Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instructiuni clean install Windows 10

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
209 replies to this topic

gumball3000

gumball3000

...

• Grup: Senior Members
Sunt de acord cu ce ai scris acolo, mai putin partea cu toate actualizarile, pierde timpul degeaba sa mai actualizeze W8, cand poate trece direct la upgrade cu optiune de reset complet.

botelucian

botelucian

Senior Member

Fara "toate actualizarile" ca dureaza prea mult fa cu zice gumball

adicontakt

adicontakt

Senior Member

Eu o iau razna cu windowsul asta. Deci bag win 8.1 activez fac update bag 10 si activez. Scot pe stick win 10 fac fresh instal si ce sa vezi e neactivat. Bag win 7 activez dau update la 10 ajung la Se obtine actualizari si sta la zero la suta de juma de ora

easy90rider

easy90rider

Senior Member

View Postaurelian087, on 31 iulie 2015 - 15:37, said:

se activeaza automat daca faci upgrade de la 7  sau 8.1 nu conteaza daca e sau nu cumparat.
Dar pentru cat timp ramane activ? cine garaneaza ca ramane?

View PostDodo03, on 31 iulie 2015 - 16:12, said:

Deci pana la urma nu poti face clean install inainte de a face upgrade? Cum poti sa faci mai repede update?
Nu, nu poti.

View Postmafsi, on 30 iulie 2015 - 13:13, said:

Lamureste-ma si pe mine cu o chestie, te rog. Eu am facut upgrade de la Win7 si acum am Win10. Pina aici e ok.
Am descarcat tool-ul ala de creat win bootabil, dar acolo am doua optiuni: Upgrade PC si Instalation for other PC. Eu ce ar trebui sa aleg avind in vedere ca tot pe laptopul acesta vreau sa fac un clean install si nu pe un alt pc?
Merci
Foloseste reset this pc e muuuuult mai simplu.

View Postwladvld, on 31 iulie 2015 - 08:46, said:

Deci, acel clean install se poate face si din optiunea reset this pc fara a ma mai complica cu cd sau stick bootabil?
Acel reset e posibil sa-ti ceara un USB si se va ocupa singur de creare.

adicontakt

adicontakt

Senior Member

A plecat si al meu ca din pusca . Acu e totul ok

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Hmmm... Am lipsit cam mult se pare. Trebuiesa ajung la zi - adica sa dau drumul la instalari....

Ma cam mira insa chestia din FAQ cu revenirea la vechea versiune - cica nu e decat o luna posibilitatea asta :(

chitziman

chitziman

Member

• Grup: Members

Ma cam mira insa chestia din FAQ cu revenirea la vechea versiune - cica nu e decat o luna posibilitatea asta Posted Image

...de accea dupa ce l-am instalat aseara l-am dat jos pentru sony al meu nu exista driver compatibil pentru placa wireless atheros atheros 9285 si nici nu am reusit sa instalez in compatibilitate

654321

654321

Senior Member

View Postchitziman, on 01 august 2015 - 09:56, said:

nu exista driver compatibil pentru placa wireless atheros atheros 9285 si nici nu am reusit sa instalez in compatibilitate
Asta http://www.station-d...0.0.0.321-WHQL/ nu merge?

chitziman

chitziman

Member

uff..o sa ma distrez dupa-amiaza mersi.

chitziman

chitziman

Member

am reinstalat windows 7 , apoi am pus upgrade windows 10 se pare ca am functioneaza wirelesul.

serban_bogdan

serban_bogdan

Active Member

Buna ziua tuturor. Aam constatat urmatorul fapt pe care vreau sa il impartasesc cu voi. Am o licenta Windows 7 Ultimate - retail. Am activat-o pe un laptop pe care aveam Windows 8.1 Pro dupa care am facut upgrade la Windows 10 Pro. De curiozitate am vrut sa aflu daca key-a de activare la Windows 10 Pro e aceiasi ca la Windows 7 Ultimate si spre surprinderea mea era o cu totul alta key-e. Am notat-o si apoi am trecut la reinstalarea Windows 10 Pro "pe curat". La etapa in care mi-a cerut key-a am introdus-o pe cea care am obtinut-o la activarea Windows 10 Pro si totul a functionat ca la carte. Deci daca vreti sa nu mai aveti "ganduri" la o instalare pe curat a Windows-ului 10 atunci cu ajutorul unui tool obtineti key-a dupa upgrade si activarea Windows-ului 10 si o puteti folosi linistiti pe viitor. Sper ca intereseaza pe cineva acest aspect.

quarq1

quarq1

Junior Member

Ce tool ai folosit?

serban_bogdan

serban_bogdan

Active Member

Acesta e tool-ul folosit. Sper sa iti fie de folos.

Attached Files

quarq1

quarq1

Junior Member

Multam fain

kretzu77

kretzu77

Custom title

View Postdanielavram, on 29 iulie 2015 - 12:07, said:

Daca il iei in varianta retail de la magazin il poti instala clean pe noua placa de baza, eu asa stiu.
Sau daca schimbi placa de baza in garantie.
Eu am trebuit mai demult sa sun la Micromoale sa-i dau pe mail PV Pv prin care se spunea ca s-a schimbat mobo in garantie.
Au facut ei ceva acolo si pe urma am puctut sa activez cheia.

serban_bogdan

serban_bogdan

Active Member

O intrebare pentru cunoscatori. Se da un laptop Dell cu licenta Windows 8.1. Detin o licenta Windows 7 Ultimate - retail. Vreau sa sterg licenta de win 8.1 si sa activez licenta de win7 ultimate dupa care sa fac upgrade la win 10 pro. Vreau sa fac aceasta "miscare" deoarece partitiile de recovery ocupa aprox. 14 GB. Ce ziceti .... merita facuta aceasta instalare? Pun o captura de ecran pentru cunoscatori pentru a stii ce sa sterg la o reinstalare a win 7 ultimate. Multumesc

Attached Files

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Nu, nu se merita. Poerdere de timp.

Insa iti recomad inainte sa te apuci sa faci orice, sa-ti faci DVD-uri de recovery cu sistemul actual - daca merge ceva aiurea sa poti reveni la el.
Dupa asta n-ai decat sa stergi partitiile sau sa le lipesti de cele existente cu Easeus - vezi topicul de partitionare de pe aria Software si sa treci direct la 10.

rebbelul

rebbelul

Member

Am avut o licenta retail de Windows 7 pro (laptopul nu a avut sistem de operare preinstalat), am facut upgrade la Windows 10, nu m-am preocupat cu activarea, cand i-am dat activare scria ca nu se poate activa. Apoi am formatat hdd si am instalat prin Uefi Windows 10, la introducerea key-ului am dat skip. Am introdus contul Microsoft si... surpriza, Windows 10 se activase. Fara serial, fara sa introduc nimic. Cred ca in Windows 10 apare pe serverele Microsoft serialul placii de baza si versiunea de Windows 10 care e instalata. Nu e testata teoria. Eu in locul tau as face upgrade de pe Windows 8.1 la 10 si as pastra licenta de W7 pentru alt calculator. Apoi as citi serialul din 10 si l-as nota undeva, stergi tot hdd cu easeus sau Gparted si apoi instalezi 10 pe curat prin uefi. S-ar putea nici sa nu trebuiasca sa introduci key-ul.

Edited by rebbelul, 06 August 2015 - 11:47.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate