Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Escrocii de la ARCA Space Corp. lovesc in Las Cruces (New Mexico) cu avionul AirStrato

- - - - -
  • Please log in to reply
753 replies to this topic

#649
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Pe cat e de escroc, pe ata de zgarcit. Sunt pe net o gramada de universitati care au doar un birou,  care furnizeaza diplome absolut legale in ce domeniu vrei.
Ca sa nu mai zic de dark net, unde sunt oferte de la acte de identitate la diplome la cele mai cool universitati din lume.
In locul lui imi trageam dipoma in aerospatiale, cosmologie si exo-biologie, sa le rup mufa la toti.
In plus plateam si 2-3 mastere plus un doctorat, sa fiu cel mai bengos.
Ca sa nu mai zic - cu pretul corect te faci academician.

Edited by FatCat33, 19 November 2021 - 22:03.


#650
Ersilia

Ersilia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 04.01.2016
Gata domne, a venit si premiera mondiala Posted Image :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QsKE_SBY-kE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by Ersilia, 20 November 2021 - 07:28.


#651
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,302
  • Înscris: 06.01.2007
Deci a zburat?
Sincer, ma asteptam sa zboare inca si mai putin decat a facut-o.
Cati metri au fost acolo? 200-500, nu-mi dau seama.

#652
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 06.01.2010
Mai putin decat aplatizatul ala cu pamantul plat.

La pariu ca n-au batut nici macar recordul la 'sticle' de plastic cu apa:
https://en.wikipedia...ki/Water_rocket

Quote

The current record for greatest altitude achieved by a water and air propelled rocket is 2723 feet (830 meters),


#653
Ersilia

Ersilia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 04.01.2016
Aia a fost treapta a doua si cred ca Mad Mike a urcat cu cazanul lui cu aburi un pic mai sus.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CnSBw_sID2Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#654
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006

View PostErsilia, on 20 noiembrie 2021 - 07:22, said:

Gata domne, a venit si premiera mondiala Posted Image :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QsKE_SBY-kE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

:) Vorba lui Al Bundy, când își comemora tumultuoasele și extrem de rarele performanțe sexuale cu Peggy: „Ei hai, recunoaște, ți-am oferit cele mai tari 11 secunde din viața ta”... Cam așa și Popicu'... A terminat destul de iute combustibilu', dar în schimb a filmat escapada din toate pozițiile... Nici ăia de la NASA sau SpaceX nu dădeau atâtea unghiuri la o lansare... Nu mai sunt la prima tinerețe, dar, dacă trăgeam adânc aer în piept, cred că puteam trimite un cornet de hârtie printr-un tub de Bergmann mai sus decât a ajuns supozitorul lui nea Mitică.

Oricum, bravo lor, s-o țină tot așa, aud că Elon Musk a început deja să-și pregătească Tweet-ul de retragere pe poziții defensive: „Către toți follower-ii mei: Vreți să-mi vând pe un dolar toate acțiunile la SpaceX sau să le convertesc mai bine în acțiuni ARCA? Votați acum.”

#655
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 06.01.2010
Eu am ajuns cu o carpa mai sus decat ajunge supozitorul ala.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gYM_Q0fb2E8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La zborul filmat aici am urcat undeva la 2500 m ASL, dar am fost si la peste 3000.

Edited by parabellum, 20 November 2021 - 20:31.


#656
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,302
  • Înscris: 06.01.2007

View Postparabellum, on 20 noiembrie 2021 - 11:58, said:

Mai putin decat aplatizatul ala cu pamantul plat.

La pariu ca n-au batut nici macar recordul la 'sticle' de plastic cu apa:
https://en.wikipedia...ki/Water_rocket
Nu stiam de asa ceva.
800 metri e impresionant pentru o sticla de plastic.
Faceam si noi, copiii, cu carbid tot felul de rachete, dar nu sareau mai mult de 30 de metri.

#657
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,844
  • Înscris: 01.09.2006
Parca se vede si o sfoara intre racheta si sol.
Poate din cauza ei nu a urcat mai mult :)

#658
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,672
  • Înscris: 02.10.2009
Considerand cati bani s-au bagat acolo, rezultatul e din film ridicol, dar oricum, mai mult decat cel asteptat, care era unul penibil
Filmul taiat la momentul oportun evita “penibil” pentru gura casca obisnuiti, nu si pentru restul.
De fapt nu chiar oportun, oprirea aproape brusca a rachetei- f. curios lucru daca nu e manipulare pe film- indica ceva necurat acolo, viteza extrem de mica in acel moment, instabilitate extrema.

O aiureala, dar excrocul de acolo isi ia banii de trai.

#659
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

viteza extrem de mica in acel moment
Plus masa mica. Adica s-a teminat apa si abureala.

#660
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005

View Postmaccip, on 20 noiembrie 2021 - 21:10, said:

...
Faceam si noi, copiii, cu carbid tot felul de rachete, dar nu sareau mai mult de 30 de metri.

N-ai fost la cercul de aeromodelism la Palatul Pionierilor :) - noi făceam rachetute de 20-25cm care se duceau 100m in sus.

Ma declar si eu foarte surprins ca Arca reușește un test tehnic real. Dincolo de aburi, am vazut si eu clar ca la 3-400m altitudine - cand racheta face "puf-uiiii" si o ia inapoi spre planeta mama, se ajunsese in limita de viteza si forța de propulsie ajunsese aproape nula - instantaneu când se oprește aburul racheta o ia in jos, fara nici o urma de rest de deplasare inerțială.  Asta imi spune ca am apreciat corect cele 5 secunde de capabilitate funcționala pe baterii :)

Aproape i-as fi dat like pe YT pt realizare overall, pacat ca pe filmare nu se aude ceva voce mai cu sex-appeal - engleza cu accent puternic est-european si excese de present continuous si înveninarea evidenta la final, o zborseala mioritica ciudoasa catre ESA (care face vehicule "scumpe, toxice si poluante")  m-au lasat ... nici nu stiu cum sa zic... descumpanit... Elon Musk nu ar visa sa-si permita asa arogante.

#661
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,672
  • Înscris: 02.10.2009
Comentarii de taran frustrat care in sinea lui se crede mare.
O chestie din aia se poate face in garaj in doua saptamani lucrat dupa amiaza, iar un motor care sa o duca la de cateva ori inaltimea aia se poate cumpara usor cu mai putin de 1000 dolari. Restul banilor din sponsorizari poate merge la altceva, traiul zilnic, ca servici nu ar putea avea. A ales insa calea mai grea, sa se vada ceva, cineva muncind.
Posibil ca marea masa de naivi sa aplaude (citeam zilele trecute da analfabetismul functional la noile generatii de romani atinge 70 la suta), fericiti cei saraci cu duhul ca a lor e…

Totul e ciudat acolo, neconventional nu pentru ca ar fi o idee grozava ci pentru reclama, pentru a atrage atentia prin ceva altfel decat normal, logic sau de bun simt. Asa se intampla cu unele personalitati cu dereglaj mental, e ceva medical cunoscut, persoane care pun ego-ul mai presus de orice, care trebuie sa reuseasca, altfel nu are rost sa traiasca. Nu e tratament, isi duc crucea toata viata.
Sunt lucruri mai adanci acolo, dincolo de bravada prosteasca din reclamele lui.

#662
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,124
  • Înscris: 25.02.2007

View Postech, on 20 noiembrie 2021 - 21:19, said:

Parca se vede si o sfoara intre racheta si sol.
Poate din cauza ei nu a urcat mai mult Posted Image
Ziceau ei ceva de baterii da' pana la urma cred ca a fost mai ieftin s-o bage in priza :D

#663
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,672
  • Înscris: 02.10.2009
Omul e inteligent, acea inteligenta a smecherilor care stiu sa profite de naivitatea altora. De exemplu a celor care vor sa creada in ceva.
Stie foarte bine ca ceea ce a propus, intotdeauna nu numai acum au fost niste tampenii, aberante din punct de vedere tehnic, dar tocmai prin asta socante, care fac oamenii sa discute, sa protesteze sau sa laude. Un mod de a trece prin viata, nu chiar comod intotdeauna (cel putin comparativ cu preotia), un mod de a-si satisface orgoliul. A gasit intelegere, direct interesata financiar fara indoiala de la destui oameni aflati pe muchie sau doritori si ei de a realiza ceva, dincolo de plictiseala anonimitatii.



#664
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Popa mitica relativ cu putin timp in urma a acuzat niste autoritati ale statului roman ca nu ii elibereaza oarece autorizatii pentru o "lansare de racheta" de undeva de pe suprafata Marii Negre.
Plus afuresenia aruncata de popa mitica pe umerii celor care i-au fost contra si strigatul-n van pentru ca cei pacatosi sa vina la spovedanie pentru iertare de pacate.
Popa mitica e dispus sa ierte pe pacatosul care a gresit dar si rabdarea are o limita in timp.
Daca de pe suprafata Marii Negre nu a fost posibila o lansare inaltatoare la cer atunci popa mitica a ascultat de sfaturilor credincisilor arcasi pentru o lansare dintr-un areal care sa nu fie competenta autoritatilor statului roman.
Si ce sa vezi si sa nu crezi, acel "taram al fagaduintei" pentru popa mitica e tocmai taramul natal, tara Valcei, acolo unde adevarul stapan, capo di tutti capi este bineteles tot parintele mitica.
Dar unde in tara Valcei este situat "sanctuarul cosmonautic" al popii Mitica?

https://goo.gl/maps/tNPm65YZkKZZaLxk6

Acolo este situata "Biserica Sfantul Dumitru"!!!!!!!?
Adnotarea de pe "maps" nu-mi apartine, altcineva a fost primul.

Cat despre zbor, sa fim seriosi.Nu a zburat nimic si foarte putin probabil sa zboare ceva.
In public sau cu public.
Un colaj video editat digital.
Nu il vad pe Elon Musk ca se loveste in mod propriu cu "tesla-n *oaie" (veche expresie neaosa rostita inainte de actiuni de gen ecorocket) sau Kim Jong-un si-a executat toti inginerii din programul de dezvoltare rachete si a ordonat serviciilor secrete sa rapeasca un popa de rit ortodox pentru sa-l puna sef departament secret rachete spatiale/orbitale.

Attached Files


Edited by danutzu22, 21 November 2021 - 08:41.


#665
woof

woof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 18.03.2006
Tot repeta eco, eco. Totusi , sistemul de propulsie e pe aloe vera? Ca n-am inteles.

#666
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Sigur ca da, ca sa produci cateva sute de kilograme de baterii iti trebuie ceva zeci de buldozere si excavatoare cat sa rada un munte, doi,  doua trei paduri aferente - arzand in timpul asta zeci de tone de motorina - si poti decora rana facuta planetei cu ceva culturi de aloe vera - ecologie pura aplicata :) Apoi faci o carcasa din rasini realmente toxice pe toata linia de productie si fibra de sticla never biodegradabila, umpli carcasa asta cu bateriile menționate si faci cateva teste in care dracovenia se imprastie si insamanteaza campurile din Valcea (daca am inteles bine) cu lithium, cadmium, aschii de fibra de sticla si ceva reziduuri ce-or mai fi. Apoi ai grija sa porti tricouri albe cu o frunza verde imprimata si scris ECO dedesubt in timp ce ți predici ecologiste :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate