Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Situatia din Grecia si impactul asupra vacantelor noastre.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
4956 replies to this topic

#37
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

View PostPapillon_, on 27 iunie 2015 - 07:46, said:

Pentru ca se face evaziune fiscala la scara nationala, voi nu vedeti ca nu isi plateste nimeni taxele?
Nu stiu daca fac evaziune la scara nationala, dar in turism sigur fac la greu. Eu prefer sa ma cazez la vile sau la case, nu la hotel, iar proprietarii au tendinta sa ocoleasca statul cand vine vorba de taxe. Acum doi ani am prelungit cu cateva zile un sejur si am platit ce aveam de platit in plus direct patronului, in mana; ne-am inteles in 5 minute fara probleme. Sincer sa fiu, nu ma deranjeaza, e treaba lor, tara lor... pe mine ma intereseaza sa am liniste si gazde bune. Iar grecii, la capitolul asta, sunt de nota 10. Ca roman, te simti ca acasa in Grecia.

#38
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,414
  • Înscris: 30.04.2008
Eu am rezervare pentru Lefkada la sfarsitul lunii iulie (cu transport propriu), daca pana marti Grecia nu-si plateste datoria, ma bate gandul sa renunt si sa ma reorientez spre Turcia.


Personal sunt de parere ca datoriile trebuiesc achitate.(punct)

Edited by w140, 28 June 2015 - 13:28.


#39
xencath

xencath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 01.07.2007
Banca Centrală Europeană va menţine finanţarea de urgenţă pentru Grecia pentru a menţine stabilitatea financiară şi pentru a întări Uniunea Economică şi Monetară.

http://www.romania-a..._grecesti-78383

#40
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.09.2007

View Postw140, on 28 iunie 2015 - 13:15, said:

Eu am rezervare pentru Lefkada la sfarsitul lunii iulie (cu transport propriu), daca pana marti Grecia nu-si plateste datoria, ma bate gandul sa renunt si sa ma reorientez spre Turcia.
Personal sunt de parere ca datoriile trebuiesc achitate.(punct)
...si eu sunt cam in situatia ta. Hai sa zicem ca trec peste card si plec cu ai mult cash la mine. Dar ce ma fac daca ma trezesc ca aia sunt in vreun embargou si spre exemplu devine critic sa alimentezi cu benzina. Sau daca fac greva aia cu ferry? Si eu ma gandesc sa "schimb macazul", am termen pana pe 5 Iulie la booking sa confirm concediul, mai vad ce se intampla. cred ca totusi in turism vor tine cu dintii de turisti, cred ca e prima lor sursa de venituri.

#41
aissa

aissa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.06.2007
eu plec chiar pe 30 dar sa zicem ca nu sunt afectata in prima faza ca mergem cu avionul... Prind insa acolo referendumul si sper sa nu fie dupa aceea ceva greve si prin aeroporturi sa ne trezim blocati in Corfu. Plecam cu cash si speram sa fie ok (trebuie sa fim mult mai cumpatati sa nu ne trezim fara cash si fara posibilitatea de a apela la card). Prima experienta in Gr tb sa fie cu emotii :(

#42
ufoman

ufoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 29.05.2007
Mai oameni buni nu va mai isterizai atat . Ei stiu mai bine decat noi ca toate grevele si miscarile de strada nu fac decat sa indeparteze turistii si asta este ultimul lucru pe care il doresc . Ei au ce au cu Siriza , Tzipras si in primul rand cu Merkel despre noi turistii numai de bine .
Vacante placute pe oriunde va vor duce pasii ! Posted Image

#43
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008
salut,noi plecăm în vacanță peste apoximativ 8h(și cu copii după noi,culmea...) și sincer nu am absolut nici o emoție......de fapt am una să nu fie apa rece pentru cei mici Posted Image

#44
xencath

xencath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 01.07.2007

View Postufoman, on 28 iunie 2015 - 19:56, said:

Mai oameni buni nu va mai isterizai atat . Ei stiu mai bine decat noi ca toate grevele si miscarile de strada nu fac decat sa indeparteze turistii si asta este ultimul lucru pe care il doresc . Ei au ce au cu Siriza , Tzipras si in primul rand cu Merkel despre noi turistii numai de bine .
Vacante placute pe oriunde va vor duce pasii ! Posted Image

Da, ei stiu atat de multe lucruri, incat au votat nu doar Syriza, ci si Zorii Aurii! Neonazistii fac parte din coalitia de guvernare! Alexis Tsipras da inapoi, fiindca se teme sa-si asume... orice! Temerile colegilor de forum sunt justificate! Avem o problema daca grecii blocheaza benzinariile si transportul ferry! s-a intamplat deja, deci, nu e ceva ce poate fi tratat cu usurinta!
Eu voi pleca in Lefkada pe 31 august. Nu am de gand sa renunt sau sa reprogramez concediul, mai ales, dupa anuntul de azi al BCE. Doar ca voi lua in calcul transpotul a doua canistre de cate 20 de litri de benzina, in cazul Matizului meu, ca sa pot iesi, oricand, din Grecia, orice s-ar intampla!

#45
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Eu sunt acum in Grecia, este liniste, se poate plati cu cardul, sunt deschise toate magazinele, benzinariile, presa si exagereaza prea mult, oricum este plin de romani si alti multi turisti din alte tari in Halkidiki.

#46
xencath

xencath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 01.07.2007
Te rog, unde anume esti? pe continent sau in insule?

#47
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Pt cei aflati in Grecia. Sunt ceva probleme ca urmare a tensiunilor economice de acolo? Am inteles ca nu se mai pot retrage bani de la bancomat si nu se mai pot folosi cardurile in magazine?

#48
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Am văzut lume la bancomat ( 2 persoane) , la plată card nu știu azi, ieri a mers.

#49
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
A zis ca e în Halkidiki.

Cica toată sapt viitoare ar fi închise băncile Č™i s-ar limita drastic extragerea de numerar. Probabil nu vor fi afectate plăČ›ile electronice.

http://en.protothema...d-for-one-week/

Edited by atupi, 28 June 2015 - 23:25.


#50
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

View Postatupi, on 28 iunie 2015 - 23:23, said:

A zis ca e în Halkidiki.

Cica toată sapt viitoare ar fi închise băncile Č™i s-ar limita drastic extragerea de numerar. Probabil nu vor fi afectate plăČ›ile electronice.

http://en.protothema...d-for-one-week/
Citeam mai devreme ca unii comercianți refuza să mai încaseze cu cardul deși sistemul e funcțional ptr simplul motiv ca nu-si mai pot accesa banii încasați în cont.

#51
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postflaviuf, on 28 iunie 2015 - 18:59, said:

ma trezesc ca aia sunt in vreun embargou
Hai ca deja te-ai dus prea departe !

#52
madani

madani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.05.2008
MAE recomandă românilor care călătoresc în Grecia să aibă asupra lor suficienţi bani lichizi

Edited by Barboso, 29 June 2015 - 01:07.


#53
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Am mai spus, nu am plătit niciodată în Grecia cu cardul. Mie îmi place să am bani în buzunar, probabil d-aia mă simt în Grecia mai bine ca acasă. Sunt foarte atent la hoţi, ceea ce cred că nu e rău.
Noi mergem în Thassos spre sfârşitul lui iulie şi nu-mi fac absolut nici o grijă. Abia aştept.
MAE spune să ai bani cash, nu să-ţi anulezi concediul sau alte prostii. Greve au mai fost, tulburări au mai fost. În 25/26 iunie 2011 eram chiar în Atena, în piaţa Syntagma, în miezul tulburărilor. Ce să vezi ? Atmosfera era ca-n '90 în piaţa Universităţii. Libertate deplină !
Recomand tuturor să nu-şi mai facă griji de pomană şi să meargă liniştiţi în Grecia. Anunţurile din media sunt făcute în aşa fel ca să se vândă cel mai bine către populaţia uşor manevrabilă.
Pentru turişti sunt sigur că nu vor fi deloc probleme, aşa cum nu vor fi nici pt. localnici.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 29 June 2015 - 02:50.


#54
amedeog

amedeog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 17.02.2010

View PostHazard, on 28 iunie 2015 - 22:34, said:

Pt cei aflati in Grecia. Sunt ceva probleme ca urmare a tensiunilor economice de acolo? Am inteles ca nu se mai pot retrage bani de la bancomat si nu se mai pot folosi cardurile in magazine?

Asteptam informatii de la cei ce sunt deja in Grecia.Sper sa nu fim offtopic discutand situatia de acolo.Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate