Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

AMD Zen

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2835 replies to this topic

#2467
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007

View Postadrianmc1912, on 30 martie 2017 - 00:09, said:

ochiul uman nu poate sesiza ca sunt 50 fps sau 500 fps
Poate sunt eu "special" dar simnt cand cade de la 75fps(monitor cu 75hz) la 50fps si e chiar enervant.

OT: abea astept sa vad review la R5 , mai mult sunt curios vs ce procesoare intel vor fii comparate :D

#2468
Rotofel

Rotofel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 26.03.2017

View Postadrianmc1912, on 29 martie 2017 - 23:34, said:

Esti sigur ca la editare video,la autocad,la o gramada de apicatii nu folosesc alea saispe fire fata de 8 ?
Gamingul e referinta suprema acum ? Adică niste programe neoptimizate pt a folosi hardware ul ?
Gamingul are locul lui special si putini sunt cei care nu il i-au in considerare.

Legat de restul programelor, tot acolo gaseai si cateva informatii daca citeai tot review-ul: http://www.tomshardw...iew,4987-7.html
De retinut ca au folosit un quadro 6000 si Intel domina in toate testele unde a fost nevoie de gpu (AutoCad, Catia, 3ds Max, etc.)

Jocurile folosesc din plin hardware-ul, numai ca nu pun baza pe procesor. Celelalte programe (de cele comerciale vorbesc) sunt cam mulate pe ce ofera Intel pentru ca producatorii sunt interesati sa ii satisfaca pe cei care le cumpara produsele, nu ii intereseaza cate si cel fel de procesoare vinde eMag.

View Postshmu, on 29 martie 2017 - 23:08, said:

si diferentele alea si treaba cu "regele" - personal le consider doar cifre pentru fraieri. ca in practica nu stai sa te uiti ca ai 43 fps si vai daca aveai procesoru alalant si cu oc si cu racire sanatoasa si cu aia si ailanta aveai 45 fps.
Sa joci online si sa te trezesti cu un drop chiar cand ti-e lumea mai draga, priceless! Nu stiu ce ai inteles tu din graficele acelea, dar nu e deloc ok sa ai 45FPS si latenta 22ms chiar cand dai nas in nas cu un adversar care are 120 fps si 8ms.
Te poti obisnui cand joci constant in 45-60 fps, dar e al naibii de frustrant sa joci in 80-100 fps si sa ai caderi bruste la 45 fps.

Edited by Rotofel, 30 March 2017 - 03:27.


#2469
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View PostRotofel, on 30 martie 2017 - 03:35, said:


Legat de restul programelor, tot acolo gaseai si cateva informatii daca citeai tot review-ul: http://www.tomshardw...iew,4987-7.html
De retinut ca au folosit un quadro 6000 si Intel domina in toate testele unde a fost nevoie de gpu (AutoCad, Catia, 3ds Max, etc.)


Testul ala, in care 7700k domina tot, dovedeste un singur lucru: aplicatiile sunt extrem de prost optimizate multi-core. Si mai comic era un test in care FX-9590 era peste Ryzen. Nuff said.

#2470
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,831
  • Înscris: 07.06.2014

View PostDany_Darke, on 27 martie 2017 - 21:54, said:

v-am mai lasat sa discutati, v-am lasat mai liberi, dar deja va bateti joc. din cele 137 de pagini de pana acum, cred ca minim jumate ar umple numai cu postari in care unul sau altul este acuzat de fanboy.
deja devine iritant, s-a ajuns la o lupta de care pe care. ori va rezumati la teste reale, teste efectuate cu simt de raspundere si surse cat mai sigure, ori lasati topicul in pace.
diferenta dintre ce a fost pana acum si ce va fi de aici in colo, este ca se vor da si sanctiuni pt schimbul asta de mesaje de care pe care dpdv al fanilor intel vs amd.
fiecare e cu bubele lui in cap, nu castigati nimic din aceasta lupta, ba dimpotriva.

View PostRotofel, on 29 martie 2017 - 20:50, said:

Te rog insa sa nu fi nesimtit si sa insisti cu clonele acelea.

View PostRotofel, on 29 martie 2017 - 21:36, said:

PS. Ciudat mod de a gandi. Fanboism 100%.

probabil erai prea ocupat cu urmatorul user care ti l-ai facut dupa ce ti-am banat userul Metanol. dupa cum am specificat anterior, acuzatiile de fanboy se vor sanctiona. in aceste conditii, ne gasim peste cateva zile. inclusiv pt faptul ca nu recunosti conturile avute si ii jignesti pe ceilalti.

#2471
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postdevlin2427, on 30 martie 2017 - 07:16, said:

Testul ala, in care 7700k domina tot, dovedeste un singur lucru: aplicatiile sunt extrem de prost optimizate multi-core. Si mai comic era un test in care FX-9590 era peste Ryzen. Nuff said.
dar voi credeti ca optimizarea asta se poate face asa la nesfarsit? crezi ca toate aplicatiile au cum sa trimita "spre procesare" instructiuni in parale, continuu?

nu orice se poate paraleliza.

asa ca terminati cu visarea asta cu ochii deschisi si cu invinuirea "programatorilor partinitori cu intel". iti dai seama ca intel are 8 threads si ar fi trebuit sa mearga ok si pe 16, dar na.., poate au ajuns la o limita.

#2472
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Aici vorbim de aplicatii "invechite" si de dezvoltatori, adobe in special, care refuza sa optimizeze aplicatiile. Sa ai in 2017 programe care raspund la frecventa mare si nu utilizeaza mai mult de 4 nuclee e cel putin jenant.

Nu e vina Intel ca multe aplicatii sunt optimizate pentru arhitectura lor fiindca AMD si-a dat cu tesla in oo de vreo 10 ani. Dar nici sa testezi programe in care 7700K bate 6900K si apoi sa declari ca "intel rulz" si "AMD sucks".

#2473
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004
Astia de la Ashes of Singularity au facut optimizari pentru Ryzen si au lansat un patch DX12 la joc care sa exploateze thread-urile mai bine.

Cam asta e diferenta intre cele 2 versiuni (cea optimizata si cea cu optimizarile Ryzen):
[ https://www.pcper.com/files/imagecache/article_max_width/review/2017-03-29/ashes-1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://www.pcper.com/files/imagecache/article_max_width/review/2017-03-29/ashes-2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Yep, thread-urile multe nu folosesc la nimic..

#2474
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,831
  • Înscris: 07.06.2014
pt ca nu toata lumea are procesoare cu 8/16/32/64 ..... mii de fire de executie. asa ca se merge pe sigur, pana la 4 nuclee are cam marea majoritate, iar cei ce vor si mai multa optimizare din partea programelor, inseamna ca au si pc-uri pe care sa le foloseasca si astfel se elimina anumite bariere.

#2475
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,264
  • Înscris: 25.01.2007
Pai... daca o aplicatie stie sa foloseasca 16 fire de executie nu inseamna ca va merge mai prost pe 4. Asa ca nu m-as arunca cu "mersul la sigur". E defapt vorba de scurtaturi sau de lene.

Edited by andreyvsjoker, 30 March 2017 - 08:40.


#2476
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRotofel, on 29 martie 2017 - 16:27, said:

Imi permit o intrebare: in ce an ai achizitionat acel X3, daca zici ca placa de baza a fost compatibila cu mai noul FX si ai beneficiat si de noile tehnologii, gen USB 3.0 si SATA III?
2012-01-24
• Procesor AMD Athlon II X3 460 3.40GHz skt AM3 box [ ADX460WFGMBOX ] (1 buc x 351,63 RON)
• Placa de baza ASRock 970 Extreme3 [ 970 EXTREME3 ] (1 buc x 352,14 RON)

special am luat placa AM3+ stiind ca "va urma", asta fiind planul din start. Si placa de baza mai serioasa, nu janghina de 200 de lei. Daca planuiesti miscarea cu cap, informandu-te, nu ai cum sa dai gres.

De aia incepand din 11 aprilie as recomanda oricui un R5 1400 pe care sa il tina un minim de 3 ani, si apoi schimband doar CPU si coolerul sa aibe un sistem nou. De fapt, odata cu aparitia R3 ( sa vedem ce pret si ce specificatii o sa aibe), cred ca varianta unui sistem nou pe care sa il poti upgrada la un sistem beton cand iti permit finantele ar putea fi exact asta: R3 ieftin, dar echivalent ca perf cu un i5 actual pentru ca 4c/4t-> trec 2-3-4 ani -> iei Zen 2 sau 3 de max 300€ si cu banii aia ti-ai facut sistem de varf.

Placa video dupa preferinte, aici fiecare stie mai bine ce vrea de la sistemul lui.

#2477
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004
Pai optimizarea pentru Ryzen poate sa fie doar aia sa nu mai mute thread-urile intre CCX-uri decat cand e nevoie. Daca jocurile sunt facute sa mearga pe threadurile lui 6900 bine, numai din optimizarea alocarii threadurilor pe CCX-uri cred ca se castiga binisor.

#2478
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016

View PostOriOn20, on 30 martie 2017 - 10:20, said:

Nu cred ca au optimizat jocul ca sa foloseasca mai multe nuclee.

Au optimizat pentru SMT-ul de pe Ryzen si plimbarea threadurilor.

View PostCris007, on 30 martie 2017 - 10:27, said:

Pai optimizarea pentru Ryzen poate sa fie doar aia sa nu mai mute thread-urile intre CCX-uri decat cand e nevoie. Daca jocurile sunt facute sa mearga pe threadurile lui 6900 bine, numai din optimizarea alocarii threadurilor pe CCX-uri cred ca se castiga binisor.

Problema cu plimbarea threadurilor intre CCX-uri se poate imbunatati semnificativ cu folosirea RAM la viteze mai mari pentru a reduce latenta. La AoS s-au axat mai mult pe SMT, deoarece exista diferente intre implementarea Intel (HT) si cea AMD (SMT), iar partea cu plimbarea threadurilor a fost doar un bonus. Oricum, AMD a trimis o gramada de engineering kits catre producatorii de jocuri ca sa optimizeze si pentru Ryzen. Bethesda si multi altii au anuntat deja ca vor face optimizari pentru Ryzen, deci AMD e pe drumul bun si acolo.

#2479
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010
Nu este nevoie de optimizare specifica Ryzen in orice program, in foarte multe cazuri procesoarele performeaza foarte bine dar sunt situatii in care nivelul de performanta este mult sub asteptari avand in vedere ce poate procesorul, doar acolo poti spune ca este nevoie de optimizare.
Si pentru intel este la fel si pana la urma AMD sufera de pe urma faptului ca nu au avut un cocuret serios pe piata CPU de ani de zile si tot dezvoltatorii de jocuri se concentrau pe CPU-urile Intel.
Totusi Ryzen se pare ca va schimba asta.

Asa ca hai sa nu mai tot dramatizam atat.

#2480
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostOriOn20, on 30 martie 2017 - 13:02, said:

Si pentru intel este la fel
exact. singura chestie pe care mi se pare ca nu o intelegeti e ca nu totul se poate "optimiza" multithread. nu conteaza ca intel sau amd.
pur si simplu unele aplicatii/taskuri nu se pot imparti. nu ca nu vor developeri sau intel da spaga, ci pur si simplu nu se poate.

asta nu inseamna ca sa nu cumperi amd... ci pur si simplu ar fi frumos sa nu mai dezvoltati teoria conspiratiei doar bazata pe niste presupuneri.

Edited by shmu, 30 March 2017 - 13:42.


#2481
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010
Da exact

Quote

“Every processor is different on how you tune it, and Ryzen gave us some new data points on optimization,” Oxide’s Dan Baker told PCWorld. “We’ve invested thousands of hours tuning Intel CPUs to get every last bit of performance out of them, but comparatively little time so far on Ryzen.”


#2482
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Daca 7700K ar fi costat sub 1000 lei isi aveau rostul discutiile...

#2483
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
hai sa fim si realisti. fiecare companie are dreptul sa-si stabileasca preturile cum vor. si fiecare cumparator are dreptu sa-si cheltuiasca banii cum vrea.

spre exemplu eu nu consider ca am nevoie de I7 7700k pt gaming FHD, asa ca nu mi-am luat. si nu as da niciodata 1500+ pe un procesor, chiar daca ar avea si 64 fire de executie, pentru ca nu am nevoie.

daca am discuta despre productivitate, probabil ca as da in functie de profitul pe care il am.

sa discutam de 7700 / r7 pt gaming ultra, inseamna ca discutam despre persoane care au bani de dat. mult prea multi bani (placa video, sursa, memorie, ssd, samd) asa ca e fix alegerea lor... nu stiu daca se vor uita asa de mult la 50-100$.
daca discutam de gaming high, atunci momentan doar I5 se incadreaza in discutie, si cand vor iesi R5 (2 saptamani) o sa discutam si despre ele.

din punct de vedere al performantei, amd sta ceva mai bine momentan (nu cu extraordinar de mult). dar nu totul se rezuma la performanta. asa ca unii pot avea puncte de vedere diferite si motive diferite.

hai sa incercam sa nu mai punem noi preturi si sa facem alegeri pentru toti. intel si amd vor pune ce preturi vor si ar fi frumos din partea noastra sa nu le luam la rost.

#2484
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,831
  • Înscris: 07.06.2014
pt a nu va altoi pe unii dinter voi, ca din ce observ se scrie mult si fara vreun beneficiu, pana la urmatoarea lansare, adica prin preajma lui 11.04, topicul ramane inchis.

la momentul redeschiderii, sa se discute despre testele reale si oficiale ulterioare lansarii, altfel degeaba se aduna postari aici. daca citeste careva ce s-a scris pe aici, mare lucru nu intelege, din toate paginile, daca se aduna 2 sau maxim 3 intregi cu postari la subiect cu teste obiective si grafice privind subiectul nostru.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate