Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Utilaje pentru o ferma de 70 ha

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
antotract

antotract

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.09.2015

 savantu, on 28 septembrie 2015 - 14:15, said:

Nu vad sensul scarificarii cu un utilaj ce merge cel mult la 40cm. Poate fi o optiune doar unde s-a lucrat cu utilaje usoare, gen 445, combine masa 2-3m.

In urma araturii cu plugul terenul este afanat de regula pana la 30cm. Datorita folosirii repetate a utilajelor grele (tractoare 8- 11t  sau combina 10-18t ) solul se taseaza in profunzime ( 30-50cm ). Hardpan-ul rezultat impiedica patrunderea apei si a radacinilor in sol. Ca sa spargi hardpanul ai nevoie de minim 50cm adancime. Limita este de obicei CP disponibili. In august, datorita secetei, cu un scarificator cu 5 gheare, 3m latime si un Case de 280CP nu am putut depasi 45cm adancime. Am vazut scarificatoare cu 1 trupita, care mergeau la 50-60cm putand fi folosite inclusiv dupa un U650.Cu 3 trupite si 2m latime ( subsolier ) am avut nevoie de 180CP pentru a scarifica la 50-55cm acum 2 ani.
In concluzie, daca ai 110CP si vrei sa scarifici, cauti un scarificator cu 2 trupite si mergi cu el la 50-55cm. Cel cu 5 trupite de 340kg ii mai degraba un pseudo-cultivator sau paraplug.

În realitate, aratura se face în jur de 20 cm, (pe măsurate). Întradevăr ar trebui să fie la min 25 cm. Dar eu nu am văzut pe cineva să facă la 30 cm. Așa că la 40 cm rupe hardpanul fără probleme. Tractorul de 110 CP trebuie să aibe undeva la 4-4,5 tone (de unde ai ajuns la 8-11 t ?). Scarificarea se face exclusiv toamna, nu în August! Cu 110 CP, conform scarificatorului de la Maschio Pinocchio poți merge cu 5 gheare. Dar trebuie să și gândești ce faci, cum faci, să studiezi puțin și să renunți la sloganul: Noi muncim, noi nu gândim!
P.S.: La tractor poți să ai și pe mama brandului de tractor dacă ai mai mult de jumătate din CP decedați. Aș fi tare curios din ce an era tractorul ăla și cât a costat de nu a reușit să facă mare lucru. Adevărat că nici ”vremea” nu te-a ajutat. Mai degrabă tractorul ăla de 280 e un pseudotractor = pseduocase.

#20
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Acolo unde zici ca nu intra plugul mai mult de 20 cm nici utilajul acela artizanal nu intra la 40 cm cu 110 cai.

#21
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,627
  • Înscris: 26.10.2003

 antotract, on 28 septembrie 2015 - 15:55, said:

În realitate, aratura se face în jur de 20 cm,

Cat teren lucrezi ?

Quote

(pe măsurate). Întradevăr ar trebui să fie la min 25 cm.

Serios ? Nu conteaza sezonul, culturile premergatoare si urmatoare ?

Quote

Dar eu nu am văzut pe cineva să facă la 30 cm.
Tu ai vreo tangenta reala cu agricultura sau doar din postura de agent de vanzari ?


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qdyflXQdIs0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

Așa că la 40 cm rupe hardpanul fără probleme.
Esti liber sa ne arati o demonstratie cu unealta minune.

Quote

Tractorul de 110 CP trebuie să aibe undeva la 4-4,5 tone (de unde ai ajuns la 8-11 t ?).
Vb in abstract, nu in acest caz particular.

Quote

Scarificarea se face exclusiv toamna, nu în August!
Din experienta ta profunda stii asta ?
Majoritatea fermierilor scarifica dupa culturile de vara, dupa rapita si grau. Eu de exemplu scarific si dupa floare + un terra disc pentru grau.

Quote

Cu 110 CP, conform scarificatorului de la Maschio Pinocchio poți merge cu 5 gheare. Dar trebuie să și gândești ce faci, cum faci, să studiezi puțin și să renunți la sloganul: Noi muncim, noi nu gândim!

In primul rand, la unelte, indicatiile privind puterea necesara sunt dupa terenurile din vest, Italia, Franta, Germania. Majoritatea celor care fac agricultura au descoperit de mult ca daca ai un utilaj de 80-100CP si tractorul are tot 100CP, s-ar putea sa ai o surpriza mare cu terenurile de la noi. Din experienta proprie, ai nevoie de minim 20% rezerva de putere fata de indicativ. Altfel viteza de lucru este redusa si fara a fi pedantic, toata lumea stie ca daca vrei sa iasa lucrare, ai nevoie de viteza.

In privinta afirmatiei cu "noi muncim, noi nu gandim" si aluzia la studii, te informez ca am 14 ani de studii superioare ( tu ai macar 4 sau esti de generatie noua cu 3 ? ) si imi place sa analizez temeinic o problema, atat din literatura cat si din experienta practica, recte, forum.

Daca esti conform userului Til, angajat al Macos Hall, cu o astfel de atitudine ( care tradeaza lipsa totala de experienta practica, a citi pliante si ceva cataloage plus un training de 2 zile cu powerpoint nu echivaleaza cu 1 an de lucrat in agricultura cu sculele proprii ) faci doar un deserviciu companiei.

Quote

P.S.: La tractor poți să ai și pe mama brandului de tractor dacă ai mai mult de jumătate din CP decedați. Aș fi tare curios din ce an era tractorul ăla și cât a costat de nu a reușit să facă mare lucru. Adevărat că nici ”vremea” nu te-a ajutat. Mai degrabă tractorul ăla de 280 e un pseudotractor = pseduocase.
Cum zici tu...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/omt5K5gn5vo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
antotract

antotract

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.09.2015

 Vladutz_ddd, on 28 septembrie 2015 - 16:31, said:

Acolo unde zici ca nu intra plugul mai mult de 20 cm nici utilajul acela artizanal nu intra la 40 cm cu 110 cai.
Nu am zis ca ”nu intra”, am zis ca ”nu se face”, nu pt. ca nu se poate! ”Probabil”, din motive de economice.

#23
antotract

antotract

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.09.2015

 savantu, on 28 septembrie 2015 - 17:55, said:

Cat teren lucrezi ?



Serios ? Nu conteaza sezonul, culturile premergatoare si urmatoare ?

Tu ai vreo tangenta reala cu agricultura sau doar din postura de agent de vanzari ?


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qdyflXQdIs0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Esti liber sa ne arati o demonstratie cu unealta minune.

Vb in abstract, nu in acest caz particular.

Din experienta ta profunda stii asta ?
Majoritatea fermierilor scarifica dupa culturile de vara, dupa rapita si grau. Eu de exemplu scarific si dupa floare + un terra disc pentru grau.


In primul rand, la unelte, indicatiile privind puterea necesara sunt dupa terenurile din vest, Italia, Franta, Germania. Majoritatea celor care fac agricultura au descoperit de mult ca daca ai un utilaj de 80-100CP si tractorul are tot 100CP, s-ar putea sa ai o surpriza mare cu terenurile de la noi. Din experienta proprie, ai nevoie de minim 20% rezerva de putere fata de indicativ. Altfel viteza de lucru este redusa si fara a fi pedantic, toata lumea stie ca daca vrei sa iasa lucrare, ai nevoie de viteza.

In privinta afirmatiei cu "noi muncim, noi nu gandim" si aluzia la studii, te informez ca am 14 ani de studii superioare ( tu ai macar 4 sau esti de generatie noua cu 3 ? ) si imi place sa analizez temeinic o problema, atat din literatura cat si din experienta practica, recte, forum.

Daca esti conform userului Til, angajat al Macos Hall, cu o astfel de atitudine ( care tradeaza lipsa totala de experienta practica, a citi pliante si ceva cataloage plus un training de 2 zile cu powerpoint nu echivaleaza cu 1 an de lucrat in agricultura cu sculele proprii ) faci doar un deserviciu companiei.

Cum zici tu...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/omt5K5gn5vo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu nu mi-am dorit să intru în vreo polemică cu cineva de pe acest forum ci să ofer o părere pe cazul particular ridicat.
De discutat la abstract e liberă lumea și plină de amatori. Cât de jigniri/atacuri e cel mai simplu pentru cineva fără pregătire adecvată și cu frustrări. Nu pretind că pot să cunosc întreg domeniul mecanic/agricol dar în suprafețe mici și medii mă descurc. Cum aș putea să i-au în considerare ca viabil ce susții, când recomanzi la început min. 200 CP după care precizezi că nici cu 280 CP nu ai reușit să faci lucrarea așa cum îți doreai?! Ăia 14 ani precizați mai sus, erau bine dacă măcar o mică, mică parte din ei erau cu frecvență și nu ai suferii de sindromul ”casa poporului”... Scuze, nu m-am putut abține!
P.S. Dacă o să dorească cineva, cu real interes, să vadă o demonstrație cu acea unealtă, scarificator 5 gheare, adâncime 40 cm, 340 kg, o voi pune la dispoziție.

#24
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Eu vreau sa o vad.
Dar nu pe plaja la Mamaia, ca am trecut de varsta in care ne jucam in nisip.
Daca bagi jucaria aia la 40 cm pe un teren greu ( nu foarte greu), dupa 5 ha il duci acasa in plasa. Dar sa ai tractor sa traga de el

#25
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 antotract, on 29 septembrie 2015 - 06:49, said:

...nu m-am putut abține!...
Să vezi cum ţi-o fi când nu mă voi mai putea eu abține...

ps: un singur link spre ştiitucine.ro dacă mai văd, nu-i bine iarăşi.
Să nu spui că n-ai știut.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate