Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Viteza mai mica cu ONT HG8240H decat pe infrastructura

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
isti37

isti37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.07.2007
In scara e un alt ONT, dar presupun ca e un model mult mai performant.
Dupa putin debugging am ajuns la concluzia ca din ceva cauza routerul meu are vreo setare aiurea care nu il lasa sa se conecteze la noul ONT, asa ca i-am dat un factory restore, l-am reconfigurat si voala, se conecteaza instant la ONT.

[ http://www.speedtest.net/result/4387416486.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aproape 500 Mbps cu ONT + ZTE, adica sunt perfect multumit si se poate spune subiect inchis/problema rezolvata. Totusi e interesant ca echipamentul nu e nici pe departe o petarda, adica in hartie scrie ca poate 900 Mbps maxim (probabil restul ii rezervat pentru Voip/IPTV) si in ubuntu imi merge pe direct cu ~900Mbps.

@carmenclara, eu m-am referit la conexiune la upc prin fibra optica la casa, modem-ul pe care l-au dat cei de la upc unui prieten bloca internetul normal cand deschideai torrentele (care mergeau fara probleme, doar ca mergeau ori torrente/ori facebook si celelalte) si n-am avut ce face fiindca nu era de la calculatorul lui, singurul detaliu care mi-a ramas in minte ca o comparatie. Omul avea abonament Fiber Power 300, eu am abonament de la RDS si n-am nimic deaface cu UPC ca sa stiu mai multe detalii.
Acum ce ma intereseaza pe mine daca RDS are infrastructura 90% GPON/EPON si UPC infrastructura fibra/coaxial, da au ceva modem special care nu e o Terminatie a Retelei Optice. Am scris ieri fara sa ma gandesc ce inseamna ont si am uitat si de faptul ca au si coaxial nu numai fibra.

Edited by isti37, 26 May 2015 - 19:40.


#20
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
vad ca esti perseverent :P

- nu neg faptul ca modemul cu functie de router oferit de upc are probleme (blocaje etc..)

- upc nu are si nu a avut vreodata in oferta abonament fiber power 300 la abonatii casnici.

- upc nu ofera fibra direct in casa omului, decat la abonamente buisness si si atunci cu mediaconverter nu cu ont.

#21
isti37

isti37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.07.2007
Dupa cum am precizat nu stiu mai multe detalii.

Offtopic: Din cate observ am deja 3 echipamente care ruleaza 24/7 si consuma in jur de 30W (5+10+15, aka ONT,router,decodor) in total pe ora = 21kW intr-o luna, adica ~11.5 lei la un cost de 0.54 lei/kW de plata la curent dupa echipamentele de telecomunicatii din casa. Practic platesc ~140 lei in plus pe an fata de anii precedenti ca sa am net/tv...

Edited by isti37, 27 May 2015 - 07:52.


#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,907
  • Înscris: 14.10.2008
Mult rau, ce sa spun, pe cand daca nu ai mai fuma, s-ar realiza o economie substantiala. Dupa mine, electronicele nu consuma mult, oricat de multe ar fi.

Daca as sta la bloc, m-as simti extraordinar sa fie cutia RDS-ului de pe scara alimentata din apartamentul meu. Posted Image

#23
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
De ce? Nu înțeleg afirmația ta.
E o onoare sa le plătești lor curentul?

Edited by joystick, 27 May 2015 - 17:15.


#24
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postisti37, on 27 mai 2015 - 07:47, said:

Offtopic: Din cate observ am deja 3 echipamente care ruleaza 24/7 si consuma in jur de 30W (5+10+15, aka ONT,router,decodor) in total pe ora = 21kW intr-o luna, adica ~11.5 lei la un cost de 0.54 lei/kW de plata la curent dupa echipamentele de telecomunicatii din casa. Practic platesc ~140 lei in plus pe an fata de anii precedenti ca sa am net/tv...
pai de decodor scapi prin trecerea la ci+
legat de ont si router scapi prin trecerea la ont cu wifi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate