Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Cat de multa libertate v-au acordat parintii dupa implinirea varstei de 18 ani?

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#19
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013
Probabil daca erai fata iti spunea "La mine acasa nu-i maternitate" Posted Image

#20
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postvreaubacu, on 04 august 2015 - 00:47, said:

Nu am avut niciodata parinti foarte stricti, dar cu implinirea varstei de 18 ani ma asteptam la altceva, sa am libertate totala, ei inca ma limiteaza in anumite lucruri, nu este cum mi-am dorit eu, chiar daca sunt un adult, tot ei imi dicteaza inca viata Posted Image . Am 19 ani.
La voi cum e?

Si ce ai vrea sa faci asa mult dar parintii te limiteaza? Posted Image Libertate totala nu exista, parintii sunt parinti, tot se vor interesa de ce vrei sa faci/ce deja ai facut, iti vor da sfaturi si altele (ca ai 18 ani, ca ai 40 - daca vor mai trai). Deci, ce libertate "totala" vrei? Cum ti-ai imaginat varsta de 18 ani?

Edited by Arianna-D, 04 August 2015 - 02:10.


#21
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013
Auzi Initiatorule, stai asa sa te insori si sa locuiesti cu nevasta. Vei plange noaptea in perna, cu muci, dupa vremurile cand locuiai cu parintii. Posted Image

#22
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View PostGangamStyle, on 04 august 2015 - 02:12, said:

Auzi Initiatorule, stai asa sa te insori si sa locuiesti cu nevasta. Vei plange noaptea in perna, cu muci, dupa vremurile cand locuiai cu parintii. Posted Image
Da, bine!

#23
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Prietene... putini sint cei care pot contrazice ce scrie mai jos.
Independenta ti-o cistigi aratind responsabilitate si autocontrol, dind incredere celor din jur, si in special lor.
Virsta ta e frumoasa, e frumoasa tare, si trebuie sa te bucuri de ea la maxx.
S-au scris biblioteci pe tema asta.
De exemplu.... ce faci tu in casa aia, de bunavoie, din treburile care sint de facut? Cind i-ai zis mamei ultima data "auzi, esti obosita dupa job, du-te si trinteste-te juma de ora, lasa ca spal eu vasele"

Attached File  mama.jpg   58.16K   143 downloads

#24
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postvreaubacu, on 04 august 2015 - 00:56, said:


De ce trebuie sa imi castig traiul pentru a face ce vreau eu? Am peste 18 ani.

Troll evident. Puneti botul la toate timpeniile.

View PostGangamStyle, on 04 august 2015 - 01:51, said:

Io tin minte cand aveam 18 ani si am venit odata dupa 12 acasa din discoteca. Ma astepta mama in bucatarie cu lumina aprinsa si tigara in mana. Cred ca fumase trei pachete. Mi-a ars o palma de mi-au vajait urechile. Nu zic ca palma aia ar fi fost cea mai buna metoda dar am primit mesajul clar si tare si ideea din spatele palmei a fost buna.
Acum na, tu esti baiat si traiti in alte vremuri. Poate ar trebui sa te lase din cand in cand cu prietenii la un club ca nu-i crima.

Eu nu stiu ce alte vremuri, dar pe vremea mea aia care erau oameni normali plecau de acasa la 18 ani. Da, ramineau semiintretinuti de obicei dar controlul parintilor era impozibil de exercitat la sute de km distanta.
Eu din fericire n-am avut d-astea... inca de pe la 12 ani am avut libertate destul de mare iar la 16 ani deja nu mai conta la ce ora vina acasa.

#25
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013
Nu e atat chestie de vremuri cat e de fiecare familie in parte. Unele erau/sunt mai permisive, altele mai stricte si mai traditionale.

Edited by GangamStyle, 04 August 2015 - 04:28.


#26
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostGangamStyle, on 04 august 2015 - 02:03, said:

Probabil daca erai fata iti spunea "La mine acasa nu-i maternitate" Posted Image

Sa inteleg ca la 20 cineva ti s-a adresat cu "Mama!"?

#27
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Eu am 20 de ani si pot sa spun ca am primit suficienta libertate. Evident, au fost momente cand ai mei au fost mai stricti, dar cu masura.

#28
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postvreaubacu, on 04 august 2015 - 00:47, said:

Ești adult când ai salariul tău, casa ta, mașina ta. Atunci, tu faci regulile. Altfel, mulțumește-te cu faptul ca cei 18 ani îți oferă libertatea de a obține permisul de conducere și obligația de a răspunde în mod direct în fata legii. In rest, nu este decât un număr.
La multi ani!

#29
bogdaneltucu

bogdaneltucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 03.02.2007
ca sa faci ce vrei , munceste , mutate si vei face ce-ti taie capul.
SI eu am fost in situatia ta.
La varsta mea stau singur si fac ce vreau eu.Legal desigur:))
Afara este o jungla.

#30
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View Postwizardofoz, on 04 august 2015 - 03:25, said:

Eu nu stiu ce alte vremuri, dar pe vremea mea aia care erau oameni normali plecau de acasa la 18 ani. Da, ramineau semiintretinuti de obicei dar controlul parintilor era impozibil de exercitat la sute de km distanta.
Pe vremea ta da. Insa acum e extrem de greu si sa-ti gasesti un serviciu stabil la 18 ani, ce sa mai zic de gasit o chirie la pret cat de cat acceptabil intr-o locatie unde nu colcaie drogatii cu punga de prenadez.

#31
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
nu mi-au acordat mai multa .... mi-am luat-o singur plecand de acasa in lume.
Aveam nevoie de spatiu pentru a-mi intinde aripile.

Mi-a fost greu insa am reusit zic eu.

#32
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012
eu am fost liber mereu. insa am stiut ce e bine si ce nu si am stiut cat sa risc... unii au nevoie de ''the eye in the sky'' altii mai putin/unii parinti exagereaza, altii nu

#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

View Postvreaubacu, on 04 august 2015 - 00:56, said:

De ce trebuie sa imi castig traiul pentru a face ce vreau eu? Am peste 18 ani.
Ori iti bati joc de noi ori traiesti intr-un univers paralel cu al nostru !

Edited by neagu_laurentiu, 04 August 2015 - 08:53.


#34
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Nu ar fi primul care traieste intr-un univers paralel. Mai demult era pe-aici unul ce avea peste 20 de ani si se lamenta de ce parintii nu mai vor sa-l intretina din banii lor, ci il trimit sa-si caute de lucru.

#35
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
Despre ce soi de libertate vorbesti?
Dupa 18 ani, ai 19 ani. Ai impresia ca e o asa de mare diferenta intre cele doua?

Nu e!
Dupa ce termini o scoala, inveti sa faci ceva pentru care sa fii platit, iti gasesti un loc de munca si eventual te muti din casa parintilor si traiesti pe picioarele tale, atunci poti sa emiti pretentii de libertate. Pana atunci, ciocu' mic si joc de glezne.

Edited by LordRaptor, 04 August 2015 - 08:57.


#36
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postvreaubacu, on 04 august 2015 - 00:47, said:

Nu am avut niciodata parinti foarte stricti, dar cu implinirea varstei de 18 ani ma asteptam la altceva, sa am libertate totala, ei inca ma limiteaza in anumite lucruri, nu este cum mi-am dorit eu, chiar daca sunt un adult, tot ei imi dicteaza inca viata Posted Image . Am 19 ani.
La voi cum e?
Au legitimitate in a restrictiona ceea ce faci in casa in functie de deranjul creat si eventual ce faci cu banii lor.

Nu au nici un fel de legitimitate in a-ti impune chestii ce tin de viata ta: cu ce fata vorbesti, ce prieteni ai, ce locuri frecventezi, ce religie practici, ce hobby-uri ai, ce mananci, daca consumi alcool, samd...

Ca o paranteza, eu sunt de parere ca copiii ar trebui sa devina co-proprietari pe locuintele parintilor, de la nastere... intr-o lume ideala(si chiar in unele tari actuale) ar fi posibil sa pleci daca iti garanteaza cineva un loc de munca care sa acopere costul chiriei sau ratei unei locuinte + un minim de trai decent... in capitalism si mai ales intr-o tara cu o economie ca a romaniei, posibilitatea asta exista doar pentru unii, care nu cred ca sunt majoritatea... iar sa te supui regulilor parintilor din cauza unei disfunctionalitati economico-sociale a tarii in raport cu asteptarile, mi se pare absurd... povestile cu "eu cum putut?" nu pot fi folosite ca argumente, oamenii si situatiile lor sunt foarte diferite...

Edited by MrReason, 04 August 2015 - 09:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate