Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Vacanta in Grecia, dar unde?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2112 replies to this topic

#1711
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Lizicat, multumesc pentru sfaturi, dar sa stii ca nu e prima data cand mergem in Kefalonia. Zona Argostoli As viza-o.
Posted image
PS: Ce vrei sa spui cu "maxim Friskardo", ca nu ma prind!

#1712
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007

 Cronos1, pe 30 ianuarie 2022 - 09:45, a scris:

....PS: Ce vrei sa spui cu "maxim Friskardo", ca nu ma prind!
Ma refeream la zona de alegere a cazarii, ca distanta fata de zona de interes. In rest, daca ai mai fost... iti doresc succes. Si... da, si eu as alege zona Argostoli. In ce priveste pandemia... nici nu cred ca mai merita s ate gandesti la ea.

#1713
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010

 Lizicat, pe 29 ianuarie 2022 - 23:47, a scris:

In Kefalonia conteaza foarte mult unde ai gasit. Pentru ca insula e mare, greu de parcurs cu masina daca ai ales partea ei de sud-est. Asadar cele mai bune locuri de cazare sunt Assos, Argostoli, Agia Efimia, Sami si maxim Fiskardo. Toate astea pentru ca aceasta este zona care conteaza. Insula insa este superba.
Cum insa esti extrem de zgarcit cu detaliile, nu cred ca te poate ajuta nimeni cu mai mult. Asa ca studiaza topicul dedicat si te vei lamuri singur.

Lizicat, o cazare aproape de Argostoli (ex. in Razata) o consideri potrivita pentru a vizita principalele atractii din Kefalonia?

#1714
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Scz honney_bunny ca ma bag in discutie. As alege Argostoli,dar nu departe de plaja si mai ales de oras din cel putin doua motive: 1) plaja superba (Gialos Beach); 2) ne place sa ne plimbam seara intr-o zona animata cu multa lume si multe taverne, magazine etc.
In ce priveste principalele atractii ale insulei, iti trebuie o masina si, chiar nu prea mai conteaza unde te cazezi. Eu unul nu prea sunt de acord cu ce a spus lizicat legat de cazarea in sud-est, dar pe undeva poate are dreptate. Daca vrei sa ma intrebi despre insula iti pot raspunde !
Posted image

#1715
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
@lizicat te înșeli cu zonele...dar fiecare face cum vrea.

#1716
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Eu am stat in Vlachata in 2019. M-am dat jos in Fiskardo de pe ferry si am facut cca 550 km in 6 zile pe insula.
Oricum ar fi, poti sa stai si 14 zile, tot faci kilometrajul. E atat de mare insula si are atatea de vizitat incat parerea mea umila e ca ori alegi varianta cu zile multe si accepti alergatura pe insula, ori faci doua concedii.

#1717
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007

 honney_bunny, pe 30 ianuarie 2022 - 14:58, a scris:

Lizicat, o cazare aproape de Argostoli (ex. in Razata) o consideri potrivita pentru a vizita principalele atractii din Kefalonia?
Eu zic ca da. E aprope de Argostoli si de Lassi, deci si de trecere pt Xi, Petani. Si drumul e bun catre Assos si Antisamos & Co (Agia Efimia, Sami, Melissani Lake). Pana la urma, asta cred eu ca e zona care conteaza. Noi am stat in zona Trapezaki si tot a fost OK. Razata pare chiar mai OK.

 protecties, pe 30 ianuarie 2022 - 17:14, a scris:

@lizicat te înșeli cu zonele...dar fiecare face cum vrea.
Ne dam cu parerea fiecare, bineinteles. Eu spun ce am ales si cum a fost in functitie de acea alegere. Si am argumentat: insula mare, frumos de parcurs, dar nici nu-mi place sa stau 2h in masina pe sens. Si asa, in 7 zile am fost cam pe fuga.

#1718
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Va multumesc, Cronos1, AdrianHH si Lizicat!

Nu ne este complet necunoscuta Kefalonia, am facut cu multi ani in urma o excursie de o zi cu masina pe cont propriu, fiind cazati in Lefkada, am vazut atunci Assos, Myrthos (o baie scurta, 1-2h), Pestera Melissani, Drogarati si plaja Xi (doar am poposit).
Anul acesta planul este sa stam cam o sapt aici (probabil cu ferry Kylini-Poros), apoi sa plecam cu ferry spre Patra, mai spre sud Posted image, sa continuam explorarile de anul trecut.

Ce plaje recomandati in Kefalonia?

Edited by honney_bunny, 12 February 2022 - 16:56.


#1719
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Toate.... citește cap coadã topicul despre Kefalonia aici pe forum, spor sa ai!

#1720
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007

 honney_bunny, pe 12 februarie 2022 - 16:55, a scris:

Ce plaje recomandati in Kefalonia?
Le gasesti la o minima cautare pe net. Kamari Beach. Cand am fost noi ii spunea doar Blue Lagune. Am fost cu barca inchiriata si singuri pe ea. Cea mai frumoasa experienta!  Apoi Fteri si Petani beach.... Noua ne-au placut foarte mult.

#1721
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

 honney_bunny, pe 12 februarie 2022 - 16:55, a scris:



Ce plaje recomandati in Kefalonia?
Poate ajungi si la Dafnoudi Posted image . O plaja la indemana este Agia Paraskevi Beach.

#1722
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Flights for the other 11 destinations start at 27 euros, which are as follows:
Kefalonia,
Chania,
Heraklion,
Mykonos,
Santorini,
Mytilene,
Paros,
Rose,
Kythira,
Kos,
Zakynthos

De aici - https://en.aegeanair...domestic-offer/


AEGEAN airline "opened" a big offer with tickets starting from just 23 euros.
As he states "Travel throughout Greece from € 23!
The offer concerns all direct flights within Greece ".
In total, flights from Thessaloniki start at 23 euros for a trip to Athens.
Flights for the other 11 destinations start at 27 euros, which are as follows:
Kefalonia,
Chania,
Heraklion,
Mykonos,
Santorini,
Mytilene,
Paros,
Rose,
Kythira,
Kos,
Zakynthos
Reservations for the tickets of the offer must be made until 16/02/2022.
They concern flights between 01/03/2022 - 31/10/2022.
Detailed all the terms and conditions of the offer:
The offer concerns 200,000 domestic seats and is valid for all direct flights within Greece.
It concerns reservations that will be made until 16/02/2022, for flights operated with the network of AEGEAN and Olympic Air from 01/03/2022 until 31/10/2022.
The lowest available price  starts from € 23 for flights to Athens and from € 41 for flights from Athens.  For the following itineraries the lowest price is as follows: From Alexandroupolis, Corfu, Chania, Heraklion, Kefalonia , Ioannina, Chios, Mykonos, Santorini, Kos, Kavala, Lemnos, Mytilene, Rhodes, Thessaloniki, Samos  to Athens  from € 23 .
From Athens  to Alexandroupolis, Corfu, Chania, Heraklion, Kefalonia, Ioannina, Chios, Mykonos, Santorini, Kos, Kavala, Lemnos, Mytilene, Rhodes, Thessaloniki, Samos  from € 41.
From Thessaloniki  to Kefalonia, Chania, Heraklion, Mykonos, Santorini, Mytilene, Paros, Rhodes, Kythira, Kos, Zakynthos  from € 27 .
From Kefalonia , Chania, Heraklion, Mykonos, Santorini, Mytilene, Paros, Rhodes, Kythira, Kos, Zakynthos  to Thessaloniki from € 26 .
In case of change of the ticket there is a charge depending on the category of the fare. In case of cancellation, the regulations corresponding to each fare category apply.
The offer concerns Economy class fares.
The offer ends on 16/02/2022 23:59 Greek time.

#1723
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

 honney_bunny, pe 12 februarie 2022 - 16:55, a scris:

Ce plaje recomandati in Kefalonia?
Fteri e cu siguranta o plaja de top 3 in Kefalonia, mie personal mi-a placut cel mai mult. Am postat in topicul de Kefalonia impresii proaspete si o multime de poze cu o multime de plaje si obiective, am avut o saptamana si n-am stat o secunda locului (vezi paginile 109-110). Posted image Superba insula, dar pozele vorbesc de la sine.

Edited by camelia19, 16 February 2022 - 15:53.


#1724
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Ce zone din Grecia continentala ar fi mai interesante pentru un concediu la vara? Am vrea plaja frumoasa+taverne+obiective de vizitat pe o raza de aprox. 100km de mers cu masina!
Multumesc!

Edited by Cronos1, 08 March 2022 - 14:29.


#1725
callatis06

callatis06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.01.2007
Zona Asprovalta, Nea Vrasna, Stavros - ai avea in limita a 100 km Filippi, Salonic, Kavala, Muntele Atos, Sithonia .....
Sau Parga, la Marea Ionică (Râul Styx-Aheron, Syvota, Ammoudia, Preveza, poate chiar Lefkada).
Spor!!!

#1726
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Multumesc! Ma gandeam la ceva "mai la vale", inspre Peloponez, Atena....

#1727
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Ai abandonat ideile cu Kefalonia si Croatia? Iti sugerez sa parcurgi topicul Peloponez, s-au dezbatut deja multe variante acolo.

#1728
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Kefalonia o sa fie o destinație de "lux" daca prețul combustibilului crește asa cum se zvonește intre 2.5 si 3 euro / litru.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate