Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

Upgrade procesor Emachines E525

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
9 răspunsuri în acest subiect

#1
Alexandru_2

Alexandru_2

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 03.02.2007
Buna detin Emachines E525 cu celeron 900 la2,2Ghz memorie 4Gb ddr 3 ,iar north brigeul este GL40.daca se poate o informatie vitala ,cu ce procesor se poate face upgrade ca sa fie suportat de placa de baza .Din cate am inteles trebuie sa aiba BUs  800Mhz,am cautat dar vara rezultate concrete.intel pentium dual core T4500 si intel core 2duo T9300 astea ar fiii cele din varf.
va multumesc anticipat

#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.716
  • Înscris: 10.02.2011
Cica laptopul tau (Emachines E525 cu celeron 900 la2,2Ghz memorie 4Gb ddr 3 ,iar north brigeul este GL40) suporta doar procesoarele astea:
Intel Celeron 575, 585, 900, T3100, T3300, T3500, T1600, T1700.
http://www.cpu-upgra...40_Express.html

Vezi care din ele te coafeaza dar ! si pe care il gasesti pe piata SH  Posted image

#3
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.945
  • Înscris: 26.05.2007
http://www.cpu-upgra...40_Express.html

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.621
  • Înscris: 05.12.2005
Schimbi şi chipsetul...  cu un GM45 merg şi procesoare la 1066 FSB, de ex seria P8xxx.

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.710
  • Înscris: 01.01.2008
Chem nu e chiar asa usor,fiindca e laptop.Crede-ma ca e o loterie cand iesi din specificatiile producatorului,de multe ori chiar fac urat chiar si cand te afli in zona de siguranta.Din experienta mea iti pot da urmatorele cazuri:benq a52e,upgradat de la celeron m440 la t2250.Procesorul este recunoscut,functioneaza in parametrii insa fan controllerul e blocat pe 100% astfel ca se afla la turatie maxima indiferent de sarcina si de temperatura.Cazul 2:Thinkpadul de mai jos,am incercat upgrade neoficial catre i7 2670qm ,laptopul functioneaza fara probleme iar incarcarea pe sistemul de racire e minimala,ceea ce imi face probleme insa este circuitul de incarcare (incluzand sursa) care nu face fata laptopului,astfel ca laptopul dreneaza bateria mai repede decat poate priza sa o incarce.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.809
  • Înscris: 15.06.2004
Schimbarea chipsetului cu alt model e cam imposibila.
Ar presupune oricum dezlipirea vechiului chipset, lipirea altuia nou - care mai mult decat posibil sa nu fie identic la pini - deci cam cade ideea.

Plus ca BIOS-ul e creat ptr chipsetul respectiv.

Deci doar schimbarea procesorului cu unul din procesoarele care au mai fost folosite pe acea platforma poate fi o solutie. Posibil sa fie nevoie si de ultimul update de BIOS ptr modelul respectiv.

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.427
  • Înscris: 14.10.2008
Upgradarea unui CPU e problematica si la desktop, daramite la laptop, si mai ales nu da chiar rezultatele scontate, eu am schimbat la desktopul meu un CPU de 2,2 Ghz cu altul de 2,67 Ghz insa merge la 2,13 pentru ca nu stie placa de baza mai mult de atat, ventilatorul de pe el tureaza puternic cand e 100% chiar daca e 100% din subtactarea pe care i-o face placa si deci nu e chiar asa de fierbinte pe cat crede fan controllerul.

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.621
  • Înscris: 05.12.2005
Eu mi.am schimbat la un Lenovo G550 atât procesorul cât şi chipsetul, de la T4300 cu GL40 a ajuns la P8700 cu GM45, şi fucţionează de 3 ani superstabil.

#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
tu faci asta zilnic si stii ce faci.

initiatorul nu prea stie ca in general la un laptop poti face upgrade la memorie, HDD si... cam atat. bineinteles ca poti face si la alte chestii, dar optiunile sunt extrem de limitate si in general nu aduc cine stie ce spor de performanta.

morala? dai un ban in plus cand il cumperi si nu mai ai griji.

Editat de shmu, 08 iunie 2015 - 09:57.


#10
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.745
  • Înscris: 07.02.2011
http://forum.noteboo...grading.692841/
In link-ul de mai sus cineva spune ca a pus P8600,
Daca tu spui ca placa ta de baza suporta doar FSB 800 mhz,
probabil dar nu sigur cele din seria P vor functiona la o frecventa mai mica.
In biosul de aici: https://driverscolle...IOS-v.3.10-free
Fișier atașat  bios.PNG   15,9K   9 download-uri
vezi CPUID inainte de a cumpara procesorul il verifici pe http://www.cpu-world.com/ (dupa codul scris pe el din 4, sau 5 litere si cifre)

Editat de costeld69, 08 iunie 2015 - 12:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate