Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Adoptie persoana singura

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
fictivul

fictivul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 25.06.2015
Salut.

Este cineva pe aici care a adoptat un copil fiind persoana singură?
Eu personal nu vreau să mă căsătoresc niciodată, și m-am gândit peste câțiva ani, 4-5 aproximativ să adopt un baietel sub 5 ani pe care sa il cresc si sa ii ofer tot ce are nevoie. Motivul pentru care nu vreau sa ma casatoresc este acela ca imi place sa fiu liber din punct de vedere al vietii si sa nu tot dau cuiva explicatii despre ce fac , cu cine ies si asa. Insa asta nu inseamna ca nu sunt respomsabil, sau imi lipsesc principiile. sunt ferm convins ca un copil ar avea ce sa invete de la mine, si ar fi un om normal in viitor.
Am intrat aici sa intreb daca sunt persoane singure care au adoptat sau stie cineva persoane care au adoptat, sa imi spuna cat de dificil este procesul si alte detalii.

Va multumesc.

#2
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012
pedo?
comportamentul tau ''nu-mi place sa dau explicatii cu cine ies cand unde'' se cam bate cap in cap cu dorinta de a avea un copil de 5 ani

#3
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Eu cunosc pe cineva care, singură fiind, a adoptat un băiețel dintr-o familie cu mulți copii. Dar, în afara de faptul că e vorba de o femeie, bag mâna în foc că nu avea atitudinea „nu vreau să mă întrebe nimeni ce fac”.

#4
blasterzz

blasterzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 25.04.2006
Pai mai bine te insori si ai mai multa libertate decat cu un copil de 5 ani care are nevoie de atentie si supraveghere 24 ore pe zi. Atitudinea, conceptia si motivatia ta pentru a creste un copil este cel putin dubioasa pentru a agentie de adoptie. Dar poate ne inselam si ai fi tu bine intentionat desi tre sa recunosti ca privind problema din afara e un pic sub semnul intrebarii.

#5
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Am sesizat deja organe judiciare   sa preia cazul  si sa  urmareasca initiatorul daca nu cumva este un potential infractor  implicat in acte de abuz sexual impotriva minorilor .
Avem foarte multe plangeri de corupere de minori in vederea savarsirii actelor sexuale cu autori  necunoscuti . Sper ca societatea sa se curete de persoane cu aceasta boala psihica .

Rog si pe ceilalti cetateni sa acorde ajutorul in vederea identificarii unor astfel de elemente  periculoase . Posted Image

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Procedura este asta:
http://www.dasiasi.r...dtl-164464.html

Nu cred că e vorba de pedofilie, poate doar încă un topic pe burtă. Aproape incredibil că există bărbați care-și fac astfel de planuri înainte cu 4-5 ani :)

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 fictivul, on 01 iulie 2015 - 17:15, said:


Eu personal nu vreau să mă căsătoresc niciodată, şi m-am gândit peste câţiva ani, 4-5 aproximativ să adopt un baietel sub 5 ani pe care sa il cresc si sa ii ofer tot ce are nevoie.
.

Un copil are nevoie si de mama si de tata.
Tu din start nu-i poti oferi tot ce are nevoie.
Sper din tot sufletul ca si legea sa interzica celor de seama ta adoptia unui sau mai multor copii.

#8
Aleppo

Aleppo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 30.05.2015
Si timp de 4-5 ani o sa tot ceri pareri pe forum, sau cum?

Nici nu stiu daca e legal asa ceva.

 adisz, on 01 iulie 2015 - 17:49, said:


Un copil are nevoie si de mama si de tata.
Tu din start nu-i poti oferi tot ce are nevoie.

Nu sunt de acord.

Initiatorul are probabil un corp de barbat, dar nu vrea femei, deci e si femeie totodata.

#9
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 fictivul, on 01 iulie 2015 - 17:15, said:

Motivul pentru care nu vreau sa ma casatoresc este acela ca imi place sa fiu liber din punct de vedere al vietii si sa nu tot dau cuiva explicatii despre ce fac ,

Tu ce crezi, parintii tai ar fi incuviintat ca tu sa fii adoptat de cineva care ar gandi asa ceva?

#10
fictivul

fictivul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 25.06.2015

 pacopaco1967, on 01 iulie 2015 - 17:41, said:

Am sesizat deja organe judiciare   sa preia cazul  si sa  urmareasca initiatorul daca nu cumva este un potential infractor  implicat in acte de abuz sexual impotriva minorilor .
Avem foarte multe plangeri de corupere de minori in vederea savarsirii actelor sexuale cu autori  necunoscuti . Sper ca societatea sa se curete de persoane cu aceasta boala psihica .

Rog si pe ceilalti cetateni sa acorde ajutorul in vederea identificarii unor astfel de elemente  periculoase . Posted Image

Am pus doar o întrebare , sa aflu ce parere au altii. Exagerezi. Si da si eu sper sa se curete lumea de astfel de persoane.Toate cele bune!

#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

 adisz, on 01 iulie 2015 - 17:49, said:

Un copil are nevoie si de mama si de tata.
Tu din start nu-i poti oferi tot ce are nevoie.
Sper din tot sufletul ca si legea sa interzica celor de seama ta adoptia unui sau mai multor copii.
Absolut de acord! Copiii primesc mult mai multa afectiune si conditii mai bune in orfelinate decat cu un singur tata.
Ai o gandire buna de tot, ar trebui sa-ti dea careva un premiu.

#12
fictivul

fictivul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 25.06.2015

 sun_kid, on 01 iulie 2015 - 17:25, said:

pedo?
comportamentul tau ''nu-mi place sa dau explicatii cu cine ies cand unde'' se cam bate cap in cap cu dorinta de a avea un copil de 5 ani

care e problema...? nu am specificat sa fie fix de 5 ani, poate fi si mai mic. E mai ok daca cresti un copil de mic si se obisnuieste deja cu tine. Numai la prostii va sta capu la unii. nteleg ca poate va alarmati, dar in cazul meu nu e asa. Ce e asa rau in a vrea sa ai un copil caruia sa ii asiguri o viata frumoasa? Faptul ca nu vreau sa ma insor nu inseamna ca sunt pedo sau mai stiu eu ce au zis unii mai sus. Daca eu vreau sa fiu burlac si vreau sa am un copil ce e rau in asta? :))

 Mizu, on 01 iulie 2015 - 17:57, said:

Absolut de acord! Copiii primesc mult mai multa afectiune si conditii mai bune in orfelinate decat cu un singur tata.
Ai o gandire buna de tot, ar trebui sa-ti dea careva un premiu.

Cred ca tu nu stii cum sunt conditiile in orferinatele din tara asta de zici ca sunt mai bune acolo. :)))

 althea, on 01 iulie 2015 - 17:49, said:

Procedura este asta:
http://www.dasiasi.r...dtl-164464.html

Nu cred că e vorba de pedofilie, poate doar încă un topic pe burtă. Aproape incredibil că există bărbați care-și fac astfel de planuri înainte cu 4-5 ani Posted Image

Acuma pe bune, cum sa crezi ca as fi atat de dus cu pluta sa imi bat joc de un biet copil? Cred ca cel mai bine e sa te adresezi unor oameni care stiu sa trateze cu seriozitate orice solicitare sau intrebare, ca aici pe forum numai raspunsuri aberante primesti. Mersi pentru link.

 tsunnami, on 01 iulie 2015 - 17:56, said:


Tu ce crezi, parintii tai ar fi incuviintat ca tu sa fii adoptat de cineva care ar gandi asa ceva?

Eu ma refer la acel tip de persoane care isi abandoneaza copii. La mine in oras este un calugar care a adoptat mai multi copii, i-a crescut si acum sunt fiecare cu studii si foarte ok. Un copil abandonat e mai bine crescut de cineva care iubeste copii decat la centrele jegoase care se gasesc in tara noastra.

#13
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 fictivul, on 01 iulie 2015 - 18:04, said:

care e problema...? nu am specificat sa fie fix de 5 ani, poate fi si mai mic. E mai ok daca cresti un copil de mic si se obisnuieste deja cu tine. Numai la prostii va sta capu la unii. nteleg ca poate va alarmati, dar in cazul meu nu e asa. Ce e asa rau in a vrea sa ai un copil caruia sa ii asiguri o viata frumoasa? Faptul ca nu vreau sa ma insor nu inseamna ca sunt pedo sau mai stiu eu ce au zis unii mai sus. Daca eu vreau sa fiu burlac si vreau sa am un copil ce e rau in asta? Posted Image)



Cred ca tu nu stii cum sunt conditiile in orferinatele din tara asta de zici ca sunt mai bune acolo. Posted Image))



Acuma pe bune, cum sa crezi ca as fi atat de dus cu pluta sa imi bat joc de un biet copil? Cred ca cel mai bine e sa te adresezi unor oameni care stiu sa trateze cu seriozitate orice solicitare sau intrebare, ca aici pe forum numai raspunsuri aberante primesti. Mersi pentru link.

Toată lumea vrea copii cât mai mici, preferabil bebeluși, oferind aceleași argumente ca și tine. Drept care e mult mai greu să ți se dea spre adopție un copil mic (e „cererea” mai mare) și reciproc, mai ușor să iei unul mare.

Mizu era sarcastic, nu vorbea serios.

Edited by Cazimi, 01 July 2015 - 18:08.


#14
fictivul

fictivul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 25.06.2015

 Cazimi, on 01 iulie 2015 - 18:07, said:

Toată lumea vrea copii cât mai mici, preferabil bebeluși, oferind aceleași argumente ca și tine. Drept care e mult mai greu să ți se dea spre adopție un copil mic (e „cererea” mai mare) și reciproc, mai ușor să iei unul mare.

In momentul cand o sa fac demersurile o sa ma pun pe o lista de asteptare pana cand o sa apara un copilas mic pe care nu il vor parintii. :) O sa am toata rabdarea posibila, ca doar nu arde. :)

#15
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 fictivul, on 01 iulie 2015 - 17:15, said:

Am intrat aici sa intreb daca sunt persoane singure care au adoptat sau stie cineva persoane care au adoptat, sa imi spuna cat de dificil este procesul si alte detalii.

Va multumesc.

Cu cat ai mai multe pretentii, cu atat este mai dificil procesul. Iar listele de asteptare sunt lungi. Oricum, vei trece printr-o ancheta sociala.

Edited by Deria_Leena26, 01 July 2015 - 18:16.


#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
fictivule, remarca cu pedofilia nu era pentru tine. Pe mine nu m-a dus gandul la asa ceva ci la dorinta de a iesi in evidenta cu un subiect menit sa provoace reactii puternice. Trolling.
Totusi, pentru ca ideea imi place, o inteleg si nu consider ca ar fi ceva nepotrivit, am ales sa raspund on topic. Eu iti doresc succes.

#17
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Nu stiu detaliile legate de adoptie insa nu pot sa nu sesizez rautatea si incultura unor persoane de pe acest forum.

Indiferent de preferintele parintelui adoptiv, situatia copilului devine infinit mai buna decat cea din orfelinat.

Legat de:

Quote

Un copil are nevoie si de mama si de tata.
Tu din start nu-i poti oferi tot ce are nevoie.
Sper din tot sufletul ca si legea sa interzica celor de seama ta adoptia unui sau mai multor copii.

In cazul in care intr-adevar m-ar interesa, as intreba ce parere ai despre copiii cuplurilor ce divorteaza. Ar trebui ucisi pentru a nu creste traumatizati?

#18
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 Cazimi, on 01 iulie 2015 - 17:30, said:

Eu cunosc pe cineva care, singură fiind, a adoptat un băiețel dintr-o familie cu mulți copii.

Acum nu se poate asa. Nu merge sa mergi in vizita la o familie cu multi copii, sa iti alegi unul, sa dai telefon statului si sa spui "declarati-l adoptabil, ca-l iau eu". Nu e un pui de mata sau de caine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate