Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Instructiuni clean install Windows 10

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Dupa ce am sters W7 si am pus W10 am constatat ca nu-l mai pot activa cu slmgr ca in editiile precedente, folosind cheia de la W7.

Acum trebuie sa repun iar W7 la loc, ii dau upgrade la W10, astept sa se activeze, si de-abia apoi ii pot da un clean install folosind imaginea iso.
Ideea e ca dupa upgrade, ramane Hardware ID-ul PC-ului salvat pe serverele Microsoft, si nu va mai fi nevoie sa reintroduceti nicio cheie, se va activa el singur.
Daca schimbati placa de baza din PC, atunci trebuie sa reluati instalarea W7, W10, apoi clean install din ISO.
MARE ATENTIE, procedura asta este valabila doar 1 an, cat este gratuit upgrade-ul la W10.

Aveti aici instructiunile complete, asta ca sa nu faceti ca mine si sa pierdeti timpul aiurea:
http://answers.micro...c0d6290a?auth=1

In primul si in primul rand descarcati imaginea iso cu aplicatia de acolo si puneti-o pe un stick/DVD (nu aveti nevoie de alt program suplimentar pt asta, o sa va intrebe):
http://www.microsoft...nload/windows10
Apoi continuati cu upgrade la W10 si clean install

Avand in vedere ca este un lucru destul de important, as zice ca merita un topic separat doar pt clean install.

Edited by Adm, 31 January 2016 - 00:50.
adaugat linkul lui coradux.


#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Am auzit ca urmatorul windows (dupa w10) se va instala din cloud !
Este adevarat ?

Atunci chiar ca nu se va mai reusi a se instala windows pirat, mai ales ca de acum trebuie sa instalezi vechiul windows, sa-i faci upgrade la w10 ca sa poti instala clean w10 !

Bravo celor de la microsoft  Posted Image

#3
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

View Postgumball3000, on 29 iulie 2015 - 09:53, said:

Dupa ce am sters W7 si am pus W10 am constatat ca nu-l mai pot activa cu slmgr ca in editiile precedente, folosind cheia de la W7.

Acum trebuie sa repun iar W7 la loc, ii dau upgrade la W10, astept sa se activeze, si de-abia apoi ii pot da un clean install folosind imaginea iso.
Ideea e ca dupa upgrade, ramane Hardware ID-ul PC-ului salvat pe serverele Microsoft, si nu va mai fi nevoie sa reintroduceti nicio cheie, se va activa el singur.
Daca schimbati placa de baza din PC, atunci trebuie sa reluati instalarea W7, W10, apoi clean install din ISO.
MARE ATENTIE, procedura asta este valabila doar 1 an, cat este gratuit upgrade-ul la W10.

Aveti aici instructiunile complete, asta ca sa nu faceti ca mine si sa pierdeti timpul aiurea:
http://answers.micro...c0d6290a?auth=1

In primul si in primul rand descarcati imaginea iso cu aplicatia de acolo si puneti-o pe un stick/DVD (nu aveti nevoie de alt program suplimentar pt asta, o sa va intrebe):
http://www.microsoft...nload/windows10
Apoi continuati cu upgrade la W10 si clean install

Avand in vedere ca este un lucru destul de important, as zice ca merita un topic separat doar pt clean install.

Felicitari pentru topic.

Sa nu uit sa-l anunt si pe @lex404. Daca tot se indoia de contriubutia ta utila pe acest forum...

#4
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

Quote

Q: What happens if I change the hardware configuration of my Windows 10 device?
A: If the hardware configuration of your Windows 10 device changes significantly (e.g. motherboard change) Windows may require re-activation on the device. This is the same experience as prior versions of Windows (e.g. Windows 7 and Windows 8.1).   The free upgrade offer will not apply to activation of Windows 10 in such scenarios where hardware changes reset Activation.
Deci, primim suport pe toata viata PC-ului, adica suport pana pica placa de baza.

#5
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Se mai poate downloada trial ?

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, il descarci tot cu aplicatia mentionata mai sus, si ii dai skip atunci cand te intreaba CD-Key-ul.

#7
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
marfa. luati update gratuit, da' daca va pica placa de baza
peste un an juma', ciuciu W10, treceti inapoi la ce-ati avut.

la vanzare a aparut? ca-s curios cat costa.

e interesant de vazut ce se intampla daca ai W7/8 si W10 pe un suport, ceva.
presupun ca in scenariul de mai sus, nu te mai lasa sa-l activezi chiar daca ai
re-activat licenta ta veche.

XP-u' s-a dus, 7-le se vede ca e pus fortat in genunchi, 8-ul are si asta zilele
numarate, hai cu 10. de vazut ce mai urmeaza.

Edited by dygey, 29 July 2015 - 11:26.


#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
S-au lasat linkuri catre magazine in topicul mare. http://www.pcgarage....ws-10-este-aici

Da, daca pica placa de baza nu mai merge repus nici macar din backup, pentru ca nu va mai fi activat.

Edited by gumball3000, 29 July 2015 - 11:47.


#9
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
n-am reusit sa dau de ele.Posted Image

#10
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
OK, stai sa vad daca am inteles !
Adica ma duc la magazin si platesc peste 580 Lei pentru windows 10 pe dvd ori stick USB.

Daca mi se defecteaza placa de baza, cumpar alta placa de baza si vreu sa instalez windowsul pe care am platit peste 580 Lei nu mai pot sa (re)instalez windowz 10 ?
Ca sa il pot (re)instala trebuie sa instalez w7 si sa fac upgrade la w10 ?!

Da, ti apleaca la acest gand ! iti trebuie o rabdare de fier pt. a reinstala windows 10.
Eu, totusi, abia astept windowsul care se va instala prin cloud si nu mai poti face nici o magarie  Posted Image

#11
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Daca il iei in varianta retail de la magazin il poti instala clean pe noua placa de baza, eu asa stiu.

#12
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View Posttom_1133, on 29 iulie 2015 - 11:59, said:

Il poti reinstala de pe DVD.
Insa daca iti pica placa de baza dupa ce ai facut upgrade de la 7 la 10, dupa mai mult de un an, nu mai ai ce face.

Edited by Demon000, 29 July 2015 - 12:11.


#13
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Dar daca imi cumpar de la magazin varianta retail si dupa un an de zile mi se defecteaa placa de baza, pot reinstala windows 10 varianta retail cumparat din magazin ?

#14
ChrisD

ChrisD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 06.10.2013
Da. Practic update-ul primit gratis de la 7/8 la 10 este o licenta OEM legata de placa de baza.
Licenta Retail pentru windows 10 cumparata din magazin poate fi reinstalata pe alte placi de baza.

#15
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Aha ! asta vroiam sa stiu !

va multumesc pt. informatii  Posted Image

#16
coradux

coradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 04.12.2014
Nu mai ascultați toate tâmpeniile, nu se va activa în mod automat dar se va activa sunând la Microsoft, așa cum s-a întâmplat de la XP încoace.

#17
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu macar am testat treaba asta... nu a fost nevoie sa sun la microsoft si nici pe bush, basescu sau bill... s-a activat instant la clean install.

#18
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Se pare ca @gumball3000 avea dreptate, am reusit sa trec la W10 de la W7 si....

Attached File  W10activ.jpg   13.57K   88 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate