Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Situatia din Grecia si impactul asupra vacantelor noastre.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
4956 replies to this topic

#19
scooby

scooby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 19.07.2002

View Postedbica2000, on 24 iunie 2015 - 14:08, said:

NEW !

Greva generala 30.06 - 24 ore - sindicatele din marina;(ΠΝΟ (Ναυτική Ομοσπονδία) - atentie la programarile de ferry
pai si astia cu ferry fac greva ? eu cred ca se refera doar la companiile de stat, pentru ca astia cu ferry sunt firme private si nu cred ca isi permit sa piarda cateva zeci de mii de euro , cat incaseaza intr-o zi de lucru facand greva.Posted Image

Edited by Barboso, 29 June 2015 - 02:52.


#20
Errik_son

Errik_son

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 20.04.2008
In Grecia sindicatele apara interesele lucratorilor, nu ale patronilor.

#21
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005
aia cu ferry nu fac greva, dar Capitaniile portuare sunt cu angajati de stat ...so..... nu misca nici un vapor (e ca la avioane cand fac greva controlorii de trafic)

#22
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Care e situatia Greciei accepta conditiile impuse de UE sau paraseste zona euro?

#23
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Daca intra in faliment o sa fie jale in Grecia, o sa fie proteste violente aproape de anarhie iar economia o sa se prabuseasca complet 3-4 ani. Fara pietele internationale nu existi plus ca nu au resurse naturale. De ce nu se folosesc cardurile? Pentru ca se face evaziune fiscala la scara nationala, voi nu vedeti ca nu isi plateste nimeni taxele? E una dintre cele mai corupte tari care a ajuns sa fie condusa de niste imbecili. Nu va recomand sa va duceti mai ales cu copii!

#24
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Va faceti prea multe probleme, acum sunt in Grecia, este liniste, se poate plati cu cardul in toate locurile in care s-a platit si pina acum.
Cat despre greva, este dreptul lor, daca dureaza doar o zi, este ok.

#25
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Ptr weekendul viitor Tsipras a convocat referendum cu tema:  continuăm austeritatea sau nu ?

#26
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
O sa faca ca Ceausescu in 80 da faliment si sa vezi apoi jale. Grecia e extrem de corupta la fel ca Romania numai ca ei nu au DNA, nu isi platesc taxele dar au pensii mari, salarii foarte mari fata de privat, traiesc mai bine decat le permite economia lor.

#27
sweetheart_simy

sweetheart_simy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.01.2010
Eu sunt in Lefkada acum, aici cel putin, viata decurge normal, marea e tot albastra, soarele e tot pe cer (nu si acum, cand ploua si e innorat, dar in general e tot acolo). Am platit cu cardul chiar in lunea magica a "inchiderii" bancilor, dar avem si noi chash suficient la noi. Am intrebat o grecoaica duminica spre luni daca se inchid bancile, a dat din umeri cu nepasare si a zis ca nu stie, dar nu crede. In rest totul e bine si la fel ca in fiecare an...

Edited by sweetheart_simy, 27 June 2015 - 10:45.


#28
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostPapillon_, on 27 iunie 2015 - 07:46, said:

E una dintre cele mai corupte tari care a ajuns sa fie condusa de niste imbecili. Nu va recomand sa va duceti mai ales cu copii!
Este vreun virus al coruptiei / imbecilitatii la care-s mai sensibili copiii, sau care-i treaba ?

#29
scooby

scooby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 19.07.2002
Latest news, pentru cei interesati, am zis ca daca tot am ridicat o problema sa ii dau si raspunsul.
Am sunat in Grecia la compania care opereaza ferry-urile de Thassos si mi-au spus ca marti vor avea program normal, deci nu au treaba cu greva.
E posibil ca si celelalte companii private din alte insule sa opereze normal, dar cel mai bine este sa va interesati in prealabil.

Numai bine si vacanta placuta tuturor ! (indiferent ca merg in Grecia sau in alte tari)

#30
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005

View PostPapillon_, on 27 iunie 2015 - 09:22, said:

O sa faca ca Ceausescu in 80 da faliment si sa vezi apoi jale. Grecia e extrem de corupta la fel ca Romania numai ca ei nu au DNA, nu isi platesc taxele dar au pensii mari, salarii foarte mari fata de privat, traiesc mai bine decat le permite economia lor.


Colega de forum, inchide tv-ul si lasa ziarele ... iti fac rau, nu de alta. Esti total pe langa cu privire la economie, resursele naturale ale Greciei, mai ales la salariile / pensiile lor si gradul de coruptie.

#31
xencath

xencath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 01.07.2007
Negocierile Greciei cu creditorii internaţionali au eşuat, iar guvernul de la Athena trebuie sa plateasca, pana marti, 1.6 miliarde de euro...

http://www.digi24.ro... seful Eurogrup

#32
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View PostPapillon_, on 27 iunie 2015 - 09:22, said:

O sa faca ca Ceausescu in 80 da faliment si sa vezi apoi jale. Grecia e extrem de corupta la fel ca Romania numai ca ei nu au DNA, nu isi platesc taxele dar au pensii mari, salarii foarte mari fata de privat, traiesc mai bine decat le permite economia lor.

Nu le mai duce tu grija, la ce infrastructura au, ce zone minunate, ce turism, se redreseaza repede, hai sa vedem ce facem noi, nu sa ne uitam la vecini

#33
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,839
  • Înscris: 25.10.2004
intrebare:
a scos cineva bani de la bancomat in zonele turistice astazi?
la stiri se spune ca exista posibilitatea sa gasesti coada sau lipsa disponibilitate

#34
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Momentan nu sunt probleme,dar situatia se poate schimba rapid
, oricum nu prea sunt multe bancomate in zonele turistice,cel mai sigur este sa ai si cash si un card pentru plati( supermarket, benzinarii, etc)

#35
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Problema pare sa fie numai la platile cu cardul,pe mine nu ma deranjeaza ca merg cu cash,ideea este sa nu inceapa scandal mare si sa inchida benzinarii, drumuri sau magazinele,cred ca e prima si ultima  vacanta in Greece,am citit contractul si acum as primi inapoi de la agentie cam 50% din suma platita inapoi in 90 zile,cam nasol...ce ma sfatuiti sa fac?

#36
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Eu cred ca ar trebui sa stai liniștit.Grecii din asta trăiesc,nu cred sa își taie singuri creanga de sub picioare.Si eu trebuie sa plec peste o săptămana si imi fac puțin griji,dar cred ca o sa fie ok.Pentru siguranța mea am pregătit bani cash pentru concediu,cardul o sa il folosesc doar la supermarket si benzinării,așa cum zicea un coleg mai sus.Oricum,ne vor tine la curent cei care sunt deja acolo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate