Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

AMD Zen

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2835 replies to this topic

#2449
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View Postsuper8, on 29 martie 2017 - 08:20, said:

[ https://s22.postimg.org/imma3wvkh/a_KVPAz_Z_700b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Funny :)
Totusi, treaba asta e adevarata numai in jocuri si numai cu memorii la viteza mica.
Mai vedem peste vreo luna asa cum mai sta treaba (astept si eu mai multi review-eri cu rami rapizi).

#2450
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostOriOn20, on 29 martie 2017 - 08:53, said:

Este o platforma care va mai primi updateuri si vei avea si alte solutii pe viitor.
cum e treaba asta cu update?
ai dat 2000 pe procesor sa il tii 5-6 ani, dar peste 2 ani il dai si iti iei alt procesor tot cu 2000?

si ce faci cu procesoru "vechi"? il arunci?

in general cand ai nevoie de performanta si dai 2000 pe procesor, iti cam schimbi platforma cu alta placa de baza cu tehnologii mai noi.

si in general cand cineva cumapara procesor SH, o sa vrea si placa de baza cu el. uita-te la cate procesoare SH sunt si cate placi de baza. daca vei oferi si placa de baza ai sanse mult mai mari sa-l vinzi si mai ales sa iei cat ceri pe el.

asa ca treaba asta cu upgrade e cam... degeaba...

#2451
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai uite un exemplu clasic.

Iei un R5 1400X la 200€. Adica ai un fel de i7 (4c/8t) la 3,2-3,5GHz. La banii aia nu iei decat maxim un i5 la 3-3,5GHz. Sa nu mai punem ca daca stii sa tragi un pic de maus, la R5 ii faci OC simplu cu Ryzen Master, dar sa zicem ca OC nu stii sa faci, o lasam asa. Deci cum ziceam iei performanta de i7 la bani de i5 azi. Si o tii asa danga langa inca vreo 2-3-4 ani, apare Zen 2 si 3, care are un IPC mult mai bun, poate nu il iei chiar in ziua lansarii, si cu un 300€ daca vrei sa rupi gura targului iei un 8c/16t sau ce magaoaie apare atunci si cu doar 300€ ti-ai facut un calculator brici. La ce frecvente nu stiu ca nu sunt Mafalda, dar asta poate fi un sistem pe care in 3 ani sa il aduci la cele mai noi standarde schimband doar CPU. Asa am facut eu cu al meu. Am luat un Athlon X3 la 3.4GHz, cand si-a trait traiul am luat un FX 8300 si ....trai pe vatrai. Sistem nou, performante mai mult decat decente. Si CPU vechi il dai altuia care il vrea... OLX sa traiasca! Nu te umpli de bani, dar nici nu il dai moca.

Si crede-ma, un R5 1400X nu va fi un sistem de cacao ci chiar mai bun decat ce ai tu acum de exemplu Posted Image

Edited by MembruAnonim, 29 March 2017 - 10:25.


#2452
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Iar cu aceasi abureala.
Tehnologia placilor de baza in general evolueaza mai incet in comparatie cu procesoarele.
In 5-6 ani poti sa iti cumperi un Ryzen pe 7nm SH si un Samsung Pro 960 sau ceva de genul la un pret decent(nu cat costa acum) fara sa mai schimbi placa de baza, ramii si sursa de alimentare si mai esti bun pentru inca cativa ani.
Si nu trebuie sa fie un CPU de 2000 lei, AMD va lansa si procesoare mai ieftine. Un detaliu care se pare ca iti scapa in mod constant.

Cu 7700k ca si capat de linie pe LGA 1511 poti doar sa iti cumperi stocare mai rapida pentru ca intel va schimba socketul cu urmatoare generatie.

Edited by OriOn20, 29 March 2017 - 10:34.


#2453
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Stiu ca este un topic de procesoare (AMD Zen), dar totusi toata "smecheria" unui sistem sta in CPU? Cat la % credeti ca ar trebui sa valoreze procesorul unui sistem in raport cu toata configuratia?

#2454
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Da atat timp cat restul componentelor nu sunt niste tigai toata smecheria sta in CPU si GPU.
Eu sincer nu am auzit pe nimeni sa acorde mai multa importanta restului componentelor decat celor doua.

Placa de baza trebuie doar sa nu fie un impediment in exploatarea potentialului procesorului, adica sa nu il limiteze si sa fie fiabila.

#2455
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View PostOriOn20, on 29 martie 2017 - 10:36, said:

Da atat timp cat restul componentelor nu sunt niste tigai toata smecheria sta in CPU si GPU.
Eu sincer nu am auzit pe nimeni sa acorde mai multa importanta restului componentelor decat celor doua.

Stiu, asa faceam si eu pe vremuri, insa acum de ex consider la fel de importanta stocarea de date, racirea, alimentarea... chestiuni care ofera stabilitate pe termen lung si care ma ajuta sa-mi fac treaba fara sa-mi fie teama ca-mi crapa ceva. Calculand acum, la sistemul pe care tocmai mi l-am facut, procesorul costa cam 11-12% din tot total (fara periferice) :))

#2456
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Este de mare viitor platforma AM4 pe la toamna faci upgrade si schimbi placa de baza cu noua revizie 2.0 care rezolva "micile" buguri iar la anul cu revizia 3.0 pentru cele care se vor descoperi ulterior.
1511 mai merge ultrastabil si cu generatia urmatoare Coffe care daca ar aduce cat pretinde 15% crestere IPC iar ramane fara concurenta.

#2457
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Updateuri de Bios vor imbunatati compatibilitatea cu memoriile ram si frecventele acestora.
De fapt acest lucru s-a intamplat deja si multi revieweri au aratat ca in unele cazuri performanta este cu peste 15% mai buna cand memoriile ruleaza la 3200mhz in dual channel.

Dar spune-ne ce buguri hardware are platforma AM4 sau procesoarele Ryzen de este nevoie de o revizie a placilor de baza ca acestea sa fie corectate?

Nu imi amintest ca LGA 1151 sa fie ultrastabil din start.
De fapt a avut acealeasi probleme cu memoriile DDR4 si care le fel au fost corectate prin update-uri de BIOS.

#2458
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

View PostFC72, on 29 martie 2017 - 10:46, said:

Este de mare viitor platforma AM4 pe la toamna faci upgrade si schimbi placa de baza cu noua revizie 2.0 care rezolva "micile" buguri iar la anul cu revizia 3.0 pentru cele care se vor descoperi ulterior.

Astea sunt inventii ale tale, asa e? Hai sa ne punem toti si sa inventam prostii numai ca sa avem ce posta.

View PostFC72, on 29 martie 2017 - 10:46, said:

1511 mai merge ultrastabil si cu generatia urmatoare Coffe care daca ar aduce cat pretinde 15% crestere IPC iar ramane fara concurenta.

Nu a pretins Intel +15% IPC la Coffee Lake, si ai aparut tu sa pretinzi lucrul acesta, asa e?
Intel a spus 15% crestere de performanta, fara sa faca referire la ce se refera cresterea respectiva (consum, IPC, frecventa). La fel a facut si cand a aparut KabyLake, si s-a dovedit ca 15% mai multa performanta a insemnat cresterea frecventei cu x% si cresterea IPC-ului cu doar 1%.
Intel nu a mai avut crestere de 15% a IPC-ului la nici o generatie de la SandyBridge incoace, si tu vii si spui (nici macar Intel nu te crede) ca o sa creasca cu 15% IPC-ul pe acelasi proces de fabricatie. Bancuri.


@AMETHIST - 12c/24t si 16c/32t eventual ca si concurent pentru Xeoanele 2S? Ar fi mai rapide prin prisma faptului ca sunt doua complexe pe acelasi die, in loc sa fie doua procesoare pe sockete diferite.
Nu stiu de ce tineam eu minte insa ca Naples va avea si 16c/32t, ceea ce nu s-ar pupa cu Ryzen 16c/32t.

Edited by StickyFingaz, 29 March 2017 - 13:37.


#2459
Rotofel

Rotofel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 26.03.2017

View PostOriOn20, on 29 martie 2017 - 08:53, said:

Si in plus AMD nu mai are dezavantajul eficientei.
Un 1800x OC consuma in jocuri cat un procesor intel 4c/8t pentru ca in general este incarcat la 40-60% pe cand un intel quad depaseste in multe jocuri 80% grad de utilizare.
Load-ul de cca. 50% nu il face mai eficient ci doar indica ca are mai multe fire decat ii trebuie. E valabil si pentru posesorii de procesoare Intel, pentru ca si la ei am sesizat aceeasi situatie.
Oricum, vorbim de niste entuziasti care nu au ce face cu banii sau sacrifica alte investitii de dragul laudaroseniei, pentru ca aceste procesoare numai pentru gaming nu sunt indicate. Hai totusi sa nu fim rai si sa acceptam ca langa un Titan Pascal sau GTX1080(Ti) ar face casa buna, de dragul artei, si un procesor cu 16 fire de executie.


#2460
Rotofel

Rotofel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 26.03.2017
Proaspat, de acum doua zile.
http://www.tomshardw...iew,4987-3.html

Daca reusiti sa scapati de sclipiciul FPS-urilor, irelevante atunci cand minimum nu scade sub 50, veti observa de ce 7700k ramane regele gamingului, iar Ryzenurile au nevoie de overclock pentru a se bate chiar si cu  "paduchiosul" i5 7600k.

Aici sa va uitati:
Attached File  Clipboard02.jpg   57.84K   18 downloads

Lecturare placuta!

Totusi, insist! La ce ii folosesc unui "home made" 16 fire de executie?

Edited by Rotofel, 29 March 2017 - 23:08.


#2461
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nu e treaba ca "la ce folosesti". asa e romanu: sa fie acolo, chiar daca stau degeaba.

pe de alta parte, nu vad nici rostu sa nu fie.

una peste alta, amd au scos ceva bun, cu mici probleme ce se pot rezova software cu un update pe ici pe colo.... asa ca alegerea intel sau amd depinde de fiecare.

si diferentele alea si treaba cu "regele" - personal le consider doar cifre pentru fraieri. ca in practica nu stai sa te uiti ca ai 43 fps si vai daca aveai procesoru alalant si cu oc si cu racire sanatoasa si cu aia si ailanta aveai 45 fps.

orice ai alege, in general e alegerea corecta.

#2462
adrianmc1912

adrianmc1912

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 13.03.2017
Esti sigur ca la editare video,la autocad,la o gramada de apicatii nu folosesc alea saispe fire fata de 8 ?
Gamingul e referinta suprema acum ? Adică niste programe neoptimizate pt a folosi hardware ul ?
Ciudat e modul tau de a gandi. Daca folosesti un proc la 100% înseamnă ca nu mai are rezerve.
Stii,e vorba aia " daca nu ti a rămas înseamnă ca nu ti a ajuns "
Ryzen7 si i7 nu s pt jocuri,de fapt,nu pt home ușerii oricum. Si mai sunt si alte moduri de a folosi un calc in afara de gaming.

#2463
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
adrian - aia de fac ce zici tu sunt nici 5% din ce ce isi iau R7 / I7. si da, nu sunt pentru home useri, dar sunt destui home useri cu prea multi bani. nu la noi neaparat.

in plus, momentan amd a scos doar R7, asa ca doar la R7 ne referim. repet: momentan.

in 2 saptamani putem discuta pe bune si despre R5 Posted Image

PS: ce am OBS si eu si bographics e ca pe intel cel putin, cand il pui la munca si ajunge la 100%, poti face linistit alte chestii. el pe I7-le lui nu mai stiu ce i-a dat sa faca si putea sa lucreze linistit si in altceva, un prieten pe i5-u lu gik (haswell K) i-a dat o randare cu v-ray si putea sa si lucreze in autocad in paralel fara nici o problema, desi procesoru era 100%.

in randari si alte cele procesorul intotdeauna va sta 100%, diferenta o consta in timpul petrecut la randare. si nush daca ai obs, dar dublu threads nu inseamna timp la jumate.

Edited by shmu, 29 March 2017 - 23:44.


#2464
adrianmc1912

adrianmc1912

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 13.03.2017
Uite @shmu,cred ca aici gresesti.
Ceva mai demult,9-10 ani... când ma documentasem la blana privitor la componente , caracteristici am făcut câteva sisteme pt prieteni. Si sisteme aproape high end. Si au fost mai multe pt productie,mult mai multe decât pt gaming.
Atat ca cei cu gamingul,home userii cu prea multi bani sunt mai vocali.
Nu stiu si cat de relevanti sunt ca procent însă...
Acum am vaz msj editat...
Sigur ca dublu threads nu înseamnă jumătate de timp...
Pt cine are de munca si 50% in plus la dublu threads e bine. Chiar f bine. Mai ales la aceiasi bani ???

Edited by adrianmc1912, 29 March 2017 - 23:56.


#2465
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai depinde in ce cercuri de prieteni te invarti Posted Image

si repet: nu ma refer doar la noi unde salariu mediu nu e nici cat procesoru. ma refer in afara unde multi isi permit un sistem mai "high end"...

oricum cand o sa iasa R5 o sa fie alta mancare de peste. daca o sa fie suficient pe langa o GTX 1070, o sa fie un procesor bun pt gaming "NORMAL".

Edited by shmu, 29 March 2017 - 23:58.


#2466
adrianmc1912

adrianmc1912

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 13.03.2017
Aia cu sistem high end doar pt gaming sunt aia care urmăresc cifrele de la fps...
Ma rog,nu sunt gamer,dar la 50 de fps ai dublul fps ului unde percepi miscarea ca fiind fluida,ochiul uman nu poate sesiza ca sunt 50 fps sau 500 fps...,asa ca,la ce bun ?
Pe când poti observa diferenta de timp in îndeplinirea unui task.
In fine,deviem...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate