Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Instructiuni clean install Windows 10

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#199
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011
buna,
sunt fortata sa folosesc w10 pe un laptop cu doar 1GB RAM si apelez la voi pt. a'mi recomanda o versiune oficiala cat mai light.. am inteles ca e vb de cea pe 32bit dar alta amanunte?
multumiri.

Pieptoasa

#200
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 30.08.2006
WIN10 Enterprise 2019 LTSC x86
Mai light nu exista de atat.

Edited by Leo2006, 26 February 2021 - 21:25.


#201
liviuZ1969

liviuZ1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.01.2008
Salut. Incerc sa reinstalez Windows 10 pe un PC care a functionat cu w10 pana m-am apucat sa cercetez dece, nu imi folosea toata memoria ram instalată de 8 G. Aviable era de 3,16 G. Am probat cele 4 memorii pe rand. Toate functionau, erau recunoscute de Windows. Am descoperit in cele din urma o setare in bios care, într-un fel limita la 3 G ramii folositi. Memory Remap Feature trebuia sa o trec pe Enable pt  64 bit OS .
Ok, am rezolvat cu memoria dar am vrut sa reinstalez un Windows 10 curat.
Aici au inceput problemele. Efectiv, nu reuseste sa buteze de pe DVD ul realizat si, apare un ecran portocaliu cu dungi verticale. Până acum nu am stiut ca există ecran galben-portocaliu ci doar cel albastru in caz de eșec.
Alt mod de bootare nu am pt ca nu imi vede in bios la boot si usb-ul.
Am o placa de baza mai veche un P5W DH Deluxe care era ok pana i-am schimbat memoriile si le-am pus pe cele 4 cu cate 2 G din care aviabile erau doar 3,16 G.
A mai pățit cineva așa, ce pot face sa reia bootarea si sa nu mai apara ecranul galben portocaliu? Pt sistemul Windows este un SSD Kingston de 120G instalat.
Astept recomandari pt rezolvare dar nu comentarii de genul: la gunoi, e prea vechi, cumparati un sistem nou, etc
Mulțumesc anticipat

Edited by liviuZ1969, 03 April 2022 - 11:21.


#202
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
Dacă ai instalat varianta  32 bit nu folosește peste 4 GB RAM. Trebuie să instalezi varianta 64 bit

Edited by nei-k, 03 April 2022 - 11:55.


#203
liviuZ1969

liviuZ1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.01.2008
Exact, de aceea am zis sa instalez din nou Windows pe 64 de data asta dar, nu mai vrea. Cand ii dau restart si sa booteze de pe cd, in loc sa apara comanda de setare Windows apare ecranul galben portocaliu si asa ramane. Ceva s-a intamplat. Aștept alte recomandari.

https://photos.app.g...DrC8LheoPraGRQ7

Edited by liviuZ1969, 03 April 2022 - 16:03.


#204
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Alte cd/dvd-uri bootează (cu Linux sau cele de devirusare sau de recovery) normal?
Cum ai făcut acel dvd - de unde ai luat kitul și cum l-ai făcut practic?

#205
liviuZ1969

liviuZ1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.01.2008
Culmea ca, cu acelasi dvd am instalat odata Windows ul 10 dar tot nu rezolvasem cu memoria. Credeam ca din cauza Windows-ului nu imi folosea decat 3,16 g din 8 instalati. Memoriile le instalasem pe vechiul Windows 10, instalat acum vreo 2 ani. De aceea am hotărât sa reinstalez sistemul.  Văzând ca nu am rezolvat cu memoria, am inceput sa ma uit in bios si am gasit acolo buba. Apoi, dupa modificarile aduse, in bios imi vad acum cei 8 G dar nu mai booteaza. Apare ecranul galben portocaliu. Asa ma gandesc, sa fac alt dvd, poate merge.

Dvd-ul l-am facut cand aveam Windows 10 pe 64 bits, dar cand din 8G RAM instalati vedea doar 3,16 G RAM aviabile.
Asa, este, am bagat un dvd cu Windows 7 ultimate si a inceput să booteze. Clar, trebuie sa fac alt DVD.

Edited by liviuZ1969, 03 April 2022 - 16:21.


#206
liviuZ1969

liviuZ1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.01.2008
Nu, nu booteaza nici pe w7 ci doar imi verifica memoria, pt ca ar fi detectat o problema.
https://photos.app.g...RyPo6rzXgTDPBy5

#207
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Reset bios la default, save + restart, reverifici setările BIOS pe ram și vezi din nou...

#208
liviuZ1969

liviuZ1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.01.2008
Mulțumesc Ravy si Nei-k. Sunt pe cale sa descopăr problema. Ar fi ceva la RAMi. Am lasat doar 2 placute a cate 2 G si ... A inceput sa booteze  DVD-ul cu W7.
O să vad apoi ce fac cu restul ramilor. In principiu i-am verificat dar nu am verificat fiecare soclu in parte pe rand. Am verificat daca sunt ok rami cam in acelasi loc...

Culmea e ca a mers w10 vechi cu 8 G dar dupa un timp am observat ca nu se mai misca la fel de ok si am vasut in setari ca aviable erau doar 3,16 din 8 instalați. Si am inceput sa cercetez cauza. Asa am ajuns aici. Sunt un tip care chiar daca am o varsta ( e vb de rabdare) nu ma dau usor batut si incerc sa vad cauza si sa repar daca se poate.

#209
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
La memorii nu ai ce repara si pot crea erori ciudate - ruleaza memtest-uri complete si daca este ceva cu probleme testeaza si in alte slot-uri iar daca este de la placuta de memorie inlocuieste

#210
liviuZ1969

liviuZ1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.01.2008
Mulțumesc, pentru recomandări. Am găsit buba: era vorba de un slot al unei memorii. Are o problema, dacă pun memoria in el, nu mai buteaza, apare ecran albastru si o eroare. Am reinstalat Windows 10 Pro cu doar 3 memori in cele 3 sloturi functionale, total 6 G. Este ok acum, booteaza, singura chestie ce am observat-o este că, uneori cand il aprind, si ajunge sa booteze, se inchide total. Il aprind a doua oara si booteaza normal. Am dat de un raport prin management unde imi zice de ceva probleme. Dar nu mă pricep să le interpretez și sunt împăcat cu gândul ca e destul de vechi sa cedeze la un moment dat.
Acum cât o merge, merge.

Edited by liviuZ1969, 11 April 2022 - 17:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate