Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Adoptie persoana singura

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postascended, on 01 iulie 2015 - 21:11, said:

Plus că un copil este o responsabilitate pe viață,dacă te-ai plictisit de a fi părinte,nu-l poți duce ca pe un cățel la adăpost.
din pacate, am vazut un caz de familie care si-a dorit un copil, au trecut printr-un luuuung proces de asoptie (aviz @initiator), in sfarsit au luat copilul acasa, toate bune si frumoase pana cand...s-au gandit sa-l "dez-adopte" pentru ca...nu se mai intelegeau cu el si copilul parea ca nu se poate adapta la viata de familie. Drept urmare, inapoi cu el la orfelinat.

@initiator, sper sa n-o consideri o rautate (ca cele pe care le-ai primit pana acum), dar eu te vad destul de imatur. In conditiile in care trebuie sa gasesti niste informatii de care depinde viitorul unui om, si stiind ca in RO adoptiile facute de un cuplu sunt atat de rare (din cauza sistemului, desigur), iar o persoana singura are cu atat mai putine sanse, unde te-ai gandit tu sa-ti gasesti aceste informatii? Pe un forum! Nu pe la Protectia copilului, nu pe la un ONG, nu pe la avocat. Nuu, pe forum e mai bine, ca sigur colcaie de mamici singure sau tatici care au adoptat singuri (macar de te orientai si tu catre forumul ala specializat). Eu zic ca mai degraba ai publicat ca sa-ti umfli oleaca orgoliul, pe principiu "Uite ce persoana superioara sunt eu, rar se mai gaseste un barbat sa fie dispus sa faca ce vreau eu, hai sa spun si la altii".

Apoi, treaba cu casatoria, respectiv contactul cu femeile, sunt strict problema ta. Nu ca as ridica in slavi institutia casniciei, dar la modul in care ai pus problema, ca nu doresti sa te controleze cineva (probabil a facut-o prea mult mama ta in copilarie, nu?), imi pare rau sa-ti spun, dar tot imaturitate se numeste. Pai si copilul ala cand o sa te intrebe "Unde pleci, tati?", la 10 noaptea (ca trebuie si tu sa ti-o mai tragi, nu? sau le aduci acasa, lucru foarte sanatos pentru dezvoltarea unui copil), o sa-i dai o palma de-l lipesti pe perete, pentru ca a indraznit sa te "controleze"?. Vezi ca cresterea unui copil cere tot atata maturitate, responsabilitate si efort ca mentinerea unui cuplu sanatos si functional. Poate chiar mai mult. Nu degeaba oamenii se casatoresc (sau traiesc in cuplu) inainte de a face un copil. Au foarte multe de invatat din traiul impreuna, cum ar fi rabdarea, ingaduinta, jertfa de sine, altruism etc toate aceste lucruri ajutandu-i mai tarziu sa dezvolte o relatie sanatoasa cu un copil. E un gen de "antrenament", daca vrei. Tu cum iti vei face acest "antrenament"?

#38
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Oricum, cel putin din punctul asta de vedere sunteti barbatul ideal al multor femei.
Barbatii care vor copii cu adevarat, nu doar declarativ pt "a da bine", sunt destul de rari. Fie si ceva trecator, tot este o raritate la barbati

#39
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postmoldoveanca2001, on 01 iulie 2015 - 21:45, said:

Oricum, cel putin din punctul asta de vedere sunteti barbatul ideal al multor femei.
si, ca sa vezi ironia naibii, el nu vrea femeie...

#40
fictivul

fictivul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 25.06.2015

View PostMichidoo, on 01 iulie 2015 - 22:06, said:


si, ca sa vezi ironia naibii, el nu vrea femeie...

Nu vreau sotie.. Nu femeie.

#41
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
@Initiator.
Legal se poate.
Dar dureaza si copil sub 5 ani slabe sanse.
Poate copil cu varsta peste 10 ani.
Cazuri similare sunt.

#42
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postsurdomut, on 01 iulie 2015 - 20:38, said:

Motivul pentru care nu vreau sa ma casatoresc este  acesta :
Sunt deja casatorit !
Dacă este adevărat, nu doar o miștocăreală ieftină ca să râzi de inițiator, vezi că există topic dedicat căsătoriei.
Dar înclin să cred că ești troll....

#43
surdomut

surdomut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.07.2015

View PostCazimi, on 01 iulie 2015 - 22:35, said:

Dar înclin să cred că ești troll....
Cum ai ajuns la aceasta concluzie ?
Ai vizualizat pagina profilului meu ?
De ce nu ai facut acelasi lucru si pentru initiator ?

http://forum.softped...17088-fictivul/
http://forum.softped...17947-surdomut/

Edited by surdomut, 01 July 2015 - 22:45.


#44
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postsurdomut, on 01 iulie 2015 - 22:44, said:

Cum ai ajuns la aceasta concluzie ?
Fiindcă ai răspuns ca nuca în perete la o întrebare care îi era adresată inițiatorului. Și fiindcă ai doar câteva mesaje, ceea ce mă face să mă gândesc că ești clona cuiva

Edited by Cazimi, 01 July 2015 - 22:54.


#45
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
noi discutam cu un pusti de 15 ani care vrea si el o papusa sa aiba grija de ea
o sa-i treaca

ce e periculos, este faptul ca e atras de copii

#46
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Periculoasa e doar gandirea bolnava a unora. De unde ai tras tu concluzia ca e atras de copii, mestere?

#47
Broke

Broke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 06.09.2014

View PostDaian95, on 01 iulie 2015 - 19:42, said:


Decat in oferfelinat, mai bine cu un singur parinte care sa ii acorde dragoste neconditionata.
Da, e adevarat. Dar copilul acela ar trai mai armonios daca ar avea o familie completa.

#48
fictivul

fictivul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 25.06.2015

View Posttsunnami, on 01 iulie 2015 - 22:55, said:

noi discutam cu un pusti de 15 ani care vrea si el o papusa sa aiba grija de ea
o sa-i treaca


ce e periculos, este faptul ca e atras de copii

Pentru cultura ta generala am 20 de ani acum.. Iar adoptia m-am ganditvsa o fac nu acum ci peste cativa ani. Aproximativ 4-5. ;) oricum esti bolnav. Ce e rau ca imi plac copii si imi doresc unu. Nu vreau sa fiu tata batran.

View PostBroke, on 02 iulie 2015 - 07:14, said:


Da, e adevarat. Dar copilul acela ar trai mai armonios daca ar avea o familie completa.



Sunt destui copilasi care traiesc armonios si langa o persoana. Sau sunt altii care desi au doi parinti e ca si cum nu i-ar avea.

View PostBob493, on 02 iulie 2015 - 00:00, said:

Periculoasa e doar gandirea bolnava a unora. De unde ai tras tu concluzia ca e atras de copii, mestere?

Au probleme sincer.. :)) pote chiar ei sunt atrasi. :))

#49
Broke

Broke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 06.09.2014
Si la 20 de ani tu te gandesti ca vrei sa ramai burlac pentru tot restul vietii? Mai scrie-ne peste vreo 10 ani.

#50
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postfictivul, on 02 iulie 2015 - 07:56, said:

Au probleme sincer.. :)) pote chiar ei sunt atrasi. :))
Asta e replica de copil :)
Mai ai de crescut. Credeam ca ai macar 30.

#51
Broke

Broke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 06.09.2014

View PostBob493, on 01 iulie 2015 - 21:10, said:

Cata? Un copil are nevoie de dragoste, suport, adapost, mancare, haine etc. Exista mii de copii in tara asta care au doi parinti si nu beneficiaza de nici macar una din chestiile amintite de mine. Argumentul tau e invalid.
Ai un copil? L-ai crescut singur? Stii ce inseamna?

#52
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Initiator , trebuie sa constientizezi niste lucruri :
- cateodata este extrem de greu si sa imparti in doi cresterea propriului copil Posted Image .
- de multe ori l-ai da pe strada si atunci intervine celalalt parinte care nu are inca nervii intinsi la maxim de actiunile plodului ...si echilibraza situatia .
- un copil nu este in moft , nu este un pet , nu il poti da inapoi data ti se pare ca te-ai plictisit sau ca nu te prinde meseria de parinte .
- un copil este o investitie ( poate cea mai importanta din viata ) , la care trebuie sa contribuie multa lume ( familia - adica tata , mama , societatea - adica scoala , sistemul medical ...- adica spitalul pediatric , etc ).
- tu vrei pur si simplu sa ai un proiect pe termen lung ( plecand de la premisa ca esti bine intentionat ) , insa nu stiu daca realizezi ca nu exista meseria de parinte part-time. Cand esti parinte , esti responsabil 1000 % de plod , tot timpul prezent si viitor , si , practic viata ta se modifica cu totul .
- persoanele singure indiferent ca recunosc sau nu , au o problema de socializare. Nu reusesc sa supravietuiasca in doi Posted Image . Acest lucru nu este interzis , sau blamabil , dar spune multe despre o persoana . Nu poti din cauza lipsei de adaptare , din cauza ca esti probabil o persoana dificila . Societatea te accepta , te tolereaza , te respecta , dar niciodata nu iti va da in grija formarea unui copil Posted Image ...si bine face .

#53
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Ei,vin si eu.Am 41, jumatea 37 probleme med.Cand ne intoarcem(3 luni) sigur vom face demersuri pt adoptie.Daca nu,macar familie gazda.Si nu un copil,macar doi.Sper sa reusim.Posted Image

#54
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nu mai contează.
În postul #42 de la pagina 3,inițiatorul ne spune adevăratul motiv.
Care motiv explică totul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate