Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

Roaming Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
1265 replies to this topic

#271
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ori din aplicatie sau contul MyVodafone varianta online sau la *124# iti apare undeva pe la inceputul mesajului: Din Oferta Promo 7 (reinnoire la ..) mai ai 123 min int + 1900 MB + 1154 CVT ...

In cazul Ofertei Promo 7 e vorba de 1900 MB.

View Postcatalin_barna, on 21 august 2017 - 19:08, said:



#272
ilicialin

ilicialin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.07.2007
Stie cineva daca am vreo posibilitate la cartela Vodafone prin care sa pot folosi net si minute in Olanda? Oferta 7 (cea pe care o am activa acum), spune ca pot folosi in SEE: UE + Islanda, Norvegia și Liechtenstein, de unde inteleg ca Olanda nu se incadreaza.

#273
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Olanda face parte din UE, deci se incadreaza.
Oricum nu te baza prea mult pe roamingul lor, s-ar putea sa ai o surpriza dupa 2-3 zile.

#274
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Răspunsul Ancom

Stimate domn,



Ca urmare a adresei Dvs., transmisă Autorității Naționale pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (denumită în continuare ANCOM) prin intermediul poștei electronice și înregistrată cu numărul de mai sus, vă comunicăm următoarele:

1. Începând cu data de 15 iunie 2017, potrivit prevederilor art. 6a și art. 6b din Regulamentul (UE) nr. 531/2012[1], tarifarea pe piața cu amănuntul a serviciului de roaming utilizat în interiorul Spațiului Economic European (SEE)[2] se realizează ca și cum ar fi un consum înregistrat în România, în afara propriei rețele, în condițiile în care acesta nu depășește limitele unei utilizări rezonabile, stabilite în conformitate cu dispozițiile Regulamentului de punere în aplicare (UE) nr. 2286/2016[3].

În conformitate cu prevederile Regulamentului de punere în aplicare (UE) nr. 2286/2016, fiecare furnizor poate stabili, în anumite condiții, o politică de utilizare rezonabilă a serviciului de roaming în SEE pentru a preveni folosirea abuzivă sau anormală a acestui serviciu, de exemplu pentru a preveni roaming-ul permanent în SEE. După depășirea limitelor de utilizare rezonabilă a serviciului de roaming în SEE, furnizorul poate percepe clientului în plus anumite suprataxe (ale căror valori sunt plafonate).

Politica de utilizare rezonabilă a serviciului de roaming în SEE poate consta în:

a) măsuri relevante pentru toate serviciile mobile (apeluri, SMS-uri și date);

B) măsuri suplimentare relevante numai pentru volumul de date din anumite planuri tarifare (abonamente/cartele preplătite (extra)opțiuni).

În ceea ce privește măsurile menționate la pct. a), un furnizor poate aplica o suprataxă în plus față de tarifele naționale pentru consumul în roaming în SEE dacă:

- solicită clienților o dovadă privind reședința obișnuită sau existența unor legături stabile cu România și aceștia nu dau curs solicitării;

-constată că o cartelă SIM este utilizată preponderent sau exclusiv în roaming, deși anterior s-a înregistrat o perioadă îndelungată de inactivitate;

- monitorizează consumul de servicii mobile (apeluri, SMS-uri și date) și prezența (conectarea la rețea) la nivel național, respectiv în roaming în SEE, pe o perioadă de 4 luni și constată un consum preponderent în roaming.

Puteți obține informații suplimentare accesând pagina de internet a ANCOM, www.ancom.org.ro, la secțiunea INFO centru pentru consumatori /Roaming (http://www.ancom.org...home-uesee_3767).

2. Referitor la situația prezentată de Dvs., ANCOM a solicitat Vodafone Romania S.A. (Vodafone) o serie de informații suplimentare.

Ca urmare a acestui demers, furnizorul ne-a comunicat că, în data de 07.07.2017, v-a fost transmis următorul SMS: ”ATENTIE! Conform monitorizarii Vodafone Romania, serviciul de roaming este utilizat cu incalcarea prevederilor legale, activitatea SIM-ului tau fiind preponderent in Roaming. Conform legislatiei, oferta ta de roaming este disponibila doar pentru calatorii ocazionale in afara tarii, in limitele utilizarii rezonabile. Pentru a evita suprataxarea (euro credit: 0.032/minut apelat, 0.0108/minut primit, 0.0075/MB, 0.01/SMS), trebuie sa iti modifici imediat comportamentul de consum si sa faci dovada ca locuiesti in Romania prin prezentarea documentelor relevante si a SIM-ului intr-un magazin Vodafone Romania. Trimite SMS gratuit la 2828 in maxim 24h cu: DORESC PROGRAMARE si te vom contacta pentru a programa vizita intr-un magazin Vodafone Romania. Detalii aici: www.vodafone.ro/roaming-prepay”.

Întrucât nu ați răspuns acestui SMS, în data de 10.07.2017 v-a fost retransmis SMS-ul de avertizare, iar în data de 14.07.2017 s-a aplicat oferta[4] tehnică cu aplicarea suprataxelor pentru serviciile de roaming reglementate. Pentru evitarea suprataxării era necesar să urmați instrucțiunile indicate de furnizor pentru a face dovada legăturilor stabile cu România (prin transmiterea mesajului pentru a solicita programarea și prezentarea documentelor relevante și a SIM-ului într-un magazin Vodafone), acțiuni pe care nu le-ați realizat până la data de 14.07.2017.

De asemenea, Vodafone a menționat că a realizat și o monitorizare a prezenței SIM-ului aferent numărului 072.... în roaming, din care a reieșit că acest număr de telefon a ”avut prezenta continua in roaming timp de 2 luni consecutive (mai si iunie)” și nu a fost localizat în rețeaua Vodafone până la data aplicării suprataxării în roaming (14 iulie 2017).

3. În concluzie, având în vedere faptul că, așa cum am arătat la pct.1, furnizorii de servicii mobile au posibilitatea să aplice o politică de utilizare rezonabilă a serviciului de roaming în SEE, ANCOM nu este abilitată legal să intervină în modalitatea în care Vodafone își concepe oferta comercială și nici să impună furnizorului soluționarea sesizării conform propunerii Dvs.



Cu stimă,



Preşedinte,

Iată și răspunsul Anpc

Attached Files



#275
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Am EO7 activa(si 5 euro credit) si am plecat ieri din Romania pe ruta Ungaria-Slovenia-Italia. Pot sa va spun ca am incercat sa sun din Slovenia si din Italia catre Romania si nu am reusit, imediat se inchidea, nici macar nu facea legatura. Mentionez ca nu am incercat sa folosesc internetul.Posted Image

#276
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postamami, on 23 august 2017 - 20:40, said:

Mentionez ca nu am incercat sa folosesc internetul.

De ce? Ai 1.9 GB inclusi in Roaming.

View Postilicialin, on 23 august 2017 - 14:55, said:

Stie cineva daca am vreo posibilitate la cartela Vodafone prin care sa pot folosi net si minute in Olanda? Oferta 7 (cea pe care o am activa acum), spune ca pot folosi in SEE: UE + Islanda, Norvegia si Liechtenstein, de unde inteleg ca Olanda nu se incadreaza.

Cum ai dedus tu din mesaj ca Olanda nu e inclusa? Olanda nu e in Uniunea Europena? Test...Romania este parte din UE?  :)

#277
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Nu am incercat sa folosesc internetul pentru ca eram la volan, am condus aproape 2000 km. Am folosit telefonul pentru convorbiri conectat bluetooth la autoradio, si vreau sa spun ca ceea ce fac operatorii de telefonie din Romania( nu numai Vodafone) este ceva penal, de altfel ca orice se intimpla in aceasta tara

Edited by amami, 23 August 2017 - 22:45.


#278
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postamami, on 23 august 2017 - 22:44, said:

Nu am incercat sa folosesc internetul pentru ca eram la volan, am condus aproape 2000 km. Am folosit telefonul pentru convorbiri conectat bluetooth la autoradio, si vreau sa spun ca ceea ce fac operatorii de telefonie din Romania( nu numai Vodafone) este ceva penal, de altfel ca orice se intimpla in aceasta tara

Eu am folosit EO7 in mai toata europa fara probleme, poate a fost o defectiune de moment, dar pot confirma ca reteaua vodafone e mult sub orange ca si calitate. Cat tine de tara noastra, dupa 7 ani prin lume iti pot spune ca suma problemelor iti va fi egala oriunde mergi, doar problemele difera.

#279
ilicialin

ilicialin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.07.2007

View Postdanutz1, on 23 august 2017 - 15:05, said:

Olanda face parte din UE, deci se incadreaza.
Oricum nu te baza prea mult pe roamingul lor, s-ar putea sa ai o surpriza dupa 2-3 zile.
Este ok, nu o sa stau mai mult de 4 zile.

View PostCatean, on 23 august 2017 - 20:56, said:

Cum ai dedus tu din mesaj ca Olanda nu e inclusa? Olanda nu e in Uniunea Europena? Test...Romania este parte din UE?  Posted Image
My bad, Olanda este in UE.

#280
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postamami, on 23 august 2017 - 20:40, said:

Am EO7 activa(si 5 euro credit) si am plecat ieri din Romania pe ruta Ungaria-Slovenia-Italia. Pot sa va spun ca am incercat sa sun din Slovenia si din Italia catre Romania si nu am reusit, imediat se inchidea, nici macar nu facea legatura. Mentionez ca nu am incercat sa folosesc internetul.Posted Image

La un moment dat stiu ca, desi serviciul de roaming era activ, conditionau folosirea lui printr-o incarcare de minim 5E, separat de orice extraoptiune activa, din primavara, am vazut ca nu mai conditioneaza asta (nu stiu daca se mai aplica la optiuni vechi). Ar fi doua bube (ce vad eu):
  • ori e un overflow in sistem (probabil multi au plecat in concediu si au sistemul mai incarcat decat estimarile de utilizare)
  • ori ai ramas fara minute si sistemul nu e programat corect (adica, in momentul in care suni, sistemul vede ca nu mai ai minute disponibile si iti taie convorbirea, desi are de unde sa taxeze).
Netul l-ai incercat intre timp sau ai primt apeluri?

Edited by Pololica, 24 August 2017 - 10:55.


#281
tzd

tzd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 26.01.2005

View Postamami, on 23 august 2017 - 20:40, said:

Am EO7 activa(si 5 euro credit) si am plecat ieri din Romania pe ruta Ungaria-Slovenia-Italia. Pot sa va spun ca am incercat sa sun din Slovenia si din Italia catre Romania si nu am reusit, imediat se inchidea, nici macar nu facea legatura. Mentionez ca nu am incercat sa folosesc internetul.Posted Image

EO7 nu mi-a permis accesul la internet mobil in Croatia si Ungaria, in schimb a functionat in Italia. Pe partea de voce si sms totul a fost ok in aceste 3 tari. Foarte "simpatici" operatorii de la relatii cu clientii care nu au fost in stare sa depisteze care este problema, o rezolvare ar fi fost deja prea complicata Posted Image

#282
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Posttzd, on 24 august 2017 - 14:08, said:



EO7 nu mi-a permis accesul la internet mobil in Croatia si Ungaria, in schimb a functionat in Italia. Pe partea de voce si sms totul a fost ok in aceste 3 tari. Foarte "simpatici" operatorii de la relatii cu clientii care nu au fost in stare sa depisteze care este problema, o rezolvare ar fi fost deja prea complicata Posted Image

Mie mi-a mers fara probleme in Ungaria de fiecare data, telefonul fiind conectat la Vodafone HU 4G.

#283
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 04.10.2005

View Postcrecked, on 15 decembrie 2016 - 19:53, said:

In R. Moldova e la fel.
Devi tarifele au crescut la roaming...

#284
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006
Am fost în weekend la Vodafone pentru a întreba de roaming în UE pe cartelă.

Surpriza a fost că pe opțiunea pe care o aveam nu mai primesc net în roaming.
Este vorba de cea de 7 euro și restul de genul.

Băieții au făcut un fel de suprataxa de prost.

Trebuie să activezi o altă opțiune, 8 euro să zicem, care o dezactivează pe cea curentă.

Deci pierzi de 2 ori bani.

Noroc că am dual SIM.

Am mai luat o cartelă și am băgat acolo opțiunea de 8 euro de roaming.

Acum să vedem cum merge.

Edited by Meltdown, 13 September 2017 - 19:25.


#285
nicu1979

nicu1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 03.08.2007
Tu ai activa opțiunea 7 si ti-au tăiat accesul la net in roaming sau cum?
Sau ti-a expirat si azi ai incercat sa o activezi din nou?

#286
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
Clar, vodafone vrea sa folosesti orange in roaming :D si poate si in tara, dupa aceasta experienta.

View Postnicu1979, on 13 septembrie 2017 - 19:50, said:

Tu ai activa opțiunea 7 si ti-au tăiat accesul la net in roaming sau cum?
Sau ti-a expirat si azi ai incercat sa o activezi din nou?

Optiunile de roaming si cele nationale se exclud reciproc, desi resursele de la optiunile de roaming (alea putine cate sunt) pot fi folosite si national. Adica daca ai o optiune nationala activa, activarea unei optiuni de roaming dezactiveaza optiunea nationala si, totodata, toate resursele acesteia.
Atentie ca bonusurile nu pot fi folosite in roaming, ci doar resursele de baza ale optiunii. (Insa n-am testat treaba asta, doar am aflat-o de la un consultant la *222).

#287
nicu1979

nicu1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 03.08.2007
Ideea este ca eu am oferta 7 activa până pe 5 octombrie, am verificat acum 5 min. si functioneaza perfect si minutele si netul in roaming pe o retea din bulgaria eu locuind la granita.
Prin urmare nu mai vorbiți prostii si nu va mai luati dupa toti analfabeti din magazinele vodafone.

#288
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 04.10.2005
Pai tu ai oferta activata cu roaming... nu-ti scrie in myvodafone la optiunea activa cumva "oferta 7 promo"?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate