Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...
 

Actiune abuziva?

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#145
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

View PostBlueKing-69, on 01 mai 2015 - 21:31, said:

Sezi bland. A fost impiedicat unul (in conformitate cu un Regulament - bun, prost...) sa plece din scoala. Nu "a fost retinut", nu i s-au pus catuse, nu a fost pus in genunchi pe coceni.

Sunteti liberi sa nu va supuneti la controalele pentru acces in aeroporturi (sau va place sa va lasati pipaiti?), sa nu va puneti centurile la decolare / aterizare si sa faceti tumbe prin avion in acest timp (ca doar nu va va retine nimeni in niste centuri impotriva vointei voastre...), sa va kkti in mijlocul strazii ca doar ce's regulile (nescrise) de conduita in societate...
Si asa mai departe.

Repet, toata viata noastra ne supunem unor legi / regulamente / norme etc
Nu ne convin, le schimbam. Dar pana una alta, LA LOC COMANDA!
cu "sezi bland" sa vorbesti cu ai tai copii sau cu cine iti mai permite Posted Image
dupa logica asta nici arestul la domiciliu nu exista, nu? nu ii pune nimeni catuse, nu il pune nimeni pe coceni, doar ca n-au voie sa plece de acolo... cum spuneam, te doare mintea.

da, doar ca toate "exemplele" alea reprezinta actiuni VOLUNTARE. tot voluntar ar fi si sa plec de la scoala daca asta VREAU EU in momentul ala. sigur, whatever, sa sufar "consecintele disciplinare", dar sa fiu lasat sa fac cum ma taie capul.

Edited by newbie13, 01 May 2015 - 22:06.


#146
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View Postnewbie13, on 01 mai 2015 - 22:05, said:

1. dupa logica asta nici arestul la domiciliu nu exista, nu?

2. tot voluntar ar fi si sa plec de la scoala daca asta VREAU EU in momentul ala. sigur, whatever, sa sufar "consecintele disciplinare", dar sa fiu lasat sa fac cum ma taie capul.
1. Arestul la domiciliu exista. Asa, si? Cand este instituit, te opui pentru ca "nu iti convine"?   :)
2. Dar nu mai bine nu va mai complicati si plecati din scoli de tot, definitiv? Posted Image Poate aveti treaba si profesorii / scoala va incurca. Deduc ca nu sunt senzatii de moment cu scoala asta perimata, asa ca nu ar fi mai bine sa curmati pentru totdeauna raul?

#147
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
il "curm" cat de curand, mai am o luna de scoala. imi pare rau c-o termin, mie mi-a placut scoala, asa cum e ea, cu toate bubele ei. :)

#148
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postnewbie13, on 01 mai 2015 - 21:22, said:

corect, greseala mea.


e aberant sa nu fiu lasat sa plec de undeva daca ASTA VREAU. spuneai ca le ai cu dreptul, dar sincer ma indoiesc. situatiile in care o persoana poate sa fie retinuta impotriva vointei sale sunt cu adevarat exceptionale, iar de cele mai multe ori au in spate un mandat judecatoresc. eu n-am semnat nicaieri ca sunt de acord cu ingradirea unor drepturi si libertati, deci de ce nu ar fi aberant si ilegal sa imi fie incalcate acele drepturi? daca in regulament (pe care vad ca unii il ridica in slavi) scrie ca e ok sa mi se taie o mana, asta inseamna ca e perfect normal ca scoala sa fie un fel de abator, nu?
te doare mintea ce poti citi pe aici...


te rog sa imi arati unde am jignit eu pe cineva.



Economist, nu jurist. Dar se pare ca iar esti pe langa. Daca ai o problema cu regulile, zi-o direct. Dar daca asa iti place tie, te las pe tine sa te razboiesti. Nu mai vad ce argumente pot avea cu tine.
Esti unul care imi va plati partial pensia. Bine ca nu ma las pe mana ta. As ajunge muritor de foame.



#149
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

View PostPololica, on 01 mai 2015 - 22:31, said:

Economist, nu jurist. Dar se pare ca iar esti pe langa. Daca ai o problema cu regulile, zi-o direct. Dar daca asa iti place tie, te las pe tine sa te razboiesti. Nu mai vad ce argumente pot avea cu tine.
Esti unul care imi va plati partial pensia. Bine ca nu ma las pe mana ta. As ajunge muritor de foame.
cand te-ai laudat cu impresionanta meserie de economist ai spus ca "esti obligat" sa ai si cunostinte de drept. eu nu le vad. :) nu, n-am o problema cu regulile sau cu autoritatea, am o problema cu abuzurile. nimeni nu e mai presus de lege si nimeni nu are dreptul sa restranga aiurea-n tramvai drepturile altora.

ah, da, cat imi place argumentul cu pensia. pai, ce pot spune, faci un lucru inteligent. sistemul de pensii o fi fost el bun pe vremea lu' bismarck, dar acum nu prea mai tine, cu atat mai mult in viitor. ;)

#150
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postnewbie13, on 01 mai 2015 - 20:54, said:

e regulamentar sa ingradesti libertatea cuiva? cam de cand?
Dupa cum ti-am spus, eu sunt pentru o libertate totala, dar iata cum stau lucrurile cu libertatea in ziua de azi:
- daca traiesti in orice tara , ai atat libertati, cat si obligatii, date prin legi si regulamente. Daca ai sub 18 ani, nu ai raspunderea totala a actelor si faptelor tale; parintii raspund pentru tine, trebuie sa te supui lor indiferent de hormonii si agitatia din mintea ta. Cand ai peste 18 ani poti beneficia de urmatoarele libertati: sa muncesti pentru a trai independent, sa platesti impozite, sa faci puscarie, sa lasi pe una gravida fara sa vrei, sa cresti copii - tu fiind de fapt imatur si iresponsabil si dupa 18 ani, sa platesti pensie alimentara si cate si mai cate nastrusnicii - doar esti liber si major!
- vazand ca orice tara nu-ti ofera libertatea dorita, te gandesti sa-ti iei o insula si-ti faci tara ta. Problema e ca pe lumea asta exista dreptul celui mai puternic, si daca i se pune pata pe tine unui stat mai puternic, te cucereste instant si revii de unde ai plecat...

Ce-i de facut?

#151
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

View Postdanutz96, on 30 aprilie 2015 - 19:22, said:

foarte greu de obtinut (acceptul parintilor+ dirigintelui+ profesorului de serviciu, pe motive bine intemeiate)

View Postdanutz96, on 30 aprilie 2015 - 19:44, said:

Si daca totusi vreau, si parintii sunt de acord, dar sa zicem profesorul de serviciu nu este, ce fac? Raman fara voia mea in scoala?



Posted Image Dezinformezi! Daca parintii cer asta, profesorul de serviciu si cine mai zici tu acolo e musai sa fie de acord.

#152
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View Postshe_wolf, on 02 mai 2015 - 10:27, said:



Posted Image Dezinformezi! Daca parintii cer asta, profesorul de serviciu si cine mai zici tu acolo e musai sa fie de acord.
Te invit atunci la mine la scoala. S-a intamplat o data sa ma intrebe de ce vreau sa plec, si nu am vrut sa spun : "Nu ma simt bine", "Trebuie sa plec cu parintii undeva", tot felul de minciuni. Si am zis ca vreau sa plec acasa. Nici nu s-a mai pus problema sa vorbeasca cu parintii. Iar de multe ori profesorii de serviciu (nu toti) cand vad elevii ca se apropie spun din start "Nu!" si nici nu se mai uita la ei.

#153
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

View Postdanutz96, on 02 mai 2015 - 12:20, said:

Te invit atunci la mine la scoala. S-a intamplat o data sa ma intrebe de ce vreau sa plec, si nu am vrut sa spun : "Nu ma simt bine", "Trebuie sa plec cu parintii undeva", tot felul de minciuni. Si am zis ca vreau sa plec acasa. Nici nu s-a mai pus problema sa vorbeasca cu parintii. Iar de multe ori profesorii de serviciu (nu toti) cand vad elevii ca se apropie spun din start "Nu!" si nici nu se mai uita la ei.


Vezi? Nu cunosti procedura + zici ca parintii sunt de acord ca tu sa chiulesti, da' te plangi de n-ai aer...
Daca vrei ca profu' de serviciu/dirigu'/cine-o mai fi sa-ti dea bilet de invoire, trebuie ca unul din parinti sa scrie un bilet in care sa specifice care ti-s problemele si sa solicite invoirea ta. Sau sa telefoneze unui prof. Si ai primi imediat bilet de invoire!
Eu te inteleg ca n-ai chef de scoala, da' macar nu mai zice ca sunteti sechestrati acolo, chiar daca parintii vor ca voi sa nu stati la scoala.

#154
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View Postshe_wolf, on 02 mai 2015 - 12:48, said:



Vezi? Nu cunosti procedura + zici ca parintii sunt de acord ca tu sa chiulesti, da' te plangi de n-ai aer...
Daca vrei ca profu' de serviciu/dirigu'/cine-o mai fi sa-ti dea bilet de invoire, trebuie ca unul din parinti sa scrie un bilet in care sa specifice care ti-s problemele si sa solicite invoirea ta. Sau sa telefoneze unui prof. Si ai primi imediat bilet de invoire!
Eu te inteleg ca n-ai chef de scoala, da' macar nu mai zice ca sunteti sechestrati acolo, chiar daca parintii vor ca voi sa nu stati la scoala.
Draga, procedura este felul urmator: te duci la prof. de serviciul, care daca vrea sa iti dea bilet de voie te pune sa suni unul din parinti ca sa vorbeasca cu el. Si cu asta basta. Dar ce te faci cand prof. de serviciu nu vrea?

#155
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

View Postdanutz96, on 02 mai 2015 - 12:50, said:

Draga, procedura este felul urmator: te duci la prof. de serviciul, care daca vrea sa iti dea bilet de voie te pune sa suni unul din parinti ca sa vorbeasca cu el. Si cu asta basta. Dar ce te faci cand prof. de serviciu nu vrea?


Lol. Deci tu zici plictisit ca vrei sa pleci acasa, iar profu de serviciu trebuie sa-si sacrifice alea 10 minute de pauza, ca sa-ti sune parintii si sa le comunice ca puiutu' vrea sa plece acasa si sa-i intrebe ce parere au in legatura cu dorinta lui puiut? Posted Image

#156
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View Postshe_wolf, on 02 mai 2015 - 12:54, said:



Lol. Deci tu zici plictisit ca vrei sa pleci acasa, iar profu de serviciu trebuie sa-si sacrifice alea 10 minute de pauza, ca sa-ti sune parintii si sa le comunice ca puiutu' vrea sa plece acasa si sa-i intrebe ce parere au in legatura cu dorinta lui puiut? Posted Image
Cam asa ceva. Nu e vina mea ca asa e procedura.

#157
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
Nu, nu asta e procedura!
Procedura spune ca daca parintii nu te vor intr-o zi la scoala, trebuie sa scrie un bilet si sa solicite invoirea ta.
Dar asta se poate face numai de vreo 3-5 ori/semestru. Atat.
Intr-o zi pot spune ca te doare burtica si trebuie sa te duca la doctor, in alta ca tre' sa ingropati pisica la poalele unui dud din Gradina Botanica, in alta ca a murit subit bunica si gata, dupa aia o sa trebuiasca sa te sacrifici si sa stai la scoala :D

#158
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Sau iei scutire medicala. Simplu.
Nu mereu ai doar 3 probleme intr-un semestru.

Edited by eStev, 02 May 2015 - 13:19.


#159
deziluminatorul

deziluminatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.04.2015

View Postmaximg, on 01 mai 2015 - 21:02, said:

Cam de aici : " (3) Părintele, tutorele legal instituit sau susţinătorul legal sunt obligaţi, conform legii, să asigure frecvenţa şcolară a elevului în învăţământul obligatoriu "  http://www.google.ro....92291466,d.d24
obligatoriu e cuvantul cheie

#160
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postnewbie13, on 01 mai 2015 - 13:39, said:

sigur.
P.S. ASE e o facultate usoara, eu rad de aia care se mandresc ca-s "economisti"
Tu fiind inca un licean care pana la proba contrarie nu are nici macar un bac absolvit razi de niste oameni care au terminat o facultate, trecand si prin examene (poate in mintea ta e usoara facultatea aia, te-as lasa un semestru si o sesiune pe mana unor profi de pe acolo, legende locale, sa vezi pe pielea ta ce usoara e) si prin licenta... mhm... it seems legit, fara umbra de indoiala. Vezi sa nu-ti ramana rasul in gat.

@initiator: lasa ca te faci tu mare si o sa-ti dai seama mai incolo cat de penibila e atitudinea ta de "erou anti-sistem". Pe langa faptul ca faza cu "parintii sunt de acord sa chiulesc cand mi se scoala mie" miroase a bullshit cam de la poarta liceului, daca tot esti asa zmeu, fa-o ca la carte: renunta de tot la scoala. Te tine? Si tu vrei sa faci o cariera in cercetare si sa devii profesor. Oh, the irony...
Tu nu intelegi cum functioneaza nici liceul, nici facultatea. In momentul cand parintii tai te-au inscris la scoala, cererea de inscriere e un contract asumat de ei in numele tau, valabil pe perioada cat esti in invatamantul de stat obligatoriu. Bun, rau, l-au semnat. La facultate contractul il semnezi tu. Nu ai chef sa stai la cursuri? No problem. Nu vrei sa stai la seminarii/laboratoare? No problem. Dar... sa nu miorlai ca nu te lasa proful cel rau sa intri in examen. In liceu urli ca nu esti lasat sa iesi din curte pt ca ai avut chef sa chiulesti. In facultate o sa urli ca nu esti lasat sa intri in examene pt ca ai avut chef sa chiulesti. Permite-mi sa ma repet: oh, the irony...
Iti dau dreptate la partea cu intarzierile. Desi poate fi deranjant pt cei care au venit la timp si au inceput deja ora, uneori se poate intampla ca vremea, traficul, etc sa influenteze ora la care ajungi la scoala si tu nu poti controla in mod direct treaba asta. Poate daca parintii (care sunt extrem de amatori de chiul) ar fi la fel de activi si v-ar sustine si cand e vorba de treaba asta (nu doar cand trebuie sa chiuliti), s-ar rezolva si problema voastra.

#161
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Tu fiind inca un licean care pana la proba contrarie nu are nici macar un bac absolvit razi de niste oameni care au terminat o facultate, trecand si prin examene (poate in mintea ta e usoara facultatea aia, te-as lasa un semestru si o sesiune pe mana unor profi de pe acolo, legende locale, sa vezi pe pielea ta ce usoara e) si prin licenta... mhm... it seems legit, fara umbra de indoiala. Vezi sa nu-ti ramana rasul in gat.
mi s-a parut corect. cum unii isi permit sa-mi spuna ca iau maxim 7 la bac (sau cel mai probabil il pic), asa mi-am permis si eu. nu zic, sunt si chestii provocatoare legate de economie, dar alea-s mai mult matematica. in rest, ce sa spun... "legende locale" la ce? management or some bullshit? like that's even a thing...

#162
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Legende locale, adica profi care pica grupe intregi pentru ca auto si din seria masini, la asta ma refer. Pe intelesul tau: pt ca asa vrea el. Lasa ca o sa vezi pe pielea ta ce inseamna sa dai acelasi examen de 9 ori si sa scrii de minim 7 la jumate din ele, dar totusi sa pici...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate