Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...

Senzori de miscare aprind lampile...
 Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...

Portretul combinatorului la tiner...
 Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta
 hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Instructiuni clean install Windows 10

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
209 replies to this topic

easy90rider

easy90rider

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postserban_bogdan, on 03 august 2015 - 20:12, said:

O intrebare pentru cunoscatori. Se da un laptop Dell cu licenta Windows 8.1. Detin o licenta Windows 7 Ultimate - retail. Vreau sa sterg licenta de win 8.1 si sa activez licenta de win7 ultimate dupa care sa fac upgrade la win 10 pro. Vreau sa fac aceasta "miscare" deoarece partitiile de recovery ocupa aprox. 14 GB. Ce ziceti .... merita facuta aceasta instalare? Pun o captura de ecran pentru cunoscatori pentru a stii ce sa sterg la o reinstalare a win 7 ultimate. Multumesc

Faci upgrade de pe Windows 8.1 dupa ce se activeaza, faci clean-install Windows 10, stergand partitiile de recovery & co.
Ramai cu Win 7 Ultimate retail neaftectat :)

serban_bogdan

serban_bogdan

Active Member

• Grup: Members
Thanks. Asa am procedat.

`Giovanni

`Giovanni

Member

A incercat cineva varianta de test/trial de pe TechNet Evaluation Center? Am scris iso-ul pe un stick usb si in boot imi apare logo-ul dar isi da restart, nu intra in meniul de instalare.

Lolopoco

Lolopoco

Senior Member

Inainte de a instala w10 pe curat, trebuia sa vezi ce cd-key ai. Cand instalezi w10 pe curat (dvd/stick), cand cere cd-key-ul, il bagi pe cel primit cand ti-ai facut upgrade.

`Giovanni

`Giovanni

Member

Nu am nevoie de cd key ffs e un trial, are 120 zile, problema e ca nu imi booteaza stickul usb.
Ma intereseaza doar daca a reusit cineva sa instaleze trial-ul de pe TechNet Evaluation Center.

joystick

joystick

Eu...si cu mine!

Eu nu inteleg. Am un dell vechi, pentru care nu aveam licenta (de fapt nu aveam nimic instalat). Am instalat windows 10 cu ajutorul tool-ului si apare ca fiind activat.
Care o fi smecheria? Am vazut ca mai sunt altii care au sesizat aceeasi treaba. Parca vad ca va functiona ca insider.

ChrisD

ChrisD

Member

Si care e problema? Nu ai platit nimic si tot tu esti suparat ca primesti licenta Insider? Al naibii Microsoft

coradux

coradux

Member

View Postgumball3000, on 29 iulie 2015 - 17:53, said:

Eu macar am testat treaba asta... nu a fost nevoie sa sun la microsoft si nici pe bush, basescu sau bill... s-a activat instant la clean install.
Ai testat tu, Einstein, treaba asta. Ai mutat licența de Windows de pe un pc pe altul, să mori tu că ai testat asta :))))). Habar n-ai despre ce se vorbește, era vorba de sunat la Microsoft când schimbi placa de bază de exemplu, nu activare la clean Install.

View Postjoystick, on 08 august 2015 - 15:49, said:

Eu nu inteleg. Am un dell vechi, pentru care nu aveam licenta (de fapt nu aveam nimic instalat). Am instalat windows 10 cu ajutorul tool-ului si apare ca fiind activat.
Care o fi smecheria? Am vazut ca mai sunt altii care au sesizat aceeasi treaba. Parca vad ca va functiona ca insider.
Nu, nu ca funcționa ca Insider, pentru asta trebuie să activezi versiunile Insider.

takillya

takillya

Senior Member

am facut si eu astazi upgrade de la 8.1 la 10. a mers fara nici o problema.

sistemul se misca frumos, nu vad nevoia sa dau un clean install.
toate driverele merg bine-merci (acer aspire e5-551g) insa ce ma irita e ca din nu-stiu-ce motiv noul MS Edge nu mi-a preluat bookmarks din IE

ChrisD

ChrisD

Member

Pentru ca sunt programe total diferite. IE inca este in W10

takillya

takillya

Senior Member

View PostChrisD, on 08 august 2015 - 20:30, said:

Pentru ca sunt programe total diferite. IE inca este in W10

da, dar Edge are te lasa sa importi bookmarks din Firefox, chrome si IE. Din Chrome a mers, din IE nu......

Edited by takillya, 09 August 2015 - 09:53.

joystick

joystick

Eu...si cu mine!

View PostChrisD, on 08 august 2015 - 17:22, said:

Si care e problema? Nu ai platit nimic si tot tu esti suparat ca primesti licenta Insider? Al naibii Microsoft

Probleme sunt 3:
1. Asta înseamnă probabil ca toate licențele upgradate de la 7 sau 8 au același statut
2. Nu știm cat va dura aceasta situație. Ar fi minunat dacă ar fi la liber pentru homeuser (ca și teamviwer de exemplu)
3. E legal?

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Nu e legal.
E posibil sa aibă ceva tangenta cu BIOS-ul placii de baza. Poate acel Dell avea in BIOS cod de activare ptr o versiune anterioara de windows. Pote cândva a avut si sticker, dar a disparut.

La instalarea de ieri pe eePC m-am trezit cu ceva ciudatenii de la ASUS prin sistem. Inclusiv un App de "reclama" ptr Windows 10. Iar in Properties apar link de suport si sigla ASUS.

123321

123321

Senior Member

View Posteiffel, on 09 august 2015 - 11:49, said:

La instalarea de ieri pe eePC m-am trezit cu ceva ciudatenii de la ASUS prin sistem.
Ți-a găsit drivere pentru tot?
Te întreb de acest lucru, întrucât am și eu așa ceva iar la build-urile anterioare nu mi-a văzut deloc WLAN + Bluetooth...

eiffel

eiffel

BusyWorm

Da, doar ca va trebui sa fac iar trucul cu registrii lapalca video ptr rezolutia de 1024x768 - asta doar ptr ca exitas starea in utilitarul ASUS, ptr ca acum nu mai am nevoie de ea - Apps-urile merg si pe 1024x600, nu ca in 8.

Singura problema - parca merge mai greu decat 8.1 - oarecum similar 8-ului. O sa-l mai testez, si daca nu merge ca lumea revin la 8.1.

Eu oricum aveam driverele puse toate pe 8.1...

joystick

joystick

Eu...si cu mine!

View Posteiffel, on 09 august 2015 - 11:49, said:

Nu e legal.
E posibil sa aibă ceva tangenta cu BIOS-ul placii de baza. Poate acel Dell avea in BIOS cod de activare ptr o versiune anterioara de windows. Pote cândva a avut si sticker, dar a disparut.

La instalarea de ieri pe eePC m-am trezit cu ceva ciudatenii de la ASUS prin sistem. Inclusiv un App de "reclama" ptr Windows 10. Iar in Properties apar link de suport si sigla ASUS.

Da, are licenta de win xp. Am stickerul si cd-ul original.

eiffel

eiffel

BusyWorm

Hmmmm.... la XP n-ar trebui sa reactioneze - nu e facut ptr upgrade la el.

adilau_n

adilau_n

Member

Întrebare:
Dacă mai adaug memorie ram la laptop o să am probleme la activarea windows-ului când o să fac clean install?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate