Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Adoptie persoana singura

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Intr-un fel cred ca un copil mai mare e mai bine deoarece iti va fi recunoscator si va intelegeti altfel. Treci peste faza cu rebeliunea adolescentina, deoarece acel copil va aprecia ca are parinti si o masa si casa. Mama a fost adoptata la 7 ani si a tinut foarte mult la parintii adoptivi, dar la parintii biologici n-a vrut sa mearga nici la inmormantare.

#20
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostDeria_Leena26, on 01 iulie 2015 - 18:17, said:


Acum nu se poate asa. Nu merge sa mergi in vizita la o familie cu multi copii, sa iti alegi unul, sa dai telefon statului si sa spui "declarati-l adoptabil, ca-l iau eu". Nu e un pui de mata sau de caine.

Nu a fost cazul prietenei mele, dar dacă aș intra în detalii, nu numai că i-aș încălca ei dreptul la intimitate, dar ne-am și îndepărta. Voiam doar să se subliniez că familie cu doi părinți nu este musai un criteriu, dar că e probabil  mai ușor ca părinte singur când ești femeie.

#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Cunosc tati mai implicati in cresterea copilului decat mamele - nu multi, dar cunosc. De asemenea cunosc tati care isi cresc singuri copiii pentru ca mamele sunt pe dincolo. Nu vad de ce un barbat care indeplineste criteriile foarte stricte ale adoptiilor nu ar trebui sa aiba voie sa scoata un copil din orfelinat.

#22
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
Copilul pe care tu te gândești sã-l adopți, nici nu a fost inca conceput.

Edited by nycolae, 01 July 2015 - 18:31.


#23
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

din ce am citit am senzatia ca treceti printr-o perioada in care vi s-a activat instinctul patern. Probabil ca ati petrecut ceva timp cu niste prieteni care au copii, v-a placut si acum vreti si voi.
Un copil nu este o jucarie, trebuie sa aveti grija de el pana creste mare.
Dar e bine ca intentionati sa-l adoptati peste 4-5 ani. Cel mai probabil pana atunci va trece :)
Daca nu, go for it!

#24
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postpelikanu, on 01 iulie 2015 - 18:16, said:

Indiferent de preferintele parintelui adoptiv, situatia copilului devine infinit mai buna decat cea din orfelinat.

si un pedofil ar zice la fel, in afara sexului totul va fi infinit mai bun decat la orfelinat.
e un forum, initiatorul poate fi orice, mai ales ca vrea un copil de 5 ani si mai ales ca nu vrea responsabilitati


nu cred ca un om normal la cap, tanar holtei, probabil pe la pubertate acum, vrea sa aiba grijanie de un copil capricios de 5 ani, doar pentru ca acel copil sa aiba ce invata de la el.

#25
Broke

Broke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 06.09.2014

View Postfictivul, on 01 iulie 2015 - 17:15, said:

Am intrat aici sa intreb daca sunt persoane singure care au adoptat sau stie cineva persoane care au adoptat, sa imi spuna cat de dificil este procesul si alte detalii.
Habar n-ai cata nevoie are un copil de ambii parinti.

#26
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View Postfictivul, on 01 iulie 2015 - 17:15, said:

Eu personal nu vreau să mă căsătoresc niciodată,
si cine te obliga ?

#27
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostBroke, on 01 iulie 2015 - 19:30, said:

Habar n-ai cata nevoie are un copil de ambii parinti.

Este adevărat, dar între a fi crescut între alți 30 de copii, fără niciun părinte, și a fi crescut de un singur părinte, diferența e foarte mare.
Plus că există foarte mulți copii crescuți doar de un părinte și sunt bine mersi.

#28
Broke

Broke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 06.09.2014

View PostCazimi, on 01 iulie 2015 - 19:37, said:


Este adevărat, dar între a fi crescut între alți 30 de copii, fără niciun părinte, și a fi crescut de un singur părinte, diferența e foarte mare.
Plus că există foarte mulți copii crescuți doar de un părinte și sunt bine mersi.
Sunt, dar numai parintele ala stie ce eforturi a facut si cu cate s-a luptat ca sa fie bine mersi.

#29
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostBroke, on 01 iulie 2015 - 19:30, said:

Habar n-ai cata nevoie are un copil de ambii parinti.

Decat in oferfelinat, mai bine cu un singur parinte care sa ii acorde dragoste neconditionata.

#30
blasterzz

blasterzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 25.04.2006

View PostDaian95, on 01 iulie 2015 - 19:42, said:


Decat in oferfelinat, mai bine cu un singur parinte care sa ii acorde dragoste neconditionata.

Problema e ca sunt destul de multi nenorociti care chiar le ofera ''dragoste neconditionata''.

#31
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015
La o mama surogat te-ai gandit sa apelezi ? Dai un ban, dar copilul care se naste este al tau, ti se pot ceda toate drepturile, si poti sa faci ce vrei tu apoi.

#32
fictivul

fictivul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 25.06.2015

View Postmoldoveanca2001, on 01 iulie 2015 - 19:25, said:

Buna,

din ce am citit am senzatia ca treceti printr-o perioada in care vi s-a activat instinctul patern. Probabil ca ati petrecut ceva timp cu niste prieteni care au copii, v-a placut si acum vreti si voi.
Un copil nu este o jucarie, trebuie sa aveti grija de el pana creste mare.
Dar e bine ca intentionati sa-l adoptati peste 4-5 ani. Cel mai probabil pana atunci va trece Posted Image
Daca nu, go for it!
Da, am vazut la altii si imi plac foarte mult . Chiar imi doresc sa am , dar fara casatorie. Poate o sa imi treaca dorinta asta. Daca nu o sa incerc sa vad daca se poate.

View Posttsunnami, on 01 iulie 2015 - 19:26, said:


si un pedofil ar zice la fel, in afara sexului totul va fi infinit mai bun decat la orfelinat.
e un forum, initiatorul poate fi orice, mai ales ca vrea un copil de 5 ani si mai ales ca nu vrea responsabilitati


nu cred ca un om normal la cap, tanar holtei, probabil pe la pubertate acum, vrea sa aiba grijanie de un copil capricios de 5 ani, doar pentru ca acel copil sa aiba ce invata de la el.

Am zis ca vreau un copil sub cinci ani nu unul de cinci. De ce vreau unu mic? Pt ca asa se obsinuieste cu tine, iar cand va fi mare nu o sa aibe traume ca a stat in orferinat. :) daca alti baieti de varsta mea se dorogheaza si fac concurenta cu altii cine f#te mai mult sau fac alte chestii, nu inseamna ca trebuie sa fiu ca ei si sa nu imi doresc un copil? Repede stiti sa judecati si nici macar nu cunoasteti persoana...

View PostDaian95, on 01 iulie 2015 - 19:28, said:

Nu vreau sa lansez acuzatii, dar initiatorul mi se pare un individ dubios.

De ce dubios? Ce e rau in a vrea un copil? Nu acum desigur.. peste vreo 4,5 ani sau mai incolo? :)

View PostMarianG, on 01 iulie 2015 - 19:34, said:

si cine te obliga ?

nimeni, insa nu inseamna ca daca nu vreau sa ma casatoresc nu pot sa am un copil in momentul cand consider ca o sa imi permit.

View PostDaian95, on 01 iulie 2015 - 19:42, said:


Decat in oferfelinat, mai bine cu un singur parinte care sa ii acorde dragoste neconditionata.

Uite cineva care mai gandeste pe forumu asta.. :)

View Postsurdomut, on 01 iulie 2015 - 20:38, said:

Motivul pentru care nu vreau sa ma casatoresc este  acesta :
[ http://spynews.ro/uploads/modules/news/0/2013/11/24/14802/636x423_13853211020073c6ef.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sunt deja casatorit !

adica ce vrei sa spui aratandu-mi linku ala? :) pe bune, oameni mai incuiati la minte nu am mai vazut... si cand zic incuiati ca sa nu interpreteze altii si mai incuiati, ma refer  la faptul ca daca un barbat isi doreste un copil, dar vrea sa fie burlac deja e acuzat de homosexualitate sau pedofilism. Nu pot sa cred ca exista asemenea gandire in secolul 21.

View PostEduardo-S, on 01 iulie 2015 - 20:50, said:

La o mama surogat te-ai gandit sa apelezi ? Dai un ban, dar copilul care se naste este al tau, ti se pot ceda toate drepturile, si poti sa faci ce vrei tu apoi.
Si asta ar fi o idee, doar ca apeland la o mama surogat e o cheltuiala destul de mare.. dar m-am gandit si la aspectul asta. E chiar o idee buna! Multumesc!

#33
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View PostBroke, on 01 iulie 2015 - 19:30, said:

Habar n-ai cata nevoie are un copil de ambii parinti.

Cata? Un copil are nevoie de dragoste, suport, adapost, mancare, haine etc. Exista mii de copii in tara asta care au doi parinti si nu beneficiaza de nici macar una din chestiile amintite de mine. Argumentul tau e invalid.

#34
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postfictivul, on 01 iulie 2015 - 21:00, said:

Da, am vazut la altii si imi plac foarte mult . Chiar imi doresc sa am , dar fara casatorie. Poate o sa imi treaca dorinta asta. Daca nu o sa incerc sa vad daca se poate.



Am zis ca vreau un copil sub cinci ani nu unul de cinci. De ce vreau unu mic? Pt ca asa se obsinuieste cu tine, iar cand va fi mare nu o sa aibe traume ca a stat in orferinat. Posted Image daca alti baieti de varsta mea se dorogheaza si fac concurenta cu altii cine f#te mai mult sau fac alte chestii, nu inseamna ca trebuie sa fiu ca ei si sa nu imi doresc un copil? Repede stiti sa judecati si nici macar nu cunoasteti persoana...



De ce dubios? Ce e rau in a vrea un copil? Nu acum desigur.. peste vreo 4,5 ani sau mai incolo? Posted Image
Deocamdată mai așteaptă până vei deveni conștient că un copil nu este echivalentul unui animal de companie,nici ceva care-ți satisface ție o necesitate(fizică,biologică sau "spirituală"/psihică).
Copilul nu este un telefon,o mașină,un cățeluș,etc.!
Plus că un copil are nevoie de mult mai mult decât un părinte adoptiv,și singur pe deasupra.
Copilul nu este un animal domestic de curte(găină,rață,vacă,măgar,cal,etc.)căruia să-i arunci niște nutreț și gata responsabilitatea.
Nici o plantă,pe care dacă ai udat-o,s-a terminat cu datoria de părinte.
Plus că un copil este o responsabilitate pe viață,dacă te-ai plictisit de a fi părinte,nu-l poți duce ca pe un cățel la adăpost.
În momentul în care te-ai apucat de treabă,nu mai poți da înapoi,vrei nu vrei,trebuie să-ți duci datoria până la capăt,pentru că nu te-a pus copilul ăla să-l adopți!

#35
fictivul

fictivul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 25.06.2015

View Postascended, on 01 iulie 2015 - 21:11, said:

Deocamdată mai așteaptă până vei deveni conștient că un copil nu este echivalentul unui animal de companie,nici ceva care-ți satisface ție o necesitate(fizică,biologică sau "spirituală"/psihică).
Copilul nu este un telefon,o mașină,un cățeluș,etc.!
Plus că un copil are nevoie de mult mai mult decât un părinte adoptiv,și singur pe deasupra.
Copilul nu este un animal domestic de curte(găină,rață,vacă,măgar,cal,etc.)căruia să-i arunci niște nutreț și gata responsabilitatea.
Nici o plantă,pe care dacă ai udat-o,s-a terminat cu datoria de părinte.
Plus că un copil este o responsabilitate pe viață,dacă te-ai plictisit de a fi părinte,nu-l poți duce ca pe un cățel la adăpost.
În momentul în care te-ai apucat de treabă,nu mai poți da înapoi,vrei nu vrei,trebuie să-ți duci datoria până la capăt,pentru că nu te-a pus copilul ăla să-l adopți!

Stiu foarte bine, ce inseamna.. :) daca in 4-5 ani nu o sa imi treaca dorinta asta atunci inseamna ca nu e doar un fix sau o chestie de moment.

#36
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postfictivul, on 01 iulie 2015 - 21:13, said:

Stiu foarte bine, ce inseamna.. Posted Image daca in 4-5 ani nu o sa imi treaca dorinta asta atunci inseamna ca nu e doar un fix sau o chestie de moment.
Și crezi că ești pregătit?
Hint:
Niciodată nu ești pregătit 100%!
Așteaptă 4-5 ani și vezi atunci.
Tu nu știi acum decât ce vrei să faci în viitor,nu ce vei face!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate