Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Instructiuni clean install Windows 10

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#19
mafsi

mafsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 907
  • Înscris: 06.07.2008

View Postgumball3000, on 29 iulie 2015 - 09:53, said:


In primul si in primul rand descarcati imaginea iso cu aplicatia de acolo si puneti-o pe un stick/DVD (nu aveti nevoie de alt program suplimentar pt asta, o sa va intrebe):
http://www.microsoft...nload/windows10
Apoi continuati cu upgrade la W10 si clean install

Avand in vedere ca este un lucru destul de important, as zice ca merita un topic separat doar pt clean install.

Lamureste-ma si pe mine cu o chestie, te rog. Eu am facut upgrade de la Win7 si acum am Win10. Pina aici e ok.
Am descarcat tool-ul ala de creat win bootabil, dar acolo am doua optiuni: Upgrade PC si Instalation for other PC. Eu ce ar trebui sa aleg avind in vedere ca tot pe laptopul acesta vreau sa fac un clean install si nu pe un alt pc?
Merci

Edited by mafsi, 30 July 2015 - 13:15.


#20
nica.mihai

nica.mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 01.11.2006
Ultrabook Asus, S400c, win 8.1 licentiat.
Am facut trecerea la Win10 prin windows update; dupa cateva incercari esuate windows-ul nou s-a activat.

Am inteles ca acum pot face un clean install.

Dupa update-ul la Win10, "Storage/DiskManagement" arata cam asa:

1. Disk 0 (HD 465GB) impartit in:
- Healthy EFI system partition = 300MB
- Healthy recovery partition = 600MB
- OS (C:) healthy partition (Boot,...) = 185 GB NTFS
- Healthy recovery partition = 450MB
- Data (D:) primary partition = 258 GB NTFS
- Healthy recovery partition = 20GB

2. Disk 1 (22,37GB) (este un SSD ?) impartit in:
- Healthy OEM partition = 4GB
- Healthy primary partition = 18,36GB

Cand fac clean install cum reformatez cele doua discuri ? (ca sa nu fac vre-o prostie...)

Multumesc

Edited by nica.mihai, 30 July 2015 - 13:44.


#21
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postmafsi, on 30 iulie 2015 - 13:13, said:


Lamureste-ma si pe mine cu o chestie, te rog. Eu am facut upgrade de la Win7 si acum am Win10. Pina aici e ok.
Am descarcat tool-ul ala de creat win bootabil, dar acolo am doua optiuni: Upgrade PC si Instalation for other PC. Eu ce ar trebui sa aleg avind in vedere ca tot pe laptopul acesta vreau sa fac un clean install si nu pe un alt pc?
Merci
Alegi instalation for other PC pentru a putea face un dvd/stick bootabil de pe care sa reinstalezi apoi windows-ul.

View Postnica.mihai, on 30 iulie 2015 - 13:14, said:

Cand fac clean install cum reformatez cele doua discuri ? (ca sa nu fac vre-o prostie...)
Depinde ce vrei de la viata :)
Daca esti sigur ca ai acolo un ssd si nu te mai intereseaza o posibila garantie, atunci pune pe disk1 windowsul, si toate programele le instalezi pe disk0, te complici mwi mult, insa ar trebui sa mearga mai bine.
Daca preferi varianta simpla, atunci instalezi pe disk0, si stergi toate partitiile acelea mici de deaspura la C:/, la crearea unei noi parttii o sa si le refaca w10 pt uefi.

Nu uita, mai intai faci upgrade-ul la 10, apoi te apuci de clean install.

#22
nica.mihai

nica.mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 01.11.2006

View Postgumball3000, on 30 iulie 2015 - 16:48, said:

Depinde ce vrei de la viata Posted Image
Daca esti sigur ca ai acolo un ssd si nu te mai intereseaza o posibila garantie, atunci pune pe disk1 windowsul, si toate programele le instalezi pe disk0, te complici mwi mult, insa ar trebui sa mearga mai bine.
Daca preferi varianta simpla, atunci instalezi pe disk0, si stergi toate partitiile acelea mici de deaspura la C:/, la crearea unei noi parttii o sa si le refaca w10 pt uefi.
Nu uita, mai intai faci upgrade-ul la 10, apoi te apuci de clean install.

Upgrade la win 10 am facut; am realizat si activarea !
Laptop-ul nu mai are garantie (achizitie 2012 Vodafone).
Acel SSD apare numai in "Storage/Disk Management"; daca lansez "File Explorer" nu se vad decat C: si D: (adica cele doua partitii de la HD)
Sa inteleg ca pot instala Win10 clean pe acel SSD ?
Incape ?
Cred ca ar fi mai rapid...

Multumesc

Edited by nica.mihai, 30 July 2015 - 20:34.


#23
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Posttom_1133, on 29 iulie 2015 - 10:26, said:

Atunci chiar ca nu se va mai reusi a se instala windows pirat,

Ei nu.... :lol:

#24
wladvld

wladvld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 23.09.2014
Deci, acel clean install se poate face si din optiunea reset this pc fara a ma mai complica cu cd sau stick bootabil?

#25
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,384
  • Înscris: 20.05.2005

View Posttom_1133, on 29 iulie 2015 - 10:26, said:

Am auzit ca urmatorul windows (dupa w10) se va instala din cloud !
Este adevarat ?
.   .  .

Windows 10 este ultima versiune , cel putin asa spune Microsoft.
La Windows 10 vor fi update-uri (inclusiv de kernel) ca la distributiile de Linux.

google cu "windows 10 last version"

#26
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008
Domnilor,

Ma tot roade o intrebare : am windows 7 , instalez windows 10 si dupa un an trebuie sa platesc licenta de windows 10 ? Sau n-am inteles eu bine?          

Multumesc

#27
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
nu trebuie , e pe viata deviceului respectiv

#28
vnvio2005

vnvio2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 17.09.2007
Am mai multe device-uri, printre care si un laptop ce a avut preinstalat la cumparare windows 8, deci cu licenta. Din diferite motive am dezinstalat aceasta versiune de windows si un amic mi-a instalat pe curat windows 8.1 pro in limba romana, bineinteles ca fara licenta. Acum, are rost sa mai astept upgrade-ul la windows 10 in aceste conditii ? ( am notificarea in bara ) si daca da, ce ar trebui sa aleg: upgrade sau clean install, pentru activare ? Sau nu pot beneficia de acest upgrade si trebuie iar sa apelez la amicul meu pentru instalarea unei versiuni " neortodoxe " de windows 10 ?

#29
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Daca laptopul a venit cu 8 si are cheia de Win inscrisa in hardware / UEFI, nu vei avea probleme cu activarea noului 10. Mergi pe instalarea cu Windows 10 Media Creation Tool.

Daca e un laptop mai vechi, pe care ai un sticker cu license key de win8, sper ca "prietenul" nu a sters recovery partition. De acolo poti reveni la instalarea originală de opt si mai departe faci upgrade legal si gratuit la 10.
Daca nu mai ai recovery partition, poti sa descarci kitul de 8 de la MS (versiunea cu care a venit computerul) si, fie automat, din UEFI, sau prin introducerea key de pe sticker, poti activa win8 si mai departe procedezi ca mai sus.

In orice caz, procedează Legal, si renunta la căile neortodoxe.

Edited by dan_slack, 31 July 2015 - 12:31.


#30
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca te plictisesti prea tarea, afli exact ce evrsiune de 8 ai avu Pro sau simpla, o pui la loc, se va zctiva instant pe baza cheii din uefi, apoi faci upgrade la W10.

#31
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postgumball3000, on 29 iulie 2015 - 09:53, said:

Ideea e ca dupa upgrade, ramane Hardware ID-ul PC-ului salvat pe serverele Microsoft, si nu va mai fi nevoie sa reintroduceti nicio cheie, se va activa el singur.

Trebuie cont microsoft? Vreau sa fac un clean install pe un laptop si nu am cont microsoft.

#32
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Eu am facut upgrade cu local acount si asa a ramas

#33
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu, nu e nevoie sa-ti faci cont de microsoft.
Ca sa poti sa-ti faci cont local trebuie sa scoti cablul de net sau sa nu-l conectezi la wi-fi pana termina instalarea.
Are de fapt si o optiune de skip, dar nu am retinut-o ca sa iti zic exact ce apesi, cel mai bine scoti cablul de net.
Sau iti faci gratuit cont de microsoft si cu asta basta.

Edited by gumball3000, 31 July 2015 - 16:34.


#34
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
ok. multumesc. stiu ca are skip.
nu doresc sa fac cont.

#35
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
am facut si eu updateul pe pc , toate bune si frumoase cand am vazut ca mi-a cam sters tot mai putin niste foldere de pe desktop , am zis hai sa il fac cu formatare , instalez win 8.1 dau update si acum imi stat disk usage la 99%

#36
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postvnvio2005, on 31 iulie 2015 - 12:06, said:

Am mai multe device-uri, printre care si un laptop ce a avut preinstalat la cumparare windows 8, deci cu licenta. Din diferite motive am dezinstalat aceasta versiune de windows si un amic mi-a instalat pe curat windows 8.1 pro in limba romana, bineinteles ca fara licenta. Acum, are rost sa mai astept upgrade-ul la windows 10 in aceste conditii ? ( am notificarea in bara ) si daca da, ce ar trebui sa aleg: upgrade sau clean install, pentru activare ? Sau nu pot beneficia de acest upgrade si trebuie iar sa apelez la amicul meu pentru instalarea unei versiuni " neortodoxe " de windows 10 ?

Daca doresti sa utilizezi in mod legal Windows 10 si sa beneficiezi de suport, atunci instalezi editia de Windows 8 pentru care ai licenta, faci toate actualizarile si apoi upgradezi la Windows 10 in primul an.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate