Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Soferii prinsi bauti sau drogati ...

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...
 Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 

Tranzactie online BT

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Momaie

Momaie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.05.2011
Buna seara!Am un depozit cu card Visa Electron facut la Banca Transilvania si as vrea sa fac o plata online cu o suma de bani din respectivul cont,depozitul este facut pe 3 luni ,iar la fiecare 3 luni se reinnoieste automat.Daca fac respectiva plata online .. se desfinteaza contul ca si cand as cere o suma de bani si dupa i-as scoate la bancomat adica intr-un final pierd dobanda si trebuie sa reinnoiesc iar contractul sau continua  de unde a ramas pana la 3 luni si dupa  tot se reinnoieste..neavand  nici un efect asupra depozitului?
Va intreb pentru ca nu am facut niciodata o tranzactie online si nu stiu cum functioneaza acest sistem.

Edited by Momaie, 23 June 2015 - 20:03.


#2
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,319
  • Înscris: 02.02.2006
Depozitul la termen (3 luni) e una, contul curent cu card atașat e altceva. Practic sunt două conturi diferite. Eu nu știu să existe depozit cu card atașat.

Plăți poți face direct din contul curent, cel la care ai atașat și cardul. La banii din depozit ai acces dacă spargi depozitul și transferi banii în contul curent, abia apoi îi poți cheltui. Iar dacă faci asta, da , foarte probabil pierzi dobânda. Depinde de condițiile în care ai făcut acel depozit.

#3
Momaie

Momaie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.05.2011
Zice ca e card de debit...deci nu cred ca se poate,iar  sa sparg depozitul nu o fac.Alta solutie am ?Imi trebuie sa fac o plata in dolari(vreo 25 ) in afara si imi trebuie exclusiv un card VISA sau MasterCard,exista vreo solutie rapida sa fac tranzactia asta?

#4
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

View PostMomaie, on 23 iunie 2015 - 20:31, said:

Zice ca e card de debit...deci nu cred ca se poate,iar  sa sparg depozitul nu o fac.Alta solutie am ?Imi trebuie sa fac o plata in dolari(vreo 25 ) in afara si imi trebuie exclusiv un card VISA sau MasterCard,exista vreo solutie rapida sa fac tranzactia asta?
faci depunere cash la ghiseu de echivalent 25 usd plus comisioane! si nu umbli la depozit!

#5
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,319
  • Înscris: 02.02.2006

View PostMomaie, on 23 iunie 2015 - 20:31, said:

Zice ca e card de debit...deci nu cred ca se poate,
Nu se poate ce? Și de ce zici că nu se poate? Bani să ai în cont, că de putut, se poate.

Mai e o condiție: cardul să permită plăți online. Daci ai bani în contul curent (adică pe card, să-i poți scoate și de la bancomat) și totuși îți refuză plata online, sună la bancă să vezi care-i treaba. În principiu ai un număr de telefon chiar pe spatele cardului pentru Relații cu clienții.

#6
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Western Union,mai rapid nu cred ca gasesti.Depui si trimiti suma direct in valuta ceruta.

#7
Momaie

Momaie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.05.2011
In contul de la BT sau mai bine zis depozit am destui bani  ca sa fac plata online.Insa mi-am adus aminte ca mai am un card tot VISA Electron ,dar asta e la BCR,pe el nu am nici un franc pentru ca doar primesc o suma de bani lunar,poate pot adauga bani pe cont si sa fac tranzactia respectiva.

Edited by Momaie, 23 June 2015 - 21:14.


#8
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
din pdv al plăţilor depozitul e ca şi cînd n-ar fi. Cînd ai făcut depozitul, banii ăia au fost "locked" şi nu-i poţi folosi. Poţi să-i "unlock" cu operaţiunea de lichidare depozit, care se presupune că o faci imediat ce au trecut cele 3 luni, si tocmai ţi-a intrat dobînda. În care caz în contul curent te trezeşti cu suma iniţială (dinainte să faci depozitul) plus dobînda.

Dacă însă au trecut să zicem 5 luni, mai bine mai aştepţi 1 lună, că dacă îl lichidezi acum, nu primeşti dobînda pe ultimele 2 luni.  Cea pe primele 3 nu o pierzi.

Acu', teoretic, banca îţi poate cere un comision pt lichidarea depozitelor în alte intervale decît strict cînd expiră + să zicem 48 de ore. Dar mă rog, e o situaţie mai rară, tb. citit în instrucţiuni.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate