Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 

AMD Zen

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2835 replies to this topic

#2431
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
o sa compare vs i5 k

#2432
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
cam trist ca testele alea sunt orientate catre entuziasti care au bani de dat pe racire si alte cele... (e valabil si pt intel)

#2433
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Pai e vorba de pret , daca pretul lui 1600x e egal ca si i5 7600k pai e normal sa il compare , plus ca momentan placile de baza de la AMD pe care poti face OC sunt cam pe la acelasi pret ca cele intel entry level cu chipset Z , unde va trebui sa compare cu procesor blocat i5 e varianta  Ryzen 5 1400 , aici sincer nu cred ca va castiga intel , din simplu motiv ca procesorul va urca la 3.9 ~ 4ghz in timp ce un intel i5 7500 e blocat ;/ , dar intel va castiga la domeniu $ , ca gasesti placi de baza foarte ieftine , care isi fac treaba fara probleme.

https://www.reddit.c..._chinese_media/


:))) nu stiu daca e adevarat , dar daca e atunci LOL

#2434
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016

View Postantrax_beta23, on 27 martie 2017 - 09:51, said:

dar intel va castiga la domeniu $ , ca gasesti placi de baza foarte ieftine , care isi fac treaba fara probleme.

Nu e sigur. Nu prea ai oferta de placi AM4 cu chipseturile mai ieftine ca sa o compari cu H110 sau B250 pentru Intel.

View Postantrax_beta23, on 27 martie 2017 - 09:51, said:

https://www.reddit.c..._chinese_media/
Posted Image)) nu stiu daca e adevarat , dar daca e atunci LOL

Posted Image

#2435
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postantrax_beta23, on 27 martie 2017 - 09:51, said:

https://www.reddit.c..._chinese_media/

Posted Image)) nu stiu daca e adevarat , dar daca e atunci LOL
Daca e adevarat atunci Intel merita o amenda de cel putin 60-70 miliarde de $ sa se invete minte sa mai lanseze informatii false despre produsul lor versus produsul concurentei !

#2436
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016
Nu sunt informatii false, sunt informatii irelevante, alegerea strict a acelor cazuri in care un produs este mai bun decat altul, lasand la o parte celelalte 99% de aplicatii.
E ca si cum ai spune ca un Pentium 1 la 60 MHz este mai bun decat un R7 1700 pentru ca primul are un TDP de 15W comparativ cu 65W pentru 1700.

#2437
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@antrax_beta23, vizavi de procesorul kaby lake i3-7350k ! chiar daca e dual core cu HT pe steroizi (are k in coada), e mai bun decat skylake i5-6400.
Si se ia la tranta cu kaby lake i5-7600, in single-task e mai rapid dar i5 e mai bun in multi-task.
https://www.cpubench...2578&cmp[]=2920

Procesorul asta a fost facut sa dea replica procesoarelor AMD Zen in speranta ca se va lupta cu gama de mijloc.
Insa eu cred, repet ! cred ca doar va fi undeva sub clasa de mijloc a procesoarelor AMD Zen multicore.
Ceva mai bun decat R3 dar mai slab decat R5 !

Eu recunosc cand @shmu are dreptate, AMD Zen are probleme cu software-ul neoptimizat pt. procesoarele multicore si nu merita sa dai o caruta de bani acum pt. un procesor la care nu exista programe pt. el.
Dar si el (@shmu) sa recunoasca faptul ca e intel fanboy ! nu d-ala sa dea in cap [cautare google "Russian man sentenced for killing friend on AMD vs. Nvidia"] oamenilor, dar partinitor tot este  Posted Image

#2438
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
off... alta era ideea... adica faptu ca gasesti motive de ambele parti.... era o replica la asta:

View Postantrax_beta23, on 27 martie 2017 - 18:24, said:

platesti in plus pentru o chestie ce  au blocat din fabricatie
cum marea majoritate nu fac OC, nu are rost sa te gandesti ca e blocat/deblocat...
la fel cum si amd are buguri oarecum minore si vor fi rezolvate la un momentdat...

#2439
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,830
  • Înscris: 07.06.2014
v-am mai lasat sa discutati, v-am lasat mai liberi, dar deja va bateti joc. din cele 137 de pagini de pana acum, cred ca minim jumate ar umple numai cu postari in care unul sau altul este acuzat de fanboy.

deja devine iritant, s-a ajuns la o lupta de care pe care. ori va rezumati la teste reale, teste efectuate cu simt de raspundere si surse cat mai sigure, ori lasati topicul in pace.

diferenta dintre ce a fost pana acum si ce va fi de aici in colo, este ca se vor da si sanctiuni pt schimbul asta de mesaje de care pe care dpdv al fanilor intel vs amd.

fiecare e cu bubele lui in cap, nu castigati nimic din aceasta lupta, ba dimpotriva.

#2440
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Cred ca mai bine se inchide topicul pana pe 11.04.

#2441
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View Postshmu, on 27 martie 2017 - 19:40, said:

nu-s fanboy dinala irational.
Buna asta.
Faci si standup comedy? Posted Image)

ON:


Quote

Another revelation is that the 12-core and 16-core Ryzen processors will be built in a new LGA package with pin-counts in excess of 4,000 pins. Since it's an MCM of two "Summit Ridge" dies, the memory bus width and PCIe lanes will be doubled. The chip will feature a quad-channel DDR4 memory interface, and will have a total of 58 PCI-Express gen 3.0 lanes.
AMD is expected to unveil these chips at the 2017 Computex expo in Taipei, this June, with product launches following shortly after.

https://www.techpowe...mmit-ridge-dies

Edited by AMETHIST, 28 March 2017 - 15:59.


#2442
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Sunt degeaba. N-ai ce face cu 12c/24t sau 16c/32t. Si oricum nu merita cumparate din moment ce gasesti intel cu 6c/12t respectiv 8c/16t la acelasi pret.
Daca 16c/32t costa cat un intel 2c/4t mai merita, dar asa...

Edited by AMETHIST, 28 March 2017 - 17:41.


#2443
Rotofel

Rotofel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 26.03.2017
Trei postari, doua versus-uri.
Cu jigniri in coada.

La toate clipurile urmarite pe youtube, unde posesorii noilor ryzen se laudau cu noile achizitii, mi-am pus intrebarea (poate prosteasca pentru unii): pentru ce au nevoie de 16 fire de executie daca utilitarele pe care le foloseau indicau ca jumatate din ele sunt in plus?

#2444
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Exact ce ziceam mai sus. De ce ai lua 16 fire cand la acelasi pret ai intel cu 8? Ai avantajul ca iti da un abtibild cu intel inside sa il lipesti pe carcasa.

P.S. Tu a cui clona mai esti? :))

Edited by AMETHIST, 28 March 2017 - 22:20.


#2445
Rotofel

Rotofel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 26.03.2017

View PostAMETHIST, on 28 martie 2017 - 22:20, said:

De ce ai lua 16 fire cand la acelasi pret ai intel cu 8?
De ce ai lua 16 fire?

#2446
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,124
  • Înscris: 25.02.2007
Getting faster RAM working on Ryzen + ASUS Crosshair 6 Hero
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d0MmDrRUeeQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cam cum se obtine o viteza mai mare la RAM cu RyZen :)

#2447
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostAusradierer, on 29 martie 2017 - 07:13, said:

I loled. Hard.
Mi-e mila de fraierii care au cumparat teapa aia.
Nu inteleg de ce ai ras "greu" ca i3-7350k se ia la tranta cu i5-6400 !
Daca un dual-core cu HT la e la fel de performant ca un quad-core i5 Skylake, imagineaza-ti un quad-core cu HT [i7 kaby lake] ca se poate lua la tranta cu un AMD multicore.
[ https://s22.postimg.org/imma3wvkh/a_KVPAz_Z_700b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E ca si cum am compara o trona tona de pene cu o tona de fier; ambele procesoare au aceeasi performanta.
Insa achizitia procesorului e dictata de pret ! AMD multicore mai scump decat Intel quad-core ieftin vs AMD multicore mai ieftin decat Intel quad-core scump.
Vorba aia, totul e relativ  Posted Image

Edited by super8, 29 March 2017 - 08:25.


#2448
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010

View PostRotofel, on 29 martie 2017 - 03:31, said:

De ce ai lua 16 fire?
Este mai mult la acelasi pret.
Este o platforma care va mai primi updateuri si vei avea si alte solutii pe viitor.

Si in plus AMD nu mai are dezavantajul eficientei.
Un 1800x OC consuma in jocuri cat un procesor intel 4c/8t pentru ca in general este incarcat la 40-60% pe cand un intel quad depaseste in multe jocuri 80% grad de utilizare.

View Postsuper8, on 29 martie 2017 - 08:20, said:

Nu inteleg de ce ai ras "greu" ca i3-7350k se ia la tranta cu i5-6400 !
Daca un dual-core cu HT la e la fel de performant ca un quad-core i5 Skylake, imagineaza-ti un quad-core cu HT [i7 kaby lake] ca se poate lua la tranta cu un AMD multicore.


E ca si cum am compara o trona tona de pene cu o tona de fier; ambele procesoare au aceeasi performanta.
Insa achizitia procesorului e dictata de pret ! AMD multicore mai scump decat Intel quad-core ieftin vs AMD multicore mai ieftin decat Intel quad-core scump.
Vorba aia, totul e relativ  Posted Image
Este chiar foarte simplu.
Intel de ani de zile a indus ideea ca cine vrea procesor unlocked trebuie sa plateasca mai mult, ca este pentru elite etc.
i3 7350k este o teapa pentru ca nu iti ofera avantaje in comparatie cu un i5 blocat in acelasi pret sa nu mai vb. de un i5 deblocat cu o generatie mai vechi.

Si atunci pentru cine este acest i3? Pentru cei care nu isi permit un 7600k sau un 7700k si vor sa sa dea mari cu cateva scoruri singlecore?
A apus de mult vremea cand un dual core era relevant.
Totul se leaga de pret si un i3 7350k este mult prea scump pentru ce este.

Edited by OriOn20, 29 March 2017 - 08:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate