Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

AMD Zen

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2835 replies to this topic

#2827
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postsuper8, on 27 aprilie 2017 - 15:28, said:

caci cea din urma e dedicata gamingului.
Nu exista placa de baza pentru gaming, exista placa de baza mai dotata sau mai putin dotata.

Intre Tomahawk si K4 o aleg pe cea din urma. :D

#2828
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Pe bune, @jegmihai ?
Inseamna ca producatorul placii de baza e beat !  scrie chiar pe site-ul lor ca MSI B350 TOMAHAWK e dedicata gamingului iar MSI B350 Mate dedicata pt. business.
MSI B350 TOMAHAWK "READY TO DOMINATE THE GAME";
MSI B350 Mate "CUTTING-EDGE BUSINESS SOLUTIONS".
Nu mai pun poze si link ca gasesti si tu !

Iar daca e sa facem un versus intre MSI B350 TOMAHAWK si ASRock Fatal1ty AB350 Gaming K4, eu zic ca merita diferenta de 18,08 Lei.
E mai bine inchegata aia de la msi, are chip-ul audio optimizat.

Ce nu stiu cu adevarat e daca ASRock a facut BIOS fara probleme pt. AMD Ryzen iar toate celelalte branduri au probleme cu primele versiuni de BIOS si necesita update imediat.
Dar aici e o solutie simpla, cumperi placa de baza si ii faci update la Biosul stabil pt. procesor.

Daca nu vrei sa dai multi bani merita sa cumperi ASRock ! dar repet, pt. 18,08 Lei diferenta merita MSI.

#2829
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View PostAwkwardMe, on 27 aprilie 2017 - 09:42, said:

...

Mie imi fug ochii dupa beculete, am nevoie de cateva pareri de la voi. So. . .daca aveti recomandari pentru o placa de baza solida cu racire buna si un cooler va rog sa-mi spuneti.
...

/////Bugetul este de ~750 lei.
///Inaltimea maxima a cooler-ului trebuie sa fie de 160mm
http://www.pcgarage....x370-gaming-k5/

Ca buget, esti aproape...

#2830
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
si totusi aici nu e topic de achizitii.

#2831
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Da nici topic de flame pentru etilen...Posted Image

#2832
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Discutam placi de baza pe socket am4. Considera ca nu vreau sa achizitionez nimic.

Asrock-ul foloseste 3 faze, msi-ul 4. Insa asrock cica ar avea controller-ul mai bun. Mi s-au bulbucat ochii cat am citit. Macar de erau informatiile in engleza sau romana. . .
Despre msi am gasit si unele informatii (cam neactualizate) cum ca ar avea probleme cu OC-ul memoriilor.
Pana la urma cred ca o sa o aleg pe cea cu radiatoarele mai mari si colorate:)))
Timp mai am sa ma gandesc, maine ia curierul placa si ram-ul. Cred ca sambata imi da garajul banii. . .de 1 mai nu cred ca lucreaza curierii. . .tocmai marti incep lucrurile sa se miste.

P.S. Bugetul treuie sa includa si cooler-ul

///Imi place mult cum arata asrock-ul k4. . iar iese la iveala cocolarul din mine:))

//Am ales ca metoda de returnare a banilor "Transfer in sold client"
Asta inseamna ca imi vor da banii sub forma de voucher?

Edited by AwkwardMe, 27 April 2017 - 17:42.


#2833
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postsuper8, on 27 aprilie 2017 - 16:33, said:

Pe bune, @jegmihai ?
Inseamna ca producatorul placii de baza e beat !
Producatorul poate sa spuna orice, discernamantul nu ti-l ia nimeni.

Divx, el vrea si cooler in aceeasi bani.

#2834
Gothan

Gothan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.04.2017
Cineva va spunea in trecutul nu prea indepartat ca nucleele dezactivate papa niscai curent in idle. Vedeti ryzen-urile cum stau grupate la consumul in idle?

@AwkwardMe, tu vrei sa dai niste bani in plus doar pentru fitze. Din ce citesc pe www, overclockingul la 4 GHz nu este imposibil pentru un ryzen, insa e doar pentru poze. Pe langa faptul ca o sa-ti trebuiasca megacooler si aproape ca se dubleaza consumul sistemului, oc-ul la acea frecventa nu poate inspira nici macar un dram de liniste cand folosesti intensiv calculatorul. Mai devreme sau mai tarziu vor aparea crash-urile, erorile, ciudateniile, etc., si pot aparea cand ti-e lumea mai draga.

Edited by Gothan, 27 April 2017 - 19:45.


#2835
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postsuper8, on 27 aprilie 2017 - 16:33, said:

Pe bune, @jegmihai ?
Inseamna ca producatorul placii de baza e beat !  scrie chiar pe site-ul lor ca MSI B350 TOMAHAWK e dedicata gamingului iar MSI B350 Mate dedicata pt. business.
MSI B350 TOMAHAWK "READY TO DOMINATE THE GAME";
MSI B350 Mate "CUTTING-EDGE BUSINESS SOLUTIONS".
Nu mai pun poze si link ca gasesti si tu !

Iar daca e sa facem un versus intre MSI B350 TOMAHAWK si ASRock Fatal1ty AB350 Gaming K4, eu zic ca merita diferenta de 18,08 Lei.
E mai bine inchegata aia de la msi, are chip-ul audio optimizat.

Ce nu stiu cu adevarat e daca ASRock a facut BIOS fara probleme pt. AMD Ryzen iar toate celelalte branduri au probleme cu primele versiuni de BIOS si necesita update imediat.
Dar aici e o solutie simpla, cumperi placa de baza si ii faci update la Biosul stabil pt. procesor.

Daca nu vrei sa dai multi bani merita sa cumperi ASRock ! dar repet, pt. 18,08 Lei diferenta merita MSI.
daca n-ai mai pune botu la marketing ce bine ar fi....

#2836
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Ok. Topicul se inchide acum. Definitiv.

Motivele sunt suficiente:
1. Topicul este deja prea mare si informatiile din el sunt greu de gasit.
2. Nu mai este vorba de stiri sau noutati - produsele sunt deja pe piata si se poate discuta despre ele pe ariile dedicate - CPU, placi de baza sau sfaturi de achizitie.
3. A existat foarte mult trolling si offtopic pe el. Asta nu mai poate continua.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate