Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

"Expirat" pe piata muncii la 40 de ani? Bun si ce facem in acest caz?

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#73
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostMembruAnonim, on 04 iulie 2015 - 09:49, said:

Prin schimbarea locului de munca, creierul va fi bombardat cu informatii noi, reguli noi, proceduri noi...stres...capacitatea de invatare si adaptare este diminuata.
Ai vreo dovadă în acest sens? Ori câteva exemple?

View PostMembruAnonim, on 04 iulie 2015 - 09:49, said:

Dar, m-as astepta ca bagajul de cunostinte sa fie ....un geamantan mare, ce-a ce la o persoana mai tanara, as mai trece cu vederea.
În ce fel ai trece cu vederea? Dacă o persoană tânără are un bagaj mare de cunoștințe, nu contează sau cum? Vrei să explici ce ai vrut să spui, te rog?

#74
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCazimi, on 04 iulie 2015 - 11:02, said:

Ai vreo dovadă în acest sens? Ori câteva exemple?


În ce fel ai trece cu vederea? Dacă o persoană tânără are un bagaj mare de cunoștințe, nu contează sau cum? Vrei să explici ce ai vrut să spui, te rog?

Nu pot, pe tine te-am intrebat candva cateva lucruri, ai lasat discutia si ai plecat.  http://forum.softped... aceste conditii de ce ti-as raspunde? Te duci, iti repari greseala acolo si apoi vii aici si discutam.

Edited by MembruAnonim, 04 July 2015 - 11:14.


#75
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostMembruAnonim, on 04 iulie 2015 - 11:11, said:

Nu pot, pe tine te-am intrebat candva cateva lucruri, ai lasat discutia si ai plecat.  http://forum.softped... aceste conditii de ce ti-as raspunde? Te duci, iti repari greseala acolo si apoi vii aici si discutam.

Am înțeles. Am greșit încă o dată. Prima dată greșeala mea a fost că am avut o altă experiență, diferită de a ta, a doua - că am ales să nu răspund, ci să ignor întrebări naive. Iar acum mă pedepsești cu off topic pe un alt topic, condiționând purtarea unui dialog civilizat pe un topic de continuarea unui schimb de cuvinte absurd și la fel de off-topic, pe un alt topic.

Merit pedeapsa! Mă duc la colț, să mă gândesc la ce am făcut.

Și zic pas perpetuării trollării topicului.

Edited by Cazimi, 04 July 2015 - 11:25.


#76
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

View Postthalia, on 04 iulie 2015 - 10:14, said:

Daca e un profi, are multe ce sa iti spuna, lucruri care oricata experienta ai avea iti e dificil sa ti le vezi din afara, sa iti spuna care sunt punctele forte si puncte slabe si de ce nu, poate la un moment dat fi vorba de o reconversie profesionala.
Daca tu nu te implici sa afli (si nu in ultimul ceas) atunci nimeni nu-ti va furniza informatiile in formatul dorit oricat de bine e intentionata persoana.

Edited by neagu_laurentiu, 04 July 2015 - 11:19.


#77
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postnanashu, on 03 iulie 2015 - 16:47, said:

la peste 35 de ani (sa nu mai zic de 40), doar cu o pila / recomandare mai poti face ceva. Patronii companiilor mici au mentalitatea (poate corecta, poate nu) ca un tanar (20-25) se adapteaza mult mai usor/ repede si ca are o dorinta mult mai mare sa invete/ avanseze (de aici si performanta). In companiile mari, acolo unde exista HR si o anumita etapizare a selectiei, este alta problema. "ducucile" astea de la HR (caci inca nu am intalnit barbati pe functii de decizie la "Resurse Umane") sunt indoctrinate ca, la 35-40 de ani, trebuie sa "tintesti" posturi de top management (nici nu se obosesc sa te cheme la un interviu pentru un post "normal")
Bah...pe cuvant daca am vazut persoane mai absurde ca femeile in functii inalte,pe cuvantu meu de onoare.
Incep astia sa angajeze tot mai multe femei pe functii inalte si incep sa isi intre in filme de nu te mai poti intelege cu ele nici macar in probleme de serviciu ca in alea personale deja nu le mai ajungi la nas.
Tot timpu am vazut barbatii ca fiind mult mai abili si corecti in functii unde trebuie luate decizii...

Edited by I2O, 04 July 2015 - 22:39.


#78
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu mai plange Thalio, du-te in centrul vechi, dezbraca-te si urca-te pe masa.

#79
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 02.09.2007
Eu am intervievat la un moment dat un "mosulet" de 40+.
Din CV totul era ok, avea ceva experienta in domeniul cautat de noi. Fusese in state, se intorsese, mai lucrase pe ici pe colo. Parea OK!
La fata locului am descoperit ca experienta era foarte larg spus tangentiala cu ce facem noi. Si experienta aia de care vb o capatase acum 10-12 ani inainte sa plece in state.

Am discutat despre ce facuse in state si dupa ce s-a intors.
Concluzia: il dadusera aia afara de valabil ce era si din cauza asta a capatat viziuni marxist-leniniste asupra realitatii.
Dupa ce-a revenit(repatriat fortat ? era imigrant ilegal) s-a angajat prin service-uri de calculatoare, apoi cu service-uri GSM, apoi a scris ceva soft de tinut gestiunea la un butic de tara. Care soft, era scris pe buda si nici n-a putut sa rezolve macar conceptual problemele pe care le gaseam noi in softul scris de el.

Pe de alta parte sunt si eu constient ca n-o sa scriu cod la 65 de ani. Asa ca incerc sa pun ceva deoparte si la un moment tz bine determinat sa fac o manevra de downshifting, respectiv sa ma retrag definitiv sau intr-un post de prof., ceva

#80
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View PostFriskey, on 05 iulie 2015 - 04:34, said:

Nu mai plange Thalio, du-te in centrul vechi, dezbraca-te si urca-te pe masa.

M-as duce Friskey daca as avea cu vreo 20 de primaveri mai putin si toate ar fi la locul lor cum erau o data, insa am un simt al ridicolului foarte dezvoltat care ma trage inapoi.
Pina atunci, du-te tu la FunPosted Image

View Postlyanna, on 05 iulie 2015 - 16:59, said:

Eu am intervievat la un moment dat un "mosulet" de 40+.
Din CV totul era ok, avea ceva experienta in domeniul cautat de noi. Fusese in state, se intorsese, mai lucrase pe ici pe colo. Parea OK!
La fata locului am descoperit ca experienta era foarte larg spus tangentiala cu ce facem noi. Si experienta aia de care vb o capatase acum 10-12 ani inainte sa plece in state.

Am discutat despre ce facuse in state si dupa ce s-a intors.
Concluzia: il dadusera aia afara de valabil ce era si din cauza asta a capatat viziuni marxist-leniniste asupra realitatii.
Dupa ce-a revenit(repatriat fortat ? era imigrant ilegal) s-a angajat prin service-uri de calculatoare, apoi cu service-uri GSM, apoi a scris ceva soft de tinut gestiunea la un butic de tara. Care soft, era scris pe buda si nici n-a putut sa rezolve macar conceptual problemele pe care le gaseam noi in softul scris de el.

Pe de alta parte sunt si eu constient ca n-o sa scriu cod la 65 de ani. Asa ca incerc sa pun ceva deoparte si la un moment tz bine determinat sa fac o manevra de downshifting, respectiv sa ma retrag definitiv sau intr-un post de prof., ceva

Poate ca ai dreptate, insa crede-ma ca la 40 este extrem de devreme pentru a te retrage. Mi-e greu sa cred ca din scris cod reusesti sa pui deoparte cat sa traiesti linistit vreo 20 de ani .

#81
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 02.09.2007
Din calculele mele, daca ma retrag la 40, as putea sa supravietuiesc (trai semi-decent, mancare ca si acum, dar fara sa-mi permit extravagante gen concedii afara, masina tinuta pana cade bucatica din ea, eventual reparata cu sarma si super-glue, etc).

Daca 40 nu e prea realist (pentru ca nu vreau un trai-semi-decent), 45 este mai departe si nu pot sa zic cu aceeasi acuratete, dar ar trebui sa fie ok (concedii, un ban deoparte pentru medicamente, etc).

Oricum, ideea mea de retragere nu inseamna neaparat repaos total. Un post de prof in care sa ajuti oamenii sa isi atinga limitele poate aduce satisfactii sufletesti importante cat timp eliminam ingradirile materiale.

#82
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
@ thalia
la 40 nu esti expirata total... de la 45 in colo deja ai mari probleme
totusi e bine ca de la o anumita varsta si vechime la un loc de munca... sa incerci sa-ti consolidezi pozitia, sa te faci indispensabil si sa nu dai motive
oricum, e mult mai usor sa-ti cauti un job cat esti inca angajat undeva...
tu ai o problema si cu localizarea...

Edited by Nero-d, 07 July 2015 - 07:12.


#83
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,139
  • Înscris: 10.07.2013
@Thalia, ai gasit ceva de munca sau inca cauti?Posted Image

#84
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postthalia, on 03 iulie 2015 - 16:21, said:

De ceva vreme incerc si chiar ma straduiesc sa  schimb actualul loc de munca, care nu imi aduce mari satisfactii, nu intru-n detalii.
Asa ca de vreo doua luni am inceput sa aplic, zilnic  sau saptamanal si desi CV este vizualizat nu ma cheama nimeni la interviu?!
Experienta am, limba engleza o vorbesc foarte bine, dar..nu sunt chemata la interviu si cred ca.. din cauza varstei, damn' urasc ca orice femeie sa spun asta!

Cum nu mi-a placut niciodata sa depind de cineva si nu imi doresc sa ies la pensie de la locul actual de munca, incep sa ma ingrijorez serios.
Intrebarea este, ce facem, caci pana la pensie mai este o gramada. E drept ca si tinerii au si ei nevoie de joburi, dar nu e vorba de entry sau middle.
Rog raspunsuri la subiect!
E destul de greu  .... pe mine m-au chemat la un interviu dupa vreo 2 ani de postat CV-ul pe un site de joburi....Am refuzat frumos deoarece imi ofereau exact acelasi salariu pe care-l am in momentul de fata....Am renuntat la idea de a mai schimba job-ul si am retras CV-ul de pe site....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate