Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Citate din Biblie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
126 replies to this topic

#19
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Post_-AppleS-_, on 06 august 2015 - 11:01, said:

Cel mai important citat din geneza , complotul lui dzeu impotriva omului .
Este vorba doar de cei care se bazeaza pe stiinta, acestora Dumnezeu le pune piedici

View PostIztaccihuatl, on 06 august 2015 - 11:46, said:

Dumnezeu, cel care crezi ca nu exista?

Omul devenise ca (asemanator) El si sufletele aflate in lumea spirituala, nu identic. Ca urmare, era firesc sa nu aiba acces la acea lume mintea umana (omul) care, chiar de cunoscuse binele si raul, era/este/va fi mereu incapabila sa nu penduleze intre ele.
Pastrand proportiile, omul ar permite intrarea la un concert de muzica clasica a unor indivizi despre care stie sigur ca, mai devreme sau mai tarziu, vor incepe sa vocifereze si sa fluiere?

La budisti e altfel
Tu ca budista ai fost emanata de burta zeului brahman
Iar femeile au fost emanate doar cu scopul prostitutiei zeilor

Vacile in schimb sunt considerate mai superioare

Edited by altul2, 06 August 2015 - 15:17.


#20
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Versetele citate din Biblie ( cartea: Ezechiel / capitolul: 4 / versete: 9-16 ):

12. "(...) Hrana s-o mănânci ca turte de orz, pe care le vei coace în faţa lor cu balegă de om."
13. Şi Domnul a zis: „Aşa îşi vor mânca pâinea spurcată copiii lui Israel printre neamurile printre care îi voi izgoni."
14. Eu am zis: "Ah! Doamne, Dumnezeule, iată, sufletul meu n-a fost pângărit niciodată; (...)"
15. El mi-a răspuns: "Ei bine, iată că îţi dau balegă de bou în loc de balegă omenească, şi-ţi vei face pâinea pe ea."

Coprofagie a la dzeu.

#21
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

View Postarchaeus5, on 29 iulie 2015 - 16:32, said:

Incep eu cu ceva care ar tubura chiar si pe personajul principal din American Psycho ... Dzeu se pare ca este un fel de proxenet pervers caruia ii place sa vada un incest lesbi demn de filmele de groaza.
1.  Şi a fost iarăşi cuvântul Domnului către mine şi mi-a zis:
2.  "Fiul omului, au fost odată două femei, fiicele unei mame;
3.  Şi acestea s-au desfrânat în tinereţea lor, s-au desfrânat în Egipt. Acolo sânul lor a fost atins şi trupul lor feciorelnic acolo a fost pângărit.[...]
Ohola este Samaria şi Oholiba este Ierusalimul.[...]
9.  De aceea am dat-o şi în mâna amanţilor ei, în mâinile Asirienilor, după care înnebunea.
10.  Aceştia au dezvelit ruşinea ei şi au luat pe fiii ei şi pe fiicele ei, iar pe ea au ucis-o cu sabia. Şi a ajuns ea de ocară între femei, după ce a fost osândită.[...]
11.  Sora ei, Oholiba, a văzut aceasta şi a fost şi mai stricată în poftele sale şi desfrânările ei au întrecut pe ale surorii sale.[...]
22.  De aceea, Oholiba, aşa zice Domnul Dumnezeu: Iată, Eu voi aţâţa împotriva ta pe amanţii tăi[...]
25.  Şi voi întoarce zelul Meu împotriva ta, şi ei se vor purta cu tine cu urgie; îţi vor tăia nasul şi urechile, iar celelalte ale tale vor cădea de sabie. Lua-vor pe fiii şi pe fiicele tale, iar celelalte ale tale de foc vor fi mâncate.[...]
31.  Ai mers pe calea surorii tale şi de aceea îţi voi da în mână şi paharul ei.
32.  Aşa zice Domnul Dumnezeu: Vei bea paharul surorii tale, cel adânc şi larg, şi vei ajunge de râs şi de batjocură, căci este mare paharul acesta. [...]
34.  Şi tu îl vei bea, îl vei goli şi cioburile lui le vei roade şi-ţi vei sfâşia pieptul; că Eu am spus aceasta, zice Domnul Dumnezeu.
Iezekiel cap 23
Mai @archaeus5, tu dormi bine noaptea?
Intreb pentru ca una din cele mai evoluate natii din lume isi omoara concetatenii care gresesc printr-un sistem justitiar la fel de evoluat.
Dupa parerea ta, Statele Unite ale Americii sunt evoluate sau inapoiate? La civilizatie ma refer, nu la cucurile din capul tau, alea is la alt capitol: "Cum visam frumos".

Ieşirea - a doua carte a lui Moise
Cap. 21
14. Dacă însă va ucide cineva pe aproapele său cu bună ştiinţă şi cu vicleşug şi va fugi la altarul Meu, şi de la altarul Meu să-l iei şi să-l omori.


E oribil, asa-i?

Nu ti se pare [cateodata] ca exista in lume cam multi oameni care sunt  "personaje principale din American Psycho"?
Si tot se inmultesc frate, in numele idealurilor pure tot mai multi nebuni trag fraiele in lumea asta [tu te supui legilor in vigoare, probabil esti cetatean model, la tine nu se pune].
Tu pe ce lume traiesti? Nu te superi ca intreb.

Ai fi de acord sa construim mai multe puscarii [ca de educatie suntem lamuriti]?

Edited by Ayami, 07 August 2015 - 07:45.


#22
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostVersetele citate din Biblie ( cartea: Marcu / capitolul: 16 / versete: 17-18 ) said:

Iată semnele care vor însoţi pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi; vor lua în mână şerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; îşi vor pune mâinile peste bolnavi, şi bolnavii se vor însănătoşa.
Deci teistii nu mor dupa ce beau otrava . Ce ziceti va tine sa beti un pahar de otrava ? Doar asa ca sa demonstrati ca biblia nu zice tampenii.

#23
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Post_-AppleS-_, on 08 august 2015 - 15:32, said:

Deci teistii nu mor dupa ce beau otrava . Ce ziceti va tine sa beti un pahar de otrava ? Doar asa ca sa demonstrati ca biblia nu zice tampenii.

Prima data trebuie sa demonstreze ateul ca e maimuta.

#24
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Post_-AppleS-_, on 07 august 2015 - 07:32, said:

Versetele citate din Biblie ( cartea: Ezechiel / capitolul: 4 / versete: 9-16 ):

12. "(...) Hrana s-o mănânci ca turte de orz, pe care le vei coace în faţa lor cu balegă de om."
13. Şi Domnul a zis: „Aşa îşi vor mânca pâinea spurcată copiii lui Israel printre neamurile printre care îi voi izgoni."
14. Eu am zis: "Ah! Doamne, Dumnezeule, iată, sufletul meu n-a fost pângărit niciodată; (...)"
15. El mi-a răspuns: "Ei bine, iată că îţi dau balegă de bou în loc de balegă omenească, şi-ţi vei face pâinea pe ea."

Coprofagie a la dzeu.

Aham, de ex. un parinte ii spune copilului: "daca nu-ti bei laptele, nu ai voie la joaca"; daca scoatem din context, rezulta sechestrare de persoana.

Edited by overseas, 24 August 2015 - 11:17.


#25
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

Quote

12 Au făcut legământ să caute pe Domnul, Dumnezeul părinţilor lor, din toată inima şi din tot sufletul lor,
13 şi oricine nu căuta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorât, fie mic, fie mare, fie bărbat, fie femeie.
14 Au jurat credinţă Domnului cu glas tare, cu strigăte de bucurie şi cu sunet de trâmbiţe şi de buciume;
15 tot Iuda s-a bucurat de jurământul acesta, căci juraseră din toată inima lor, căutaseră pe Domnul de bunăvoia lor şi-L găsiseră. Şi Domnul le-a dat odihnă de jur împrejur.
2 Cronici 15

Edited by archaeus5, 27 August 2015 - 11:23.


#26
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postaltul2, on 08 august 2015 - 15:38, said:

Prima data trebuie sa demonstreze ateul ca e maimuta.

Si tu esti o maimuta. Cu totii suntem ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vOVS9zotSqM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum inceteaza cu OFF-TOPIC-ul.

Edited by archaeus5, 27 August 2015 - 11:56.


#27
jojo88

jojo88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 30.04.2015

View Postarchaeus5, on 27 august 2015 - 11:56, said:

Si tu esti o maimuta. Cu totii suntem ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vOVS9zotSqM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum inceteaza cu OFF-TOPIC-ul.

Bine, deci tu zici ca faptul e demonstrat..

Pasul doi e sa demonstrezi reciproca, anume ca maimuta e om! Ia sa te vedem!

View Postarchaeus5, on 27 august 2015 - 11:22, said:

2 Cronici 15

LOL! Ca unii musulmani din ziua de azi!
Multumiri ca aduci argumente care ar mai putea sa ii dezmeticeasca pe fanii VT!

#28
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postarchaeus5, on 27 august 2015 - 11:22, said:

2 Cronici 15

Nu se mai pune problema de a fi omorati.
Se poate folosi pedeapsa cu inchisoarea de exemplu, sau alte forme coercitive.
Oricum e clar ca trebuie facut ceva cu cei care ii desconsidera pe oameni si ii fac maimute

#29
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postaltul2, on 27 august 2015 - 13:13, said:

Nu se mai pune problema de a fi omorati.
Se poate folosi pedeapsa cu inchisoarea de exemplu, sau alte forme coercitive.
Oricum e clar ca trebuie facut ceva cu cei care ii desconsidera pe oameni si ii fac maimute
Asta inseamna sa le iei dreptul la a-si exprima opiniile ... te rog nu mai posta asa ceva pe forum.

#30
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

Quote

Every person must be subject to the governing authorities, for no authority exists except by God’s permission.[a] The existing authorities have been established by God, 2 so that whoever resists the authorities opposes what God has established, and those who resist will bring judgment on themselves. 3 For the authorities are not a terror to good conduct, but to bad. Would you like to live without being afraid of the authorities? Then do what is right, and you will receive their approval. 4 For they are God’s servants, working for your good.
But if you do what is wrong, you should be afraid, for it is not without reason that they bear the sword. Indeed, they are God’s servants to administer punishment[b] to anyone who does wrong. 5 Therefore, it is necessary for you to be acquiescent to the authorities,[c] not only for the sake of God’s[d] punishment,[e] but also for the sake of your own conscience. 6 This is also why you pay taxes. For rulers[f] are God’s servants faithfully devoting themselves to their work.
Romans 13

Quote

Orice persoană trebuie să se supună autorităţilor, pentru că nu există nici o autoritate care să nu fi fost instituită de Dumnezeu. Autorităţile care există au fost instituite de Dumnezeu. 2 Prin urmare, oricine se împotriveşte autorităţii, se împotriveşte rânduielii puse de Dumnezeu, iar cei care se împotrivesc îşi vor primi condamnarea. 3 Deoarece conducătorii nu le inspiră teamă celor ce fac binele, ci celor ce fac răul. Vrei deci să nu-ţi fie frică de autoritate? Fă ce este bine şi vei fi lăudat de ea! 4 Căci ea este un slujitor al lui Dumnezeu pentru binele tău. Însă, dacă faci ceea ce este rău, teme-te, căci nu degeaba poartă sabia! Ea este în slujba lui Dumnezeu, pentru a aduce mânia peste cel ce înfăptuieşte răul. 5 Aşadar, trebuie să le fii supus nu doar din cauza mâniei, ci şi datorită conştiinţei. 6 Din acelaşi motiv trebuie să plătiţi şi taxele[a], pentru că autorităţile sunt slujitori ai lui Dumnezeu, care se ocupă cu acest lucru.
Romani 13

Quote


5 Sclavilor, ascultaţi de stăpânii voştri pământeşti cu frică şi cutremur, cu o inimă sinceră, aşa cum ascultaţi de Cristos,
6 nu doar când sunteţi văzuţi de ei, ca nişte oameni care caută să placă altora, ci ca nişte slujitori ai lui Cristos, făcând din suflet voia lui Dumnezeu.
Efeseni 6


Quote

5 Slaves, obey your earthly masters with fear, trembling, and sincerity, as when you obey[e] the Messiah.[f]
6 Do not do this only while you’re being watched in order to please them, but be like slaves of the Messiah,[g] who are determined to obey God’s will.

Ephesians 6

Edited by archaeus5, 11 January 2016 - 17:50.


#31
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

Quote

şi atunci a izbucnit urgia† în adunarea Domnului.
17 Acum dar omorâţi* pe orice prunc de parte bărbătească şi omorâţi pe orice femeie care a cunoscut pe un bărbat culcându-se cu el,
18 dar lăsaţi cu viaţă pentru voi toţi pruncii de parte femeiască şi pe toate fetele care n-au cunoscut împreunarea cu un bărbat.
Numeri 31

Sa moara ISIS de ciuda.

#32
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postarchaeus5, on 25 ianuarie 2016 - 17:22, said:

Numeri 31

Sa moara ISIS de ciuda.
Si aia de la ISIS dar si cei care accepta scrierile astea ca provenid de la Creator sunt inselati de dumnezeul acestui veac Satan . Guvernatorul ,stapanitorul ,dumnezeul acestui veac care i-a condus pe evrei timp de secole  nu este altul decat Satan . Asta avea atata ura pe oameni incat cel care gresea poruncea sa fie omorat , in contrast cu isus confruntat cu o situatie in care se cerea omorarea unei adultere pe principiul legilor evreiesti chipurile date de dumnezeu , isus  iarta pe adultera  aratand de fapt caracterul adevaratului Creator . Dar eu cred ca daca era nevasta cuiva adultera era ucisa de sot si oricine ar fi afirmat ca s-a facut dreptate .

#33
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postpacopaco1967, on 25 ianuarie 2016 - 19:35, said:

Si aia de la ISIS dar si cei care accepta scrierile astea ca provenid de la Creator sunt inselati de dumnezeul acestui veac Satan . Guvernatorul ,stapanitorul ,dumnezeul acestui veac care i-a condus pe evrei timp de secole  nu este altul decat Satan . Asta avea atata ura pe oameni incat cel care gresea poruncea sa fie omorat , in contrast cu isus confruntat cu o situatie in care se cerea omorarea unei adultere pe principiul legilor evreiesti chipurile date de dumnezeu , isus  iarta pe adultera  aratand de fapt caracterul adevaratului Creator . Dar eu cred ca daca era nevasta cuiva adultera era ucisa de sot si oricine ar fi afirmat ca s-a facut dreptate .

EU cred ca si Isus avea ori personalitate dubla, ori era si el, adica Dzeu, in cardasie cu Satana.
Nu de alta, dar nu pare sa il deranjeze ceea ce tu critici. Ba, din contra, afirma ca sustine si chiar da exemplu.
Cand vezi atat putregai intr-un mar incat nu mai ai ce alege? Nu il arunci si cauti altul mai sanatos?
Nu numai ca nu ai ce alege, dar nici nu stii care este bucata strica si care nu este ... Nu ai cum sa verifici in mod independent. Altfel, nu mergi decat la ghiceala.
Si cand ai atatea alternative in biblioteca ... Eu zic ca trebuie sa ai ceva probleme la cap ca sa scormonesti in rahat fara sa stii ceea ce cauti.


Quote

17 Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.
........27 Aţi auzit că s-a zis celor din vechime: „Să nu preacurveşti.”
28 Dar Eu vă spun că oricine se uită la o femeie ca s-o poftească, a şi preacurvit cu ea în inima lui.
29 Dacă deci ochiul tău cel drept te face să cazi în păcat, scoate-l şi leapădă-l de la tine; căci este spre folosul tău să piară unul din mădularele tale şi să nu-ţi fie aruncat tot trupul în gheenă.
30 Dacă mâna ta cea dreaptă te face să cazi în păcat, taie-o şi leapăd-o de la tine; căci este spre folosul tău să piară unul din mădularele tale şi să nu-ţi fie aruncat tot trupul în gheenă.

Quote

7 Degeaba Mă cinstesc ei, dând învăţături care nu sunt decât nişte porunci omeneşti.”
8 Voi lăsaţi porunca lui Dumnezeu şi ţineţi datina aşezată de oameni, precum: spălarea ulcioarelor şi a paharelor, şi faceţi multe alte lucruri de acestea.”
9 El le-a mai zis: „Aţi desfiinţat frumos porunca lui Dumnezeu, ca să ţineţi datina voastră.
10 Căci Moise a zis: „Să cinsteşti pe tatăl tău şi pe mama ta”; şi: „Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit cu moartea.”
11 Voi, dimpotrivă, ziceţi: „Dacă un om va spune tatălui său sau mamei sale: „Ori cu ce te-aş putea ajuta este „Corban”, adică dat lui Dumnezeu, face bine”;
12 şi nu-l mai lăsaţi să facă nimic pentru tatăl sau pentru mama sa.
13 Şi aşa, aţi desfiinţat Cuvântul lui Dumnezeu, prin datina voastră. Şi faceţi multe alte lucruri de felul acesta!”

Edited by archaeus5, 26 January 2016 - 12:41.


#34
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013
"Vă rătăciţi neştiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)


Sfânta Evanghelie după Ioan:
Capitolul 15 1. Eu sunt viţa cea adevărată şi Tatăl Meu este lucrătorul. 2. Orice mlădiţă care nu aduce roadă întru Mine, El o taie; şi orice mlădiţă care aduce roadă, El o curăţeşte, ca mai multă roadă să aducă. 3. Acum voi sunteţi curaţi, pentru cuvântul pe care vi l-am spus. 4. Rămâneţi în Mine şi Eu în voi. Precum mlădiţa nu poate să aducă roadă de la sine, dacă nu rămâne în viţă, tot aşa nici voi, dacă nu rămâneţi în Mine. 5.
Eu sunt viţa, voi sunteţi mlădiţele. Cel ce rămâne întru Mine şi Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteţi face nimic.
...

#35
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

View Postpacopaco1967, on 25 ianuarie 2016 - 19:35, said:

Asta avea atata ura pe oameni incat cel care gresea poruncea sa fie omorat , in contrast cu isus confruntat cu o situatie in care se cerea omorarea unei adultere pe principiul legilor evreiesti chipurile date de dumnezeu

Păcatul înseamnă moarte. Să ne amintim ce scrie în Apocalipsa: "Iar din gura Lui ieşea o sabie ascuţită, ca să lovească neamurile cu ea".

Adică Isus va nimici naţiuni întregi din cauza neascultării. Şi pe mulţi îi va trimite în "iazul de foc". Asta înseamnă păcatul !

Sigur, adepţii "New Age" şi "hippy pippy" vor spune că toată lumea va fi salvată, şi că Isus salvează şi pe omul smerit, dar şi pe...traficanţii de carne vie, care nu se căiesc de greşelile lor.

#36
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013
„In dragoste nu este frica; ci dragostea desavarsita izgoneste frica; pentru ca frica are cu ea pedeapsa; si cine se teme, n-a ajuns desavarsit in dragoste. Noi iubim pentru ca El ne-a iubit intai.” (1 Ioan 4:18-19)

“Nimanui cu nimic nu fiti datori, decat cu iubirea unuia fata de altul.” (Romani 13:8)

“Dragostea vine dintr-o inima pura, dintr-o constiinta buna si dintr-o credinta sincera.” (1 Timotei 1:5)

„Sa nu iubim cu vorba, nici cu limba, ci cu fapta si cu adevarul.” (1 Ioan 3:18)

„Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmuieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata. ” (1 Corinteni 13:4-8a)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate