Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Actiune abuziva?

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#19
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View Postloock, on 30 aprilie 2015 - 19:52, said:


Este exact invers logica.

La nr. 1, este normal sa nu ai voie sa intri cand vrei in clasa, deoarece deranjezi pe toata lumea.
Daca exista scuza pt. absenta, ea se motiveaza ulterior.

La 2., este o aberatia incacerarea, mai ales pt. majori.
A aparut tocmai din cauza cretinitatii liberalismului inteles prosteste, prin care unii parinti si-au permis sa dea scolile si ministerul in judecata atunci cand se intampla ceva cu odrasla in timpul orelor. La majori este insa complet absurd, si chiar si la minori este fortat, deoarece copii isi pot sparge capetele si in fata profesorului fara ca acesta sa fie vinovat. Ba chiar am vazut profesori si directori violentati de minori...

Legislatia este cretina, dar asta inseamna democratie - conducerea prostilor de catre prosti.
Normal este ca guvernantii sa fie niste luminati, nu niste reprezentanti ai prostiei maselor, si hoti pe deasupra.

Nu stiu in alte tari cum se petrec lucrurile, si daca cineva mi-ar putea descrie cum se petrec lucrurile in afara, mi-ar fi de ajutor. Tocmai asta doresc, sa vad daca aceasta problema este datorata, sau mai bine zis, cauzata de aceasta prost intelegere a liberalismului, si rezolvata prin metode "romanesti", sau intr-adevar, eu privesc lucrurile in mod anormal, si astfel de actiuni se intampla in orice tara civilizata.

#20
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Ce vrei sa faci după liceu? Întreb si eu așa. .. Dacă tu crezi ca o sa te angajezi la patron și o sa te lase ăla sa pleci când ai chef, nu ai șanse mari sa păstrezi un loc de munca. Și la stat, în multe domenii, exista condica de semnat. Ce faci? Sau sa zicem ca ajungi doctor, și ești de garda. Ți se taie cheful, pleci? Sa zicem ca ești șofer de camion si trebuie sa pleci în cursa. Ce faci dacă nu ai chef?

#21
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postdanutz96, on 30 aprilie 2015 - 19:44, said:

Si daca totusi vreau, si parintii sunt de acord, dar sa zicem profesorul de serviciu nu este, ce fac? Raman fara voia mea in scoala?
Eu oricum mai am 1 luna de scoala si inchei cu sistemul preuniversitar. Dar suntem tratati necorespunzator, ce e drept, generatiile de tineri dau dovada de o inteligenta peste limitele acceptate. Dar asta nu inseamna trebuie tratati toti la fel.
Inteligenta ??? Peste limitele acceptate ???? Mai ce bancuri ....
Uite ceva foooooarte inteligent scris de tine , o intelegere perfecta a vietii ....
" ce fel de servicii aveti voi de nu puteti pleca cand vreti? Pleci, pe ziua respectiva nu iti incasezi bani, pentru ca nu prestezi, si cu asta basta. Care este problema?"

#22
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View Post_Smiley_, on 30 aprilie 2015 - 19:58, said:

fugi ma cu ursul Posted Image
Sa inteleg ca te-ai amuzat, sau nu ai prins ironia, care nu s-a vrut deloc a fi fina?

View Postmaximg, on 30 aprilie 2015 - 20:02, said:

Inteligenta ??? Peste limitele acceptate ???? Mai ce bancuri ....
Uite ceva foooooarte inteligent scris de tine , o intelegere perfecta a vietii ....
" ce fel de servicii aveti voi de nu puteti pleca cand vreti? Pleci, pe ziua respectiva nu iti incasezi bani, pentru ca nu prestezi, si cu asta basta. Care este problema?"
Aceeasi intrebare, ca cea pe care am adresat-o colegului -Smiley-.

Edited by danutz96, 30 April 2015 - 20:03.


#23
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început sã emitã facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
http://www.theguardi...-police-schools

https://nces.ed.gov/...play.asp?id=334

#24
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View Post_Smiley_, on 30 aprilie 2015 - 19:58, said:


fugi ma cu ursul Posted Image
E chiar în afara legii. Auzi și tu... limite acceptate... A ieșit fum din IQ-metru când l-au testat...

#25
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postdanutz96, on 30 aprilie 2015 - 19:55, said:

...priviti problema in ansamblu. Puteti trece cu vederea ca este o scoala, si axati-va, si judecati conform propriei morale asupra celor doua masuri.
Tocmai ! ca nu putem privi problema in asamblu doar prin informatiile tale, care pot fi sa nu partinitoare  Posted Image

Motivul pentru care te-am taxat/judecat se datoreaza experientei mele din gimnaziu, generala si Liceu !

View Postdanutz96, on 30 aprilie 2015 - 19:59, said:

Nu stiu in alte tari cum se petrec lucrurile, si daca cineva mi-ar putea descrie cum se petrec lucrurile in afara, mi-ar fi de ajutor.
Si in tarile foarte dezvoltate exista boala chiulangita cronica, stai fara griji  :)


View Postdanutz96, on 30 aprilie 2015 - 20:03, said:

Aceeasi intrebare, ca cea pe care am adresat-o colegului -Smiley-.
Si raspunsul pe masura

View Post0x0c, on 30 aprilie 2015 - 20:02, said:

Dacă tu crezi ca o sa te angajezi la patron și o sa te lase ăla sa pleci când ai chef, nu ai șanse mari sa păstrezi un loc de munca. Și la stat, în multe domenii, exista condica de semnat. Ce faci? Sau sa zicem ca ajungi doctor, și ești de garda. Ți se taie cheful, pleci? Sa zicem ca ești șofer de camion si trebuie sa pleci în cursa. Ce faci dacă nu ai chef?


#26
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View Posttavitu, on 30 aprilie 2015 - 20:03, said:

Multumesc pentru link-uri. Presa de multe ori dezinformeaza, de aceea nu o sa o consider sursa de incredere, chiar daca informatiile relatate sunt reale. Cu toate astea, informatiile de acolo nu ma lamuresc. Teoretic, da, si acolo caile de acces sunt securizate, si mi se pare perfect normal, dar in practica, vreau sa aflu daca astfel de actiuni ca cea de mai sus se petrec si acolo.

#27
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

View Postdanutz96, on 30 aprilie 2015 - 19:44, said:

, generatiile de tineri dau dovada de o inteligenta peste limitele acceptate.
Hai c-ai zis-o !!!

View Postdanutz96, on 30 aprilie 2015 - 19:52, said:

Eu prestez servicii in folosul comunitatii ( asa ar fi normal), iar tu ma platesti. Deci ar trebui sa fie o relatie de la egal la egal, eu asa privesc lucrurile.
Cred, de fapt mai mult ca sigur ca nu le vezi bine...
Patronul la care lucrezi are nevoie, pentru a functiona firma, de 100 de suruburi pe zi.
Daca tu faci numai 70 de suruburi dupa care ti se face sa te duci acasa, el nu te plateste pentru cele 30 de suruburi necesare inca dar nici firma nu poate supravietui. Stii ce masuri ia in acest caz patronul? Cauta pe altul care sa-i faca cele 100 de suruburi, sau poate mai multe in salariul respectiv.

PS. Sunt sigur ca parintii tai sunt bugetari cu salarii bune spre barosane. Numai asa interpretez eu ceea ce reflecta gandirea ta. Stii, pe vremuri era o vorba: "Timpul trece, leafa merge, noi cu drag chiulim"

#28
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postdanutz96, on 30 aprilie 2015 - 19:52, said:

Biletul de voie trebuie motivat, probabil, si nu faci rost de el de la o ora la alta (deci poti lua semnaturile necesare).
Cat despre serviciu, depinde ce program ai, insa tot trebuie sa fii prezent intre anumite ore (fixe, obligatorii).

View Postdanutz96, on 30 aprilie 2015 - 19:59, said:

Nu stiu in alte tari cum se petrec lucrurile, si daca cineva mi-ar putea descrie cum se petrec lucrurile in afara, mi-ar fi de ajutor. Tocmai asta doresc, sa vad daca aceasta problema este datorata, sau mai bine zis, cauzata de aceasta prost intelegere a liberalismului, si rezolvata prin metode "romanesti", sau intr-adevar, eu privesc lucrurile in mod anormal, si astfel de actiuni se intampla in orice tara civilizata.
In afara se pot primi si amenzi pentru absente.

#29
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View Post0x0c, on 30 aprilie 2015 - 20:03, said:

E chiar în afara legii. Auzi și tu... limite acceptate... A ieșit fum din IQ-metru când l-au testat...
Va rog, daca puteti sa fiti on-topic. V-ati legat chiar aiurea de o afirmatie care era clar inca din constructia propozitiei ca este o ironie. Dar se pare ca aceasta inteligenta peste masura este contigioasa, multi aveti simptome. Haideti sa ramanem on-topic.

Edited by danutz96, 30 April 2015 - 20:11.


#30
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,044
  • Înscris: 24.02.2006
pai d'asta va tine inchisi in scoala, sa nu provocati vreo epidemie

#31
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View Postdanutz96, on 30 aprilie 2015 - 20:10, said:

Va rog, daca puteti sa fiti on-topic. V-ati legat chiar aiurea de o afirmatie care era clar inca din constructia propozitiei ca este o ironie. Dar se pare ca aceasta inteligenta peste masura este contigioasa, multi aveti simptome. Haideti sa ramanem on-topic.
De ce eviți răspunsul la întrebări?  Ce ai de gând sa faci după ce termini liceul, ca ai zis ca de oriunde poți pleca când ai chef, pierzând doar salariul aferent orelor de absenta? Trezeşte-te!!! Sunt meserii în care nu te duci nici La toaleta când îți vine...

Edited by 0x0c, 30 April 2015 - 20:15.


#32
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View Posttom_1133, on 30 aprilie 2015 - 20:06, said:

Tocmai ! ca nu putem privi problema in asamblu doar prin informatiile tale, care pot fi sa nu partinitoare  Posted Image

Motivul pentru care te-am taxat/judecat se datoreaza experientei mele din gimnaziu, generala si Liceu !


Nici nu ma indoiam de subiectivitatea raspunsurilor, consider ca nu exista obiectivitate la nivel uman, dar asta este o alta discutie.
Am prezentat intamplarile, din perspectiva mea, stiti cum e- fiecare are dreptatea lui, dar am vrut doar sa cer parerea asupra moralitatii a celor 2 masuri.
Din ce am inteles, cei mai multi sunteti de acord, si vi se pare complet normala o astfel de atitudine, am sa mai reflectez asupra ei, dar ce ma ingrijoreaza, ca multi ati fost foarte siguri in cele spuse, fara urme de indoiala.

#33
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Mie sincer mi se pare un abuz. Învățământul nu trebuie sa se facă cu forța.  Totuși vorbim de copii, adolescenți,  oameni, nu animale care trebuie păzite. .. Si de ce sa îi forțăm sa facă liceu? Ca e nevoie de oameni care sa facă și munca de jos...

Sa nu uitam totuși,  ca e învățământ finanțat de stat, așa ca ei fac regulile.

Edited by 0x0c, 30 April 2015 - 20:19.


#34
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,479
  • Înscris: 17.04.2006
Nu e normal sa va tina inchisi in scoala.
Mai bine scade limita aia de absente de la 20/30 la 5 pe semestru/an.

#35
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View Post0x0c, on 30 aprilie 2015 - 20:02, said:

Ce vrei sa faci după liceu? Întreb si eu așa. .. Dacă tu crezi ca o sa te angajezi la patron și o sa te lase ăla sa pleci când ai chef, nu ai șanse mari sa păstrezi un loc de munca. Și la stat, în multe domenii, exista condica de semnat. Ce faci? Sau sa zicem ca ajungi doctor, și ești de garda. Ți se taie cheful, pleci? Sa zicem ca ești șofer de camion si trebuie sa pleci în cursa. Ce faci dacă nu ai chef?
Imi cer scuze ca nu am raspuns, chiar nu am vazut intrebarea, am fost luat prin suprindere de valul de raspunsuri offtopic.
Uite si ca sa raspund, dupa liceu am sa urmez facultatea de matematica, si am sa raman in cadrul universtitatii in cercetare. Probabil daca voi fi demn, nu elimin si o posibila meserie de profesor, tot la nivel universitar. Dupa cum ziceam, generatiile de tineri ma uimesc in inteleginta pe zi ce trece, nu mi-as risca linistea intr-un liceu sau scoala. Deci cel mai probabil o sa lucrez pentru stat. Aici, sau in afara, depinde de ce oportunitati o sa intalnesc.

#36
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Da' hai mă,  că sunteti răsplătiți pentru statul forțat la școală cu note mari luate pe nedrept.

Edited by 0x0c, 30 April 2015 - 20:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate