Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Citate din Biblie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
126 replies to this topic

#37
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013
Isus i -a răspuns: ,,Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, şi cu tot cugetul tău.``,,Aceasta este cea dintîi, şi cea mai mare poruncă. Iar a doua, asemenea ei, este: ,Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.` În aceste două porunci se cuprinde toată Legea şi Proorocii.`` - [Matei 22:37-40]

Fiindcă atît de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentruca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţa vecinică. - [Ioan 3:16]

Mai pe sus de toate, să aveţi o dragoste ferbinte unii pentru alţii, căci dragostea acopere o sumedenie de păcate. - [1 Petru 4:8]

16. În aceasta am cunoscut iubirea: că El Şi-a pus sufletul Său pentru noi, şi noi datori suntem să ne punem sufletele pentru fraţi.   
17.  Iar cine are bogăţia lumii acesteia şi se uită la fratele său care este în nevoie şi îşi închide inima faţă de el, cum rămâne în acela dragostea lui Dumnezeu?   
18.  Fiii mei, să nu iubim cu vorba, numai din gură, ci cu fapta şi cu adevărul.   
19.  În aceasta vom cunoaşte că suntem din adevăr şi în faţa lui Dumnezeu vom afla odihnă inimii noastre,   
20.  Fiindcă, dacă ne osândeşte inima noastră, Dumnezeu este mai mare decât inima noastră şi ştie toate.   
21.  Iubiţilor, dacă inima noastră nu ne osândeşte, avem îndrăznire către Dumnezeu.   
22.  Şi orice cerem, primim de la El, pentru că păzim poruncile Lui şi cele plăcute înaintea Lui facem.   
23. Şi aceasta este porunca Lui, ca să credem întru numele lui Iisus Hristos, Fiul Său, şi să ne iubim unul pe altul, precum ne-a dat poruncă.   
24.  Cel ce păzeşte poruncile Lui rămâne în Dumnezeu şi Dumnezeu în el; şi prin aceasta cunoaştem că El rămâne în noi, din Duhul pe care ni L-a dat.[1 Ioan 3:16-24]

Edited by leul_tau, 03 March 2016 - 07:17.


#38
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013
Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel


Capitolul 7
1. Cât despre cele ce mi-aţi scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.  
2.Dar din cauza desfrânării, fiecare să-şi aibă femeia sa şi fiecare femeie să-şi aibă bărbatul său.   
3. Bărbatul să-i dea femeii iubirea datorată, asemenea şi femeia bărbatului.
4. Femeia nu este stăpână pe trupul său, ci bărbatul; asemenea nici bărbatul nu este stăpân pe trupul său, ci femeia.
5.Să nu vă lipsiţi unul de altul, decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciţi cu postul şi cu rugăciunea, şi iarăşi să fiţi împreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neînfrânării voastre.   
6. Şi aceasta o spun ca un sfat, nu ca o poruncă.
7. Eu voiesc ca toţi oamenii să fie cum sunt eu însumi. Dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul aşa, altul într-alt fel.
8. Celor ce sunt necăsătoriţi şi văduvelor le spun: Bine este pentru ei să rămână ca şi mine.   
9.Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă.
10.  Iar celor ce sunt căsătoriţi, le poruncesc, nu eu, ci Domnul: Femeia să nu se despartă de bărbat!
11.  Iar dacă s-a despărţit, să rămână nemăritată, sau să se împace cu bărbatul său; tot aşa bărbatul să nu-şi lase femeia.
12.  Celorlalţi le grăiesc eu, nu Domnul: Dacă un frate are o femeie necredincioasă, şi ea voieşte să vieţuiască cu el, să nu o lase.
...

Edited by leul_tau, 03 March 2016 - 09:16.


#39
veteran_x

veteran_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 908
  • Înscris: 01.05.2013
Domnilor va rog sa ma ajutati cu gasirea versetelor ce ataca problema unei incaierari, Gog, Magog.
Am gasit cu ceva timp in urma o trimetere la versetele respective am citit, dar dupa un timp cand am vrut sa recitesc nu le-am mai gasit,Posted Image   parca le-a mutat cineva din locul ala ca nu mai dau....neam...de ele.

#40
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013
raspuns de pe net despre Gog si Magog :

Ezechiel 38:2–3
  • 2 „Fiul* omului, întoarce-te** cu faţa spre Gog†, din ţara lui Magog, spre domnul Roşului, Meşecului†† şi Tubalului, şi proroceşte împotriva lui!
  • * Ezec 39:1; ** Ezec 35:2; Ezec 35:3; † Apoc 20:8; †† Ezec 32:26;
  • 3 Şi spune: ‘Aşa vorbeşte Domnul, Dumnezeu: «Iată, am necaz pe tine, Gog, domnul Roşului, Meşecului şi Tubalului!

Edited by leul_tau, 09 March 2016 - 15:56.


#41
veteran_x

veteran_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 908
  • Înscris: 01.05.2013
Multumesc. Posted Image

#42
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013
Matei 11:28 / VDC

Veniţi la Mine, toţi cei trudiţi şi împovăraţi, şi Eu vă voi da odihnă.


sursa: http://cespunebiblia...rgie-spirituala

Iosua 1:8-9 / VDC

Cartea aceasta a legii să nu se depărteze de gura ta; cugetă asupra ei zi şi noapte, căutînd să faci tot ce este scris în ea; căci atunci vei izbîndi în toate lucrările tale, şi atunci vei lucra cu înţelepciune. Nu ţi-am dat Eu oare porunca aceasta: ,Întăreşte-te şi îmbărbătează-te? Nu te înspăimînta şi nu te îngrozi, căci Domnul, Dumnezeul tău, este cu tine în tot ce vei face."

Efeseni 6:10-20 / VDC

Încolo, fraţilor, întăriţi-vă în Domnul şi în puterea tăriei Lui. Îmbrăcaţi-vă cu toată armătura lui Dumnezeu, ca să puteţi ţinea pept împotriva uneltirilor diavolului. Căci noi n'avem de luptat împotriva cărnii şi sîngelui, ci împotriva căpeteniilor, împotriva domniilor, împotriva stăpînitorilor întunerecului acestui veac, împotriva duhurilor răutăţii cari sînt în locurile cereşti. De aceea, luaţi toată armătura lui Dumnezeu, ca să vă puteţi împotrivi în ziua cea rea, şi să rămîneţi în picioare, după ce veţi fi biruit totul. Staţi gata dar, avînd mijlocul încins cu adevărul, îmbrăcaţi cu platoşa neprihănirii, avînd picioarele încălţate cu rîvna Evangheliei păcii. Pe deasupra tuturor acestora, luaţi scutul credinţei, cu care veţi putea stinge toate săgeţile arzătoare ale celui rău. Luaţi şi coiful mîntuirii şi sabia Duhului, care este Cuvîntul lui Dumnezeu. Faceţi în toată vremea, prin Duhul, tot felul de rugăciuni şi cereri. Vegheaţi la aceasta, cu toată stăruinţa, şi rugăciune pentru toţi sfinţii, şi pentru mine, ca, oridecîteori îmi deschid gura, să mi se dea cuvînt, ca să fac cunoscut cu îndrăzneală taina Evangheliei,...

Edited by leul_tau, 10 March 2016 - 09:25.


#43
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013
Sfânta Evanghelie după Matei
Cap. 8
12. Iar fiii împărăţiei vor fi aruncaţi în întunericul cel mai din afară; acolo va fi plângerea şi scrâşnirea dinţilor.
Cap. 13
42. Şi-i vor arunca pe ei în cuptorul cu foc; acolo va fi plângerea şi scrâşnirea dinţilor.
50. Şi îi vor arunca în cuptorul cel de foc; acolo va fi plângerea şi scrâşnirea dinţilor.
Cap. 22   
1.  Şi, răspunzând, Iisus a vorbit iarăşi în pilde, zicându-le:   
2.  Împărăţia cerurilor asemănatu-s-a omului împărat care a făcut nuntă fiului său.   
3. Şi a trimis pe slugile sale ca să cheme pe cei poftiţi la nuntă, dar ei n-au voit să vină.
4. Iarăşi a trimis alte slugi, zicând: Spuneţi celor chemaţi: Iată, am pregătit ospăţul meu; juncii mei şi cele îngrăşate s-au junghiat şi toate sunt gata. Veniţi la nuntă.
5. Dar ei, fără să ţină seama, s-au dus: unul la ţarina sa, altul la neguţătoria lui;   
6.   Iar ceilalţi, punând mâna pe slugile lui, le-au batjocorit şi le-au ucis.
7.  Şi auzind împăratul de acestea, s-a umplut de mânie, şi trimiţând oştile sale, a nimicit pe ucigaşii aceia şi cetăţii lor i-au dat foc.   
8. Apoi a zis către slugile sale: Nunta este gata, dar cei poftiţi n-au fost vrednici.
9.   Mergeţi deci la răspântiile drumurilor şi pe câţi veţi găsi, chemaţi-i la nuntă.
10.  Şi ieşind slugile acelea la drumuri, au adunat pe toţi câţi i-au găsit, şi răi şi buni, şi s-a umplut casa nunţii cu oaspeţi.
11.Iar intrând împăratul ca să privească pe oaspeţi, a văzut acolo un om care nu era îmbrăcat în haină de nuntă,   
12. Şi i-a zis: Prietene, cum ai intrat aici fără haină de nuntă? El însă a tăcut.
13. Atunci împăratul a zis slugilor: Legaţi-l de picioare şi de mâini şi aruncaţi-l în întunericul cel mai din afară. Acolo va fi plângerea şi scrâşnirea dinţilor.
14. Căci mulţi sunt chemaţi, dar puţini aleşi.
15.   Atunci s-au dus fariseii şi au ţinut sfat ca să-L prindă pe El în cuvânt.
...

Cap. 24
39.   Şi n-au ştiut până ce a venit potopul şi i-a luat pe toţi, la fel va fi şi venirea Fiului Omului.   
40. Atunci, din doi care vor fi în ţarină, unul se va lua şi altul se va lăsa.
41.  Din două care vor măcina la moară, una se va lua şi alta se va lăsa.   
42.  Privegheaţi deci, că nu ştiţi în care zi vine Domnul vostru.
43. Aceea cunoaşteţi, că de-ar şti stăpânul casei la ce strajă din noapte vine furul, ar priveghea şi n-ar lăsa să i se spargă casa.   
44.  De aceea şi voi fiţi gata, că în ceasul în care nu gândiţi Fiul Omului va veni.
45.  Cine, oare, este sluga credincioasă şi înţeleaptă pe care a pus-o stăpânul peste slugile sale, ca să le dea hrană la timp?   
46.  Fericită este sluga aceea, pe care venind stăpânul său, o va afla făcând aşa.
47.  Adevărat zic vouă că peste toate avuţiile sale o va pune.   
48. Iar dacă acea slugă, rea fiind, va zice în inima sa: Stăpânul meu întârzie,   
49.  Şi va începe să bată pe cei ce slujesc împreună cu el, să mănânce şi să bea cu beţivii,   
50.  Veni-va stăpânul slugii aceleia în ziua când nu se aşteaptă şi în ceasul pe care nu-l cunoaşte,
51. Şi o va tăia din dregătorie şi partea ei o va pune cu făţarnicii. Acolo va fi plângerea şi scrâşnirea dinţilor.
...
Cap. 25
30. Iar pe sluga netrebnică aruncaţi-o întru întunericul cel mai din afară. Acolo va fi plângerea şi scrâşnirea dinţilor.

Sfânta Evanghelie după Luca
Cap. 13
28. Acolo va fi plângerea şi scrâşnirea dinţilor, când veţi vedea pe Avraam şi pe Isaac şi pe Iacov şi pe toţi proorocii în Împărăţia lui Dumnezeu, iar pe voi aruncaţi afară.

Edited by leul_tau, 12 March 2016 - 17:05.


#44
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013
Sfânta Evanghelie după Ioan


Ioan 15

1. Eu sunt adevarata Vita, si Tatal Meu este Vierul.
2. Pe orice mladita care este in Mine, si n-aduce rod, El o taie; si pe orice mladita care aduce rod, o curata, ca sa aduca si mai mult rod.
3. Acum voi sunteti curati, din pricina Cuvantului pe care vi l-am spus.
4. Ramaneti in Mine, si Eu voi ramane in voi. Dupa cum mladita nu poate aduce rod de la sine, daca nu ramane in vita, tot asa nici voi nu puteti aduceti rod, daca nu ramaneti in Mine.
5. Eu sunt Vita, voi sunteti mladitele. Cine ramane in Mine si in cine raman Eu aduce mult rod; caci despartiti de Mine nu puteti face nimic.
6. Daca nu ramane cineva in Mine, este aruncat afara, ca mladita neroditoare, si se usuca; apoi mladitele uscate sunt stranse, aruncate in foc, si ard.
7. Daca ramaneti in Mine si daca raman in voi cuvintele Mele, cereti orice veti vrea, si vi se va da.
8. Daca aduceti mult rod, prin aceasta Tatal Meu va fi proslavit; si voi veti fi astfel ucenicii Mei.
9. Cum M-a iubit pe Mine Tatal, asa v-am iubit si Eu pe voi. Ramaneti in dragostea Mea.
10. Daca paziti poruncile Mele, veti ramane in dragostea Mea, dupa cum si Eu am pazit poruncile Tatalui Meu si raman in dragostea Lui.
11. V-am spus aceste lucruri, pentru ca bucuria Mea sa ramana in voi, si bucuria voastra sa fie deplina.
12. Aceasta este porunca Mea: sa va iubiti unii pe altii, cum v-am iubit Eu.
13. Nu este mai mare dragoste decat sa-si dea cineva viata pentru prietenii sai.
14. Voi sunteti prietenii Mei, daca faceti ce va poruncesc Eu.
15. Nu va mai numesc robi, pentru ca robul nu stie ce face stapanul sau; ci v-am numit prieteni, pentru ca v-am facut cunoscut tot ce am auzit de la Tatal Meu.
16. Nu voi M-ati ales pe Mine; ci Eu v-am ales pe voi; si v-am randuit sa mergeti si sa aduceti rod, si roada voastra sa ramana, pentru ca orice veti cere de la Tatal, in Numele Meu, sa va dea.
17. Va poruncesc aceste lucruri, ca sa va iubiti unii pe altii.
18. Daca va uraste lumea, stiti ca pe Mine M-a urat inaintea voastra.
19. Daca ati fi din lume, lumea ar iubi ce este al ei; dar, pentru ca nu sunteti din lume si pentru ca Eu v-am ales din mijlocul lumii, de aceea va uraste lumea.
20. Aduceti-va aminte de vorba pe care v-am spus-o: "Robul nu este mai mare decat stapanul sau." Daca M-au prigonit pe Mine, si pe voi va vor prigoni; daca au pazit cuvantul Meu, si pe al vostru il vor pazi.
21. Dar va vor face toate aceste lucruri pentru Numele Meu, pentru ca ei nu cunosc pe Cel ce M-a trimis.
22. Daca n-as fi venit si nu le-as fi vorbit, n-ar avea pacat; dar acum n-au nicio dezvinovatire pentru pacatul lor.
23. Cine Ma uraste pe Mine uraste si pe Tatal Meu.
24. Daca n-as fi facut intre ei lucrari pe care nimeni altul nu le-a facut, n-ar avea pacat; dar acum le-au si vazut, si M-au urat si pe Mine si pe Tatal Meu.
25. Dar lucrul acesta s-a intamplat ca sa se implineasca vorba scrisa in Legea lor: "M-au urat fara temei."
26. Cand va veni Mangaietorul, pe care-L voi trimite de la Tatal, adica Duhul adevarului, care purcede de la Tatal, El va marturisi despre Mine.
27. Si voi, de asemenea, veti marturisi, pentru ca ati fost cu Mine de la inceput.

#45
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

Quote

14 Şi Moise s-a mâniat pe căpeteniile oştirii, pe căpeteniile peste o mie şi pe căpeteniile peste o sută care se întorceau de la război.
15 El le-a zis: „Cum? Aţi lăsat cu viaţă pe toate* femeile?
16 Iată*, ele sunt acelea care, după cuvântul** lui Balaam, au târât pe copiii lui Israel să păcătuiască împotriva Domnului, în fapta lui Peor, şi atunci a izbucnit urgia† în adunarea Domnului.
17 Acum dar omorâţi* pe orice prunc de parte bărbătească şi omorâţi pe orice femeie care a cunoscut pe un bărbat culcându-se cu el,
18 dar lăsaţi cu viaţă pentru voi toţi pruncii de parte femeiască şi pe toate fetele care n-au cunoscut împreunarea cu un bărbat.


#46
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postarchaeus5, on 17 aprilie 2016 - 01:24, said:


"17 Acum dar omorâţi* pe orice prunc de parte bărbătească şi omorâţi pe orice femeie care a cunoscut pe un bărbat culcându-se cu el,
18 dar lăsaţi cu viaţă pentru voi toţi pruncii de parte femeiască şi pe toate fetele care n-au cunoscut împreunarea cu un bărbat."

Daca in realitate s-au petrecut exact astfel lucrurile e ceva groaznic . In acele vremuri Moise a fost "invatat"ca trebuie sa construiasca o societate lipsita de tradatori  

Aceasta descriere are o interpretare spirituala , si anume ca orice fiinta care va avea alt "barbat " ca Domn  va pieri . De fapt e o prorocie ca cei care nu au in constinta lor caracterul lui isus si dragoste pentru acesta nu vor fi salvati pentru viata vesnica .

#47
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postpacopaco1967, on 17 aprilie 2016 - 09:10, said:

"17 Acum dar omorâţi* pe orice prunc de parte bărbătească şi omorâţi pe orice femeie care a cunoscut pe un bărbat culcându-se cu el,
18 dar lăsaţi cu viaţă pentru voi toţi pruncii de parte femeiască şi pe toate fetele care n-au cunoscut împreunarea cu un bărbat."

Daca in realitate s-au petrecut exact astfel lucrurile e ceva groaznic . In acele vremuri Moise a fost "invatat"ca trebuie sa construiasca o societate lipsita de tradatori  

Aceasta descriere are o interpretare spirituala , si anume ca orice fiinta care va avea alt "barbat " ca Domn  va pieri . De fapt e o prorocie ca cei care nu au in constinta lor caracterul lui isus si dragoste pentru acesta nu vor fi salvati pentru viata vesnica .

Am vazut ca tot Vechiul Testament este plin de interpretari spirituale de cuceriri, decimari si jefuiri de orase ... la modul spiritual desigur. Ca si porunca aia, "sa nu ucizi" ... la modul spiritual, desigur. Ca la modul practic ...? Fiecare se considera Dzeu si pune ordine in gura lui Dzeu care, la randul lui, nu se supara ... sau nu exista.

Quote

At that time we took all his towns and completely destroyed them--men, women and children. We left no survivors.

Quote

33 Domnul*, Dumnezeul nostru, ni l-a dat în mâini şi l-am** bătut, pe el şi pe fiii lui şi pe tot poporul lui.
34 I-am luat atunci toate cetăţile şi le-am nimicit* cu desăvârşire: bărbaţi, femei şi prunci i-am nimicit cu desăvârşire şi n-am lăsat să scape niciunul măcar.

Sigur este vorba de ceea ce o sa ne faca Dzeu caci ...

Quote

10 Căci Moise a zis: „Să cinsteşti pe tatăl tău şi pe mama ta”; şi: „Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit cu moartea.”
11 Voi, dimpotrivă, ziceţi: „Dacă un om va spune tatălui său sau mamei sale: „Ori cu ce te-aş putea ajuta este „Corban”, adică dat lui Dumnezeu, face bine”;
12 şi nu-l mai lăsaţi să facă nimic pentru tatăl sau pentru mama sa.
nu la VOI se adreseaza, nu? Adica la ceea ce VOI trebuie sa faceti!
Nici tu nu crezi ceea ce spui ... Posted Image
Ma rog, voi si Dzeu sunteti acelasi lucru, numai ca incercati sa pacaliti ca sa deflectati responsabilitatea culegand, in acelasi timp, autoritatea. Posted Image

Edited by archaeus5, 17 April 2016 - 10:58.


#48
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postarchaeus5, on 17 aprilie 2016 - 10:38, said:

Am vazut ca tot Vechiul Testament este plin de interpretari spirituale de cuceriri, decimari si jefuiri de orase ... la modul spiritual desigur. Ca si porunca aia, "sa nu ucizi" ... la modul spiritual, desigur. Ca la modul practic ...? Fiecare se considera Dzeu si pune ordine in gura lui Dzeu care, la randul lui, nu se supara ... sau nu exista.



Sigur este vorba de ceea ce o sa ne faca Dzeu caci ...


nu la VOI se adreseaza, nu? Adica la ceea ce VOI trebuie sa faceti!
Nici tu nu crezi ceea ce spui ... Posted Image
Ma rog, voi si Dzeu sunteti acelasi lucru, numai ca incercati sa pacaliti ca sa deflectati responsabilitatea culegand, in acelasi timp, autoritatea. Posted Image
Dragul meu , daca vei cauta in postarile mele vei gasi afirmatii de genul "biblia inspiratie satanica pe alocuri " si sustin acest lucru cu argumente pe care le voi prezenta la cerere .
Toate evenimentele scrise in biblie au fost reale , acele ucideri , razboaie si multe alte grozavii . Problema  e ce invata fiecare din ele . Ucideri in numele lui dumnezeu se fac si astazi la mii de ani distanta de epoca tribala si nu vezi ca s-ar fi schimbat prea multe in gândirea umana . Deci ucigasi vor fi mereu indiferent ce scuze gasesc acestia .

Toate scrierile sunt invataturi pentru eternitatea care a vestit-o isus . In biblie femeie inseamna biserica (suma credinciosilor) , deci acele femei care n-au cunoscut barbat sunt lasate sa traiasca inseamna ce spune si isus "ferice de cei saraci cu duhul caci aceia vor mosteni imparatia cereasca " . Un caracter neprihanit va fi inviat pentru vesnicie .
Eu nu incerc sa caut motivatii/scuze celor care comiteau crime caci si azi sunt multi care vor face crime pentru a-si apara familia, tara, avutiile  indiferent cat de bun se cred . Asa e "setat" omul sa fie ucigas in momente de criza sau când vrea puterea .
Biblia trebuie sa vezi daca tot timpul trebuie interpretata din prisma unui spirit impaciuitor/iubitor iar acolo unde e contrazis acest spirit e inspiratie satanica atat pentru acele vremuri cat si pentru azi , insa pentru viata vesnica are rol  preventiv .

#49
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postpacopaco1967, on 17 aprilie 2016 - 11:36, said:

trebuie interpretata din prisma unui spirit impaciuitor/iubitor iar acolo unde e contrazis acest spirit e inspiratie satanica
Pentru omul credincios, Biblia are, printre altele, rolul de busola morala. Omul credincios este invatat ca moralitatea vine de la d-zeu, prin Biblie.

Insa ceea ce spui tu implica faptul ca omul poate sa judece si singur ce e bine si ce e rau, chiar si cand citeste textul biblic.

Afirmatia ta este o recunoastere a faptului ca moralitatea nu vine din Biblie, ci trebuie cautata in alta parte.

Edited by kolfleading, 17 April 2016 - 17:33.


#50
BadAstronomy

BadAstronomy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 15.07.2014

View Postkolfleading, on 17 aprilie 2016 - 17:31, said:



Afirmatia ta este o recunoastere a faptului ca moralitatea nu vine din Biblie, ci trebuie cautata in alta parte.

O prostie. Ori exista un etalon la care ne raportam toti, ori nu exista moralitate ci doar pareri individuale despre bine si rau.
In cazul relatat de Biblie, daca oamenii ar studia Biblia in loc sa caute pe net pasaje din astea strong cu care sa le dea crestinilor in cap, o sa vada ca Dumnezeu i-a pasuit pe oamenii aia sute de ani. Apoi sigur ca a venit urgia, ca asa se intampla intotdeauna - oamenii isi fac de cap si ajung sa faca lucruri inimaginabile pentru ca nu-i asa - moralitatea trebuie cautata in alta parte, dupa care vine nota de plata.
De ce e rau ca le-a poruncit evreilor sa-i distruga ?

#51
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkolfleading, on 17 aprilie 2016 - 17:31, said:

Pentru omul credincios, Biblia are, printre altele, rolul de busola morala. Omul credincios este invatat ca moralitatea vine de la d-zeu, prin Biblie.

Insa ceea ce spui tu implica faptul ca omul poate sa judece si singur ce e bine si ce e rau, chiar si cand citeste textul biblic.

Afirmatia ta este o recunoastere a faptului ca moralitatea nu vine din Biblie, ci trebuie cautata in alta parte.
Corect , moralitatea nu vine din biblie , aplicarea normelor din biblie duce mai degraba la un legalism tampit  cu rezultate dezasturoase . Efectele se vad , peste 90% din religiosi fiind incapabili sa judece corect si se lasa manati ca vitele de lideri  fara scrupule .
Credinta mea nu vine doar din biblie , moralitatea nu am primit-o prin ea ci s-a nascut in mine ca urmare a intelegerii binelui si raului folosindu-mi ratiunea, sentimentele dar si din agresiunea societatii/mediului .
Aveam doua cai si de ales una , sa ma transforma intr-o fiara care face "dreptate "  sau sa ignor complet agresiunea mediului din care fac parte . Prima te distruge spiritual , devii rotita care la rândul tau distrugi si pe altii facand omogena societatea . Am ales a doua cale doar pentru ca am inteles ca nu trebuie sa pun si eu umarul la distrugerea altor constinte .

#52
BadAstronomy

BadAstronomy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 15.07.2014

View Postpacopaco1967, on 18 aprilie 2016 - 09:01, said:

Corect , moralitatea nu vine din biblie , aplicarea normelor din biblie duce mai degraba la un legalism tampit  cu rezultate dezasturoase . Efectele se vad , peste 90% din religiosi fiind incapabili sa judece corect si se lasa manati ca vitele de lideri  fara scrupule .
Credinta mea nu vine doar din biblie , moralitatea nu am primit-o prin ea ci s-a nascut in mine ca urmare a intelegerii binelui si raului folosindu-mi ratiunea, sentimentele dar si din agresiunea societatii/mediului .

E rau sa ucizi copii nenascuti ? E mai putin rau decat sa ucizi copii nascuti ? Ce iti spun ratiunea si sentimentele ?

#53
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostBadAstronomy, on 18 aprilie 2016 - 09:09, said:


1 E rau sa ucizi copii nenascuti ?

2 E mai putin rau decat sa ucizi copii nascuti ? Ce iti spun ratiunea si sentimentele ?
1 Un fat nu este copil pentru ca nu are constinta . De aceea se foloseste expresia "copil " pentru ca devin copia experientelor vietii noastre  abia când devin constinte . Nu e rau dar nici bine nu e obiceiul de a face sex neprotejat pentru a intrerupe sarcina la scurt timp . Legea are si o stipulare  , când fatul pune in pericol viata purtatoarei este eliminat .
Nu e crima sa elimini fatul .

2 Când s-au nascut incepe sa prinda contur constinta in formare , daca la primele luni ale vietii copilului parintii sunt atasati extrem de mult de noul nascut pierederea lui produce drama in constinta parintilor doar , nu si in constinta apropiatilor .

Uciderea sau moartea cuiva trebuie considerata pierdere doar din prisma constintei celui care a murit , cu alte cuvinte nimanui nu ii va parea rau de moartea/uciderea unui criminal sau dictator indiferent de statulul lui , dar o fiinta iubita , neprihanita , vesela, cunoscuta de multa lume produce drame mari .
Selectia mea e in functie de caracterul persoanei , si cred ca multi adera la principiul asta .Nu conteaza ca e credincios sau ateu ci conteaza ce anume a ales sa fie in viata . Un isus sau un Barnaba .

#54
BadAstronomy

BadAstronomy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 15.07.2014

View Postpacopaco1967, on 18 aprilie 2016 - 09:27, said:

1 Un fat nu este copil pentru ca nu are constinta . De aceea se foloseste expresia "copil " pentru ca devin copia experientelor vietii noastre  abia când devin constinte . Nu e rau dar nici bine nu e obiceiul de a face sex neprotejat pentru a intrerupe sarcina la scurt timp . Legea are si o stipulare  , când fatul pune in pericol viata purtatoarei este eliminat .
Nu e crima sa elimini fatul .

2 Când s-au nascut incepe sa prinda contur constinta in formare , daca la primele luni ale vietii copilului parintii sunt atasati extrem de mult de noul nascut pierederea lui produce drama in constinta parintilor doar , nu si in constinta apropiatilor .

Uciderea sau moartea cuiva trebuie considerata pierdere doar din prisma constintei celui care a murit , cu alte cuvinte nimanui nu ii va parea rau de moartea/uciderea unui criminal sau dictator indiferent de statulul lui , dar o fiinta iubita , neprihanita , vesela, cunoscuta de multa lume produce drame mari .
Selectia mea e in functie de caracterul persoanei , si cred ca multi adera la principiul asta .Nu conteaza ca e credincios sau ateu ci conteaza ce anume a ales sa fie in viata . Un isus sau un Barnaba .

Deci tu esti crestin si crezi ca e ok sa faci avort. Mai ales ca asa zice legea. :)
Ce te faci ca sunt unii care cred ca nu-i ok sa-i ucizi. Si altii care cred ca-i ok sa-i omori pana pe la 3 ani. Si altii care cred ca-i ok sa-i omori oricum, ca si asa suntem prea multi. Care e motivul pentru care ai crede ca aia-s imorali in timp ce tu esti o persoana morala ? Doar pentru ca asa zice "legea" ? :)
Legea zicea multe, de exemplu cu 100 de ani in urma cand ratiunea si sentimentele unora au dat nastere ideilor eugenice, legea spunea ca e ok sa-i omori sau sterilizezi pe unii care nu se incadrau in tiparul majoritatii, sau nu erau chiar utili pentru restul. Sau legea de pe timpul lui Hitler spunea ca e ok sa scapi de rasele inferioare.

E culmea ca oamenii vorbesc despre moralitate in afara religiei dupa care vorbesc despre "selectia mea". In afara cazului in care tu esti Dumnezeu si decizi ce e bine si rau, "selectia ta" e doar o parere. La fel cum si Mein Kampf e doar o parere. Impartasita sau nu de altii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate