu caracter novator), nu sa ingrosi randurile unor (ma exprim la plural pentru ca sunt mai multe companii de acest gen) entitati dubioase.
Mie demersul initiatorului mi se pare dubios pentru ca nu se leaga (prea mult) de substanta.

Edited by BlueKing-69, 08 December 2015 - 13:20.


#119
1Ovi

1Ovi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.09.2015

View PostBlueKing-69, on 08 decembrie 2015 - 13:11, said:



Sa inteleg ca daca era pe bune faza cu E&Y, restul afacerii (legalitate activare, preturi mincinoase s.a) ar fi fost ok?
Stupid, si daca erau castigatori de Nobel... lumea trebuie sa analizeze obiectiv componentele intrinseci ale unei activitati.

Dar sa incerci sa intelegi ca acolo totul se bazeaza pe minciuna, pe jumatati de adevar, pe manipulare ...este prea greu pentru tine ?!!!

#120
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
De unde asta cu prea greu pentru mine? Eu ce zic?
Totul este minciuna si manipulare. Si mai ales toate acestea sunt usor de vazut daca ai mintea deschisa si un minim instinct de a analiza cand te afli in zona respectiva.
Ei nu s-au folosit doar in mod fals de un titlu (ne)obtinut. Au mintit cu chestii mult mai grave si mai flagrante - dar si mai facil de observat / descoperit.

Edited by BlueKing-69, 08 December 2015 - 13:25.


#121
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006
Interesant cum apar unii luptatori pentru adevar numai dupa ce au incercat sa faca si ei parte din excrocherie dar nu au fost suficient de smecheri. Aia e!

#122
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005
Draga tytysor, pentru tine voi face o expunere succinta. In dezbaterea cazului World Ventures nu doar faptele sunt importante ci si procesul de constientizare a implicatiilor si semnificatiilor acestor fapte. Este precum in cugetarea aceea care spune ca daca un popor nu-si cunoaste istoria (eu as zice mai degraba "nu si-o intelege") e condamnat sa o repete (as spune "sa o reitereze intr-un mod mai pervers decat atunci cand s-a intamplat prima data").

Asadar sa o luam pe rand..

1. Din anul 2014, in Romania opereaza - fara sa fie inregistrata legal in scopuri comerciale si fara sa plateasca impozite statului roman - entitatea World Ventures LLC, o companie americana off-shore (cu sediul intr-un paradis fiscal de pe o insula tropicala) care vinde calitatea de membru intr-un club de calatorii si perpetueaza aceasta vanzare prin intermediul unui pretins sistem MLM (un fals multi level marketing). De unde crezi ca poate afla cineva toate aceste detalii picante atata timp cat totul este promovat sub masca falsa a bunelor si onorabilelor intentii, a legalitatii si legitimitatii, precum si a marilor perspective de business la nivel national sau mondial? Iti spun eu: nu afli, decat cel mult atunci cand incepi o investigatie serioasa si aceea de pe o pozitie de fronda. Nu am intrat in acest club gandindu-ma vreun moment ca voi descoperi o mare mizerie ascunsa sub pretinsa oportunitate. Pot fi un bun vanzator atunci cand am la dispozitie un produs bun, oameni interesati alaturi de mine sa-si bata capul cu obiectiile clientilor si sa le rezolve pe cat posibil, un furnizor care isi respecta colaboratorii si care este preocupat sa lucreze legal (nu fortat sa o faca din cand in cand). Toate aceste lucruri sunt desconsiderate de compania World Ventures si de liderii sai, iar de o astfel de atitudine trebuie sa te lovesti, nu sa afli despre ea din carti ca sa o crezi si sa incepi sa faci ceva in privinta lipsei ingredientelor mai sus mentionate.

2. Tocmai pentru ca nu exista un produs sau un serviciu real care sa fie comercializat in asa zisul sistem MLM (se plateste pentru calitatea de membru intr-un club, nu pentru produsele sau serviciile oferite de club), acest sistem nu este un MLM legitim, ci o schema piramidala (si foarte ilegala) de imbogatire. Multi dintre cei care au intervenit in aceasta discutie habar nu au nici ce este acela un MLM, nu mai vorbesc de sesizarea diferentelor mai mult sau mai putin subtile dintre o schema piramidala de imbogatire si un MLM legitim. Inainte sa incep sa contest personal sistemul World Ventures (investigand legi, cercetand notiuni si facand calcule), mi-am pus intrebarea legitima: daca nu ar fi un sistem legal, cum de s-ar mai permite perpetuarea sa de atata timp, in atatea locuri si de catre atatia oameni? Si ramai satisfacut pe moment de raspunsul linistitor pe care ti-l da in mod implicit o astfel intrebare. Pana in momentul in care devine sesizabila si te intriga o neconcordanta sau mai multe. Acela este momentul declansarii unei reactii in lant. Nicidecum mai devreme. O minciuna, o ilegalitate, o frauda cer timp pentru a fi sesizate, cercetate, demonstrate si aratate. Daca facea altcineva toate aceste lucruri inaintea mea, ilegalitatea / minciuna / frauda pur si simplu nu ar mai fi existat iar eu as fi fost acum un colaborator de succes al oamenilor din acest business, nicidecum declansatorul demascarii lor.

3. Initiatorii si promotorii la varf ai acestei miscari in Romania - Razvan Dinca si Geta Voinea - racoleaza membri in clubul World Ventures mintind in legatura cu legalitatea statutului membrilor si in legatura cu insasi legalitatea racolarii de membri in acest club, incasand insa in tot acest timp - atat pentru compania mama cat si pentru ei insisi - sume semnificative de bani. Facand abstractie de contabilitatea pe care ei si-o tin cu privire la banii incasati (care pe mine personal nu ma intereseaza) ramane totusi in discutie:
  • frauda in forma continuata (prezentari inselatoare, cunoasterea cadrului nelegitim si nelegal in care se actioneaza si totusi persistenta in actiune),
  • asocierea in scopul fraudarii (dintre Geta, Razvan, liderii World Ventures pe plan international si insasi staff-ul companiei implicat in activitatile din Romania)
  • instigarea la frauda a celor pe care liderii World Ventures cauta sa ii racoleze si sa ii determine sa faca aceleasi lucruri.
O astfel de abordare a pietei a inceput in urma cu aproximativ 2 ani si se desfasoara nestingherita si in prezent. Volumul tranzactiilor si continuitatea lor pot fi cuantificate atat din informatiile furnizate la prezentari de catre lideri, cat si de pe platforma software inregistrand activitatea membrilor (din biroul virtual al fiecarui membru fiind posibila vizualizarea in orice moment a retelei care se construieste sub fiecare).

Faptul ca m-am inscris in acest club, ca am crezut initial in el, ca mi-am construit o prezentare a mea facand abstractie de acele detalii inselatoare pe care prezentarile lui Razvan si ale Getei am aratat deja ca le ofereau din plin, arata un singur lucru: felul extrem de diferit in care imi aduceam propria contributie la modul in care se intamplau lucrurile in relatia companiei World Ventures cu publicul sau. Rejectarea mea in urma unei mult prea mari diferentieri intre ce ofeream eu si ce oferea de fapt compania, arata, inca o data daca mai era cazul, strategiile de tip inselaciune si frauda ale initiatorilor, promotorilor si continuatorilor acestui sistem.

Edited by Eduard, 08 December 2015 - 21:09.


#123
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View PostEduard, on 08 decembrie 2015 - 20:44, said:

Pana in momentul in care devine sesizabila si te intriga o neconcordanta sau mai multe. Acela este momentul declansarii unei reactii in lant. Nicidecum mai devreme. O minciuna, o ilegalitate, o frauda cer timp pentru a fi sesizate, cercetate, demonstrate si aratate. Daca facea altcineva toate aceste lucruri inaintea mea, ilegalitatea / minciuna / frauda pur si simplu nu ar mai fi existat iar eu as fi fost acum un colaborator de succes al oamenilor din acest business, nicidecum declansatorul demascarii lor.
Exact ce ziceam!
Daca si cand firma vietii va intra in legalitate va fi capatul si mantuirea.
Vor functiona inregistrati fiind pe teritoriul RO, isi vor face niste contracte cu clauze beton si inselatoria va merge cu si mai mare succes, mai departe.

Da, exact, pentru unii o minciuna flagranta presupune timp mult pana sa o sesizezi, mai ales daca intri temerar si cutezator in "afacere" / "sistem" cum merge mielul la taiere.

Edited by BlueKing-69, 08 December 2015 - 21:21.


#124
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View PostEduard, on 06 decembrie 2015 - 17:35, said:

Mai vedem noi cum e cu rostul.. Cine rade la urma..


...e mai sarac cu duhul si se prinde mai greu!

Ref. la postul nr. 122, vedeti aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_ifJapuqYiU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

la sfirsit se scandeaza "ceausescu si poporul" si "Ceausescu PCR"! Adica peropozitii alcatuite din vorbe care spun nimic. I se mai spune si limbaj de lemn. Daca detii informatii despre o frauda si nu anunti organele de ancheta poti fi chiar acuzat de complicitate!

In ocluzie: ia-ti un servici pe masura pregatirii si priceperii, altfel te vei trezi mai tirziu fara un ban la banca si fara un leu cotizat pentru pensie!

#125
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005
Draga tyty, incerci in disperare sa afli detalii. Nu mai incerca. Si nu mai arunca in mod neglijent cu vorbe. Calomnia si defaimarea sunt fapte care se pot lasa cu repercursiuni.

#126
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006
Stimate domn, te informez cu toata raspunderea ca mi se rupe de toate detaliile!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate