Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Adoptie persoana singura

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
fictivul

fictivul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 25.06.2015

View Postalthea, on 02 iulie 2015 - 08:15, said:

Asta e replica de copil Posted Image
Mai ai de crescut. Credeam ca ai macar 30.

In opinia ta da.

View PostMichidoo, on 01 iulie 2015 - 21:42, said:

din pacate, am vazut un caz de familie care si-a dorit un copil, au trecut printr-un luuuung proces de asoptie (aviz @initiator), in sfarsit au luat copilul acasa, toate bune si frumoase pana cand...s-au gandit sa-l "dez-adopte" pentru ca...nu se mai intelegeau cu el si copilul parea ca nu se poate adapta la viata de familie. Drept urmare, inapoi cu el la orfelinat.

@initiator, sper sa n-o consideri o rautate (ca cele pe care le-ai primit pana acum), dar eu te vad destul de imatur. In conditiile in care trebuie sa gasesti niste informatii de care depinde viitorul unui om, si stiind ca in RO adoptiile facute de un cuplu sunt atat de rare (din cauza sistemului, desigur), iar o persoana singura are cu atat mai putine sanse, unde te-ai gandit tu sa-ti gasesti aceste informatii? Pe un forum! Nu pe la Protectia copilului, nu pe la un ONG, nu pe la avocat. Nuu, pe forum e mai bine, ca sigur colcaie de mamici singure sau tatici care au adoptat singuri (macar de te orientai si tu catre forumul ala specializat). Eu zic ca mai degraba ai publicat ca sa-ti umfli oleaca orgoliul, pe principiu "Uite ce persoana superioara sunt eu, rar se mai gaseste un barbat sa fie dispus sa faca ce vreau eu, hai sa spun si la altii".

Apoi, treaba cu casatoria, respectiv contactul cu femeile, sunt strict problema ta. Nu ca as ridica in slavi institutia casniciei, dar la modul in care ai pus problema, ca nu doresti sa te controleze cineva (probabil a facut-o prea mult mama ta in copilarie, nu?), imi pare rau sa-ti spun, dar tot imaturitate se numeste. Pai si copilul ala cand o sa te intrebe "Unde pleci, tati?", la 10 noaptea (ca trebuie si tu sa ti-o mai tragi, nu? sau le aduci acasa, lucru foarte sanatos pentru dezvoltarea unui copil), o sa-i dai o palma de-l lipesti pe perete, pentru ca a indraznit sa te "controleze"?. Vezi ca cresterea unui copil cere tot atata maturitate, responsabilitate si efort ca mentinerea unui cuplu sanatos si functional. Poate chiar mai mult. Nu degeaba oamenii se casatoresc (sau traiesc in cuplu) inainte de a face un copil. Au foarte multe de invatat din traiul impreuna, cum ar fi rabdarea, ingaduinta, jertfa de sine, altruism etc toate aceste lucruri ajutandu-i mai tarziu sa dezvolte o relatie sanatoasa cu un copil. E un gen de "antrenament", daca vrei. Tu cum iti vei face acest "antrenament"?

Exagerezi... nu as da niciodata in copil. Lucrurile astea intime le poti rezolva si cand el este la scoala sau daca il dai de mic la diferite activitati. Posted Image

View PostJurasikMan, on 02 iulie 2015 - 09:20, said:

Initiator , trebuie sa constientizezi niste lucruri :
- cateodata este extrem de greu si sa imparti in doi cresterea propriului copil Posted Image .
- de multe ori l-ai da pe strada si atunci intervine celalalt parinte care nu are inca nervii intinsi la maxim de actiunile plodului ...si echilibraza situatia .
- un copil nu este in moft , nu este un pet , nu il poti da inapoi data ti se pare ca te-ai plictisit sau ca nu te prinde meseria de parinte .
- un copil este o investitie ( poate cea mai importanta din viata ) , la care trebuie sa contribuie multa lume ( familia - adica tata , mama , societatea - adica scoala , sistemul medical ...- adica spitalul pediatric , etc ).
- tu vrei pur si simplu sa ai un proiect pe termen lung ( plecand de la premisa ca esti bine intentionat ) , insa nu stiu daca realizezi ca nu exista meseria de parinte part-time. Cand esti parinte , esti responsabil 1000 % de plod , tot timpul prezent si viitor , si , practic viata ta se modifica cu totul .
- persoanele singure indiferent ca recunosc sau nu , au o problema de socializare. Nu reusesc sa supravietuiasca in doi Posted Image . Acest lucru nu este interzis , sau blamabil , dar spune multe despre o persoana . Nu poti din cauza lipsei de adaptare , din cauza ca esti probabil o persoana dificila . Societatea te accepta , te tolereaza , te respecta , dar niciodata nu iti va da in grija formarea unui copil Posted Image ...si bine face .

1. Fiecare este cu temperamentul lui. Eu NU mi-as da copilul pe strada daca nu ma asculta. Cum il cresti asa il si si ai. Poate asa reactionezi tu...
2. Cat priveste faptul ca persoanele singure au probleme de comunicare,si aici, judeci fara sa cunosti. Exista in lumea esta mii si mii de moduri de gandire. Dar in Romania asa este. Daca nu vrei sa te casatoresti pentru ca ai o alta gandire, fie ti se pune eticheta: ciudat, gay, pedofil, dificil si tolerat de cei din jur... etc. Afla ca nu este asa in ceea ce ma priveste pe mine.Insa fiind pe un forum ai dreptul la opinie, desigur.

Cat priveste faptul ca in viitor o sa reusesc sau nu sa adopt un copil, ramane de vazut. Posted Image

View Postascended, on 02 iulie 2015 - 10:21, said:

Nu mai contează.
În postul #42 de la pagina 3,inițiatorul ne spune adevăratul motiv.
Care motiv explică totul.

Sper ca ai dedus faptul ca sotie e ceea ce nu vreau, nu femeia in sine.. Posted Image in fine. Incep sa regret ca am fost curios sa vad ce pareri au oamenii de pe aici.

Edited by fictivul, 02 July 2015 - 11:51.


#56
Broke

Broke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 06.09.2014

View Postfictivul, on 02 iulie 2015 - 11:43, said:

1. Fiecare este cu temperamentul lui. Eu mi-as da copilul pe strada daca nu ma asculta. Cum il cresti asa il si si ai. Poate asa reactionezi tu...
2. Cat priveste faptul ca persoanele singure au probleme de comunicare,si aici, judeci fara sa cunosti. Exista in lumea esta mii si mii de moduri de gandire. Dar in Romania asa este. Daca nu vrei sa te casatoresti pentru ca ai o alta gandire, fie ti se pune eticheta: ciudat, gay, pedofil, dificil si tolerat de cei din jur... etc. Afla ca nu este asa in ceea ce ma priveste pe mine.Insa fiind pe un forum ai dreptul la opinie, desigur.

Sa le spui si alora cand o sa vrei sa il adopti, ca daca nu te asculta, l-ai da pe strada. Sunt curioasa daca ti-ar da cineva spre adoptie un copil. Decat pe strazi, mai bine lasa-l acolo unde e.

#57
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 25.04.2007
Apreciez la tine faptul ca din doua chestii, tu tinzi spre cea mai grea.

Casatoria nu se compara cu a avea si creste un copil. Casatoria: mers pe bicicleta. Copil: pilotezi avioane cu mainile amputate si picioarele epilate cu flexul.

Oricum, tind sa cred ca, daca iti doresti atat de tare un copil te vei insura pana la urma cu o lesbiana, sa formati (formal) un cuplu, caci, personal, vad slabe sanse sa-ti reuseasca demersul in conditiile noastre socio-economice si 'mentalistice' (adicatelea de mentalitati).

Edited by Batranelul, 02 July 2015 - 11:47.


#58
fictivul

fictivul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 25.06.2015

View PostBroke, on 02 iulie 2015 - 11:46, said:

Sa le spui si alora cand o sa vrei sa il adopti, ca daca nu te asculta, l-ai da pe strada. Sunt curioasa daca ti-ar da cineva spre adoptie un copil. Decat pe strazi, mai bine lasa-l acolo unde e.

Imi cer scuze.. am vrut sa spun ca NU. am omis cuvantul din gresala de la comentariul anterior.

#59
Broke

Broke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 06.09.2014

View Postfictivul, on 02 iulie 2015 - 11:50, said:

Imi cer scuze.. am vrut sa spun ca NU. am omis cuvantul din gresala de la comentariul anterior.
Atunci e altceva.

#60
fictivul

fictivul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 25.06.2015

View PostBroke, on 02 iulie 2015 - 11:51, said:

Atunci e altceva.

Sunt constinet ca nici un copil nu e cuminte la parinti 100%. Nici eu nu sunt si nu am fost. De multe orie e mai bine sa il lasi in anumite lucruri ca sa invete din gresala facuta si asa singur ia decizii corecte.

#61
Broke

Broke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 06.09.2014

View Postfictivul, on 02 iulie 2015 - 11:54, said:

Sunt constinet ca nici un copil nu e cuminte la parinti 100%. Nici eu nu sunt si nu am fost. De multe orie e mai bine sa il lasi in anumite lucruri ca sa invete din gresala facuta si asa singur ia decizii corecte.
Da, va invata din greseli, daca ii explici de fiecare data ce ar fi trebuit sa faca si de ce a gresit.

#62
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postfictivul, on 02 iulie 2015 - 07:56, said:

Pentru cultura ta generala am 20 de ani acum.. Iar adoptia m-am ganditvsa o fac nu acum ci peste cativa ani. Aproximativ 4-5. Posted Image oricum esti bolnav. Ce e rau ca imi plac copii si imi doresc unu. Nu vreau sa fiu tata batran.


Acum ce lucrezi? Te intreti singur? Care e venitul tau? Ai casa ta?
Stii? In viata asta sunt anumite lucruri cu care trebuie sa te obisnuiesti daca nu intri in normalitate.
Cel mai dureros este ca nu poti avea tot ce-ti trece prin cap

#63
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postfictivul, on 02 iulie 2015 - 11:43, said:

Sper ca ai dedus faptul ca sotie e ceea ce nu vreau, nu femeia in sine.. Posted Image in fine. Incep sa regret ca am fost curios sa vad ce pareri au oamenii de pe aici.
Acum da.Însă în acel post nu ai fost suficient de clar,pentru a nu lăsa loc de interpretări.
Nu ai de ce să regreți.Dacă ai fi fost părinte,la fel ai fi gândit,adică ai fi înțeles punctul de vedere al celor care par a nu fi de acord cu demersul tău.

#64
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008
.

Edited by JoAnneVanHeff, 25 February 2018 - 12:01.


#65
Vilemaw

Vilemaw

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.09.2017
Nu îmi vine să cred câtă lume încuiată la minte... Exact cum spune alt user mai sus, chiar credeți că unui copil i-ar fi mai bine în orfelinat, decât cu un singur părinte? (este o întrebare retorică). Mai văd comentarii cu: "Trebuie să fie doi părinți așa cum a lăsat Dumnezeu". Încă odată, tu care zici asta, te-aș pune față în față cu copilul ca să poți să îi spui că nu poate merge acasă cu un om perfect normal, care a trecut de o ancheta socială riguroasă și că trebuie să se întoarcă în orfelinat. Nu cumva ești o scursură de om? Ia gândește-te la asta.
Să revenim; într-adevăr sunt oameni care își doresc asta, și mi se pare de admirat! Și da, legea permite! Sfatul meu, interesează-te unde trebuie, nu pe forum, prea mulți oameni înapoiați; cei care chiar dau un sfat bun nu se mai văd de "ăștia mulți".
P.S. Nu este datoria voastră să îi cereți asemenea informații personale, nu considerați că toate acestea vor fi cercetate "la sânge" de personalul calificat? Nu tu (care te simți de mai sus) decizi pe forum dacă este "calificat" omul ăsta sau nu. Dacă chiar vrei, spune ceva folositor, sau la subiect, FĂRĂ să îi deschizi o anchetă personală aici ca să-l judeci tu.
Scuze pentru acest mini roman, dar e prea multă prostie.
P.P.S. Dacă chiar îți dorești, fă-o! Eu te încurajez. Nu e ca și cum îl capeți cu o cerere. Stai liniștit, dacă nu vei fi pregătit, nu ți-l va da nimeni.
Știu ca e din 2015, dar omul a zis 4-5 ani, poate încă e nehotărât 😁 Succes!

Edited by Vilemaw, 07 June 2018 - 02:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate